Jump to content

Καινούριο Ενυδρείο


Recommended Posts

σε αυτο το πετ δεν αγοραζω σχεδον ποτε μονο αν ειναι απολιτη αναγκη..... ειναι η γνωστη κλεφτο αλυσιδα ******.... 

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

σε αυτο το πετ δεν αγοραζω σχεδον ποτε μονο αν ειναι απολιτη αναγκη..... ειναι η γνωστη κλεφτο αλυσιδα ********.... 

 

Και όμως, εκεί έχω πετύχει ανθρώπους που ενδιαφέρονται και πάνε κόντρα στο συμφέρον της εταιρείας... Παιδιά με πολλές γνώσεις που βοηθούσαν κατάλληλα :)

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος worldiver έγραψε:

 

Και όμως, εκεί έχω πετύχει ανθρώπους που ενδιαφέρονται και πάνε κόντρα στο συμφέρον της εταιρείας... Παιδιά με πολλές γνώσεις που βοηθούσαν κατάλληλα :)

Σε πολυ λιγα καταστιματα δυστιχως..... 

Link to comment
Share on other sites

 

Καλησπέρα σας! Πήραμε πρόσφατα ένα ενυδρείο 65 λιτρών. Προμηθευτήκαμε φίλτρο, θερμοστάτη και το διακοσμητικό που βγάζει μπουρμπουλήθρες καθώς και έναν βράχο με δύο φυτά. Βάλαμε τρία φάρμακα που μας έδωσαν από το pet shop και αφήσαμε το ενυδρείο να τρέξει για μιάμιση εβδομάδα. Σήμερα βάλαμε 8 τροπικά ψάρια μέσα. 3 γκαπυ 2 τσερυ 1 ινδιανακι 1 αρλεκινο και 1 μολλυ. Κάναμε κάτι λάθος? Μας παίρνει να βάλουμε άλλα 4-5 ψάρια? Δεν έχουμε εμπειρία στα ψάρια. όλες τις οδηγίες τις πήραμε από το πετ σοπ. Επίσης το μόλλυ κάθεται τις περισσότερες ώρες κάτω από το φίλτρο. Είναι κάτι ανησυχητικό;

Έχεις υπερπληθυσμό και αν δεν κάνω λάθος ασύμβατα μεταξύ τους ψάρια. Δε θα αντέξουν ούτε εβδομάδα ετσι. Έπεσες θύμα εκμετάλλευσης και πρέπει να ξαναξεκινησεις από το μηδέν φοβαμαι

 

Στάλθηκε από το Turbo-X_pi μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη και απο μενα, με υπομονη, μελετη, και χωρις πανικο, ολα διορθωνονται.

Αρχικα με το DAJANA BIOFILTER αν εβαλες την δοσολογια που λεει καθημερινα ( 20 ml ανά 40 λίτρα νερού για πρώτη φορά, αργότερα, μόνο 10 ml ανά 40 λίτρα νερού 1 φορά ανά εβδομάδα) εισαι ετοιμη να βαλεις ψαρια, καλο ειναι βεβαια να τα βαζεις σε δοσεις 2-3 ψαριων ετσι ωστε οι αποικιες των βακτηριων να μπορουν να καθαρισουν το νερο απο αμμωνιες και νιτρωδη, αλλα και 8 που εβαλες μαζι δεν ηρθε η καταστροφη,κατα την γνωμη μου ταιζε λιγο, και κανε συχνες αλλαγες 30% του νερου καθε 3-4 μερες  για 2-3 εβδομαδες και συνεχιζε να προσθετεις απο το biofilter μετα απο καθε αλλαγη ετσι ωστε να  μεγαλωσουν οι αποικιες των βακτηριων.

DAJANA START PLUS  στο νερο της αλλαγης καθε φορα μαζι με το AQUASANA GOLD  και ολα θα κυλισουν ομαλα,   Α...θελει φυσικα και θετικη ενεργεια :D 

 

Οσο για τα ψαρια εγω θα κραταγα μονο τα guppy και θα προσθετα λιγα ακομα, αλλα αν θελεις να τα κρατησεις ολα απο θερμοκρασιες αν τα κρατησεις στα 24-25 βαθμους ειναι μια χαρα, με το Ph μην τρελενεσαι ειναι ψαρια αναπαραγωγης και εχουν μεγαλο ευρως ph, απλα με 1-2 ψαρια απο καθε ειδος δεν θα δεις τις συμπεριφορες που εχουν, απλα θα ειναι διασπαρτα εδω και εκει σαν χαμενα, βεβαια αυτο ειναι ενα "λαθος" που το εκανα και εγω και αλλοι πολλοι γιατι θελουμε στο πρωτο ενυδρειο μας να τα δουμε ολα και καταληγουμε να μην βλεπουμε τιποτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

σε αυτο το πετ δεν αγοραζω σχεδον ποτε μονο αν ειναι απολιτη αναγκη..... ειναι η γνωστη κλεφτο αλυσιδα ******.... 

Δυστυχώς δεν ειναι μεμονωμένο αυτό. Σε πολλά καταστήματα η πολιτική ειναι ίδια. Θέλουν να πουλήσουν και αυτο εχουν πάρει γραμμή να κάνουν είτε είναι εργοδότες είτε εργαζόμενοι. Δεν τους κατηγορώ, γιατί το 80% των Ελληνικων επιχειρήσεων ανεξάρτητου κλάδου αυτό κάνουν. Πάντα ομως υπάρχουν εξαιρέσεις στο γενικό σύνολο. Να σου πω την αλήθεια μου ακριβώς για να μην πέφτουμε θύματα της εκάστοτε πολιτικής ενός καταστήματος το βάρος πέφτει πάνω μας και η λύση ειναι μια: Διάβασμα πριν. Οσοι περισσότεροι το κάνουμε τόσο λιγότερο θύμα θα γινόμαστε. Οφείλουμε να είμαστε πιο έξυπνοι και να προνοουμε πριν μας πιάσουν αδιάβαστους. :) Οπως και να εχει ειναι σε καλα χερια τωρα και ολα διορθώνονται.

Έγινε επεξεργασία - kadmos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι ξεκίνησα κι εγώ στα τέλη του '12, σε ενυδρείο συνολικού όγκου 54 λίτρων. Δε θα πω τι έγινε, για να μην απογοητεύσω την Ελένη. Το ''μάτι" μας δε χορταίνει, νομίζοντας ότι το ενυδρείο είναι άδειο. Αφού Ελένη σου αρέσουν οι γέννες (όπως κι εμένα, γι' αυτό τώρα έχω πλάτυ), κράτα όπως σου είπαν και οι εμπειρότεροι ένα είδος. 1 αρσενικό και 3-4 θηλυκά. Και μακάρι όλα να πάνε καλά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

σε αυτο το πετ δεν αγοραζω σχεδον ποτε μονο αν ειναι απολιτη αναγκη..... ειναι η γνωστη κλεφτο αλυσιδα ******.... 

Mod note

Καλό θα ήταν να μην αναφέρουμε ονόματα από καταστήματα που δεν έχουν βήμα στο φόρουμ, άρα και τον αντίλογο για ότι τους προσάπτουμε. Προστατεύστε το φόρουμ γιατί με μια άστοχη δημόσια έκφραση, μπορεί να υπάρξουν νομικές συνέπειες.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

 

πριν 22 ώρες, το μέλος worldiver έγραψε:

 

Μήπως θα'πρεπε να βάλεις το όνομα του κλεφτοπετ, ώστε να μπορούμε να αποφεύγουμε το μαγαζί του; Τι λένε οι admin περί αυτού; :growl:

 

πριν 11 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Mod note

Καλό θα ήταν να μην αναφέρουμε ονόματα από καταστήματα που δεν έχουν βήμα στο φόρουμ, άρα και τον αντίλογο για ότι τους προσάπτουμε. Προστατεύστε το φόρουμ γιατί με μια άστοχη δημόσια έκφραση, μπορεί να υπάρξουν νομικές συνέπειες.

 

Γι'αυτό ρώτησα τη γνώμη των Admin περί αυτού...

Link to comment
Share on other sites

sorry παιδεια δεν το ηξερα... :bigemo_harabe_net-117:

εχετε απολιτο δικιο παρολο που εχουμε/εχω νευριασει με ενα καταστημα δεν μπορω να εκθετω το φορουμ.... και παλι συγνωμη δεν το σκεφτικα αυτο.... :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - Mr.Angelos
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...