Jump to content

Φουσκωμενο carinotetraodon travancoricus!!!


a.kotrokoi

Recommended Posts

Καλημερα!

Θα ηθελα τα φωτα σας παρακαλω σε ενα θεμα που με απασχολει για μια παφεριτσα μου.

Η εν λογω δεσποινιδα φουσκωνει αρκετα συχνα με το χαρακτηριστικο τροπο των παφερς (αλλα οχι τελειως) χωρις ομως ιδιαιτερο λογο (στρες ή απειλη).

Ειναι δραστηρια, τρωει κανονικα και δεν φαινεται να αντιμετωπιζει καποιο προβλημα με τους συγκατοικους της. Τιμες νερου φυσιολογικες. Απ οτι εχω διαβασει, δεν ειναι προβλημα να φουσκωνει καποιο αραια και που, αλλα το συγκεκριμενο ψαρακι το κανει αρκετα συχνα.

Καμια ιδεα για το τι μπορει να συμβαινει???

Παραθετω φωτο (ειναι το δευτερο ψαρι απο αριστερα, χωρις ομως πληρες πρηξιμο)

Σας ευχαριστω

post-2616-1177916869_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Θα ηθελα τα φωτα σας παρακαλω σε ενα θεμα που με απασχολει για μια παφεριτσα μου.

Η εν λογω δεσποινιδα φουσκωνει αρκετα συχνα με το χαρακτηριστικο τροπο των παφερς (αλλα οχι τελειως) χωρις ομως ιδιαιτερο λογο (στρες ή απειλη).

Ειναι δραστηρια, τρωει κανονικα και δεν φαινεται να αντιμετωπιζει καποιο προβλημα με τους συγκατοικους της. Τιμες νερου φυσιολογικες. Απ οτι εχω διαβασει, δεν ειναι προβλημα να φουσκωνει καποιο αραια και που, αλλα το συγκεκριμενο ψαρακι το κανει αρκετα συχνα.

Καμια ιδεα για το τι μπορει να συμβαινει???

Παραθετω φωτο (ειναι το δευτερο ψαρι απο αριστερα, χωρις ομως πληρες πρηξιμο)

Σας ευχαριστω

Δέν βλέπω κάποιο πρόβλημα από την φωτογραφία.Το έχεις πετύχει να φουσκώνει μπροστά σου?

Είσαι σίγουρη ότι δέν είναι από το πολύ φαΐ?

Άν μπορείς βάλε μια φωτό όταν το ψάρι είναι πλήρως φουσκωμένο.Θα βοηθήσει... :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Πρώτα απ’ όλα να σου πώ πως είναι πολύ όμορφα τα μικρούλια σου!

Από τη δική μου πείρα, τα puffers μπορεί να φουσκώνουν σε άσχετες φάσεις, χωρίς ιδιαίτερο λόγο. Ή μπορεί να φουσκώνουν σαν αντίδραση σε κάποιο άλλο ψάρι που δε συμπαθούν, ή κατά τις εδαφικές τους διαμάχες.

Δεν έχω δεί κάποιο περιστατικό σαν το δικό σου στα δικά μου πάφερ. Πιστεύω ότι αν το ψάρι τρώει κανονικά και είναι δραστήριο, χωρίς να δείχνει οποιοδήποτε σημάδι αρρώστιας, τότε φαντάζομαι πως δε θα έχει πρόβλημα. Σαν μακρινό ενδεχόμενο θα πρότεινα να την παρακολουθήσεις και να βεβαιωθείς ότι συνεχίζει να τρώει κανονικά, ώστε να αποκλείσεις την ύπαρξη εσωτερικών παρασίτων.

Το ψάρι φουσκώνει και ξεφουσκώνει ξανά εντελώς, έτσι; Δε μένει κάποιο μικρό φουσκωματάκι, σαν να έχει μείνει αέρας μέσα. Σε αυτή την περίπτωση θα έβλεπες κάποιο φούσκωμα στο πίσω μέρος και το ψάρι θα είχε λογικά δυσκολία στην κίνηση.

Ίσως απλά να είναι η αντίδρασή της σε κάποιον επίδοξο μνηστήρα :)

Link to comment
Share on other sites

Το ψάρι φουσκώνει και ξεφουσκώνει ξανά εντελώς, έτσι; Δε μένει κάποιο μικρό φουσκωματάκι, σαν να έχει μείνει αέρας μέσα. Σε αυτή την περίπτωση θα έβλεπες κάποιο φούσκωμα στο πίσω μέρος και το ψάρι θα είχε λογικά δυσκολία στην κίνηση.

Ίσως απλά να είναι η αντίδρασή της σε κάποιον επίδοξο μνηστήρα :)

Φιλε Torm,

Η αληθεια ειναι οτι η εικονα ειναι σαν να εχει μεινει λιγος αερας μεσα. Σαν να μην ξεφουσκωνει τελειως... αλλα χωρις την παραμικρη δυσκολια στην κινηση της ή στη συμπεριφορα της.

Τι να πω...ευχομαι απλα να κανει τη δυσκολη σε καποιον αρσενικο... ;)

Ευχαριστω!

Αννυ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Αννυ. :)

Το φούσκωμα του ψαριού εφόσον επαναλαμβάνεται αρκετά συχνά δείχνει ότι από κάτι στρεσάρετε μέσα στο ενυδρειο.Για να βρεις το τι είναι αυτό θα χρειαστεί αρκετή παρατήρηση από εσενα.Αν είχε μείνει αέρας μέσα στο ψάρι αυτό θα έχανε την πλευστότητα του και θα ανέβαινε προς την επιφανεια.Τα dwarf puffer τώρα αρκετά συχνά κάνουν μικρό τσαμπουκάδες μεταξύ τους ιδιαίτερα του ίδιου φίλου για να ορίσουν περιοχές.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Torm,

Η αληθεια ειναι οτι η εικονα ειναι σαν να εχει μεινει λιγος αερας μεσα. Σαν να μην ξεφουσκωνει τελειως... αλλα χωρις την παραμικρη δυσκολια στην κινηση της ή στη συμπεριφορα της.

Τι να πω...ευχομαι απλα να κανει τη δυσκολη σε καποιον αρσενικο... :)

Ευχαριστω!

Αννυ

Άννυ στη φωτογραφία που έχεις ανεβάσει όλα τα παφεράκια φαίνονται φυσιολογικά και καλοταϊσμένα. Δε φαίνεται κανένα μισοφουσκωμένο, μόνο κοιλίτσες απο καλό τάϊσμα βλέπω.

Συμφωνώ με όσα έγραψε ο Θανάσης πιο πάνω. Παρακολούθησε λίγο πιο προσεκτικά τις επόμενες μέρες τη συμπεριφορά των πάφερ σου και δες αν υπάρχουν τσαμπουκάδες που να δημιουργούν τελικά το πρόβλημα αυτό.

Πόσα dwarf έχεις, σε τι αναλογία αρσενικών - θυληκών και σε πόσα λίτρα;

Link to comment
Share on other sites

Λοιποοον....

Εχουμε 2 αρσενικους και 4 κοριτσακια σε 40 λιτρα (αρκετα φυτεμενο τανκ).

Γενικα δεν παιζουν τσαμπουκαδες παρα μονο οταν ταιζω σαλιγκαρια! Εκει εχουμε θεμα...

Οσο για τα λιτρα, γνωριζω οτι χρειαζομαι ακομα καμποσα και ειμαι σε διαδικασια μετακομισης τους.

Τεσπα, θα παρακολουθησω λιγο να δω τι γινεται και σας κρατω ενημερους.

Ευχαριστω ολους και παλι.

(μια τελευταια ερωτηση: ταιζει καποιος απο εσας αποξηραμενα σκουλικια? αν ναι, θεωρειτε οτι ειναι επαρκης σαν τροφη ή οχι??? )

Link to comment
Share on other sites

Τα αποξηραμένα σκουλήκια δυστυχώς έχουν χάσει τις πρωτεΐνες τους.Θα πρέπει όταν ταΐζεις με αποξηραμένα σκουλήκια πρώτα να τα έχεις μουλιάσει σε βιταμίνες έτσι ώστε να έχεις καλύτερα αποτελεσματα.Καλο είναι αυτό να το κάνεις και στα κατεψυγμένα. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...