Jump to content

Tripoli's reef


gmarbel

Recommended Posts

4 minutes ago, niknik said:

Η διαυγεια ωφειλετε στα πελλετ σαφως και βοηθησε το σκιμερ.Αυτο με το σωληνακι βοηθησε παρα πολυ.Τα φραγκακι Γιωργο μαζι με το κρυο και το χρονο ειναι επιφοβο να τα παρεις ρε φιλε.

ελεγα ναρθω οργανομένος με θερμομποξ και θερμοφορα ;). μετα θα φυγω κατευθειαν για τριπολη, ελεγα οτι θα αντεξουν..τοσες αποστολές γίνονται

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

στεθερότητα. ειχαμε καποιες προσθηκες σε lps και sps. Αναμένω να δω πώς θα πάνε..

ειμαι σε σκέψεις για κατασκευη μεγαλυτερου ενυδρειου αν τελικα το καλοκαιρι φύγω για θεσσαλονίκη (και αυτη τη φορά για μόνιμα)  ....ετσι και αλλιως νεο σαμπ θα φτιάξω σίγουρα

απο εξοπλισμο δεν θα χρειαστώ πολλά (ενα επιπλεον φωτιστικό και μια αντλια για κυκλοφορία)... αλλα ηταν στα σχεδια η αγορά ψυκτικού ετσι και αλλιως και τωρα ειμαι μεταξύ teco 500 ή 1000

Το νεο ενυδρειο αν γίνει θα ειναι 120χ 50χ 50(60) υψος  ή 120χ 60 χ 60 (υψος). για το πλατος πρεπει να εχω ακριβή εικονα του χώρου στο σπιτι για να δώ αν με πέρνει ή μου τρωει τελικά πολύ χώρο και να μη ξεφύγω απο τα 500λίτρα σνολικά....

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, antonis t83 said:

Μια χαρά είναι στη Θεσσαλονίκη!!  

Να μας έρθεις!! 

ανυπομονώ ειναι η αλήθεια... να δούμε.. αρκετά η τριπολη...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

και το σπάσιμο ...νευρων... συνεχίζεται...

Τις τελευταιες εβδομάδες παρατηρώ μια αυξηση στα νιτρικά (25!) απο 5 που ήταν.

φώσφοροο μετράω με  hanna 5 ppb χρησιμοποιώντας αντισφωσφορο.

kh 7.7

ph 8.1

αλλαγες νερου κάνω εβδομαδιαια 10%

τάιμα κλασικά μια φορά την ημέρα

Δεν ψοφησε κάτι

Το νερό ειναι κρύσταλλο και ουτε τα τζαμια δεν πιανουν ευκολα αλγη.

τα πελλετ αναδευοντια πολύ καλά ...εκανα και την αναλογη συντηρηση στον ριακτορα.

Χρησιμοοιώ και βακτήρια.στις αλλαγές νερού αλλα και καθε δευτερη μέρα της aquaforest.

τι αλλο να κάνω.?

Νομίζω οτι τα πελλετ δεν αποδιδιουν γενικά... ή επειδη πεσσσανε τα φωσφωρικά μειώθηκε και η απόδοση τους? ..να βγαλω για καποια περιοδο των αντιφόσφωρο μήπως υπάρξει βελτίωση,  χρειαζεται μεγαλυτερες αλλαγες νερου? ή πιο επιθετικά βακτήρια?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος gmarbel έγραψε:

και το σπάσιμο ...νευρων... συνεχίζεται...

Τις τελευταιες εβδομάδες παρατηρώ μια αυξηση στα νιτρικά (25!) απο 5 που ήταν.

φώσφοροο μετράω με  hanna 5 ppb χρησιμοποιώντας αντισφωσφορο.

kh 7.7

ph 8.1

αλλαγες νερου κάνω εβδομαδιαια 10%

τάιμα κλασικά μια φορά την ημέρα

Δεν ψοφησε κάτι

Το νερό ειναι κρύσταλλο και ουτε τα τζαμια δεν πιανουν ευκολα αλγη.

τα πελλετ αναδευοντια πολύ καλά ...εκανα και την αναλογη συντηρηση στον ριακτορα.

Χρησιμοοιώ και βακτήρια.στις αλλαγές νερού αλλα και καθε δευτερη μέρα της aquaforest.

τι αλλο να κάνω.?

Νομίζω οτι τα πελλετ δεν αποδιδιουν γενικά... ή επειδη πεσσσανε τα φωσφωρικά μειώθηκε και η απόδοση τους? ..να βγαλω για καποια περιοδο των αντιφόσφωρο μήπως υπάρξει βελτίωση,  χρειαζεται μεγαλυτερες αλλαγες νερου? ή πιο επιθετικά βακτήρια?

 

Αυξησε τα πελλετ και παιξε επιθετικα τα βακτηρια η βγαλε αντιφωσφωρο ,αυξησε πελλετκαι βακτηρια,δες ροες και αυξησε αν πρεπει και επιθετικα τα βακτηρια.Ταισμα μια φορα μονο τα ψαρια και τιποτε αλλο,και βλεπεις.

Link to comment
Share on other sites

εχω 250ml πελλετ.. να βάλω και αλλα.? η ροή ειναι φουλ και αναδευονται πολυ καλά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος gmarbel έγραψε:

εχω 250ml πελλετ.. να βάλω και αλλα.? η ροή ειναι φουλ και αναδευονται πολυ καλά.

Φυσικά σε παίρνει οσο πάει μιλα το ενυδρειο

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, niknik said:

Φυσικά σε πάει το ενυδρειο

μαλλον εννοεις με πέρνει... θα προσθέσω αύριο 50ml και βλέπουμε...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά.
Επιστροφή μετά από μια εβδομάδα...το τζάμι έχω 10 μέρες να το καθαρίσω και ακόμα είναι διαφανο ..όπως στη φωτό.
Μετρήσεις:
Θερμ. 26
kh 6.6
pH 8.1
ΝO3 25
Φώσφορος 10ppb (φωσφορικά 0.03)

Δυστυχώς χάθηκαν κάποια σκληρά και η heliofungia.

Αύξησα το kh προς το παρόν κ αύριο η καθιερωμένη αλλαγή νερού
Είχα αυξήσει από την περασμένη εβδομάδα τα πέλλετ αλλά ακόμα δεν βλέπω διαφορά...
0d02b79153d0f800f34915a900e243aa.jpg

Sent from my Lenovo K53a48 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος gmarbel έγραψε:

Χρόνια πολλά.
Επιστροφή μετά από μια εβδομάδα...το τζάμι έχω 10 μέρες να το καθαρίσω και ακόμα είναι διαφανο ..όπως στη φωτό.
Μετρήσεις:
Θερμ. 26
kh 6.6
pH 8.1
ΝO3 25
Φώσφορος 10ppb (φωσφορικά 0.03)

Δυστυχώς χάθηκαν κάποια σκληρά και η heliofungia.

Αύξησα το kh προς το παρόν κ αύριο η καθιερωμένη αλλαγή νερού
Είχα αυξήσει από την περασμένη εβδομάδα τα πέλλετ αλλά ακόμα δεν βλέπω διαφορά...
0d02b79153d0f800f34915a900e243aa.jpg

Sent from my Lenovo K53a48 using Tapatalk
 

Χρόνια πολλά Γιώργο αφού έπεσε το kh είχες κατανάλωση και ανάπτυξη.Ποια sps χάθηκαν?

Το ότι δεν είδες διαφορά μετράς και μετα το 20ημερο ξαναπροσθετεις.

Link to comment
Share on other sites

δουλυει ετσι κι αλλιως δοσομετρική ...αλλα για καποιο λόγο αυξηθηκ η καταναλωση...τώρα τι μεγάλωσε δεν ξλερω...

πλεον δεν υπαρχει καμία ακροπορα και μοντιπορα... μόνο μια poccilopora και μια pavona

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος gmarbel έγραψε:

δουλυει ετσι κι αλλιως δοσομετρική ...αλλα για καποιο λόγο αυξηθηκ η καταναλωση...τώρα τι μεγάλωσε δεν ξλερω...

πλεον δεν υπαρχει καμία ακροπορα και μοντιπορα... μόνο μια poccilopora και μια pavona

Και η plate;Τωρα που ζεσταινει ο καιρος θα αυξηθει και η κατανάλωση,φοβάμαι ήταν ποιο χαμηλα και το βρήκες τόσο μετά που ψωφισαν τα ζωντανά. 

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, niknik said:

Και η plate;Τωρα που ζεσταινει ο καιρος θα αυξηθει και η κατανάλωση,φοβάμαι ήταν ποιο χαμηλα και το βρήκες τόσο μετά που ψήφισαν τα ζωντανά. 

ναι ..

πριν φυγω ηταν 7.7 κ τελευταια ηταν σταθερες οι μετρησεις. κάθε εβδομαδα μετραω, αρα και να μην εφευγα παλι σήμερα θα μετρουσα...

ουτε ζωντανα προσθεσα κ δεν αλλαξα κατι..ουτε τα σωληνακια βουλωσαν που ηταν η πρωτη σκεψη...

εκτος αν τραβανε τα πελλετ..τι να πω...

 τοσο καιρο ψαχνω να βρω τι γινεται με τα κοραλια και ακομα δεν εχω βρει ακρη...

Έγινε επεξεργασία - gmarbel
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος gmarbel έγραψε:

ναι ..

πριν φυγω ηταν 7.7 κ τελευταια ηταν σταθερες οι μετρησεις. κάθε εβδομαδα μετραω, αρα και να μην εφευγα παλι σήμερα θα μετρουσα...

ουτε ζωντανα προσθεσα κ δεν αλλαξα κατι..ουτε τα σωληνακια βουλωσαν που ηταν η πρωτη σκεψη...

εκτος αν τραβανε τα πελλετ..τι να πω...

 τοσο καιρο ψαχνω να βρω τι γινεται με τα κοραλια και ακομα δεν εχω βρει ακρη...

Το kh πρεπει να το μετρας κάθε 3 μέρες ειδικά όταν έχεις sps.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

 Ο κύκλος έφτασε στο τέλος. Επιτέλους, σε δύο μέρες τραβάω πρίζα....

 

 

 

 

Ωστόσο, κάτι δυνατο έρχεται... στη Θεσσαλονίκη. Μείνετε συντονισμένοι....

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, gmarbel said:

 Ο κύκλος έφτασε στο τέλος. Επιτέλους, σε δύο μέρες τραβάω πρίζα....

 

 

 

 

Ωστόσο, κάτι δυνατο έρχεται... στη Θεσσαλονίκη. Μείνετε συντονισμένοι....

 

Καλή επάνοδο να έχεις και καλή αρχή στη σαλόνικα!

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο δεν είχα την τιμή να σε γνωρίσω άλλα σου εύχομαι να σου πάνε όλα καλά στην μετακόμιση.

Η Θεσσαλονίκη είναι υπέροχη πολη με όμορφους ανθρώπους..οι κυρίες είναι υπέροχες.

Να χαρείς την αλλαγή και ας έχει ταλαιπωρία στην αρχή.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...