Jump to content

Σκέψεις για F.O. (ισως low-cost reef αργοτερα)


Irakles

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά!!!

Εχουμε και λεμε... εχω:

1.  γυάλα 80x30x40 96L 
2. φωτιστικο 2x24 T5
3. Φιλτρο εξωτερικο Rena xp3 1300 L ονομαστικη κυκλοφορια
4. Θερμοστατη 100 watt Maher
5. Stc1000 controller 
6. R/O αλλα μονο προφιλτρα δουλευω και για F.O. νομιζω δεν θα παρω μεμβράνη... 
7. Εναν Aquael Reef Circulator 2600 L
8. Α/Α Tunze optical 


Θελω αλατι, σκιμερ, αραγωνιτη και βράχο για να κανω την αρχη νομιζω και βακτυρια...  μεσα στο φίλτρο  (μιας και χωρο για sump δεν εχω) να βαλω μακαρονι ή σπασμενα κοραλια-αραγωνιτη για ενίσχυση της βιολογιας ή να βαλω βραχο ωστε να μην εχω πολύ βραχο στη γυάλα ?


Αντιφωσφορο απο water waves ή καποιο chemical πουγκί νομιζω ηταν λιγο ακριβό... 

 

Τι λαμπες θα χρειαστώ? 


Θελω οικονομικες προτασεις για τα παραπανω που δεν εχω και αν αξιζει να βαλω καποιο λεντ φωτιστικό (για οικονομια)

 

Απο ζωντανά: ενα ζευγάρι Amphiprion ocellaris καποιο gobby για αλγες σαλιγκαρια και αλλα ασπόνδυλα-καθαριστές  και γαριδες 2-3 lysmata- amboinensis και 2-3 lysmata wurdemanni, αν μας παίρνει και ενα κοπαδι chromis 5-6 ατομων....


Ακομα και κοραλια να βάλω θελω να ειναι οτι πιο ευκολο υπάρχει και χαμηλών απαιτήσεων!!!

 

Περιμένω τις απαντήσεις σας για να δω αν τα οικονομικά μου αντέχουν.... 

 

Αν κατι χανω συμπληρώστε με!!!

:thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλό ξεκίνημα!

 

Χρειάζεσαι οπωσδήποτε skimmer-είναι η καρδιά του ενυδρείου σου, ένα Tunze 9004 ή deltec mce300 είναι μια χαρά. Ψάξε στις αγγελίες για μεταχειρισμένο να γλυτώσεις χρήματα.

 

Αραγωνίτη και νεκρό βράχο και αλάτι ( όχι κάτι ιδιαίτερο ).

 

Στο φίλτρο θα βάλεις άνθρακα και αντιφώσφορο, αν θές βάλε και μακαρόνι αν και δεν το χρειάζεσαι αφού ο βράχος σου θα κρατάει τη βιολογία.

 

Ο φωτισμός που έχεις είναι μια χαρά,  μπορείς να βάλεις και κάποιο μανιταράκι ή κανένα soft κοραλλάκι έτσι για διακόσμηση. 

Απο led δεν ξέρω να σου πώ ακριβώς, υπάρχουν στο ebay κάποια φτηνά φωτιστικά για fish-only.

 

Καλή αρχή!

 

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου καλώς ήρθες και καλό ξεκίνημα! :welcome:

 

Τα βασικά τα έχεις  ηδη.

 

Σκίμερ και γώ θα σου πρότεινα αυτά που σου γράφει ο Teoxan. Δεν σε βάζω σε τρυπάκι για σαμπ αφου θες να το πάς οικονομικά αυστηρά. Το tunze είναι αρκετά compact σε διαστάσεις και το deltec ακόμα καλύτερα γιατι είναι κρεμαστό. Οι τιμές σε καινούργιο  μη σε τρομαζει γιατι πάντα υπάρxει η επιλογή του μεταχειρισμένου

 

τον φωτισμό τον αφήνεις ώς έχει. με μία λάμπα blue plus και μια coral plus μπορείς να βάλεις και κάποια μαλακά κοράλια χαμηλών απαιτήσεων

 

Βράχος ένα πεντόκιλο αρκεί να ναι πορώδης, "καθαρός" και να μυρίζει θάλασσα. Είναι το Α-Ω για την βιολογία σου. Αραγωνίτης ανάλογα με τα γούστα σου τόσο σε κοκομετρία όσο και σε πάχος.

 

Αλάτι το πιο φτηνό που θα βρείς σε καλύπτει για fishonly. Προμηθεύσου όμως και ένα ρεφρακτόμετρο να μετράς σωστά την αλατότητα.

 

στο εξωτερικό φίλτρο που έχεις μπορείς να δουλέψεις αντιφόσφωρο και άνρακα. waterwaves είναι μια τιμια λύση.

 

Τα τεστάκια της αρχής είναι αμωνία, ΝΟ2 και ΝΟ3. Αν έχεις κάποια απο γλυκό κοίτα αν κάνουν και για θαλασσα. επι της ουσίας μόνο το τεστάκι των νιτρικών θα χρειαστεί για τη συνεχεια.

 

αυτα :)

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - pan_Oz
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις μεχρι τωρα απαντησεις σας.... μαλλον το Tunze 9004 θα προτιμούσα γιατι το κρεμαστω το φοβάμαι για διαρροές...

 

Νομιζω το αλατι και το σκιμερ ειναι τα πιο σημαντικά για ενα ενυδρείο... 

 

Το αλατι red sea coral pro ειναι καλο νομιζω, κι αν μπουν καποια μανιτάρια ή 2-3 μαλακά Κοραλία νομιζω θα τους παρέχει τα απαραίτητα ετσι???? 

 

Βραχο λεω να βάλω νεκρο μονο για αποφύγει αιπτασιων που ειχα στο παρελθόν και να ξεκινήσω με σκοταδι και στρώσιμο απο το μηδέν... αραγωνιτη λεω να βαλω 2-3 το πολυ εκατοστά....

 

Και ενα ρεφρακτρομετρο..

 

Οποτε θα αρχίσω να μαζευω τις ελλείψεις....  

Έγινε επεξεργασία - Irakles
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Irakles έγραψε:

ο αλατι red sea coral pro ειναι καλο νομιζω, κι αν μπουν καποια μανιτάρια ή 2-3 μαλακά Κοραλία νομιζω θα τους παρέχει τα απαραίτητα ετσι???? 

 

Εγω φίλε μου χρησιμοποιώ το απλό red sea εδω και τρία χρόνια κι έχω reef με κοράλλια και μεγάλες ανεμώνες. Είναι περιττό το pro κι άλλωστε στο θαλασσινό αυτό που μετράει είναι η σταθερότητα σε συγκεκριμένες τιμές KH, Ca, και Mg, κι όχι να είναι αυτές οι τιμές απλά ψηλές.

Και το απλό μια χαρά είναι, γιατί να ξοδεύεσαι χωρίς λόγο;

.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Με το κρεμαστο σκιμερ και ειδικα με το συγκεκριμενο δεν θα χεις κανενα προβλημα. 

Για το αλατι τωρα και γω το απλο red sea προτιμώ. Αληθεια σου λεω εχω δοκιμασει τα περισσότερα της αγοράς. Δεν κανουν διαφορά. Όταν μπουν κοράλλια διαλέγεις αυτο που σου "ταιριάζουν"οι τιμές του.

Η κουβέντα για ζωντανό vs νεκρο ειναι μεγαλη. Ολα αντιμετωπίζονται προτίμησε καλύτερα τα καλα πο σου δίνει ο ζωντανός βράχος 

 

Link to comment
Share on other sites

Το  tunze επειδη ρουφαει απο πανω θελει σταθερη σταθμη αρα αναπληρωση οπωσδηποτε εκτος κι αν συμπληρωνεις με το χερι

Πολυ καλη επιλογη σκιμμερ εξισου και το deltec

Λαμπες οτι σου ειπε ο Πανος μια coral και μια blue και ισως χρειαστεις ενα κυκλοφορητακι ακομα

 

 

Έγινε επεξεργασία - vasilis4x4
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Πάνο για τον ζωντανό βράχο.Αν μπορείς οικονομικά πάρε μερικά κιλά ζωντανό μαζι με τον νεκρό.Οι αιπτάζιες αντιμετωπίζονται, μην ανησυχείς.

Την αναπλήρωση μην ξεχάσεις.Πολύ βασικό.

 

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη με 2600 λύτρα κυκλοφορια και 1000 πες το φιλτρο θα θελει κι άλλο???? 80 ποντους μηκος εχει και 30 πλατος....  :hot:

 

Αυτόματη αναπλήρωση υπαρχει της Tunze osmolator 

 

To skimer θα δω τι παιζει απο μεταχειρισμένα....

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος teoxan έγραψε:

Συμφωνώ με τον Πάνο για τον ζωντανό βράχο.Αν μπορείς οικονομικά πάρε μερικά κιλά ζωντανό μαζι με τον νεκρό.Οι αιπτάζιες αντιμετωπίζονται, μην ανησυχείς.

Την αναπλήρωση μην ξεχάσεις.Πολύ βασικό.

 

 

Πως αντιμετωπίζονται??? 

Αυτές ηταν ο λογος που δεν προσπάθησα ξανα θαλασσινο και ενα ατύχημα...

 

Που θα βρω καλο πορωδη βραχο νεκρο??? Θα παρω και κανα δυο κομματια ζωντανό....

Έγινε επεξεργασία - Irakles
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

Πως αντιμετωπίζονται??? 

 

Με ψάρια όπως το filefish, τις πεταλούδες ( chelmon ή και όποια άλλη πεταλούδα) και με γαρίδες. Κι αφού θα έχεις βασικά fish only δεν θα σε απασχολεί αν το filefish δεν είναι reef safe. ( τρώει lps και sps ).

To σημαντικό με τις αιπτάζιες είναι να μην τις αφήνεις αλλά να δράς αμέσως μόλις δείς μια έστω και μικρή.

 

Βράχο βρίσκεις και στις αγγελίες και στα ενυδρειακά καταστήματα.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μια αποψη για  σκιμερ :

 

TMC V2 SKIM 200 και το  TMC V2 SKIM 300

 

Και απο τα Tunze 9002 και 9004

 

Για να ακούσω?!?!?!?!??

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

Μια αποψη για  σκιμερ :

 

TMC V2 SKIM 200 και το  TMC V2 SKIM 300

 

Και απο τα Tunze 9002 και 9004

 

Για να ακούσω?!?!?!?!??

Απο αυτα το 9004 ευκολα.Ποιοτητα-λειτουργικοτητα μακραν καλυτερη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

Μια αποψη για  σκιμερ :

 

TMC V2 SKIM 200 και το  TMC V2 SKIM 300

 

Και απο τα Tunze 9002 και 9004

 

Για να ακούσω?!?!?!?!??

 

Μακρια απο τα TMC...

To Tunze 9004 είναι πολυφορεμένο απο αρκετά  παιδιά και εχω ακούσει τα καλύτερα...

 

Καλο  ξεκίνημα σου ευχομαι...

 

Link to comment
Share on other sites

Tunze 9004 χωρίς σκέψη.  

Αυτο δεν σημαίνει  οτι το 9002 δεν ειναι καλό. Απλα το 9004 είναι ποιό πρόσφατο μοντέλο, και επίσης έχει την δυνατότητα να ρουφάει και απο την επιφάνεια, το οποίο ειναι πολύ θετικό. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Tunze 9004 χωρίς σκέψη.  

Αυτο δεν σημαίνει  οτι το 9002 δεν ειναι καλό. Απλα το 9004 είναι ποιό πρόσφατο μοντέλο, και επίσης έχει την δυνατότητα να ρουφάει και απο την επιφάνεια, το οποίο ειναι πολύ θετικό. 

 

Και απο επιφάνεια ή μονο απο επιφάνεια?? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Irakles έγραψε:

 

Και απο επιφάνεια ή μονο απο επιφάνεια?? 

Μονο απο επιφανεια

Link to comment
Share on other sites

Ωραια παει το σκιμερ....

 

Για ρεφρακτρομετρο που να κοιτάξω ωστε να ειναι και αξιόπιστο??? Κατι πυκνομετρα που βλεπω κανουν δουλειά?? Θελω κατι που να το παρω μια φορα γιατι και για nanoreef με βλεπω ευάλωτο....

Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιώ της TMC και ειναι πολυ καλο.

Για τα πυκνόμετρα με πλαστικούς δείκτες, και άλλα που επιπλέων δείχνοντας και καλά το ειδικό βάρος του υγρού, μακριά !!

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Irakles έγραψε:

Ωραια παει το σκιμερ....

 

Για ρεφρακτρομετρο που να κοιτάξω ωστε να ειναι και αξιόπιστο??? Κατι πυκνομετρα που βλεπω κανουν δουλειά?? Θελω κατι που να το παρω μια φορα γιατι και για nanoreef με βλεπω ευάλωτο....

Οποιο ρεφρακτομετρο και να παρεις πχ sybon,DD,vertex,Tmc κλπ.Ειναι αξιοπιστα αρκει να το καλιμπραρεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...