Jump to content

Διαμόρφωση - Στήριξη αμμόλοφου


dimkasta

Recommended Posts

Υπάρχει κάποια τεχνική?

έχω διαβάσει για απλή χρήση μικρών πετρών, ξύλων κλπ....

Ποιά είναι κατά τη γνώμη σας η πιο καλή λύση?

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνωμη μου δεν μπορεις να το πετυχεις,σε λιγο καιρο θα ξαναγινει οπως ηταν στην αρχικη της μορφη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω άμμο για υπόστρωμα στο ενυδρείο μου και έχω κάνει 3 λοφάκια η ασυμετρία του βυθού δήνει ενα φυσικό αποτέλεσμα. Δεν έχω κάνει όμως χρήση ξύλων και πέτρας γιατί η άμμος μου είναι πολύ ψιλή σαν ''σκόνη'' και όπως να την διαμορφώσω κάθετε.

Με πέτρες και ξύλα σίγουρα μπορείς να κάνεις αμμόλοφους και όσο πιο ψιλή ειναι η άμμος τόσο το καλύτερο. Εαν έχεις όμως ψάρια βύθου που σκάβουν στην άμμο σίγουρα θα σου την χαλάνε με τον καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνωμη μου δεν μπορεις να το πετυχεις,σε λιγο καιρο θα ξαναγινει οπως ηταν στην αρχικη της μορφη.

δυστυχως ακριβως ετσι ειναι....

οτι και να κανουμε καποια στιγμη θα ξαναγινει φλατ....!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντος έκανα τους αμμόλοφους πριν 3 μήνες και ακομή δεν χαλάσανε.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν διάφορα τρικ για να κρατήσεις έναν λόφο στη θέση του. Μια τεχνική να συγκρατηθεί ο λόφος είναι στην αρχή να μπαίνουν στον λόφο φυτά που αναπτύσσουν μεγάλες ρίζες και στην πορεία τα κόβονται σύριζα να μένουν οι ρίζες μέσα στο χαλίκι και αυτές θα συγκρατούν τον λόφο. Βέβαια αυτο παίζει σε ενυδρεία που στήνονται μόνο για παρουσίαση γιατι με τον καιρό οι ρίζες σαπίζουν και θέλει πάλι όλο ξήλωμα.

Σε μια άλλη τεχνική χρησιμοποιείται μια σπασμένη γλάστρα. Σκέψου την ανοικτή σαν πορτοκάλι, μέσα της χαλίκι και τα κομμάτια του κεραμικού γύρω γύρω συγκρατούν το χαλίκι στη θέση του.

Μια άλλη λύση είναι να μπουν πέτρες σε σωρό ή φτιάχνοντας ένα καλούπι όπου το χαλίκι θα γεμίσει το χώρο μέσα στο καλούπι ή θα καλύψει τα κενά του σωρού. Ετσι θα δημιουργηθεί ένας βραχώδης λόφος που αν καλυφθεί με φυτά δεν θα φαίνονται οι πέτρες.

Επίσης εδώ http://www.aquabotanic.com/dutchsecrets.htm έχει μια ωραία τεχνική στο κομμάτι terraces.

Το σίγουρο είναι ότι όλα τα ψάρια, γαρίδες που παίζουν με το χαλίκι δημιουργούν προβλήματα, αλλά με έναν από τους παραπάνω τρόπους έχουμε σταθερότερα αποτελέσματα και τελικά χρειάζονται λιγότερη συντήρηση.

Έγινε επεξεργασία - neon
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω 5,6cm αμμο για υποστρωμα και ο Gibbigers θελωντας να μπει κατω απο την ριζα εσκαψε τοσο πολυ που τωρα φαινετα ο πατος του ενυδρειου δηλαδη το τζαμι,ειχε δεν ειχε το δικο του το πετυχε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...