Jump to content

ΚΑΦΕ ΑΛΓΗ σε νεο ενυδρειο


dskoulaxinos

Recommended Posts

Καλησπερα και απο εμενα

λοιπον το ενυδρειο στρωθηκε ( μετα κοπων και βασανων ) πριν 3 βδομαδες

απο τοτε σταδιακα εχουν μπει

1 ancistrus

6 corydoras sterbai ( υπεροχα ψαρια, πολυ κινητικα και τα 5 απο τα 6 ειναι ατρομητα !!!! )

και 1 apple snail

επισης στο ενυδρειο υπαρχουν

3 cryptocorine becketi

αρκετα ειδη valisneria ( αναπτυσονται ταχυτατα )

αρκετα hydrophilia polysperma ( δεν προλαβαινω να τα κλαδευω )

το ενυδρειο ειναι 150 λιτρα

εχει 3 μεγαλες ριζες mopani

εσωτερικο φιλτρο με μπλε σφουγγαρι

θερμοκρασια 25 C ,

φωτισμος 10 ωρες απο 2 λαμπες 30watt ( υπαρχει και διαχυτο φως στο δωματιο , οχι ομως σε αμεση επαφη με το ενυδρειο)

επισης εχει υποστρωμα sera

ΔΕΝ ΕΧΩ

παροχη για CO2 (νομιζω οτι με τα φυτα που εχω δεν το χρειαζομαι, σωστα ? )

και δεν εχω βαλει κανενα λιπασμα ως τωρα.

μετρησεις:

ΝΗ3 = 0 , ΝΟ2= 0 , ΝΟ3 < 5 , PH = 7.7

και εδω αρχιζει το προβλημα !!!

πριν μια βδομαδα

εκανε την εμφανιση της πανω στα φυλλα των cryptocorine μια καφε τριχοειδης αλγη

αν την τριψεις με το χερι φευγει

αλλα οσο παει και εξαπλωνεται στα hydrophylia και στην valisneria nana

στην αρχη μειωσα την διαρκεια φωτισμου απο 11 σε 10 ωρες

και κανω αλλαγες καθε 3 μερες το 20 - 30%

η φυτομαζα του ενυδρειου ειναι αρκετα μεγαλη

τα φυτα αναπτυσονται ταχυτατα

τα cory φαινεται οτι την τρωνε την αλγη ( περιεργο !! )

και ομως η αλγη δεν φαινεται να υποχωρει !

τι μπορει να φταιει ? και τι θα μπορουσα να κανω ?

επισης (ας με συγχωρεσει ο moderator ) για να μην αγω και αλλο ποστ

εχω γεμισει με σαλιγκαρια ( να ειναι καλα τα valisneria :) )

πως μπορω να τα απομακρυνω ?

καπου διαβασα οτι αν σε ενα δοχειο βαλω αγγουρακι θα μαζευτουν εκει μεσα ?

Link to comment
Share on other sites

Καησπερα.Λοιπον για την αλγη τα SAE κανουν καταπληκτικη δουλεια,επισης εγω προτεινω eco aqoualizer για υσηχασει το κεφαλι σου απο πολλα πραγματα.Φαντασου εχω 3 ενυδρεια τα 2 μικρα δεν εχουν και τρεχω και δεν φτανω ολη την ωρα!το 1 μεγαλο 340 λιτρα με δισκους που εχει ειναι σαν να μην υπαρχει,μονο ταισμα και αλλαγη νερου 20 λιτρα την εβδομαδα!ουτε αλγες ουτε αμμωνιες ουτε νιτρικα ουτε αρρωστιες ουτε τιποτα τουλαχιστον τον καιρο που το εχω,οσο για πριν αστα να πανε.Εχει ενα κειμενο του νικου καρβουνη που λεει τι κανει.Ριξε μια ματια!

φιλικά Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα νέο ενυδρείο το πιό φυσικό πράγμα που μπορεί να σημβεί ειναι η εμφάνηση άλγης...

Καλό είναι και για την αντιμετώπησει της άλγης να βάλεις CO2 και ας έχεις ''έυκολα φυτά'', όλα τα φυτά το έχουν ανάγκει για να ειναι υγιεί και όμορφα. Μια οικονομική λύση ειναι το DIY CO2. Φυσικά και λίγο λίπασμα μαζί ειναι απαραίτητο.

Καλό είναι επίσης για τα φυτά να μην πέφτουν κάτο απο το 5 τα νιτρικά άλατα.

Με τον καιρό οταν το σταθεροποιήσεις θα φύγει η άλγη. Αρκή το CO2 το λίπασμα και ο φωτισμός να ειναι αρκετά για τα φυτά.

Μια καλή αναλλογία τον παραπάνο στοιχείων ειναι:CO2=25mg/lt, NO3=10-15mg/lt, Fe=0,5mg/lt, φώς=0,5watt/lt με λαμπτήρες φθορισμού κατάλληλους για φυτά.

Ανάλλογα με της απαιτήσεις τον φυτών αλλά και της δικές σου μπορείς να πειραματιστείς με τα στοιχεία αυτα και να εχεις φυτά που αναπτύσονται πολύ γρήγορα χωρίς να αφείνουν την άλγη να αναπτυχθεί.

Τώρα καθάρησε όση άλγη μπορείς συνέχησε της αλλαγές νερού πρόσεξε μην ανέβουν πολύ τα νιτρικά και για τα σαλιγκάρια εγω στην θεση σου θα τα άφηνα να ζήσουν στο ενυδρείο.

Καλό ειναι να μετράς και τα φωσφορικά άλατα μήπος ειναι ανεβασμένα...

Link to comment
Share on other sites

οκ σωστα ολα αυτα για την ποιοτητα νερου

αλλα μπορει η ελειψη CO2 και λιπασματος να ευνοησει την αναπτυξη αλγης ?????? :)

και ειδικα ΚΑΦΕ αλγης ?

εξαλου τα φυτα μου αναπτυσονται πολυ πολυ γρηγορα

το οποιο σημαινει οτι για τα συγκεκριμενα φυτα ολα ειναι οκ ?

ή οχι ?

οσο για τα νιτρικα ΔΕΝ ανεβαινουν με τιποτα

παρολο τις αλλαγες νερου δεν λενε να ανεβουν πανω απο το 5

το μονο παρηγορο ειναι οτι τα sterbai φαινεται να κανουν party με αυτη την αλγη !

θα δοκιμασω αυτη την εβδομαδα να μειωσω και αλλο το φωτισμο

και θα συνεχισω τις αλλαγες νερου καθε 3 μερες ...

οσο για τα σαλιγκαρια δεν θα μου χαλασουν τα φυτα ?

αυτη τη στιγμη ειναι αρκετα και μικρα , τα απομακρυνω με το χερι ...

οποιος εχει καποια ιδεα ή του εχει τυχει κατι παρομοιο με καφε αλγη ας μοιραστει τις ιδεες του...

;)

Link to comment
Share on other sites

Η έλειψη CO2 ευνοεί την ανάπτηξη άλγης, γιατί τα φυτά χωρίς CO2 ζορίζονται να αποροφήσουν τα θρεπτικά συστατικά απο το νερό.

Τα φυτά έχουν αποθέματα και με αυτά τρέφονται, οταν τελειόσουν όμως χρειάζονται CO2 και ''λίγο'' λίπασμα.

Τα νιτρικά πέφτουν με τις συχνές αλλαγές, ανεβένουν αν έκανες το αντίθετο, επίσης απο τα υπολλύματα τον ψαριών, της τροφής...

Ο χαμηλώς φωτισμός ευθήνετε για την καφέ άλγη, αν είχες τον κανονικό ή δυνατό φωτισμό η άλγη θα ηταν πράσσινη.Αν ειχες πλεόνασμα μιας θρεπτικής ύλης π.χ φώσφορο, νιτρώδη, ισως να είχες τριχοειδή άλγη...

Αν τα σαλιγκάρια καταστρέφουν τα φυτά φυσικά και θα τα απομακρύνεις. Απλά εγω θα τα άφηνα, σου είπα την αποψή μου. Ο καθε χομπίστας έχει το δικό του γούστο και ανδιαφέρων στο ενυδρείο του.

Εχω μια μικρή εμπειρία απο καφέ και άλλα ειδη άλγης.Αλλά φυσικά δεν μπορώ να ξέρω ακριβός τι συμβένη στο ενυδρείο σου.

Κάποτε είχα ανούμπιες και κερατόφυλλο στο ενυδρείο μου με χαμηλό φωτισμό 0,4βατ/λτ, αναπτύσονταν κανονικά, κάπια στιγμή γέμισανε καφέ και τριχοείδη πρασσινη άλγη στην κορυφή κοντα στης λάμπες

, οταν έβαλα CO2 και λιγο λίπασμα με καθαρισμό (οσο γινότανε) η άλγη υποχώρισε τα φυτά αναπτύσονταν πιο γρήγορα μέχρι που η ανούμπια έβγαλε και λουλούδι.

Ακουσε και άλλες απόψεις απο τους χομπίστες και αναλόγος πράξε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Εχω το ενυδρειο 8 χρονια ,εκανα ενα λαθος και εβαλα μια ριζα μεσα με αποτελεσμα να κοκκινισει το νερο,

το καθαρισα με ανθρακα και πολλες αλαγες νερου με αποτελεσμα τωρα να εχω καφε αλγη!

Επειδη πρωτη φορα μου τυχαινη αυτη η αλγη δεν ξερω τι να κανω!

Στο ενυδρειο εχω αφρικανικες κιχλιδες με PH 8.0

Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω οτι εβαλα προσφατα ενα εξωτερικο φιλτρο με λαμπα UV και καπου διαβασα οτι

τις UV ακτίνες τις προτιμα η καφε αλγη!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...