Jump to content

!!! σοβαρο θολωμα, απο μεσα σε 110 λιτρα !!!


lege

Recommended Posts

Εχουν βγει καινουργια σκευασματα στο εμποριο με βαση το υδροχλωρικο οξυ και αλλα προσθετα!Εγω δεν θα τα εμπιστευομουν για την δικια μας χρησηΑλλα το ξυδακι γιατι οχι?Καλα βιακαλ απαγορευτικο!!!! Εγω τα δικα μου με ξυδι τα καθαριζω με λιγο πονο καθε φορα, και απο μεσα εκει που δεν φτανει το νερο με χαρτακι και ας ειναι και λιγο βρωμικο!

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

ακουφορτε = aqua fortis = ισχυρό νερό = Νιτρικό οξύ (ΗΝΟ3) πολύ δηλητηριώδες για τα ψάρια μας αν μείνει έστω και λίγο.

Πολλές εταιρίες όμως τα έχουν κάνει θάλασσα, και πουλούν το υδροχλωρικό οξύ ως ακουαφορτε.

 

το υδροχλωρικό οξύ ξεπλένεται πάρα πολύ εύκολα με το νερό, έτσι μετά την χρήση του και με ένα ξέπλυμα δεν διατρέχουμε κανέναν κίνδυνο, και είναι καλύτερο για τα άλατα.

Και για τους παλιούς (40+) κατεβάζαμε το ΚΗ του νερού με υδροχλωρικό οξύ. Τότε δεν είχαμε τα μέσα που διαθέτουμε σήμερα για μαλακό νερό και για πολούς ήταν μια φτηνή λύση.

 

 

Μπράβο Χρήστο για την επισύμανση.Και εγώ υδροχλωρικό οξύ εννοούσα....θα κοιτάξω τα μπουκάλια να δώ τί γράφουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Υδροχλωρικο οξυ αν δεν κανω λαθος περιεχει και τα ph down που κυκλοφορουν στην αγορα σημερα.

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο πολυ σωστη επισυμανση,και εγω τοσα χρονια το ελεγα λαθος..Ειχα την εντυπωση οτι ειναι το ιδιο..

Link to comment
Share on other sites

Όποιος χρησιμοποιήσει viacal να προσέξει να μην εχει αρωμα γιατι θα φύγει το αρωμα μετα απο 2.5 χρονια.για αλατα χρησιμοποιουσαμε στους αυτοματους πωλητες καφε ενα χημικο διάλυμα με την ονομασια laca.στα μποιλερ των μηχανηματων που τα αλατα κανουν πάρτυ οπως κ στον θερμοσίφωνα του σπιτιού δεν μένει τιποτα.βεβαια το ξεβγαλμα πρεπει να ειναι σχολαστικότατο μετα.το χρησιμοποιούν στην εστιαση κ συγκεκριμένα στα επαγγελματικα πλυντηρια πιατων κατα βαση.δεν συνιστώ να το βαλουμε στο πλυντηριο ρουχων.ωχχχχχχ για ενυδρεια μιλαμε ε;;;

Link to comment
Share on other sites

Κοιταζοντας αυτο που εχουμε εμεις στο μπανιο,ναι μεν γραφει υδροχλωρικο οξυ αλλα διαβαζοντας πισω βλεπω οτι ειναι διαλυμα υδροχλωρικου οξεως 10% αλλα περιεχει και αρωμα αλλα και προσθετα μη ιονικα.Ψαχνονας αυτα τα μη ιονικα επιφανειοδραστικα ή τασιενεργα ειναι ενωσεις που χρησιμοποιουντε στα απορρυπαντικα. Αγνωστες σε μενα αλλα και δεν αναφεροντε στο σκευασμα ονομαστικα.Οποτε φιλοι προσοχη στην ετικετα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...