Jump to content

άλγη στους σωλήνες των φίλτρων


Recommended Posts

φίλοι μου καλησπέρα,

εδώ και 20 μέρες έχω μετετρέψει το ενυδρείο μου σε φυτεμένο με δίσκους.Γενικά τα πράγματα πάνε καλά .

Παρατηρώ όμως ότι πολύ γρήγορα αναπτύχθηκαν πολλά στήγματα άλγης στον σωλήνα που κυκλοφορεί το νερό στην λάμπα UV με αποτέλεσμα να μειώνεται η αποδοτηκότητα του κυκλοφορητή σε λίτρα.Επίσης στους σωλήνες του εξωτερικού φίλτρου (marathon 1000 lt/h) αναπτύσσεται πολύ γρήγορα μιά θολή γλίτσα και μειώνει την αποδοτικότητα τού φίλτρου . Γιά τον καθαρισμό των σωλήνων χρησιμοποιώ το ειδικό βουρτσάκι της eheim που είναι προσαρμοσμένο πάνω σε χοντρή πετονιά , αλλά μέσα σε μιά εβδομάδα πρέπει να τους ξανακαθαρίσω. Μήπως ξέρει κανένας κάποια άλλη μέθοδο ? Μετρήσεις του ενυδρείου : Όγκος 180 lt φώς 0,6 w/lt , ph 6,8 , kh 5 , gh 5 , NO3 15 , PO4 1 , ΝΟ2 0 , ΝΗ4 0 , fe 0,5 , παροχή co2 με μπουκάλα και διχυτήρα της tunze .

Link to comment
Share on other sites

Άλγη έχεις γενικότερα στο ενυδρείο?

Ο μόνος τρόπος για να καθαρίζεις τους σωλήνες είναι αυτός που χρησιμοποιείς (με το βουρτσάκι)...

Γλίτσα θα πιάνουν οι σωλήνες (αυτό είναι αναπόφευκτο) αλλά όχι τόσο γρήγορα όσο λες... Συνήθως θέλουν καθάρισμα κάθε 3μηνο με εξάμηνο. Δοκίμασε να κάνεις καλύτερη μηχανική φίλτρανση ώστε να παρακρατούνται περισσότερες "βρωμιές" στο μηχανικό και να μην περνάνε στις σωληνώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Άλγη έχεις γενικότερα στο ενυδρείο?

Ο μόνος τρόπος για να καθαρίζεις τους σωλήνες είναι αυτός που χρησιμοποιείς (με το βουρτσάκι)...

Γλίτσα θα πιάνουν οι σωλήνες (αυτό είναι αναπόφευκτο) αλλά όχι τόσο γρήγορα όσο λες... Συνήθως θέλουν καθάρισμα κάθε 3μηνο με εξάμηνο. Δοκίμασε να κάνεις καλύτερη μηχανική φίλτρανση ώστε να παρακρατούνται περισσότερες "βρωμιές" στο μηχανικό και να μην περνάνε στις σωληνώσεις.

έχει αρχίσει να αναπτύσσεται λίγη πράσινη άλγη μόνο σε δύο σημεία πάνω στα ξύλα Mopani στο ψηλότερο σημείο τους που είναι πολύ κοντά στις λάμπες . Δεν νομίζω ότι πρέπει να ανησυχώ ακόμη γιά άλγη . Θα δείξει .

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...