Jump to content

S.O.S ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΑΦΡΙΚΑΝΕΣ


Recommended Posts

Πριν φυγω για δουλεια το πρωι παρατηρησα μια ανησηχια και περιεργες κινησεις,γυριζοντας το απογευμα βρηκα νεκρα 7 ψαρια .Δεν υπυρξε ποτε τρελη επιθετικοτητα(οσο αρμοζει στις αφρικανες παντα)απο μετρησεις σχετικα με PH KH GH ειμαι ενταξει.Στο μονο που φοβαμαι και δυστυχως δεν εχω τεστ ειναι αμμωνια και νιτρικα.Προληπτικα εριξα toxivec.πιστευω να επραξα σωστα και τωρα θα κανω αλλαγη νερου.συγκεκριμενα εχθες το βραδυ εκανα αλλαγη.Αν καποιος με μεγαλυτερη εμπειρια απο εμενα στις αφρικανες υποψιαζεται κατι(καθοτι εγω καινουργιος σε αυτο το ειδος) ας με συμβουλευσει.Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Πριν φυγω για δουλεια το πρωι παρατηρησα μια ανησηχια και περιεργες κινησεις,γυριζοντας το απογευμα βρηκα νεκρα 7 ψαρια .Δεν υπυρξε ποτε τρελη επιθετικοτητα(οσο αρμοζει στις αφρικανες παντα)απο μετρησεις σχετικα με PH KH GH ειμαι ενταξει.Στο μονο που φοβαμαι και δυστυχως δεν εχω τεστ ειναι αμμωνια και νιτρικα.Προληπτικα εριξα toxivec.πιστευω να επραξα σωστα και τωρα θα κανω αλλαγη νερου.συγκεκριμενα εχθες το βραδυ εκανα αλλαγη.Αν καποιος με μεγαλυτερη εμπειρια απο εμενα στις αφρικανες υποψιαζεται κατι(καθοτι εγω καινουργιος σε αυτο το ειδος) ας με συμβουλευσει.Ευχαριστω.

φιλε μου και εγω αρχαριος ειμαι με τις αφρικανες,αλλο νομιζω θα βοηθουσε να μας δωσεις λιγες πληροφοριες ακομα..σε ποσα λιτρα ειναι,ποσα ψαρια,τι ειδη??

αυτα απο μενα,και περιμενε τους πιο εμπειρους..

φιλικα,Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σε 80 λιτρα και ηταν μικρα σε μεγεθος μωρα.6 αυλονακαρες ειδος δεν θυμαμαι αλλα γονεις που ειχα δει ηταν σαν την παραλλαγη της αεροποριας με μωβ και αλλα πολλα χρωματα.Το αλλο ηταν red zebra μικρο και αυτο.Κοντευω να σκασω

Link to comment
Share on other sites

Πριν φυγω για δουλεια το πρωι παρατηρησα μια ανησηχια και περιεργες κινησεις...

Σαν τη παρατήρησες δηλαδή?

Όταν γύρισες πως ήταν η συμπεριφορά των υπόλοιπων ψαριών η σου ψόφησαν όλα?

Και όταν λες Ph κανονικό πόσο δηλαδή?

Και τέλος χωρίς να γνωρίζουμε το ΝΗ και ΝΟ2 δύσκολα μπορούμε να βγάλουμε σωστά συμπεράσματα μόνο υποθέσεις θα καμνουμε, :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σε 80 λιτρα και ηταν μικρα σε μεγεθος μωρα.6 αυλονακαρες ειδος δεν θυμαμαι αλλα γονεις που ειχα δει ηταν σαν την παραλλαγη της αεροποριας με μωβ και αλλα πολλα χρωματα.Το αλλο ηταν red zebra μικρο και αυτο.Κοντευω να σκασω

Καλησπέρα,

Τα τεστ ΝΟ2 και ΝΗ3 είναι βασικότατα.

Το ενυδρείο σου είναι πέρα από μικρό για να δεκτεί Μαλάουι. Μήπως έχεις στρώσει το ενυδρείο σου? Πόσον καιρό το έχεις και πότε έβαλες μέσα ψάρια? Είναι ερωτήματα που πρέπει να απαντήσεις καθώς νοιώθω ότι τα ψάρια πέθαναν από δηλητηρίαση.

Link to comment
Share on other sites

Εκανες αλλαγή εχτές το βράδυ και σήμερα παρουσιάστηκαν τα προβλήματα???

Τι φίλτρανση έχεις? Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο σου?

Link to comment
Share on other sites

PH 8.2

KH 10

GH 6

Oσο για τα υπολειπα μονο αυριο θα ξερω δυστηχως.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδριο δουλευει ενα μηνα τωρα και τα ψαρια τα ειχα 1 βδομαδα.Φιλτρο εχει δικο του εσωτερικο στο οποιο εχω βαλει αστερια της RENA και οσο χωρουσε ενα αλλο υλικο σε αστερακια πλαστικα που το ειχα παρει απο το water in και μου ειχαν πει πως το δουλευουν και στα δικα τους ενυδρεια και οντως το ειχα δει.το συγκεκριμενο προιον το εχω και στους δισκους μου και ειναι καταπληκτικο.Και εγω για δηλητηριαση υποψιαζομαι γι αυτο εριξα toxivec.Παιδια ειμαι απο αθηνα απλα εγινε ενα λαθος στην εγγραφη μου.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ μου φίλε είχες σε 80 λίτρα, σε σίγουρα άστρωτο κατά τη γνώμη μου ενυδρείο (μόλις ένα μήνα λειτουργία), 7 (ίσως και παραπάνω) κιχλίδες malawi, χωρίς να έχεις πάρεις μετρήσεις για να δεις που βρίσκεσαι σε νιτρώδη, αμμωνία κλπ, η σκληρότητά σου GH είναι μακράν χαμηλή για τέτοια ψάρια, δυστυχώς φοβάμαι ότι επρόκειτο για χρονικό προαναγγελθέντος θανάτου :buttrock: . Το στρώσιμο έγινε ; με ποια διαδικασία ; Μήπως με μπόλιασμα; Αν έχουν απομείνει ψάρια μέσα επέστρεψέ τα, στρώσε το ενυδρείο από την αρχή και έχε υπομονή μέχρι να είναι έτοιμο. Βέβαια, το γεγονός ότι 80 λίτρα με αφρικάνες είναι σαν να παρκάρεις Boeing 747 σε στενό δρόμο :thumbup: παραμένει. Κατά την ταπεινή μου γνώμη ίσως θά έπρεπε να επαναπροσδιορίσεις το είδος των ψαριών που θα ήθελες να βάλεις στο ενυδρείο αυτό. Από ότι είδα διατηρείς ένα ενυδρείο με δίσκους. Συνεπώς λογικά τις διαδικασίες τις ξέρεις... έτσι δεν είναι ;

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - acg301
Link to comment
Share on other sites

αντιχλωριο και μετα βακτηρια για 10 ημερες και ψευτοταισμα για ξεκινησει ο κυκλος μετα εβαλα τον πλεκο ο οποιος ζει ανετα μεχρι και τωρα(αθανατα αυτα τα ψαρια)ολο το εωυδρειο να φερει τουμπα αυτος το γλυψιμο του.Μετα το toxivec ηρεμησε η κατασταση,οποτε δηλητηριαση πρεπει να ηταν.Ισως να μην επαρκει το βιολογικο αλλα παλι τα αστερια της rena τα δινει για 40 λιτρα το καθενα και εχει 4.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα η αληθεια ειναι οτι το βιαστηκα.Τα ψαρια ηταν καλα για λιτρα-μεγεθος αλλωστε εινα στα σκαρια για να φτιαχτει μεγαλο,οποτε και θα ειχαν ιδανικο περιβαλλον εντος μικρου διαστηματος.Απο την μικρη εμπειρια μου στους δισκους που τα θελουν ολα κατω,βρεθηκα με αφρικανες που τα θελουν ολα up!καποιος τροπος για να ανεβασω GH και ποσο πρεπει να το παω?δυστηχως δεν αναλυουν καλα καποια μαγαζια για συνθηκες νερου.Δεν ηξερα δεν ρωταγα!και που ρωτησα?

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω... όλοι περάσαμε από αυτό.

Για ρύθμιση παραμέτρων δες εδώ.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=3463

Εναλλακτικά υπάρχουν και σκευάσματα όπως αυτό το οποίο το έχω δοκιμάσει

http://www.seachem.com/products/product_pa...lawiBuffer.html

Πρακτικά στη συνέχεια δεν μου χρειάστηκε (με σκληρότητα 18-20, kh 10-12 και ph 8.5 που έχω στην περιοχή μου).

Απλά καμιά φορά ρίχνω seachem cichlid trace http://www.seachem.com/products/product_pa...chlidTrace.html

Τώρα θα έλεγα να το μπολιάσεις με υλικό από το στρωμένο ενυδρείο σου και να χρησιμοποιήσεις μία από τις μεθόδους για να φέρεις ph και Gh σε κανονικό επίπεδο. Η σωστή λύση πάντως είναι σαφώς μεγαλύτερο ενυδρείο αν θα αποφασίσεις τελικά να ασχοληθείς με αφρικάνες, θα έλεγα ανάλογο με αυτό που έχεις τους δίσκους ή τουλάχιστον 200άρι.

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - acg301
Link to comment
Share on other sites

μολις εκανα και μπολιασμα απο στρωμενο ενυδρειο με ενα σφουγγαρι της juwel το εστηψα ολο μεσα,βουρκος εγινε!ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας !!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...