Jump to content

μωρα δισκακια


printioa

Recommended Posts

ποια η εμπειρια σας για το ποτε ξεκινα η διατροφη των μωρων με αρτεμια?

περιμενουμε να ξεκολησουν απο τους γονεις??

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αρχισε να ταιζεις οταν παρατηρησεις οτι κολυμπουν ελευθερα τα μωρα.

Τα δικα μου τα ταιζα μετα απο 13-14 μερες περιπου.

Και μην ξεχνας τις καθημερινες αλλαγες νερου,επισης να σου θυμισω οτι ειναι πολυ ευαισθητα και στην παραμικρη αλλαγη θερμοκρασιας,το ιδιο ισχυει και τις παραμετρους.

Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχισε να ταιζεις οταν παρατηρησεις οτι κολυμπουν ελευθερα τα μωρα.

Τα δικα μου τα ταιζα μετα απο 13-14 μερες περιπου.

Και μην ξεχνας τις καθημερινες αλλαγες νερου,επισης να σου θυμισω οτι ειναι πολυ ευαισθητα και στην παραμικρη αλλαγη θερμοκρασιας,το ιδιο ισχυει και τις παραμετρους.

Καλη συνεχεια.

ευχαριστω

ποσα σου επεζησαν τελικα?

αλλαζω ενα 25%καθε δευτερη ημερα και σιφωναρω 2 φορες την ημερα.

Έγινε επεξεργασία - printioa
Link to comment
Share on other sites

αλλαζω ενα 25%καθε δευτερη ημερα και σιφωναρω 2 φορες την ημερα.

Και καθε μερα αν αλλαζεις νερο καλο τους κανεις αρκει οι συνθηκες του νερου που ετοιμαζεις να ειναι ακριβως ιδιες με αυτες του ενυδρειου σου.

Link to comment
Share on other sites

Όπως προείπε και ο Nidal ακόμα καλύτερα και καθημερινή αλλαγή, βοηθά πολύ τα μικρά στη γρηγορότερη ανάπτυξή τους. Προσωπικά είχα αγοράσει αεροσωλήνα 15 μέτρα και είχα τη βρύση με την ΑΟ συνέχεια ανοικτή με αποτέλεσμα το νερό, στο ενυδρείο γεννήστρα, να ανανεώνεται συνεχώς. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο μου απέδωσε αυτή η μέθοδος! Γύρω στις 20 μέρες έκανα εγώ να αρχίσω με αρτέμια και πολλά (πάνω από 7) ταίσματα την ημέρα! Περιμένουμε νέα και φώτο από τα δισκάκια σου! :)

Link to comment
Share on other sites

Όπως προείπε και ο Nidal ακόμα καλύτερα και καθημερινή αλλαγή, βοηθά πολύ τα μικρά στη γρηγορότερη ανάπτυξή τους. Προσωπικά είχα αγοράσει αεροσωλήνα 15 μέτρα και είχα τη βρύση με την ΑΟ συνέχεια ανοικτή με αποτέλεσμα το νερό, στο ενυδρείο γεννήστρα, να ανανεώνεται συνεχώς. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο μου απέδωσε αυτή η μέθοδος! Γύρω στις 20 μέρες έκανα εγώ να αρχίσω με αρτέμια και πολλά (πάνω από 7) ταίσματα την ημέρα! Περιμένουμε νέα και φώτο από τα δισκάκια σου! :)

φιλε Γιωργο και εγω απο οσμωση κατευθειαν τους βαζω αλλα αφου το ζεστανω και προσθεσω ιχνοστοιχεια.

εσυ πως το ζεσταινες?

αλλο σημειο προσοχης?

τους γονεις τους ταιζω κανονικα.

φωτο συντομα

Link to comment
Share on other sites

Και καθε μερα αν αλλαζεις νερο καλο τους κανεις αρκει οι συνθηκες του νερου που ετοιμαζεις να ειναι ακριβως ιδιες με αυτες του ενυδρειου σου.

ευχαριστω

το νερο στο τανκ ειναι 100% οσμωση και ιχνοστοιχεια

απο οσμωση γινεται και η αλλαγη μονο που το θερμαινω.

ολα τα αλλα σταθερα.

εχω προβλημα μηπως με τοσο μαλακο νερο?

τι αλλο να προσεξω??

Link to comment
Share on other sites

φιλε Γιωργο και εγω απο οσμωση κατευθειαν τους βαζω αλλα αφου το ζεστανω και προσθεσω ιχνοστοιχεια.

εσυ πως το ζεσταινες?

αλλο σημειο προσοχης?

τους γονεις τους ταιζω κανονικα.

φωτο συντομα

Επειδή η αλλαγή ήταν πολύ μικρή, κοντά στα 3 λίτρα την ώρα, ο θερμαντήρας που είχα μέσα σε συνεργασία με έναν ελεγκτή θερμοκρασίας κρατούσαν τη θερμοκρασία σταθερή χωρίς προβλήματα-σκαμπανεβάσματα. ;)

Αν έχεις "γυμνό" τον πυθμένα του ενυδρείου βοηθάει στο να μαζεύεις τα υπολείμματα τροφής. Γενικά θες όσο το δυνατόν πιο καθαρό νερό!

Εφόσον προσθέτεις ιχνοστοιχεία το νερό σου έχει τα απαραίτητα άλατα για τη σωστή σκελετική ανάπτυξη των μικρών σου. :)

Link to comment
Share on other sites

αλλαγες μονο με r\o κανεις συμπεθερε??τι τιμες βγαζει η r\o σου??και αυτο που με ρωτησες χθες,4 μωρα μου μειναν μονο,αστα βραστα

Link to comment
Share on other sites

αλλαγες μονο με r\o κανεις συμπεθερε??τι τιμες βγαζει η r\o σου??και αυτο που με ρωτησες χθες,4 μωρα μου μειναν μονο,αστα βραστα

συμπεθερε μου δινει σκληροτητες σχεδον μηδεν και πεχα περιπου 6,5

θεωρω τα 4 δισκακια καλο σκορ.\δεν ειμαστε και ο stendker :)

Link to comment
Share on other sites

και τους κανει καλο ΚΗ-0 ΚΑΙ PH-6,5 ???

τωρα τι να πω?

κακο παντως δεν δειχνει να κανει

δεν εχω βρει και καπου να λεει κατι διαφορετικο.

μεχρι τωρα ολοι οι γυρινοι αναπτυσονται.

περιμενω να ακουσω εμπειριες.

και ο γιωργος πιο πανω νερο απο οσμωση εβαζε αρα παρομοια εως ιδια νουμερα. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...