Jump to content

Στρώσιμο pico reef


theokarav

Recommended Posts

Πολύ καλύτερο έτσι. Εγω θα εκανα ακόμα πιο μεγάλη την κατω σπηλιά.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλύτερο τώρα το aquascape.

Link to comment
Share on other sites

Και ΝΑΙ μηδενιστηκε η αμμωνία παρακάτω οι μετρήσεις σε ποσο καιρο τα νιτρώδη;;;
Screenshot_20170612-103714_zpsmwsjqpom.png
Screenshot_20170612-103711_zps4qeiutmf.png
Screenshot_20170612-103954_zpsqaufazii.png
Screenshot_20170612-104013_zpstvrpwjh7.png
Ακουω γνώμες

Στάλθηκε από το SM-G903F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλά πάει αλλά θέλει υπομονή αρκετή ακόμη!! :)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ήθελα να ρωτήσω έχουν φέρει εδώ στην Χίο(φέρνουν ελάχιστα ψάρια θαλασσινά) σε ένα πετ ένα ψαράκι coral beαuty ξέρω ότι είναι μικρο το ενυδρείο άλλα το λυπάμαι το κακόμοιρο εδώ στην Χίο είναι άσχετοι από θαλασσινά φτιάχνουν ενυδρεία και σε 2 μέρες τους πεθαίνουν τα ocellaris φανταστείτε τι παίζει και δεν ρωτάνε και κάποιον που ξέρει γιατί νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα δεν ξέρουν καν την όσμωση .Σκέφτομαι ποιος θα το πάρει και λέω μπορεί να έχω μικρο σύστημα άλλα τουλάχιστον έχω διαβάσει άπειρες ώρες και έχω στίσει από την αρχή κάτι σωστό και θα μπορέσω να του παρέχω αυτά που πρέπει τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως μας τα παρουσιάζεις  το ψαράκι δε το βλέπω καλά και όντως είναι κρίμα..Από την άλλη το ενυδρείο σου έιναι πολύ  μικρό γιαυτό το ψαράκι και επίσης δεν έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος του με αποτέλεσμα οι πιθανότητες το ψαράκι να στρεσαριστεί ή ακόμα και να δηλητηριαστεί από τα σκαμπανευάσματα αμμωνίας-νιτρωδών είναι μεγάλες..Coral Beauty εννοείς τον Μπισπινόζο το Pigmy angel σωστά? Να σου πω την αλήθεια πάντως κι εγώ έτσι θα σκεφτόμουν αν όντως δεν υπάρχουν σωστοί χομπίστες..Σε γενικές γραμμές ο χώρος σου έιναι απαγορευτικός για αυτά τα ψαράκια αλλά ΚΑΙ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ άμα τα βλέπεις να αργοπεθαίνουν..Δε ξέρω φιλαράκι εγώ θα σου έλεγα όχι αλλά αν ήμουν στη θέση σου πραγματικά δεν ξέρω τι θα έκανα!! Πάντως είσαι χομπίστας με τη σημασία της λέξης και μπράβο σου γι αυτό!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι σκέφτομαι να του πω να μου το κρατήσει καμια βδομάδα ακόμα και αν το παρω μετα

Στάλθηκε από το SM-G903F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου η αποψη μου για το ψαρι ειναι να μην το παρεις. απο την στιγμη που δεν κανει το ενυδρειο σου δεν ειναι σωστο να το παρεις αφενος, αφετερου ο "μαγκας" που τα φερνει και τα ταλαιπωρει θα σκεφτει οτι αφου πουλιουνται μπορει να ξαναφερει, ενω αν δει οτι δεν τα παιρνει κανεις μπορει να μην ξαναφερει και να γλιτωσουν μερικα

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πουλήθηκε το ψαρκι το πηρε μου ειπαν τύπος με 380 λιτρα ενυδρείο με sump και υπερχείλιση αρα πιστεύω πηγε σε καλα χερια(καλύτερα απο μένα) ευτυχώς.ολα καλα

Στάλθηκε από το SM-G903F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, theokarav said:

Τελικα πουλήθηκε το ψαρκι το πηρε μου ειπαν τύπος με 380 λιτρα ενυδρείο με sump και υπερχείλιση αρα πιστεύω πηγε σε καλα χερια(καλύτερα απο μένα) ευτυχώς.ολα καλα

Στάλθηκε από το SM-G903F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Σε έβγαλε από μια δύσκολη απόφαση!!

 

22 minutes ago, tolee said:

φιλε μου η αποψη μου για το ψαρι ειναι να μην το παρεις. απο την στιγμη που δεν κανει το ενυδρειο σου δεν ειναι σωστο να το παρεις αφενος, αφετερου ο "μαγκας" που τα φερνει και τα ταλαιπωρει θα σκεφτει οτι αφου πουλιουνται μπορει να ξαναφερει, ενω αν δει οτι δεν τα παιρνει κανεις μπορει να μην ξαναφερει και να γλιτωσουν μερικα

Ακριβώς έτσι είναι τα πράγματα φιλαράκι ,αλλά σε τέτοια μέρη στο βωμό του χρήματος μπορέι να σου πουλήσουν θαλασσινό ψάρι για χρυσόψαρο δυστυχώς και όχι γιατί δεν ξέρουν οι μαγαζάτορες αλλά επειδή δε τους νοιάζει που συνεπάγεται οτι είναι δύσκολο (αν και το καταλαβαίνει οτι δεν πρεπει) να σταματήσει να φέρνει ψάρια!!Κατ εμέ πάντα μιλάμε το καλύτερο και το πιο σωστό που μπορούν να κάνουν αυτοί οι μαγαζάτορες είναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ στα θα΄λασσινά ζωντανά που οι χομπίστες είναι και μετρημένοι να δουλεύουν με παραγγελίες,αλλά το κάνει κανείς?Ηαπάντηση είναι λίγοι και αυτοί είναι και χομπίστες και βλέπουν τα πράγματα και από την δική μας οπτική γωνία..Είναι πραγματικά μια ενδιαφέρουσα συζήτηση αυτή που μπορούμε να ανταλλάξουμε πολλές γνώμες..

Σρυ για το off topic  @theokarav

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Νταξει τ, τουλάχιστον έφυγε το ψαράκι και ξαναγύρισα στο παλιό μου πλάνο, να βάλω ένα ocellaris μέσα και καμιά γαρίδα άπλα πρέπει να στρώσει το άτιμο δεν μπορείς να φανταστείς πόση ανυπομονησία  έχω να δω κάτι να κολυμπάει μέσα, άλλα θα κάνουμε υπομονή ,σήμερα έπεσαν κατά 1 ppm τα νιτρώδη θα δείξει.Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Δύο κλοουνάκια να βάλεις,μια χαρά σε παίρνει να χει και παρέα μην σε αγχώνει, απλά κάνε λιγάκι ακόμη υπομονή!! :)

Link to comment
Share on other sites

Οκ φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ.Κατι τελευταίο που ήθελα να ρωτήσω όταν τελειώσει ο κύκλος και έχουν αυξηθεί να νιτρικά να κάνω μια αλλαγή νερού η να τα αφήσω για να αναπτυχθούν τα απονιτροποιητικα βακτηρία ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτά ήδη αναπτύσσονται και κάνουν τη δουλεία τους..Εσύ προσθέτεις βακτήρια τώρα κανονικά έτσι?

Μόλις μηδενιστούν αμμωνίες νιτρώδη να κάνεις μια αλλαγή και να προσθέσεις βακτήρια!!

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε αν γράγει διαφορετικές δοσολογίες για υπό στρώσιμο ενυδρεία,δεν ξέρω ποια χρησιμοποιείς για να σε βοηθήσω αν ξέρω,αν δε γράφει κάτι τέτοιο συνεχίζεις όπως κάνεις και ναι κάνε μια αλλαγή όταν αρχίζουν και κατεβαίνουν οι τιμές από τα νιτρώδη και συνέχιζε να τροφοδοτείς με βακτήρια το σύστημά σου κανονικά και μετά την αλλαγή!!

Link to comment
Share on other sites

Special blend χρησιμοποιώ
Κοραλλινη ειναι αυτο που ειναι στο νεκρό βραχο που έβαλα πριν μια εβδομάδα μέσα;;
20170613_152809_zpsbiv7sg3w.jpg

Στάλθηκε από το SM-G903F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φαινετε πως ειναι αλλα τοσο νωρις?νομιζω πως οχι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εχει σε πολλά μέρη τέτοιες κουκίδες εκτός κια ν δεν ήταν 100% νεκρός πάντως εγω τον πηρα 3 ευρώ !

Στάλθηκε από το SM-G903F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...