Jump to content

Macropodus Opercularis


Χρήστος

Recommended Posts

Πανέμορφα ψάρια Χρήστο.

Από συμπεριφορά πως είναι?

Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτική φωτογραφία και είμαι βέβαιος από ένα καταπληκτικό ενυδρείο!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδια...

 

@SOTIRIS Σιμπεριφέρονται το ίδιο όπως όλα τα λαβυρυνθόψαρα με την διαφορά ότι είναι ποιο τσαχπινιάρικα συχνά το ένα ενοχλεί το άλλο αλλά έως εκεί δεν μαλώνουν του σκοτωμού. Φυσικά θέλουν χώρο και κρυψώνες με φυτά, όταν κάποιο ενοχλείται πάει και την αράζει ακίνητο κάπου μέσα στα φυτά για 1-5 λεπτά και μετα ξανά βγαίνουν στην επιφάνεια. Γενικά είναι δραστήρια ψάρια με κομψές κινήσεις απότομα σπριντ και απότομα σταματήματα. Μια ξεθωριάζουν μια γίνονται κατακόκκινα χωρίς φαινομενικά να υπάρχει για εμάς τους παρατηρητές κάποιος εμφανής λόγος.

 

@nicpapa δεν είμαι σίγουρος αλλά μοιάζει πολύ με Ammannia gracilis άλλοτε πάλι την κάνω για Rotala rotundifolia. Πάντως χωρίς έντονο φως ξεθωριάζει πολύ γρήγορα και εύκολα. Το ενυδρείο έχει μικτά 90 λίτρα καθαρά το υπολογίζω γύρω στα 70 λίτρα και απο φωτισμό έχω στο ενυδρείο αυτήν την στιγμή 96 βατ, είναι πολλά αν αναλογιστείς ότι το καθαρό ύψος του ενυδρείου είναι 25 εκατοστά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος mixalis1708 έγραψε:

rotala colorata ;;

μπορεί να είναι και αυτό, το πρόβλημα είναι ότι έχω μικρό ύψος στο ενυδρείο και αναγκαστικά δεν μπορώ να αφήσω τα φυτά να μεγαλώσουν πολύ ώστε να δω στην τελική πόσο μεγάλα φύλα έχουν. Είναι κάποια φυτά που αν δεν τα ξέρεις από την αρχή δεν μπορείς να τα καταλάβεις. 

Link to comment
Share on other sites

@kadmosΚανονικά λένε ότι ή τα κρατάς ζευγάρι ή αν έχεις μεγάλο ενυδρείο κάνεις το ένα ζευγάρι δυο ή 1 αρσενικό με 2-3 θηλυκά.

Μπορεί να ισχύει μπορεί και όχι, γενικά δεν με αρέσει να οικειοποιούμαι κάποια στάνταρ θεωρίες και που και που αλλάζω τα δεδομένα.

Έτσι πείρα 4 αρσενικά και 1 θηλυκό, αν δω στο μέλλον ότι έχουν πρόβλημα θα κρατήσω το ένα ζευγάρι και θα δωρίσω τα άλλα τρία αρσενικά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά έχω δει και γι' αυτό σε ρωτάω Χρήστο. Τα φοβήθηκε το μάτι μου...

Πόσο καιρό τα φιλοξενείς;

 

Υ.Γ. Χρήστος κι εγώ.:)

Έγινε επεξεργασία - kadmos
Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφα Χρήστο!Μπράβο!

 

Βάλε και άλλες φωτό! :D

 

Link to comment
Share on other sites

Το καταπληκτικό σε αυτή τη φωτογραφία είναι το πόσο ταιριάζει το χρώμα των ψαριών με το χρώμα των φυτών! Μαγεία!!!

 

Βάλε Χρήστο και μια φωτοφραφία ολόκληρου του ενυδρείου σε παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

@theodor72 το ενυδρείο δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο θέλει δουλειά ακόμη μετά την αναμπαμπουλα που είχα παράδειγμα δεν φέναιτε καθόλου το βάθος του ενυδρείου παρότι το βάθος του είναι 50cm

large.5887b5c9cfd8c_MacropodusOpercularis2.jpg

 

και μια ακόμη από το ψάρι

large.5887b5cb16e0f_MacropodusOpercularis3.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

α ξέχασα να γράψω ότι φιλοξενώ από διάλυση ενός ενυδρείου 5 καρδινάλιους δεν ξέρω αν τους κρατήσω ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...