Jump to content

Μονομάχος με guppies


HARA

Recommended Posts

Μπορώ να βάλω μονομάχους θηλυκούς μάζί με guppies; Μου φέρανε σήμερα 2 αλλά φοβάμαι να τους βάλω μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Μην τα βαλεις δεν ταιριαζουν.Θελουν και τα διαφορετικες συνθηκες νερου!!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι ΠΟΛΥ επικίνδυνο.

Οι πιθανότητα να πάνε όλα καλά είναι κατα τη γνωμη μου μικρή.

Ποιο πιθανό θεωρω να πλακωθούν μεταξύ τους ή να πλακώσουν τα γκάπυ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ταιριάζουν. Καλύτερα να τα πας πίσω και να πάρεις κάτι άλλο

Link to comment
Share on other sites

Τα πήρε ο συζυγός μου το πρωί από το κατάστημα watter in και ενώ είχαμε επιφυλάξεις, ο υπάλληλος του καταστήματος μας διαβεβαίωσε και μάλιστα επέμενε οτι συμβιώνουν χωρίς κανένα πρόβλημα. :thumbup: Τώρα τι να κάνω? Τέλος πάντων! Αν τα δώσω σε κάποιον που έχει αρσενικό μονομάχο νομίζετε οτι θα υπάρχει πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Αρσενικός μαζί με θηλυκό στο ίδιο ενυδρείο ΔΕΝ γίνεται.

Κάποιος από τους 2 δεν θα την βγάλει καθαρή (και δεν είναι σίγουρο ότι αυτός θα είναι ο θηλυκός)

Link to comment
Share on other sites

Αυτά να τα πείτε στον καταστηματάρχη που μας είπε οτι έχει στο ενυδρείο του 2 αρσενικους και 5 θηλυκούς μαζί. Τελικά την πάτησα. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αυτά να τα πείτε στον καταστηματάρχη που μας είπε οτι έχει στο ενυδρείο του 2 αρσενικους και 5 θηλυκούς μαζί. Τελικά την πάτησα. :thumbup:

Αυτό εν μέρει μπορεί να είναι αλήθεια.

Αν τα αρσενικά και τα θηλυκά έχουν μεγαλώσει μαζί και δεν έχουν ακόμα "αγριέψει" μπορεί να ισχύει το παραπάνω.

Επειδή όμως οι συνθήκες στα ενυδρεία μας είναι κατά την γνώμη μου αρκετα καλύτερες απότι έχουν "συνηθίσει", σύντομα θέλουν ένα κομμάτι του ενυδρέιου για τον εαυτό τους και αρχίζουν τα δύσκολα

Link to comment
Share on other sites

Τα πήρε ο συζυγός μου το πρωί από το κατάστημα watter in και ενώ είχαμε επιφυλάξεις, ο υπάλληλος του καταστήματος μας διαβεβαίωσε και μάλιστα επέμενε οτι συμβιώνουν χωρίς κανένα πρόβλημα. :buttrock: Τώρα τι να κάνω? Τέλος πάντων! Αν τα δώσω σε κάποιον που έχει αρσενικό μονομάχο νομίζετε οτι θα υπάρχει πρόβλημα?

Να πάρουμε τα γεγονότα από την αρχή.

1) Τα ψάρια που μας ζητήσατε αρχικά είναι: 2 πλάτυ, 2 ξιφοφόροι μαύροι, 1 γκάπυ θηλυκό, 1 μολλυ baloon και 1 μολλυ μαύρο όλα αυτά μαζί συμβιώνουν.

2) Δεν αναφέρατε στον πωλητή τι ενυδρείο έχετε που σίγουρα εαν λέγατε ότι έχετε 40 lit. θα σας απέτρεπε να αγοράσετε 7 ψάρια.

Σημ. Τα παραπάνω ψάρια τιμολογήθηκαν σε μια απόδειξη.

3) Τις μονομαχίνες τις ζητήσατε από άλλο πωλητή -αφού είχατε κάνει την πρώτη σας αγορά- και τον ρωτήσατε αν ταιριάζουν μαζί και εκείνος σας απάντησε "ναι" καταλαβαίνοντας αν ταιριάζουν μαζί δύο μονομαχίνες στην συνέχεια του λέτε να σας δώσει μία κόκκινη και μία μπλε. Πληρώνετε σε άλλη απόδειξη και φεύγετε.

Έτσι έχουν τα πράγματα.

Αυτά να τα πείτε στον καταστηματάρχη που μας είπε οτι έχει στο ενυδρείο του 2 αρσενικους και 5 θηλυκούς μαζί. Τελικά την πάτησα. :thumbup:

Καταρχήν δεν σας είπε ο καταστηματάρχης κάτι τέτοιο αλλά ένας πωλητής μας που βρισκόταν δίπλα σας και άκουσε να ρωτάτε αν ταιριάζουν τα ψάρια μαζί ο οποίος είπε ότι έχει 1 αρσενικό και 5 θηλυκούς μαζί .

Σημ. Το ενυδρείο του είναι 150 lit.

Μετά από όλα αυτά θέλω να πω ότι θα ήταν φρόνιμο να αναφέρουμε τα γεγονότα ως έχουν και να μην προσβάλουμε ανθρώπους και καταστήματα.Και να είστε βέβαιοι ότι δεν έχουμε κανένα λόγο να σας κάνουμε να την πατήσετε.

Με εκτίμηση,

Άγγελος Αλιμπέρτης

Δ/ντης Καταστήματος

Link to comment
Share on other sites

Με σύγχωρείτε αλλά τα γεγονότα δεν έχουν έτσι. Ο κύριος που αναφέρεται ότι μας έδωσε τις μονομαχίνες ήταν αυτός που μας εξυπηρέτησε πρώτος και ο ίδιος μας πρότεινε να τις πάρουμε αφού είχαμε δηλώσει την αρχική μας αίτηση για guppies, platys, κλπ. και μετά μας παρέπεμψε σε έναν άλλο υπάληλο ο οποίος μας πήρε πάλι παραγγελία μόνο για τα ζωοτόκα. Αφού πληρώσαμε αποφασίσαμε ότι θέλουμε και τις μονομαχήνες. Ρωτήσαμε και πάλι (τον πρώτο) αν είναι σίγουρος ότι πάνε μαζί και μας έιπε πάλι ότι τα έχει και ο ίδιος κλπ. Δεύτερον το ενυδρείο μου είναι 100lt (κάτι που ίσως έπρεπε να ρωτήσει ο πωλητής;;;:thumbup: και απλά περιμένω μερικές μέρες να στρώσει. Δεν επιθυμώ να συνεχίσω το θέμα ούτε σκοπεύω να τα επιστρέψω αλλά αποφάσισα να τα χαρίσω. Άλλωστε το θέμα δεν είναι οικονομικό αλλά αν τα έβαζα μαζί πριν να ρωτήσω στο forum...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...