Jump to content

Πρώτο ενυδρείο με Χρυσόψαρα


Recommended Posts

Δεν χριαζετε να ζιτας συγνωμη φιλε μου :)

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.

Τώρα συνολικά το μεγάλο ενυδρείο σου πόσο καιρό τρέχει, κάθε ποτε κάνης αλλαγές νερού και πόσο % περίπου και με ποιον τρόπο?

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.
Τώρα συνολικά το μεγάλο ενυδρείο σου πόσο καιρό τρέχει, κάθε ποτε κάνης αλλαγές νερού και πόσο % περίπου και με ποιον τρόπο?

Τρεχει 35 μερες. Τα ψαρια ειναι μεσα 32 μερες.Μπηκε μπολι απο το μικρο ενυδρειο. Αλλαγες καθε εβδομαδα 30% με αποχλωριομενο νερο για τουλαχιστον 2 ωρες πριν μπει στο ενυδρειο.η θερμοκρασια αντε να εχει ενα βαθμο διαφορα. Ολη την περιοδο μονο ανεβασμενα ΝΟ3 απο 5-10. Τα ΝΟ2 παντα μηδεν.Εδω και μια εβδομαδα τεσταρω και αμμωνια οπου και παλι ειναι μηδεν.

Στάλθηκε από το Lenovo Z90a40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 25/5/2017 at 6:51 ΜΜ, το μέλος saxter έγραψε:


Τρεχει 35 μερες. Τα ψαρια ειναι μεσα 32 μερες.Μπηκε μπολι απο το μικρο ενυδρειο. Αλλαγες καθε εβδομαδα 30% με αποχλωριομενο νερο για τουλαχιστον 2 ωρες πριν μπει στο ενυδρειο.η θερμοκρασια αντε να εχει ενα βαθμο διαφορα. Ολη την περιοδο μονο ανεβασμενα ΝΟ3 απο 5-10. Τα ΝΟ2 παντα μηδεν.Εδω και μια εβδομαδα τεσταρω και αμμωνια οπου και παλι ειναι μηδεν.

Στάλθηκε από το Lenovo Z90a40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Μια χαρα σε βλεπω καλα το πας συνέχισε αργα και σταθερα :) 

Link to comment
Share on other sites

Update: Το σκορδο φενεται να κανει δουλεια! Το ενα σημαδακι εχει φυγει και ισα που φενεται το δευτερο.

Προσοχη: δεν λεω οτι ειναι αποδεδειγμενη μεθοδος. Απλα μεταφερω τι βλεπω. Θα ενημερωσω εκ νεου!

Στάλθηκε από το Lenovo Z90a40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που σε βλεπω να τα φροντιζεις τοσο πολυ και να ξερης όπως προλαμβανει το σκορδο στον ανθρωπο πολλες ασθενειες ετσι και σε αλλα πολλα ζωντανα.

Πολλα απο τα παρασκευασματα φαρμακων και τροφων  των ζωντανων μας εχουν σαν βασικο συστατικο το σκορδο..

Μπορεις επισης να προμηθευτεις σταγονες με βιταμινες που θα εμποτισης μεσα στην τροφη για τα ψαρια σου μια με δυο φορες την εβδομαδα.

Αν θες εχω και εγω λιγες βιταμινες να σου δωσω το μισο μπουκαλακι γιατι θα ληξη στο τελος και θα παει χαμενο.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που σε βλεπω να τα φροντιζεις τοσο πολυ και να ξερης όπως προλαμβανει το σκορδο στον ανθρωπο πολλες ασθενειες ετσι και σε αλλα πολλα ζωντανα.
Πολλα απο τα παρασκευασματα φαρμακων και τροφων  των ζωντανων μας εχουν σαν βασικο συστατικο το σκορδο..
Μπορεις επισης να προμηθευτεις σταγονες με βιταμινες που θα εμποτισης μεσα στην τροφη για τα ψαρια σου μια με δυο φορες την εβδομαδα.
Αν θες εχω και εγω λιγες βιταμινες να σου δωσω το μισο μπουκαλακι γιατι θα ληξη στο τελος και θα παει χαμενο.

Ειχα ηδη διαβασει αρκετα για το σκορδο οποτε το πειραμα το εκανα αφοβα και οντως μεσα στις 3 μερες τα σημαδια υποχωρησαν(χωρις ανεβασμα θερμοκρασις και χωρις αλλατι). Ειτε ηταν ick ( που νομιζω πως ηταν) 'η οτιδηποτε αλλο δερματικο το σκορδο εκανε την δουλεια του!

Αν το επιχειρησει και κανενας αλλος θα ηθελα να μαθω αποτελεσματα.

Thanks(!!!) για τις βιταμινες αλλα ηδη εχω καποιες!

Στάλθηκε από το Lenovo Z90a40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα! Αντιμετωπιζω ενα μικροπροβληματακι. Ενω η συμβιωση των χρυσόψαρων ειναι αρμονικοτατη θα μπορουσα να πω, κατα την διαρκεια του φαγητου και μονο εκεινες τις στιγμες το κομετ κανει μπουλινγκ στα αλλα δυο. Προσπαθω να μοιραζω την τροφη τους σε δυο διαφορετικα σημεια αλλα παρολα αυτα, το κομετ αρχιζει να κυνηγαει ποτε το οραντα και ποτε το blackmoor. Μολις τελειωσει το φαγητο παλι ολα κανονικα. Μαζι βολταρουν, μαζι κοιμουνται και μαζι παιζουν.

Ομως την ωρα τιυ φαγητου ο αλλος τρελενεται. Τα αλλα δυο δεν δειχνουν να στρεσαρονται ιδιαιτερα απλα τρεχουν και με την πρωτη ευκαιρεια γυρνανε παλι να φανε. Το bm μερικες φορες ακομα και την ωρα του μπουλινγκ αν βρει ευκαιρεια θα τσιμπησει κανα μπαλακι.

Φαγητο βαζω δυο φορες την ημερα και σιγουρα δεν ειναι λιγο. Θεωρω πως βαζω και παραπανω.

Κανεις με παρομοια εμπειρια?

Ευχαριστω

Στάλθηκε από το Lenovo Z90a40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπερα ξανα μετα απο καιρο. Το ενυδρειο τρεχει αισιως περιπου 10 μηνες τωρα. Ομως αντιμετωπιζω σχεδον απι την αρχη προβληματα με καφε αλγη. Κυριως εμφανιζοταν στα τζαμια και στα φυτα. Ενα ξυλο πιυ ειχα μεσα γεμιζε συνεχεια και το πεταξα πιστευοντας οτι ισως εφταιγε αυτο. Οταν το εβγαλα ψιλομυριζε, οχι ωραια παντως. Μετα απο 3-4 μηνες χωρις το ξυλο ειχα παλι τα ιδια.

Εδω και κανα μηνα αλλαξα φωτα γιατι ειχα μια παρεντα με led χαμηλου φωτισμου. Εβαλα δυο Τ5, μια ροζ grolux και μια μπλε(τα προτεινε ο ενυδρειας 45watt εκαστος).

Απο τοτε στα τζαμια μειωθηκε κατα 80% αλλα στα φυτα και στα βραχια παλι τα ιδια. Οταν μαζευεται πολυ αρχιζει και γινεται φουντωτη (αυτο στα βραχια πιο πολυ) Σημειωτεον βγηκαν και καθαριστηκαν με καυτό νερο και μπηκαν νεα φυτα.

Μετραω αμμωνια με υγρο και τα λοιπα με στικακια. Ολα ειτε μηδεν ειτε νορμαλ.

Αλλαγες ανα 14 ημερες το 30-40% με σωστη προετοιμασια.

1-2 φορες την εβδομαδα flourish excel - ενα καπακι

Ωρες φωτος 16:00-24:00

Παραθετω φωτο για σχολια. Τα νεα φυτα παρόλο που πετανε νεα κλωναρια τα παλια φυλλα ειναι σε αθλια κατασταση.

Ευχαριστω
be7602b4cf4200e19ac06d25770cefff.jpg988e0e993bf1a375ee3b565d6d8f8630.jpgb68c0b10ff94afdbfc1455d05081cd44.jpgb67a09e6232f485d53bf686319b423c4.jpg69d3189d1355376f34748b6bc3d95ea4.jpg

Στάλθηκε από το Lenovo Z90a40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αλλαξε την μπλε λαμπα με μια λευκη.ποιος σου ειπε ν βαλεις μπλε; αυτο ειναι το προβλημα της αλγης κατα 90%

Link to comment
Share on other sites

αλλαξε την μπλε λαμπα με μια λευκη.ποιος σου ειπε ν βαλεις μπλε; αυτο ειναι το προβλημα της αλγης κατα 90%
Ο ενυδρειας(οχι πετσοπ). Υποτιθεται οτι του εξηγησα τι προβλημα εχω και μου εδωσε αυτες. Και της πληρωσα και 24 ευρω εκαστος.


Στάλθηκε από το Lenovo Z90a40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 25.05.2017 at 5:26 ΜΜ, το μέλος saxter έγραψε:

 

Δυστυχως δεν ειναι λεπια, δεν φαινονται καλα στις φωτο. Τα εχω κοιταξει πολλες φορες! Αυτο με το λεπι το εχει το BM οπου τον στριμωξε το κομετ καποια στιγμη κατα το φαγητο. Ειμαι εμφανης η διαφορα, οποτε μπορεσα και διαπιστωσα οτι δεν ειναι λεπια!

 

Δειχνει να μοιαζει με αυτο που περιγραφεται για το ick , δηλαδη κατι σαν αλατι πανω στο ψαρι.

Αν ειναι ich - τοτε σε μια εβδομαδα πρεπει να εχουν και τα αλλα ψαρακια τα σημαδια (σαν σιμιγδαλι).Ειδικα στο μαυρο θα φανει 100%ich.jpg.4017a9f7944a7cdd0c1bce730df7a9a5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα σημαδια τα βγαζανε παλαιοτερα. Οχι τοσα πολλα και κυριως στις ουρες οπου με την χρηση σκορδου φευγανε.

Το τελευταιο μου ποστ αναφεροταν στις συνεχεις αλγες.

Οπως και να εχει ευχαριστω.

Στάλθηκε από το Lenovo Z90a40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος saxter έγραψε:

Ο ενυδρειας(οχι πετσοπ). Υποτιθεται οτι του εξηγησα τι προβλημα εχω και μου εδωσε αυτες. Και της πληρωσα και 24 ευρω εκαστος.


Στάλθηκε από το Lenovo Z90a40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Τετοιος ενυδρειας ηταν. Να του κοψουμε την γλωσσα! Βγαλε μπλε,βαλε λευκη 6400 η 8.000Κ τυπου High- lite day juwel. Αλλαγη νερου κανε καθε εβδομαδα απο 30-40% ! Το Exell πρεπει να ριχνεις καθε μερα(κανει καλο για φυτα και μειωνει αλγη.

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, natateo said:

Τετοιος ενυδρειας ηταν. Να του κοψουμε την γλωσσα! Βγαλε μπλε,βαλε λευκη 6400 η 8.000Κ τυπου High- lite day juwel. Αλλαγη νερου κανε καθε εβδομαδα απο 30-40% ! Το Exell πρεπει να ριχνεις καθε μερα(κανει καλο για φυτα και μειωνει αλγη.

 

τωρα που το θυμηθηκα η μπλε λαμπα ειναι η Juwel Λάμπα T5 Blue 895mm/45w.

 

Αρα προτείνεις μια λευκή. 

 

Οκ. Θα το κάνω και βλεπουμε. 

 

Τα φυτα σωζονται ή παμε για αλλα?

 

Να τα βγαλω να τα πλυνω λίγο φυλλο - φυλλο?

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος saxter έγραψε:

 

τωρα που το θυμηθηκα η μπλε λαμπα ειναι η Juwel Λάμπα T5 Blue 895mm/45w.

 

Αρα προτείνεις μια λευκή. 

 

Οκ. Θα το κάνω και βλεπουμε. 

 

Τα φυτα σωζονται ή παμε για αλλα?

 

Να τα βγαλω να τα πλυνω λίγο φυλλο - φυλλο?

 

 

Καθαριζεις τα φυλλα προσεκτικα με τα δαχτυλα(μεσα στο ενυδρειο).Μετα κανεις αλλαγη νερου και μετα απο 2-3 ωρες καθαριζεις το φιλτρο.

Μπλε λαμπες ειναι για θαλασσα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος natateo έγραψε:

Καθαριζεις τα φυλλα προσεκτικα με τα δαχτυλα(μεσα στο ενυδρειο).Μετα κανεις αλλαγη νερου και μετα απο 2-3 ωρες καθαριζεις το φιλτρο.

Μπλε λαμπες ειναι για θαλασσα.

Τα φυτα ΜΗΝ βγαζεις! Τις πετρες να καθαριζεις με παλια οδοντοβουρτσα.

Link to comment
Share on other sites

αλλαγη λαμπτηρω αμεσα κ θεραπεια μ esha exit
Και τι λαμπες να βαλω?
Να αλλαξω την μπλε και να βαλω λευκη οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω?

Στάλθηκε από το Lenovo Z90a40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι να την αντικαταστήσεις με μια λευκή.:)

Link to comment
Share on other sites

Ναι να την αντικαταστήσεις με μια λευκή.[emoji4]
Οκ. Παντως για τα ασπρα στις ουρες και κανα δυο στο σωμα, τα καταπολεμω με σκορδο. Μετα απο μια μερα εχουν φυγει.

Στάλθηκε από το Lenovo Z90a40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος saxter έγραψε:

Και τι λαμπες να βαλω?
Να αλλαξω την μπλε και να βαλω λευκη οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω?

Στάλθηκε από το Lenovo Z90a40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Sylvania Aquastar T5 Χρωματισμός λαμπτήρα: 10000 Kelvin(λιγο μοβ ερχεται)

Juwel High-Lite Day . Χρωματισμός λαμπτήρα: 8000 Kelvin(ωραιο ασπρο)!,

Haquoss Solamax T5 7.500k 8watt/288mm
 
Zoom

Haquoss Solamax T5 7.500k - πιο ζεστο φως(κιτρινιζει).

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα ξανα.

Εχω ενα θεματακι τις τελευταιες 2-3 εβδομαδες με το blackmoor.
Αρχικα το εβλεπα να γυρνοβολαει στο ενυδρειο αλλα περιπου το υπολοιπο 60-70% του χρονου ημέρας να αραζει στην γωνια του. Δηλαδη ηταν νωχελικο για αρκετες ωρες. Οταν με εβλεπαν 'η κατα το φαγητο αλλο ψαρι ομως. Ζωντανοτατο.

Εμφανισιακα κανενα περιεργο σημαδι που να υποδηλωνει καποια αρρωστια, παρα μονο στο πανω μερος των πεταχτων του ματιων κατι σαν καφε χρωμα. Σαν να δακρυσε και να επιανε το 5-10% των ματιων. Δεν ειναι ασπρη θολουρα 'η καποιο απλο στιγμα.

Δεν ξερω αν γινομαι κατανοητος αλλα οσο και να εψαξα γενικα δεν βρηκα κατι αντστοιχο σαν παραδειγμα.

Ισως αυτη η νωχελικοτητα να οφειλεται στα ματια. Μπορει και οχι.

Το ενυδρειο ειναι 120 λιτρα και τρεχει δεκα μηνες περιπου.
Οι μετρησεις μηδενικες. (Την αμμωνια την μετραω με υγρα).
Ο καθαρισμος βασει ρουτινας.
Τα αλλα δυο χρυσοψαρα μια χαρα.
Φαρμακα δεν εχω βαλει.
Περιτωματα κανονικα.
Σημερα δοκιμασα κατι βιταμινες της esha.

Φωτο δεν μπορώ να βγαλω. Προσπαθησα αλλα δεν φαινεται.

Κανεις καμια ιδεα?

Ευχαριστω!


Στάλθηκε από το Lenovo Z90a40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ακουμπανε τα ματια του από εδώ κι από εκει επειδη προεξεχουν, γι'αυτό γινονται ετσι

Link to comment
Share on other sites

Ακουμπανε τα ματια του από εδώ κι από εκει επειδη προεξεχουν, γι'αυτό γινονται ετσι
Ναι το ξερω. Καποια φορα ειχε ψιλοκοκινησει. Μετα απο μερικεςμερες εφυγε ομως. Αυτο ομως ειναι καφε. Σαν δακρυ που να καλυψε ενα 5-6% απο το καθε ματι. Στην αρχη , ηλιθιως σκεφτηκα μην ειχε κατσει αλγη, οπως καθαριζα το ενυδρειο.
Γενικα οταν γυρνοβολαει δειχνει μια χαρα, απλα μετα σαν να κουραζεται παει και αραζει.

Λες να φταίει το μπλε φως και να τον ενοχλει?

Δεν ξερω.

Στάλθηκε από το Lenovo Z90a40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...