Jump to content

Αστεριες fromia και linckia ερωτήσεις!


antonis t83

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά!

Αναζητώ γνώμες -εμπειρίες για τους παραπάνω αστεριες!  

Το ενυδρείο μου είναι 650 λίτρα με 80 κιλά ζωντανό βράχο και τρέχει σχεδόν δύο χρόνια με σταθερές μετρήσεις.

Δεν έχω αλγες που αποσο γνωρίζω τρέφονται οι περισσότεροι αστεριες.

 

Χθες βράδυ πήρα τον πρώτο μου αστερία fromia monilis,  είναι πανέμορφο ζωντανό και τον έβαλα στο ενυδρείο μετά από προσαρμογή σχεδόν 2 ωρών.

Το πρωί πριν φύγω για δουλειά παρατήρησα στο ένα του πόδι μικρή φθορα στο τελείωμα.

Είναι σημάδι ότι πεθαίνει ?

Τι μπορώ να τον ταισω ? 

 

Κάθε γνώμη για την διατήρηση τους ή τις ανάγκες του δεκτή!! 

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφος Αντώνη!

 

Μακάρι να σου πάει καλά....Στην διατροφή είναι δύσκολοι μιάς και τρώνε πρισσότερο βιοφίλμ, άλγη και διάφορους μικροοργανισμούς.....

 

Πώς είσαι από τέτοια στον αραγωνίτη σου?Υπάρχει αρκετή ζωή?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδεα(!) αλλά γενικά μου φαίνεται πολύ καθαρό το ενυδρείο για να βρει κάτι να βοσκησει αν και τρέχει δύο χρόνια... 

Έχασα και 2 salarias τώρα πρόσφατα και πιστεύω πήγαν από πείνα.

Και ο αχινος που έχω τρώει κοραλινη και τη βγάζει... 

Θα προσπαθήσω να του ρίξω το βράδυ λίγη τροφή σε κοκους ίσως και κάτι σε κατεψυγμενο αλλά με τα ρεμαλια μέσα στο ενυδρείο δύσκολο να προλάβει τίποτα.

Δεν θεωρείται δύσκολο ζωντανό γενικά αλλά εγώ πιστεύω ότι είναι πολύ δύσκολα...

Φαίνεται νωχελικο,  δεν ξέρω αν είναι έτσι γενικά αυτά τα ζωντανά. 

Μετακινήθηκε ελάχιστα από το σημείο που τον άφησα χθες ενώ κατά την προσαρμογή στο μπολ έκανε και μια περιστροφή.

Θα δείξει πως θα πάει .... 

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη φοβάμαι ότι αυτό στο πόδι θα προχωρήσει παρακολούθησε  τον. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι αναστρέψιμο. Σε δικό μου αστεριά κάποτε (τον ίδιο είχαμε) είχε προχωρήσει και το είχα κόψει το άκρο. την έβγαλε για κανένα χρόνο μετα από αυτό

 

 

Link to comment
Share on other sites

εσυ το εκοψες?

ξαναβγηκε μετα?

πιστευω οτι ειναι απο τα ζωντανα που θελουν αψογες συνθηκες και αψογο χειρισμο.

δυστυχως απο τη στιγμη που φτανουν σε ενα μαγαζι μετρουν αντιστροφα...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πανεμορφος.....ειδα προσφατα στο σαιτ ενος καταστηματος της θεσσαλονικης που θα παω το σαββατο και για να πω την αλθεια ηθελα να παρω αλλα εχω ηδη εναν γκρι.....

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος antonis t83 έγραψε:

εσυ το εκοψες?

ξαναβγηκε μετα?

πιστευω οτι ειναι απο τα ζωντανα που θελουν αψογες συνθηκες και αψογο χειρισμο.

δυστυχως απο τη στιγμη που φτανουν σε ενα μαγαζι μετρουν αντιστροφα...

 

 

 

 

ακριβώς έτσι είναι ;)  θέλει άψογες συνθήκες και δεν είμαι σίγουρος ότι σε ενυδρείο έχει τη διατροφή που πρέπει.

Στον δικό μου το πόδι του το είχα κόψει εγώ. Δεν μεγάλωσε ποτε ..

 

Τώρα έχω μέσα ένα μπλε linckia  για περισσότερο από 2 χρόνια και προς το παρόν δείχνει μια χαρα. Δεν τάιζα ποτέ τίποτα ιδιαίτερο.

απίστευτα ζωντανά, παίρνει απίθανες "πόζες" και η κίνηση του απλά μοναδική..

 

 

Link to comment
Share on other sites

O linkia ειναι επιθετικός σε ασπόνδυλα και μικρόψαρα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Πολυ ομορφος Αντωνη.@pan_Oz αυτος ειναι ποιο δυσκολος η ο μπλε που εχεις??

 

από τους 2 δεν εχω ιδέα ποιος είναι πιο δύσκολος..

το σίγουρο είναι ότι οι αστερίες είναι δύσκολα ζωντανά

 

πριν 4 ώρες, το μέλος gmarbel έγραψε:

O linkia ειναι επιθετικός σε ασπόνδυλα και μικρόψαρα?

 

Όχι, είναι ειρηνικότατος :) 

Link to comment
Share on other sites

μας χαιρεταει ο αστεριας ... δεν ειναι σε καλη κατασταση και δεν πιστευω να ζει οταν γυρισω απο τη δουλεια.

σαν να αποσυντιθεται - διαλυεται σιγα σιγα ξεκινωντας απο τις ακρες των ποδιων.

ουτε μια μερα δεν τον χαρηκα αν και εκανα οτι μπορουσα και οτι επρεπε, 

αρα μαλλον ειχε αρχισει να παιρνει την κατω βολτα πριν μπει στο λεωφορειο για να ερθει.... 

απο την πρωτη στιγμη καταλαβα οτι δεν θα παει πολυ...

ειναι αραγε τοσα δυκολα ή ετυχε σε μενα?

αξιζει να ξαναπροσπαθησω ή παλι οι πιθανοτητες δεν θα ειναι με το μερος μας??

τζαμπα τα λεφτα-κοπος-προσαρμογη-χαρα-στεναχωρια-ξενερωμα κτλ...

 

η ζωη συνεχιζεται !

φιλακια!!

 

Υ.Γ. απο το μαγαζι που μου το εστειλαν δεν θα επρεπε να ειναι σε σακουλα γεματη νερο και χωρις αερα?

...οπως τα σφουγγαρια... για να αποφευχθει η εκθεση του σε αερα κατα τη μεταφορα? 

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

Εμένα ενας αστερίας άμμου που είχα είχε ζήσει 6 μήνες περίπου. Και απο τότε δεν ξαναέβαλα.  Εγω στην θέση σου δεν θα έβαζα ξανά. Και μένα μου αρέσουν αλλά κάτι μου λέει οτι δεν θα πάει για πολύ. 

 

Απο το μαγαζί λογικά θα πρέπει να είχε η σακούλα  οξυγόνο και νερό.

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη πρόσεξε τον γιατι αμα πεθανει (που το απεύχομαι) θα το πάρεις χαμπάρι αφού εχει αρχίσει και αποσυντίθεται και τότε θα μαζεύεις κομμάτια απο παντού.

Εγω είχα ενα blue linkcia τον έβαλα στους 3μήνες απο την έναρξη του ενυδρείου μου κράτησε περίπου 8 μήνες σε άψογη κατάσταση και πολύ κινητικός χωρίς να ταίζω οτιδήποτε (μάλλος ετρωγε άλγες) σε ένα ξέσπασμα νιτρικών (80άρισε) άρχισε να παίρνει την κάτω βόλτα ξεκίνησε με μικρά σημάδια και κατέληξε σε άθλια κατάσταση να μην κουνάει κάποια μέρη του να έχει πληγές κλπ αυτή η κατάσταση διήρκεσε 2 μήνες κίνηση είχα την συνηθισμένη ώσπου μια μέρα μας άφησε όταν πήγα να τον αφαιρέσω κυριολεκτικά διαλυόταν έκλεισα κυκλοφορία άμεσα και άρχισα το σιφωνάρισμα αλλιώς θα τα έκανε μπο*****ελο...

 

 

Μακάρι να σου κρατήσει αν και από ότι έχω καταλάβει και διαβάσει δεν ζούνε πάνω απο 1-2 χρόνια σε αιχμαλωσία...

Παντως είναι φανταστικά ζωντανά....

Ώς συνήθως τα πιο όμορφα δεν πάνε με reef ή είναι πολύ δύσκολα να τα κρατήσεις... πφφφφ

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα :( 

εχει σε ολες τις άκρες προβλημα; 

αν ειναι σε 1-2 δοκίμασε να αποστειρωσεις οσο μπορεις ενα ψαλίδι και κόψε γύρω στα 2 εκατοστά απο το προβληματικό σημείο 

Link to comment
Share on other sites

Παντως στα περισσότερα άρθρα που εχω βρει για τους αστερίες αναφέρεται οτι καλο ειναι να αποφεύγεται η αιχμαλωσία, το λεω και ας εχω στο ενυδρειο 

οντως δεν ξερω πόσοι έχουν καταφέρει να κρατήσουν αστέρια πανω απο 2 χρονια ..

και να φανταστείτε η διαρκεια ζωης του στη φύση ειναι 10 χρονια  .. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος antonis t83 έγραψε:

παιδιά ψόφησε το καημενακι... 

Κριμα ρε φιλε......

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο αλλά αν σας κάνω μια λίστα με το τι έχω χάσει από ζωντανά θα γελάμε όλοι μαζί!! 

Θα είχε πλάκα να ξεκινούσε ένα θέμα αν και κάποιοι δεν θα το δουν με καλό μάτι...!

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος antonis t83 έγραψε:

Άσχετο αλλά αν σας κάνω μια λίστα με το τι έχω χάσει από ζωντανά θα γελάμε όλοι μαζί!! 

Θα είχε πλάκα να ξεκινούσε ένα θέμα αν και κάποιοι δεν θα το δουν με καλό μάτι...!

Δεν υπαρχει χομπιστας που δεν εχει χασει ζωντανο.Η σκεψη σου εαν γινοταν πραξη θα υπηρχαν πολλες διαμαρτιριες κ.λ.π.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...