Jump to content

Αναπαραγωγή Corydoras Aeneus (Bronze).


Recommended Posts

Καλησπέρα Θοδωρή, έχεις δίκιο δεν έρχομαι γιατί δυστυχώς οικονομικοί λόγοι μου έχουν περιορίσει τις μετακινήσεις στο ελάχιστο. 

Τώρα για να μη κάνω παράθεση σε τέτοιο κατεβατό και γίνει κουραστικό θα σου απαντήσω στα ερωτήματά σου περιληπτικά, αν ξεχάσω κάτι μου το θυμίζεις παρακάτω. 

Για το θέμα του αντιχλωρίου, διαβάζοντας σε κάποια ξένα φόρουμ αλλά και σε κατ ιδίαν συζητήσεις με κάποιους πιο έμπειρους από μένα, το prime τουλάχιστον θεωρείται ζημιογόνο για τους γόνους, γιατί και πως μη ρωτήσεις, ό,τι μου είπαν και διάβασα όπως διαβάζει όλος ο κόσμος όταν ψάχνεται. Τώρα θα μου πεις της ΑΡΙ το stress coat που έχει και αλόε βέρα μόνο καλό μπορεί να του κάνει, οκ δεν αντιλέγω, η τσέπη μου όμως στην παρούσα φάση με αναγκάζει στην οικονομικότερη λύση, ήτοι νερό με φυσικό τρόπο αποχλωριωμένο.

Πάμε στην ερώτησή σου για το esha2000, επειδή αβγά βγάζω κάθε φορά που κάνω αλλαγή νερού, παρατήρησα ότι σκέτα στο νερό μόνο με την αεραντλία ένα σημαντικό ποσοστό θα πιάσουν fungus, πάνω απ το 50%, ενώ με τη χρήση του προιόντος της esha έχω εκκόλαψη σε ποσοστό 90%, στη συνιστώμενη δοσολογία απ την εταιρία.

Στο θέμα της θερμοκρασίας, διαβάζοντας πάλι σε ξένα φόρουμ η θερμοκρασία καθορίζει μια αλυσίδα γεγονότων που λαμβάνουν μέρος σ ένα ενυδρείο, το κυριότερο είναι ο μεταβολισμός, όχι μόνο των γόνων αλλά κι ό,τι άλλου παθογόνου οργανισμού βρίσκεται στο νερό, έτσι με πιο χαμηλή θερμοκρασία απ το μέσο όρο ο μεταβολισμός των γόνων είναι πιο μικρός κι αυτό είναι θετικό για αρρώστιες, επίσης με χαμηλή θερμοκρασία δεν υπάρχει η ανάγκη για 4-5 ταίσματα την ημέρα κυρίως όμως άσχετα απ αυτά, στη δική μου περίπτωση το κυρίως ενυδρείο δουλεύει αυτή την εποχή σ αυτή τη θερμοκρασία, 23,5 περίπου κι αν ρωτήσεις γιατί επειδή θέλω τα ψάρια να καταλαβαίνουν εποχές και δη χειμώνα αλλά κι επειδή και να θελα για παραπάνω είναι αδύνατον, έχω ανοιχτό ενυδρείο και κρύο σπίτι, φαντάσου με τα πολύ κρύα έμπαινα στο σαλόνι το πρωί κι έβλεπα το ενυδρείο στους 22,5, είναι ένα μείον των ανοιχτών ενυδρείων.  Οπότε λογικά αφού βγάζω τα αβγά απ τους 23,5 φροντίζω και το μικρό να είναι σ αυτή τη θερμοκρασία, έτσι αν χρειαστεί να τα βάλω στο ενυδρείο δεν θα βιώσουν μεταβολή. Επίσης το νερό της αλλαγής το βάζω μισό βαθμό πιο κρύο για λόγους που όλοι έχουμε διαβάσει, το πιο κρύο νερό έχει περισσότερο οξυγόνο. Τώρα για το αερόφιλτρο, το ξέρω αλλά ισχύει ό,τι και για τις μετακινήσεις, οικονομικοί λόγοι με περιορίζουν για τέτοιες αγορές προς το παρόν. 

Τώρα ρωτάς γιατί αλλαγές το βράδυ, γιατί το βράδυ πιστεύω το νερό είναι στη χειρότερή του κατάσταση απ τα ταίσματα και γιατί φυσικά τότε με βολεύει, για τη θερμοκρασία σου απάντησα πιο πάνω, 0,5 με 0,3 βαθμούς πιο κρύο, δεν είναι δα και μετρήσιμο ούτε πιστεύω καν το καταλαβαίνουν και πολύ τα ψάρια, μιλάμε για μισό βαθμό, όχι ένα ούτε δύο. Αμφιβάλλω αν κάποιος έχει ψηφιακό θερμόμετρο και κοιτάζει το νερό να μπαίνει με τέτοια ακρίβεια απόκλισης, αν τη θεωρείτε λάθος οκ πείτε μου να βάζω ακριβώς ό,τι βγάζω. 

Για την πρωτείνη τους που αναφέρεις, η ταμπλέτα που βάζω έχει κι αυτή όπως έχει κι άλγη, αλόε βέρα κι άλλα συστατικά, φυσικά και ταίζω και πρωτείνη με hikari bites, μία φορά την ημέρα απ αυτή, μία απ την καλλιέργεια paramecium και μία απ την ταμπλέτα, για 23,5 βαθμούς πιστεύω αυτή η συχνότητα διατροφής είναι οκ. 

Για τη βιταμίνη δεν το ήξερα, λέει όμως στις οδηγίες χρήσης της για ανάπτυξη γόνου μέρα παρά μέρα, για να το λέει ο κατασκευαστής κάτι ξέρει, δε νομίζω ότι πετάνε αυθαίρετα μία δοσολογία χωρίς να έχει γίνει η απαραίτητη έρευνα, έτσι δεν είναι; 

Τέλος πάντων όπως είπα προσπαθώ να αποκτήσω εμπειρία, είναι η δεύτερη φορά που προσπαθώ να μεγαλώσω γατόψαρα, η πρώτη ήταν καταστροφική αφού σε 3 μέρες τα χασα όλα, τώρα έχουν μείνει μεν πολύ λίγα αλλά έφτασα το μήνα και πάνω κι έκανα και διάφορα λάθη στις δύο πρώτες εβδομάδες που μου στοίχισαν τις πολλές απώλειες, πιστεύω την τρίτη φορά θα καταφέρω να έχω μεγαλύτερο ποσοστό επιβίωσης. Για ό,τι θέλετε να μου πείτε καλοδεχούμενο, εξάλλου ξανά λέω εγώ δεν έχω την εμπειρία, εσείς ξέρετε καλύτερα, απλά συνδυάζω όλες τις πληροφορίες που έχω διαθέσιμες και τις προσαρμόζω στη δική μου μικρή εμπειρία ώστε να κατασταλάξω. 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Κωστη οι απαντησεις σου με καλυψαν. Πολυ καλα κανεις και αφηνεις τα ψαρια σου να δουνε τις εποχες. Κι εγω ετσι κανω. Ειναι ομως η θερμοκρασια που τα εχεις η σωστη; δεν εχω ιδεα τι ψαρια εχεις.
Βιταμινες γενικα δεν κανει συνεχως. Αλλα για να το λεει το μπουκαλακι, τοτε συνεχισε το.

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

Πολυ καλα κανεις και αφηνεις τα ψαρια σου να δουνε τις εποχες. Κι εγω ετσι κανω. Ειναι ομως η θερμοκρασια που τα εχεις η σωστη; δεν εχω ιδεα τι ψαρια εχεις.
 

 

 

Εδώ όμως καλά μου παιδιά είναι που κάνετε λάθος....οι περισσότεροι και ποιό γνωστοί ποταμοί του Αμαζονίου ΔΕΝ έχουν τόσο τεράστια διαφορά θερμοκρασίας ~6 βαθμούς που αναφέρθηκε εδώ....οι διαφορές είναι πολύ ποιό μικρές το πολύ 3ων βαθμών....σε γενικές γραμμές....τα ψάρια μας ειδικά του Αμαζονίου καταλαβαίνουν τις εποχές από πολλούς άλλους και σημαντικότερους παράγοντες από την θερμοκρασία.....οξειδοαναγωγή, διαλυτότητα οξυγόνου στο νερό, PH, TDS, και πολλά άλλα....Κάθε φορά πρέπει να εξετάζουμε τον βιότοπο των ψαριών μας και τις 365 ημέρες του χρόνου......

 

π.χ. Ο ποταμός Rio Juan Alejandro στο Περού όπου ζούν τα Panaqolus Albivermis L204 λόγο ότι γεμίζει κατά την περίοδο των βροχών με νερά άλλων μικρότερων ποταμών ανεβαίνει το PH του μέχρι και 8,4!!!!οπότε όπως καταλαβαίνεται η θερμοκρασία δέν λέει σχεδόν τίποτα.......

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο και παλι Κωστα για την προσπαθεια σου! Τα πας εξαιρετικα και σε καμαρωνουμε! Και εσενα και τα μικρα σου!

Το καθαρισμα της γυαλας ειναι οντως ταλαιπωρια γιατι οπως ειπες γεμιζει γρηγορα ο πατος λογο χαμηλης ροης.Τις συχνες αλλαγες και το σιφωναρισμα δεν νομιζω οτι μπορουμε να τις γλιτωσουμε σε αυτες τις περιπτωσεις αλλα θεωρω οτι στην γεννηστρα μεγαλωνουν πιο σωστα τα ψαρια.Για την θερμοκρασια συμφωνω και εγω οτι ειναι καλα εκει που ειναι και τα ταισματα επισης.Η ποιοτητα της τροφης να ειναι καλη,εχει μεγαλυτερη σημασια απο το πληθος των γευματων.

 

@Husky_Jim Αν και το εξηγησες περιληπτικα,θα μπορουσες καποια στιγμη να το εξηγησεις λιγο περισσοτερο αυτο με την αμμο στην γεννηστρα? Απλα για να μαθαινουμε περισσοτερα :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος argy1 έγραψε:

 

@Husky_Jim Αν και το εξηγησες περιληπτικα,θα μπορουσες καποια στιγμη να το εξηγησεις λιγο περισσοτερο αυτο με την αμμο στην γεννηστρα? Απλα για να μαθαινουμε περισσοτερα :)

 

 

Πιά άμμο?Τί έχασα?

Link to comment
Share on other sites

Εχω κορυ τα bronze τα διαφορα site δινουν οριο 21-27 οποτε για χειμωνα 23,5 πιστευω οτι ειναι οκ εξαλλου συνεχεια γεννανε, cherry barb και ανκιστρους στο ιδιο ευρος θερμοκρασιας κινουνται, τα cherry κι αυτα εχουν ξεσκιστει στο ερωτικο παιχνιδι και στ αβγα απλα δεν ασχολουμαι και τρωγονται. Βιταμινες μου το χουν ξαναπει αλλα σκεφτομαι οτι επειδη οι τροφες που εχω λογω παλαιοτητας εχουν χασει τις βιταμινες οποτε θεωρω οτι ετσι τις αναπληρωνω. Ο,τι συμβουλη εχεις Θοδωρη αφοβα, μ ενδιαφερει η αποψη σου οπως ολων οσων εχουν πολυχρονη εμπειρια το λεω και το εννοω.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

Link to comment
Share on other sites

On 30/12/2016 at 0:11 ΜΜ, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Καλησπέρα Κώστα....καλά κάνετε και γράφετε αυτές τις συζητήσεις....θα σου πρότεινα τρία με τέσσερα ταίσματα, να μήν αφήνεις πολύ τροφή να κάθετε και να βάλεις 4-5 ramshorn για να τρώνε τα υπολείματα....διαφορές στην ανάπτυξη πάντα υπάρχουν...δέν είναι κάτι που γα πρέπει να σε προβληματίζει...

 

Απο φυτά τί και πόσα έχεις μέσα αυτήν τη στιγμή;Αν το "πήξεις" σε κερατόφυλλο/εγέρια θα βοηθήσει επίσης!

 

θα σου πρώτεινα να βάλεις άμμο στον βυθό, ίσα ίσα να μην ακουμπάνε τα μικρά στο τζάμι μιας και το τζάμι είναι μέρος ανάπτυξης βακτηριδίων τόσο "καλών" αλλά και "κακών" που μπορεί να βλάψουν τα μικρά....ειδικά στην περιπτωση σου έχεις fungus από σάπισμα τροφής....

Εδω

πριν 1 λεπτό, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

Πιά άμμο?Τί έχασα?

Απλα εγω τωρα το διαβασα :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

Εχω κορυ τα bronze τα διαφορα site δινουν οριο 21-27 οποτε για χειμωνα 23,5 πιστευω οτι ειναι οκ εξαλλου συνεχεια γεννανε, cherry barb και ανκιστρους στο ιδιο ευρος θερμοκρασιας κινουνται, τα cherry κι αυτα εχουν ξεσκιστει στο ερωτικο παιχνιδι και στ αβγα απλα δεν ασχολουμαι και τρωγονται. Βιταμινες μου το χουν ξαναπει αλλα σκεφτομαι οτι επειδη οι τροφες που εχω λογω παλαιοτητας εχουν χασει τις βιταμινες οποτε θεωρω οτι ετσι τις αναπληρωνω. Ο,τι συμβουλη εχεις Θοδωρη αφοβα, μ ενδιαφερει η αποψη σου οπως ολων οσων εχουν πολυχρονη εμπειρια το λεω και το εννοω.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.
 

 

Κώστα, μιά χαρά είναι η θερμοκρασία σου.Η μόνη διαφωνία μου είναι στην φράση "εποχές"...μιά χαρά τα πάς και κάθε γέννα θα είναι και καλύτερη!!!Μπράβο για την προσπάθεια σου!

 

πριν 3 λεπτά, το μέλος argy1 έγραψε:

Εδω

Απλα εγω τωρα το διαβασα :P

 

Ε δέν έχει πολλή μεγάλη "εξήγηση" το πλαστικό,γυαλί κτλ. σάν επιφάνειες αναπτύσσουν βακτήρια (όπως και όλο το ενυδρείο μας) και τα γατόψαρα που έχουν άμεση επαφή με αυτά μπορεί εύκολα να προσβληθούν από βακτηριακές μολύνσεις και να πεθάνουν όταν είναι μικρά και συνεπώς ευαίσθητα, και γιαυτό λίγη άμμο/χαλίκι βοηθά στο να αποφευχθεί κάτι τέτοιο σε μεγάλο βαθμό!

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

Ε δέν έχει πολλή μεγάλη "εξήγηση" το πλαστικό,γυαλί κτλ. σάν επιφάνειες αναπτύσσουν βακτήρια (όπως και όλο το ενυδρείο μας) και τα γατόψαρα που έχουν άμεση επαφή με αυτά μπορεί εύκολα να προσβληθούν από βακτηριακές μολύνσεις και να πεθάνουν όταν είναι μικρά και συνεπώς ευαίσθητα, και γιαυτό λίγη άμμο/χαλίκι βοηθά στο να αποφευχθεί κάτι τέτοιο σε μεγάλο βαθμό!

Στο γυαλι ομως,και γενικα στις λειες επιφανειες,δεν υποτιθεται οτι αναπτυσονται λιγοτερα βακτηρια επανω τους?

Αυτος ειναι και ο λογος που τα ειδη υγηεινης ειναι λεια. Οπως και οι κουπες που πινουμε νερο κτλ.

Αν ισχυει αυτο τοτε στην αμμο θα αναπτυχθουν πολυ περισσοτερα.

Μηπως αυτο που εννοεις ειναι οτι θα αναπτυχθουν οργανισμοι στην αμμο που θα διασπουν τα υπολειματα τροφων ωστε να μην δημιουργηθουν μυκητες? Δηάδη ενα μερος βιολογιας να βρισκεται στον βυθο.

 

Κατι δεν καταλαβα καλα?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος argy1 έγραψε:

Στο γυαλι ομως,και γενικα στις λειες επιφανειες,δεν υποτιθεται οτι αναπτυσονται λιγοτερα βακτηρια επανω τους?

Αυτος ειναι και ο λογος που τα ειδη υγηεινης ειναι λεια. Οπως και οι κουπες που πινουμε νερο κτλ.

Αν ισχυει αυτο τοτε στην αμμο θα αναπτυχθουν πολυ περισσοτερα.

Μηπως αυτο που εννοεις ειναι οτι θα αναπτυχθουν οργανισμοι στην αμμο που θα διασπουν τα υπολειματα τροφων ωστε να μην δημιουργηθουν μυκητες? Δηάδη ενα μερος βιολογιας να βρισκεται στον βυθο.

 

Κατι δεν καταλαβα καλα?

 

 

Καλά κατάλαβες και σωστά τα λές, αλλά στις λείες επιφάνειες οι πλέκο, τα κόρυ , κτλ, έχουν άμεση επαφή σε σχέση με την άμμο,,,άσε που μπορεί να πιάσει βακτηριακό φίλμ που να καλύψει όλη την λεία επιφάνεια.... ;)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...