Jump to content

Ειδη ψαριων σε νανο


Johkouf

Recommended Posts

Γεια σε ολους ,

Εχω ενα ενυδρειο reef 100λ ,και τωρα τελευταια αγορασα ενα butterfly fish του γενους chelmon rostratus!

Επισης μεσα εχω και ενα clown και ενα decora dart fish . Πιστευεται οτι τα butterfly κανουν για ενυδρεια reef ? ξερετε καμια τροφη για να το δελεασω να φαει ?

Ευχαριστω, :thumbup::buttrock::buttrock:

Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Γενικά οι πεταλούδες, δεν ανήκουν στα reef safe ψάρια.

Το chelmon rostratus είναι ένα από τις ελάχιστες πεταλούδες, που θα μπορούσαν να θεωρηθούν σαν reef safe ψάρια, αλλά με κάποια με επιφύλαξη. Είναι χρήσιμο ψάρι σε ένα φυσικό σύστημα, καθότι τρέφεται με μικρά cnidarias και ιδιαίτερα aiptasias, που μπορούν να εξαπλωθούν ανεξέλεγκτα σε ένα ενυδρείο. Επίσης τρέφεται με διάφορα σκουλήκια, διατηρώντας έτσι τους πληθυσμούς σε ισορροπία και τέλος με οστρακόδερμα.

Πολλές φορές όμως η τροφή που του παρέχει ο βράχος, δεν είναι επαρκής για να το θρέψει ή εξαντλείται σύντομα. Οπότε απαιτείται η χορήγηση εξωτερικής τροφής, αν βέβαια τη δεχθεί.

Συνήθως η τροφή που δέχεται με ευκολία είναι κατεψυγμένη αρτέμια και mysis. Αυτό το είδος τροφής όμως, δεν είναι ποιοτικά αρκετό, για να εξασφαλίσει τις διατροφικές του ανάγκες. Έτσι σύντομα το ψάρι, αφού έχει εξαντλήσει τα τροφικά αποθέματα του βράχου αρχίζει να υποστρέφει, μέχρι που χάνεται.

Συνεπώς η όλη διατροφή του, πρέπει να αποτελείται από μεγάλη ποικιλία τροφών ώστε να καλύψουν τις ανάγκες του, με ταυτόχρονη χορήγηση βιταμινών.

Αξίζει να σημειωθεί, ότι όπως και οι υπόλοιπες πεταλούδες, είναι ευαίσθητο ψάρι στα νιτρικά. Για το λόγο αυτό θα πρέπει να διατηρούμε τα νιτρικά του συστήματός μας κοντά στο μηδέν, αν όχι μηδενικά. Παρ' όλα αυτά όμως ανήκει στα πιο ανθεκτικά από τα είδη αυτής της οικογένειας.

Επειδή δεν είναι, απόλυτα reef safe ψάρι, μπορεί να επιτεθεί σε clams, όπως και σε LPS.

Στην προσπάθειά μου να διατηρήσω για πολλά χρόνια αυτό το είδος ψαριού, στο ενυδρείο μου, κατέφυγα σε διάφορα είδη τροφών, μεταξύ των οποίων και μοσχαροκαρδιά για δίσκους. Το ψάρι επιβίωσε στο σύστημά μου περίπου για τρία χρόνια.

Σχετικά τώρα με το 100 λίτρων reef σύστημά σου, έχεις φροντίσει να εξασφαλίσεις πρώτα την παρουσία χρήσιμων ψαριών, προτού επιλέξεις περισσότερο διακοσμητικά ψάρια, όπως είναι το decora dart, ο clown και ίσως το chelmon???

Link to comment
Share on other sites

όπως ανεφέρε και ο κ.Νίκος το chelmon rostratus δεν δέχεται εύκολα τροφή!

εγώ του δίνω και κόκκινο σκουλήκι ! :thumbup:

Για να το μάθεις να τρώει να βάζεις στουμπώνονταν την τροφή σε μια τρύπα στο βράχο!

Να βάζεις και λίγο βιταμίνη και σκόρδο στη τροφή του! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις πολυτιμες πληροφοριες !!!!!!!

Θα τις δοκιμασω ολες μπας και κανω τον εκλεκτικο κατοικο του ενυδρειου μου να φαει!!

Επισης ειναι κ πολυ ντροπαλος!! :angry2::wootwoot::D

:);)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...