Jump to content

ΜΩΡΑ ΑΦΡΙΚΑΝΑΚΙΑ!


Recommended Posts

Πριν λιγες μερες η μαμα τους απεβιωσε οποτε ανελαβα εγω την φροντιδα τους.Τελικα ειναι πολυ καλες μητερες,πριν πεθανει φροντισε να αφησει τα μικρα πισω απο ενα βραχο(ευτυχως τα ειδα)τα μαζεψα προσεχτικα και τα τοποθετησα σε γεννηστρα.Συνολο 14 μικρα.

Εχουν τρομερει ορεξη :)

Τα ταιζω 5-6 φορες την ημερα με την micron της sera και τους ριχνω 1 σταγονα aquabiovit.Επειδη ειμαι αρχαριος σε αφρικανες υπαρχει και καποια αλλη τροφη που μπορω να τους δινω?

Παρατηρησα οτι 2 εχουν κανα δυο ασπρακια επανω τους.Ειναι ick?Αν ναι πως να κινηθω ωστε να μην τους δημιουργησω προβλημα?προληπτικα υπαρχει κατι που βοηθαει τα μωρα να μην ασθενησουν?

O πατερας δεν μου τρωει και δειχνει ελαφρα μπουκωμενος υπαρχει περιπτωση να εχει μαζεψει μικρα?Γιατι εχω μαθει οτι κανουν 25-30 μικρα ενω βρηκα μονο 14.Αλλα ψαρια εκτος απο ενα πλεκο δεν υπαρχουν μεσα.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Τι είδος αφρικάνας είναι ?

Απ' όσο ξέρω το ick σπάνια εμφανίζεται σε αφρικάνες. Για παρατήρησέ τα καλύτερα και πες μας πιο λεπτομερή περιγραφή.

Link to comment
Share on other sites

Εχουν κανα δυο ασπρακια στρογγυλα,εμενα μου θυμισε το ick ετσι οπως το ειδα.Οσο για το ειδος τωρα μου βαζεις δυσκολα!εχουν και κατι ονοματα!

Μοιαζει με με ενα πσεδοτροφεους που εχω,αλλα δεν ειναι αυτο το θυμαμαι καλα γιατι ειχα ρωτησει.Μου ειπε οτι ταιριαζει με αυλονακαρες.

Τα χρωματα του πατερα ειναι σκουρο με καθετες μωβ γραμμες,μωβ οριζοντια γραμμη στο κουτελο και ενα απαλο κιτρινο στα πλαινα πτερυγια.Τωρα δεν ξερω ποσο βοηθησα με την περιγραφη μου.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγες μερες η μαμα τους απεβιωσε οποτε ανελαβα εγω την φροντιδα τους.Τελικα ειναι πολυ καλες μητερες,πριν πεθανει φροντισε να αφησει τα μικρα πισω απο ενα βραχο(ευτυχως τα ειδα)τα μαζεψα προσεχτικα και τα τοποθετησα σε γεννηστρα.Συνολο 14 μικρα.

Εχουν τρομερει ορεξη :)

Τα ταιζω 5-6 φορες την ημερα με την micron της sera και τους ριχνω 1 σταγονα aquabiovit.Επειδη ειμαι αρχαριος σε αφρικανες υπαρχει και καποια αλλη τροφη που μπορω να τους δινω?

Παρατηρησα οτι 2 εχουν κανα δυο ασπρακια επανω τους.Ειναι ick?Αν ναι πως να κινηθω ωστε να μην τους δημιουργησω προβλημα?προληπτικα υπαρχει κατι που βοηθαει τα μωρα να μην ασθενησουν?

O πατερας δεν μου τρωει και δειχνει ελαφρα μπουκωμενος υπαρχει περιπτωση να εχει μαζεψει μικρα?Γιατι εχω μαθει οτι κανουν 25-30 μικρα ενω βρηκα μονο 14.Αλλα ψαρια εκτος απο ενα πλεκο δεν υπαρχουν μεσα.

Ευχαριστω.

καλησπερα.

στα μωρα μπορεις να τριβεις απο την τροφη που δινεις και στα μεγαλα. τρωνε απο μικρα την τροφη των ενηλικων αλλα τριμμενη!

ο πατερας δε νομιζω πως εχει μωρα(ειναι σιγουρο πως ειναι αρσενικος?).

τα μωρα ειναι ιδιαιτερα σκληρα και αντοχης οποτε αυτο που χρειαζεται να προσεξεις ειναι οι παραμετροι του νερου σου, το συχνο ταισμα σε συνδιασμο με συχνες αλλαγες νερου λογω του οτι αφοδευουν και πολυ οποτε αν δεν προσεχτει η αμμωνια μπορει να φτασει κοκκινο.

αν μπορεις σε παρακαλω ανεβασε μια φωτο των μωρων.

οσο για το οτι βρηκες 14 , αν εχεις πολλες πετρες μπορει να μην τα βλεπεις ολα , ή να ειναι νεα μητερα και μη εμπειρη και να εκανε μονο λιγοτερα ή να καταπιε καποια ή να ρουφηξε καποια καποιο φιλτρο ή να τα εφαγε ο ¨αρσενικος¨. το 25- 30 συμβαινει καποιες φορες αλλα οχι παντα. και ειναι απολυτως φυσιολογικο!

παρεπιπτοντως να σου ζησουν!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Εδω τα μωρακια μου οταν τα επιασα και τα εβαλα στη γεννηστρα.

Τωρα πλεον εχουν μεγαλωσει και κολυμπανε,δεν καθονται στον πατο!

post-3986-1178221704.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ.

Το παιδι που ψωνιζω μου εδωσε και εβαλα το medic 1 της amtra μου ειπε οτι πρεπει να ειναι βακτηριδιακα παρασιτα και ick,παντως απο την ωρα που το εβαλα σαν να τα βλεπω και πιο ζωηρα.

Μιλαμε για τρελη ορεξη!Τωρα συνεχεια κολυμπανε δεν καθονται σχεδον καθολου στον πατο!

Δυστηχως φωτο εχω αλλα δεν μπορω να στειλω γιατι δεν ξερω πως συμπιεζεται.

Οταν τα καταφερω θα σας στειλω και τα μωρα και τους δισκους μου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...