Jump to content

Lps-soft φωτο και χαρακτηριστικα


niknik

Recommended Posts

Το θεμα ξεκινα να δειξουμε φωτο των κοραλιων απο τα ενυδρεια μας-συμπεριφορα-χαρακτηριστικα τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Catalaphylia

Ενα πανεμορφο κ ιδιοτροπο κοραλλι

Εχω προσπαθησει 3ης η εν λογο στη φωτο την εχω 2.5 χρονια...

Τι εχω δει απο αυτα τα κοραλλια...

Παιζει ρολο η προέλευση τους...

Μερικες φαρμες πχ balli δεν εχουν 0 νιτρικα ισως να εχουν και 5 ακομα κ 10

Το ζωντανο αυτο ειναι απετητηκο λοιπον σε αυτο το σημιο, απο το 5 10 στο 0 που βρισκομε εγω θα πρέπει καθε μερα σχεδον target feeding

Ομως η jacarta εχει 0 νιτρικα οποτε ταιριαζει θεωρω καλυτερα στο υφος του συστηματος μου.

Πολυ δυσκολο στην τοποθετησει του παρατηρω απο εμενα αλλα κ απο αλλους συνχομπιστες πως αυτο το ζωντανο θελει σχισμη για να κουμποσει...

Να νιωθει ουσιαστικα γυρο γυρο βραχο.

Απο ροη ασφαλως μάστιγια (pulce) διοτι τα πλοκαμια θέλουν αυτη την κινηση..

Θα εκτημησει καπιο πελλετακι για φαγητο και δεν θελει πολυ φως..

post-51070-0-13242100-1477755624_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bubble coral

Ιδιοτροπο αρκετα, θελει πολυ απαλη ροη και οχι δυνατο φως...

Θα ελεγα σχεδον σκια πολυ ευθραστο γιατι η ιστοι βρισκοντε σε εχμηρο σκελετο οποτε με καπια ατσουμπαλι πιεσει μας θαντου κανουμε ζημια! Θελει ταισμα ιδιαιτερος οταν ειμαστε χαμηλα σε νιτρικα...

Παρατηρω πως εχει θεμα με τη ροη πιο πολυ οποτε σε πολυ ηρεμο σημιο!

post-51070-0-68289900-1477756349_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Monkey spoges!!!

Σφουγγαρι...

Τον τελευτεο καιρο εχω αρχισει να ασχολουμε κ να πειραματιζομε με τα σφουγγαρια...

Η εμπειρια μου σε αυτο που το εχω περιπου 4ης μηνες ειναι, σκια και δυνατη ροη!!

Τρωει νιτρικα,τωρα σε εμενα που εχω 0 δεν μπορω να καταλαβω τι τρωει...θεωρω πως τρωει κατι αλλο παρατηρω αναπτηξει!

post-51070-0-68187700-1477757476_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bubble coral

Ιδιοτροπο αρκετα, θελει πολυ απαλη ροη και οχι δυνατο φως...

Θα ελεγα σχεδον σκια πολυ ευθραστο γιατι η ιστοι βρισκοντε σε εχμηρο σκελετο οποτε με καπια ατσουμπαλι πιεσει μας θαντου κανουμε ζημια! Θελει ταισμα ιδιαιτερος οταν ειμαστε χαμηλα σε νιτρικα...

Παρατηρω πως εχει θεμα με τη ροη πιο πολυ οποτε σε πολυ ηρεμο σημιο!

 

Να προσθέσω για το Bubble οτι είναι πολύ επιθετικό κοράλλι, το βράδι κυριως απλώνει κάτι σαν μαστίγιο και οτι ακουμπήσει το καίει. Απο προσωπική πείρα έχω χάσει ανεμώνη μπροστά στα μάτια μου απο bubble..

Link to comment
Share on other sites

Monkey spoges!!!

Σφουγγαρι...

Τον τελευτεο καιρο εχω αρχισει να ασχολουμε κ να πειραματιζομε με τα σφουγγαρια...

Η εμπειρια μου σε αυτο που το εχω περιπου 4ης μηνες ειναι, σκια και δυνατη ροη!!

Τρωει νιτρικα,τωρα σε εμενα που εχω 0 δεν μπορω να καταλαβω τι τρωει...θεωρω πως τρωει κατι αλλο παρατηρω αναπτηξει!

 

Και το δικό μου μια χαρά αναπτύσεται, δίπλα σε μια carpet και σε κανονικό φωτισμό με έντονη ροή. Κάθε δυο μέρες το ταίζω φυτοπλαγκτόν.  

 

Aυτό όμως Πέτρο μου δεν είναι σφουγγάρι, είναι tunicate και το συγκεκριμένο λέγεται polycarpa aurata ή sea heart.

 

Ανα τακτά διαστήματα βγάζει την εξωτερική του επιδερμίδα, σαν τα σαρκόφυτα, έτσι μεγαλώνει. Το έχω παρατηρήσει και στο δικό μου πολύ συχνά.

 

Όμορφο και ιδιαίτερο ζωντανό!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγω για τα σαρκόφυτα.

 

Εχω 4 σαρκόφυτα, και τα 4 διαφορετικά είδη. Είναι εύκολο soft αλλά έχω διαπιστώσει ότι επηρεάζεται πολύ απο αστάθεια σε KH, θέλει σταθερότητα.

 

Κατα τα άλλα, ενω θα είναι μια χαρά σε απλό χαμηλό φωτισμό χρειάζεται έντονη αλλά έμμεση ροή, κι εχω διαπιστώσει ότι όλη η ομορφιά του δείχνει σε έντονο φως με δυνατή ροή αλλα όχι κατευθείαν πάνω του.

 

Στη συγκεκριμένη φωτό αυτα τα δύο είναι κάτω απο μια LED λάμπα σε συνδυασμό με Τ5.

 

Πρέπει να υπάρχει οπωσδήποτε ενεργός άνθρακας σε ενυδρεία με σαρκόφυτα και γενικά με soft. Συχνά αλλάζουν "δέρμα", έτσι μεγαλώνουν και όταν συμβεί αυτό πρέπει να απομακρύνουμε τα κομμάτια πριν πέσουν πάνω σε άλλα κοράλλια.

 

Δεν χρειάζονται τάισμα, αλλά νομιζω οτι τα βλέπω πιο "ζωντανά" όταν ρίχνω φυτοπλαγκτόν.

 

 

 

post-21208-0-96068900-1477759062_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω για το Bubble οτι είναι πολύ επιθετικό κοράλλι, το βράδι κυριως απλώνει κάτι σαν μαστίγιο και οτι ακουμπήσει το καίει. Απο προσωπική πείρα έχω χάσει ανεμώνη μπροστά στα μάτια μου απο bubble..

Ανεμομηηη απο lps? Δεν το εχω ξανακουσει ποτε!!

Link to comment
Share on other sites

Chalice, απο τα αγαπημένα lps.

 

Εύκολο, προσαρμόζεται σε κάθε είδους φωτισμό αλλά όσο πιο έντονος τόσο περισσότερο θα δείξει τα πολύ ωραία χρώματά του.

Το συγκεκριμένο που έχω λέγεται christmas tree, απο τα χρώματα που έχει.

 

Θέλει λιγα νιτρικά, όπως κάθε lps αλλά και σταθερό ασβέστιο και KH. Το ταίζω βράδι ζωοπλαγκτόν. Eίναι επιθετικό, συχνά το βράδι βγάζει μικρά μαστίγια, οπότε καλό είναι να το τοποθετούμε μακριά απο άλλα Lps.

 

 

post-21208-0-28606700-1477759566_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και το δικό μου μια χαρά αναπτύσεται, δίπλα σε μια carpet και σε κανονικό φωτισμό με έντονη ροή. Κάθε δυο μέρες το ταίζω φυτοπλαγκτόν.  

 

Aυτό όμως Πέτρο μου δεν είναι σφουγγάρι, είναι tunicate και το συγκεκριμένο λέγεται polycarpa aurata ή sea heart.

 

Ανα τακτά διαστήματα βγάζει την εξωτερική του επιδερμίδα, σαν τα σαρκόφυτα, έτσι μεγαλώνει. Το έχω παρατηρήσει και στο δικό μου πολύ συχνά.

 

Όμορφο και ιδιαίτερο ζωντανό!

Χιτωνοφορο νομιζω για την ακριβια θωδωρη :)

Συμπεριφορα σαν σφουγγαρι θεωρω

Οσο γιαντο φως ειναι κ σχετικο τι φωτα παιζει ο καθενας νομιζω :)

Φυτοπλακτον ασφαλως τρωει :) εγω δεν του δινω τιποτα απο τοτε που το πηρα οτι εκμεταλευτε απο το γενικο ενυδρειο..

Ποσα νιτρικα εισαι;

Link to comment
Share on other sites

Chalice, απο τα αγαπημένα lps.

 

Εύκολο, προσαρμόζεται σε κάθε είδους φωτισμό αλλά όσο πιο έντονος τόσο περισσότερο θα δείξει τα πολύ ωραία χρώματά του.

Το συγκεκριμένο που έχω λέγεται christmas tree, απο τα χρώματα που έχει.

 

Θέλει λιγα νιτρικά, όπως κάθε lps αλλά και σταθερό ασβέστιο και KH. Το ταίζω βράδι ζωοπλαγκτόν. Eίναι επιθετικό, συχνά το βράδι βγάζει μικρά μαστίγια, οπότε καλό είναι να το τοποθετούμε μακριά απο άλλα Lps.

Θωδωρη αποψη μου δινε του κ στο στομα κανα πελλετακι ;) γιατι το phytoplakton που του ριχνεις το εκμεταλευτε ελαχιστα :)
Link to comment
Share on other sites

Χιτωνοφορο νομιζω για την ακριβια θωδωρη :)

Συμπεριφορα σαν σφουγγαρι θεωρω

Οσο γιαντο φως ειναι κ σχετικο τι φωτα παιζει ο καθενας νομιζω :)

Φυτοπλακτον ασφαλως τρωει :) εγω δεν του δινω τιποτα απο τοτε που το πηρα οτι εκμεταλευτε απο το γενικο ενυδρειο..

Ποσα νιτρικα εισαι;

 

 

Νιτρικά είμαι στο περίπου στο 25, τώρα με το ριάκτορα και τα biopellets ελπίζω να δω διαφορά. 

 

Θωδωρη αποψη μου δινε του κ στο στομα κανα πελλετακι ;) γιατι το phytoplakton που του ριχνεις το εκμεταλευτε ελαχιστα :)

 

Πέτρο, για rotifers τι λες; Καλό δεν είναι;

 

 

Τρομερα ζωντανα θωδωρη!!!

Εχεις δει κατι αλλα λευκα με μπλε και κιτρινο!! Απίστευτααααα!!!

 

Ναι Πέτρο, είναι απίστευτα ζωντανά, και δυστυχώς εδω δεν τα βρίσκεις εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Λογικα θα πεσουν τα νιτρικα σου :)

Ροτιφερς κοιτα πολυ καλη τροφη καμια φορα την ριχνω μαζι με κυκλωπες

Θα ηθελα ομως να βρω oyster eggs πιστευω ειναι ακομα καλυτερη τροφη!

Σιγουρα αυτο το ζωο ευνοητε απο τα νιτρικα σου δες το δικο σαν χρωμα νομιζω το δικο σου ειναι καλυτερο...

Εποφελειτε νομιζω στα νιτρικα σου αυτο...απο εμενα!

Link to comment
Share on other sites

Goniopora

 

Θεωρείται το δυσκολότερο lps, το συγκεκριμένο στη φωτό το είχα πάρει φραγκάκι με μόλις δυο κεφαλάκια. Υπέροχο, θέλει πολύ απαλή ροή και μέτριο φωτισμό. Δεν αντιμετώπισα ποτέ κάποιο πρόβλημα με το κοράλλι, το ταίζω rotifers και φυτοπλαγκτόν.  Νομίζω ότι βασικό ρόλο παίζει το είδος της γονιοπόρας.

 

Εχω ακούσει ότι οι πράσινες, σαν αυτή που έχω,  θέλουν απαλή ροή και μέτριο φωτισμό.

 

Μόνο τις πρώτες μέρες που το είχα πάρει χρειάζεται χρόνο. Νομίζω ότι το "κλειδί" είναι να βρείς το κατάλληλο μέρος με απαλή ροή και χαμηλό φωτισμό και τάισμα.

 

Σε δυνατό φωτισμό έχω παρατηρήσει ότι κλείνει..

 

 

 

 

 

post-21208-0-31635100-1477769937_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η δικη μου αποψη στη goniopora ειναι πως τα πετσοκοβουν απο εκει...

Αγαρμπα δλδ τα κοβουν και ερχοντε χαλια με αποτελεσμα ενα τοσο ευασθητο κοραλλι να το χανουμε..

Πριν 2.5 χρονια μου εδωσε ενα (πετσακι) 2 κεφαλια το κολησα σε ενα βραχακι κ εγινε σωστο κοραλλι ποτε δεν το εχω ταισει για να ειμαι ιλικρινεις και βλεπω πως το ευνοη η απαλη ροη μαστιγια (pulce)

Θελει κινησει το πλοκαμι :)

Τρομερο κοραλλι δυστυχος δυσκολο για τα ενυδρεια μας...

Link to comment
Share on other sites

Heliofungia-long tentacle,

 

Εύκολο lps, είναι πρόσφατο, το αγόρασα την Παρασκευή. Άνοιξε σχεδόν αμέσως όταν το έβγαλα απο τη σακούλα. Πολύ όμορφο, το έχω τοποθετήσει στον αραγωνίτη κάτω απο Τ5, μακριά απο άλλα κοράλλια γιατί διάβασα ότι είναι επιθετικό.

Στο κέντρο έχει το στόμα του, άρα προφανώς χρειάζεται τάισμα. 

 

Σκέφτομαι να το ταίζω mysis και λίγο cyclops. Υπάρχει και η έκδοση με κοντά πλοκάμια αλλά αυτή που έχω τη θεωρώ ομορφότερη.

 

 

 

 

post-21208-0-92883000-1477770733_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

post-45072-0-43535200-1477770576_thumb.jpg Ένα κοραλλι με κίνηση που άλλη το λένε sps Και άλλη llps. Για μένα σαν lps είναι εύκολο να κρατηθεί μίας και δεν έχει τρελές απαιτήσεις.του αρέσουν τα νιτρικά και ανάπτυξη εχω δει οταν τα νιτρικά παίζουν στο 5 και θερμοκρασία στους 25 βαθμούς.
Link to comment
Share on other sites

Η δικη μου αποψη στη goniopora ειναι πως τα πετσοκοβουν απο εκει...

Αγαρμπα δλδ τα κοβουν και ερχοντε χαλια με αποτελεσμα ενα τοσο ευασθητο κοραλλι να το χανουμε..

Πριν 2.5 χρονια μου εδωσε ενα (πετσακι) 2 κεφαλια το κολησα σε ενα βραχακι κ εγινε σωστο κοραλλι ποτε δεν το εχω ταισει για να ειμαι ιλικρινεις και βλεπω πως το ευνοη η απαλη ροη μαστιγια (pulce)

Θελει κινησει το πλοκαμι :)

Τρομερο κοραλλι δυστυχος δυσκολο για τα ενυδρεια μας...

 

Συμφωνώ Πέτρο, τα πετσοκόβουν κι εδω όμως....έχω μια μικρή εμπειρία απο δω...έτσι μπόρεσα και το πήρα.

 

Δύσκολο θεωρείται, αλλά να σου πω την αλήθεια δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα με το συγκεκριμένο. Και να σκεφτείς ότι το ενυδρείο πέρασε ζημιά το καλοκαίρι και εσωτερική μετακόμιση το Σεπτέμβριο. Νομίζω ότι έχω βρεί το "κουμπί" του, όπως είπες χαμηλή ροή..να το χαϊδεύει..και όχι δυνατό φως.

 

Ρίξτου βρε λίγο rotifers..Θα το εκτιμήσει.. :)

Link to comment
Share on other sites

Nemenzophylia turbida ( jasmine fox coral )

 

Μια χτεσινή προσθήκη, ενα εύκολο lps αλλά με πολύ όμορφα χρώματα ( η φωτό δεν είναι καλή, το αδικεί ). Το έχω στον αραγωνίτη σε μέτρια ροή αλλά νομίζω ότι ο φωτισμός

είναι πολύ δυνατός γι αυτό το κοράλλι όταν είναι αναμmένα και τα led αν και το βλέπω μια χαρά ανοιχτό. Θα δω πως θα πάει τις επόμενες μέρες.

Δύσκολα το βρίσκεις στα μαγαζιά.

 

 

6.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kαι μια φωτό απο μια απο τις εφυλίες μου. Όπως είπε και ο Μιχάλης, εύκολο lps αρκεί να έχει απαλή ροή και αρκετό φωτισμό. Μακριά απο άλλα κοράλλια όμως γιατί βγάζει πλοκάμια που εκτείνονται αρκετά μακριά.

 

 

8.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος teoxan έγραψε:

Nemenzophylia turbida ( jasmine fox coral )

 

Μια χτεσινή προσθήκη, ενα εύκολο lps αλλά με πολύ όμορφα χρώματα ( η φωτό δεν είναι καλή, το αδικεί ). Το έχω στον αραγωνίτη σε μέτρια ροή αλλά νομίζω ότι ο φωτισμός

είναι πολύ δυνατός γι αυτό το κοράλλι όταν είναι αναμmένα και τα led αν και το βλέπω μια χαρά ανοιχτό. Θα δω πως θα πάει τις επόμενες μέρες.

Δύσκολα το βρίσκεις στα μαγαζιά.

 

 

6.jpg

Bubble θεωρητικα  κ σε μεταχηρισει  θωδωρη ε;

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος petran halen έγραψε:

Ανεμομηηη απο lps? Δεν το εχω ξανακουσει ποτε!!

 

Ναι Πέτρο, όσο κι αν ακούγεται περίεργο. Το είχα το bubble δίπλα σε μια crispa, και βλέπω ξαφνικά ένα διάφανο πλοκάμι να πετάγεται σιγα-σιγα στην αρχή μέχρι που καρφώθηκε κατευθείαν στο στόμα της ανεμώνης κι έμεινε εκεί μέσα πάνω απο δέκα λεπτά. Δεν ήξερα τι να κάνω, η ανεμώνη έκλεισε, άρχισε να μετακινείται σε όλο το ενυδρείο και την επόμενη μέρα την πέταξα..Είχε λιώσει...

Το κοράλλι το έδωσα, δεν πρόκειται να ξαναβάλω bubble μεσα.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος petran halen έγραψε:

Bubble θεωρητικα  κ σε μεταχηρισει  θωδωρη ε;

 

Μοιάζει Πέτρο αλλά δεν είναι bubble, δεν φαίνεται καλά στη φωτό. Αυτό που μοιάζει με φουσκάλες είναι σαν φύλλα απο...λάχανο..αλλά πιο κλειστά. Αν προσέξεις αυτό που ακουμπάει στον αραγωνίτη έτσι είναι και τα υπόλοιπα όταν ανοίγουν.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...