Jump to content

RATZ calcium reactor


Recommended Posts

Παρελαβα εχθες τον C.R. της Ratz. Eιναι ο "110".Εχω διαβασει το αρθρο του Μαριου αλλα προβληματιζομαι για τον υπολοιπο εξοπλισμο αλλα και τα υλικα που θα χρησιμοποιησω.προς το παρων θα ξεκινησω χωρις ph controller.Θα ηθελα αν μπορειτε να μου προτεινετε τι υλικα να χρησιμοποιησω στον cr.Μια φιαλη CO2 με τα απαιτουμενα μανομετρα κ needle valve ποσο θα κοστισουν και απο που να τα παρω?

Link to comment
Share on other sites

Μηπως μπορει να μου καποιος και τη λειτουργεια μιας ηλεκτρομαγνητικης βαλβιδας?Χρειαζεται στην περιπτωση μου?Γενικτερα για την σωστη λειτουργια του συστηματος στο οποιο αργοτερα θα προστεθει και ο ph controller τι χρειαζεται να αγορασω?

Link to comment
Share on other sites

καλορίζικος… :buttrock:

.. όσο δεν έχεις ph controller δεν έχεις ανάγκη ηλεκτρομαγνητικής ..

.. αν κάνεις ρυθμίσεις χωρίς controller … μετά δε θα θέλεις να βάλεις :thumbup: ..

οπότε με μια φιάλη ,με τα μανόμετρα και την needle valve θα είσαι έτοιμος ..

.. για υλικό προτείνω korallith KNOP medium

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Mολις παρελαβα τα υλικα για τον cr. :hysterical:

Πηρα το KNOP KORALlith 7kg και το Grotech Magnesium pro 1kg.Ελπιζω να εκανα καλη επιλογη(το knop μου εχει προταθει αλωστε)

Μηπως καποιος μπορει να μου με τι αναλογια να βαλω ασβεστιο-μαγνησιο,μεχρι ποιο υψος να γεμισω το δοχειο και σε ποιο σημειο να βαλω το μαγνησιο(αρχη,μεση τελος)?

Επομενες ερωτησεις ερχονται οσον αφορα τη συνδεσμολογια με το CO2 τον οποιο δεν εχω παρει ακομα. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Mολις παρελαβα τα υλικα για τον cr. :hysterical:

Πηρα το KNOP KORALlith 7kg και το Grotech Magnesium pro 1kg.Ελπιζω να εκανα καλη επιλογη(το knop μου εχει προταθει αλωστε)

Μηπως καποιος μπορει να μου με τι αναλογια να βαλω ασβεστιο-μαγνησιο,μεχρι ποιο υψος να γεμισω το δοχειο και σε ποιο σημειο να βαλω το μαγνησιο(αρχη,μεση τελος)?

Επομενες ερωτησεις ερχονται οσον αφορα τη συνδεσμολογια με το CO2 τον οποιο δεν εχω παρει ακομα. :rasp:

Περιπου 10% Grotech Magnesium pro και 90% KNOP KORALlith, να ανακατεψεις μαζι.

Σε κανενα μηνα να δεις τις μετρισεις και, αν θελει, μπορεις να βαλεις λιγο (+5%) Grotech Magnesium pro παρα πανω.

Link to comment
Share on other sites

καλή αρχή . :rasp:

. με υπομονή , συχνές μετρήσεις στην αρχή ..μετά από λίγο καιρό θα το ελέγχεις άνετα :hysterical: ..

η αναλογία του grotech είναι 10% του ωφέλιμου όγκου του κάδου .. αλλά μη του έχεις και πολύ εμπιστοσύνη .. παρακολουθα με μετρήσεις .. :rasp:

..

Link to comment
Share on other sites

Mολις παρελαβα τα υλικα για τον cr. :hysterical:

Πηρα το KNOP KORALlith 7kg και το Grotech Magnesium pro 1kg.Ελπιζω να εκανα καλη επιλογη(το knop μου εχει προταθει αλωστε)

Μηπως καποιος μπορει να μου με τι αναλογια να βαλω ασβεστιο-μαγνησιο,μεχρι ποιο υψος να γεμισω το δοχειο και σε ποιο σημειο να βαλω το μαγνησιο(αρχη,μεση τελος)?

Επομενες ερωτησεις ερχονται οσον αφορα τη συνδεσμολογια με το CO2 τον οποιο δεν εχω παρει ακομα. :rasp:

Μπραβο φιλε!! Δεν εχει σημασια που θα βαλεις το μαγνησιο. Ο καδος θα γεμισει σχεδον μεχρι πανω και θα αφησεις 2-3 ποντους ελευθερους για να σπαει το νερο καλα οπως ανεβαινει για να εχεις καλη και σωστη κυκλοφορια.

Το ποσο μαγνησιο θα βαλεις ειναι σχετικο με το ποσο μαγνησιο εχει ηδη. Εαν εχεις 1300 και πανω, ενα 5% ειναι καλο να το βαλεις. Εαν εχεις 1100 ή εκει κοντα, να βαλεις το 10%. Φυσικα θα παρακολουθεις μην ξεφυγει τρελα ή πεσει αφου δεν ειναι τοσο σταθερο οσο αλλα υλικα στην σωστη παροχη του υλικου που εχει.

Παρε την μπουκαλα και τον υπολοιπο εξοπλισμο, και απο το αρθρο θα δεις ακριβως οτι χρειαζετε. Οτι και να σου πουμε εμεις εδω θα ειναι απλα ενα μερος απο το αρθρο, το οποιο ειναι υπερπληρες. Λογικα πας για μανομετρο, ηλεκτροβανα CO2 και ενα φυαλιδιο που θα μετρας τις σταγονες. :P

Εαν εχεις καποια απορια σχετικα με το αρθρο τοτε ρωτα μας συγκεκριμενα να σου πουμε. Καλη συνεχεια!! :P:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Λογικα πας για μανομετρο, ηλεκτροβανα ίσος να σου διέφυγε ότι δεν θα υπάρχει ph controller ..

.. με την needle valve θα κάνει δουλειά CO2 και ενα φυαλιδιο που θα μετρας τις σταγονες. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο φιλε!! Δεν εχει σημασια που θα βαλεις το μαγνησιο. Ο καδος θα γεμισει σχεδον μεχρι πανω και θα αφησεις 2-3 ποντους ελευθερους για να σπαει το νερο καλα οπως ανεβαινει για να εχεις καλη και σωστη κυκλοφορια.

Το ποσο μαγνησιο θα βαλεις ειναι σχετικο με το ποσο μαγνησιο εχει ηδη. Εαν εχεις 1300 και πανω, ενα 5% ειναι καλο να το βαλεις. Εαν εχεις 1100 ή εκει κοντα, να βαλεις το 10%. Φυσικα θα παρακολουθεις μην ξεφυγει τρελα ή πεσει αφου δεν ειναι τοσο σταθερο οσο αλλα υλικα στην σωστη παροχη του υλικου που εχει.

Παρε την μπουκαλα και τον υπολοιπο εξοπλισμο, και απο το αρθρο θα δεις ακριβως οτι χρειαζετε. Οτι και να σου πουμε εμεις εδω θα ειναι απλα ενα μερος απο το αρθρο, το οποιο ειναι υπερπληρες. Λογικα πας για μανομετρο, ηλεκτροβανα CO2 και ενα φυαλιδιο που θα μετρας τις σταγονες. :rasp:

Εαν εχεις καποια απορια σχετικα με το αρθρο τοτε ρωτα μας συγκεκριμενα να σου πουμε. Καλη συνεχεια!! :P:rasp:

Στο αρθρο λες οτι ξεκινησες με 4lt την ωρα και 40 σταγονες CO2.Μιλαμε για 40 σταγονες την ωρα?Δηλαδη μια καθε 1μιση λεπτο?

Και μια απορια που με βασανιζει.με ποιο τροπο θα δωσω τοσο λιγο νερο στον reactor(4lt/h)?Δεδομενου οτι θα τον βαλω στο μπαλκονι σκεφτομαι να τραβηξω νερο απο την εξοδο του chiller.Τα λαστιχα του ομως ειναι πολυ χοντρα για να βαλω εναν συνδεσμο που θα καταληγει σε σωληνακι 6mm που ειναι η εισοδος.

Τι λυση υπαρχει σαυτο?

Ευχαριστω για τις βοηθειες. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστω Ναταλια :hysterical::rasp::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Στο αρθρο λες οτι ξεκινησες με 4lt την ωρα και 40 σταγονες CO2.Μιλαμε για 40 σταγονες την ωρα?Δηλαδη μια καθε 1μιση λεπτο?

Oχι, εννοω 4 λιτρα την ωρα και 40 φυσαλιδες το λεπτο. Βεβαια αυτο ειναι για αρχη. Μονο σου θα δεις την ρυθμιση ακριβως, αλλα θα εισαι σε καλο δρομο. :rasp:

Και μια απορια που με βασανιζει.με ποιο τροπο θα δωσω τοσο λιγο νερο στον reactor(4lt/h)?Δεδομενου οτι θα τον βαλω στο μπαλκονι σκεφτομαι να τραβηξω νερο απο την εξοδο του chiller.Τα λαστιχα του ομως ειναι πολυ χοντρα για να βαλω εναν συνδεσμο που θα καταληγει σε σωληνακι 6mm που ειναι η εισοδος.

Θα παρεις ενα βρυσακι που κανονικα ειναι για να περιοριζει τον αερα απο μι ααεραντλια. Θα το προσαρμοσεις στο σωληνακι και θα βρεις την ρυθμιση πολυ ευκολα ετσι. :rasp:

Μαζι με τα υπολοιπα που σου ειπαν τα αλλα παιδια, πιστευω πως θα κανεις πολυ καλη δουλεια. Βεβαια θα πρεπει αν προσεχεις την εξοδο για να σταθεροποιθη καπου σωστα. Μην κατεβει το ΡΗ σου κατω απο 6,3-6,2 γιατι το ΚΝΟΡ θα λιωσει πολυ αποτομα κει και θα εχεις προβλημα.

Για οτι αλλο θες, ρωτα μας. Καλη επιτυχια!! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια βοηθεια.Πηρα το co2 και το μανομετρο αλλα ο τυπος εκει δεν ηξερε τι ειναι η needle valve. Του εξηγησα οτι ειναι για να μετρας φυσαλιδες και πως εχουν παρει πολλοι απαυτον αλλα δεν την ηξερε.Μπορει καποιος να μου τη στειλει σε φωτο να δω πως ακριβως ειναι και πως συνδεεται με το μανομετρο μπας και βγακω καμια ακρη?

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα.Αυτο νομιζω πως υπαρχει ηδη πανω στο μανομετρο :rasp::hysterical:

Αν ειναι οντως αυτο που νομιζω δεν πρεπει να βαλω και καποιο φυαλιδιο για να βλεπω τις σταγονες?σε ποιο σημειο μπαινει αυτο και πως ακριβως?

Sorry αλλα δεν εχω δει ποτε needle valve σε συνδεση.Εχω δει μονο σκετη φυαλη με μανομετρα σε λειτουργεια.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη ειναι η needle valve?

post-258-1180553764_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - targas21
Link to comment
Share on other sites

από ότι βλέπω .. το cr δεν έχει bubble counter ..

http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/075...bble%20counter/

θα βρεις και σε μαγαζιά με ιατρικά είδη ..

αν βλέπω καλά στη φωτογραφία υπάρχει ένα περιστροφικό ρυθμιστήρι δίπλα στη έξοδο του co2 .. αν σου επιτρέπει να ελέγχεις στις φυσαλίδες με ακρίβεια … είσαι έτοιμος

:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

bubble counter μπορείς να βρεις και στα ενυδρειακά καταστήματα.

π.χ. Sera, καλό και οικονομικό.

Link to comment
Share on other sites

Μια και το συζητατε ,ο ριακτορας αυτος τι λεει?

Γιατι σκεφτομαι να τον παρω.Η τιμη του σε σχεση με τους αλλους ειναι πολυ συμφερουσα .

κεφτομαι αυτον με την θεση για probe γιατι θα ηθελα να τον λειτουργω με ph controler.

Link to comment
Share on other sites

Μια και το συζητατε ,ο ριακτορας αυτος τι λεει?

Γιατι σκεφτομαι να τον παρω.Η τιμη του σε σχεση με τους αλλους ειναι πολυ συμφερουσα .

Σκεφτομαι αυτον με την θεση για probe γιατι θα ηθελα να τον λειτουργω με ph controler.

Πολυ καλη ιδεα. Ειναι ισως λιγο ποιο βαρουρα απο εναν ποιο ακριβο αλλα δουλευει μια χαρα, εχει κατασκευη αρματος μαχης και ειναι σε αστεια χρηματα, που μπορει να σηκωσει μεχρι και 800λιτρα ενυδρειο.. :hysterical:

Τον εχω και εγω για degause προς το παρον αλλα σε φιλους που τον προτεινα, τους εβγαλε παλικαρι..! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Παμε λοιοιν για να ξεμπερδευτω...

1ον.Το bubble counter ειναι το φυαλιδιο μεσα στο οποιο μετραμε τις φουσκαλες και μπαινει αμεσως μετα τον ρυθμιστη.Σωστα?

2ον.εφοσον υπαρχει ο ρυθμιστης δεν χρειαζεται needle valve.Σωστα?

Ενω λοιπον σημερα ειχα τη φυαλη κλειστη απο την κεντρικη βανα ακουστηκαν 3-4 μπαμ συνεχομενα και εβγαλε και μια ποσοτητα αεριου απο το μανομετρο.Οταν το βανακι του μανομετρου ειναι ξεπρεσαρισμενο(ξεβιδωμενο) δεν θα πρεπει να βγαζει αεριο κιας ειναι ανοιχτο το κεντρικο της φυαλης ετσι δεν ειναι?Αυτο ομως βγαζει αεριο απτις ασφαλειες του μανομετρου.Επισης οταν ανοιγω την κεντρικη βανα της φυαλης ακουγονται παλι αυτα τα μπαμ σαν να ξεπρεσαρει αποτομα απο το μανομετρο.

Ελπιζω να σας εδωσα να καταλαβετε.Σας εχει τυχει τιποτα παρομοιο?(Αν και αυριο εχω σκπο να τον παρω τηλεφωνο να του το πω).

Link to comment
Share on other sites

Το μανομετρο αντικατασταθηκε.

Τωρα ειμαστε στην αναζητηση του συνδεσμου που αναφερει παραπανω η Ναταλια,καθως δεν υπαρχει σε κανενα(!!!) μαγαζι στην Αθηνα.Εκτος αν ξερετε κατι παραπανω... :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Το μανομετρο αντικατασταθηκε.

Τωρα ειμαστε στην αναζητηση του συνδεσμου που αναφερει παραπανω η Ναταλια,καθως δεν υπαρχει σε κανενα(!!!) μαγαζι στην Αθηνα.Εκτος αν ξερετε κατι παραπανω... :thumbdown:

Αν δεν βρεις, να δω, μπορει να εχω κανενα στο σπιτι. :)

Τι μεγεθως θελεις ?

Link to comment
Share on other sites

το λαστιχο του chiller ειναι 16/22.Αν εχεις με σωζεις.Εχεις πμ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...