Jump to content

Τριχοειδης αλγη


Recommended Posts

Δεν εχει καμια σχεση με το διοξειδιο. Καπου βοηθαει καπου τα χαλαει. Σε πρωτη φαση θα εκανα αυτο που σου εγραψα πριν. Αν δεν εχουμε διοξειδιο πρεπει να εχουμε υπομονη και να παμε λαου λαου με τα λιπασματα γιατι και η αποροφησει ειναι αναλογη. Μετα παιζει ρολο και ποση φυτομαζα εχουμε....... Και οι λαμπες πολλες φορες λεμε για βατ και λουμεν, φορτωνουμε φως αλλα με ποια αποροφητικοτητα χωρις co2.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Rik said:

Δεν εχει καμια σχεση με το διοξειδιο. Καπου βοηθαει καπου τα χαλαει. Σε πρωτη φαση θα εκανα αυτο που σου εγραψα πριν. Αν δεν εχουμε διοξειδιο πρεπει να εχουμε υπομονη και να παμε λαου λαου με τα λιπασματα γιατι και η αποροφησει ειναι αναλογη. Μετα παιζει ρολο και ποση φυτομαζα εχουμε....... Και οι λαμπες πολλες φορες λεμε για βατ και λουμεν, φορτωνουμε φως αλλα με ποια αποροφητικοτητα χωρις co2.

Διοξειδιο υπαρχει απλα σε υγρη μορφη, το παω χαλαρα με το λιπασμα ριχνω ουτως η αλλως το 1/4 της προτεινομενης δοσης. Φυτα εχω αρκετα οχι παρα πολλα ομως και δεν ειναι απαιτητικα. Ο φωτισμος ειναι των 5Watt στα 6.500 kelvin. 

Link to comment
Share on other sites

Κωσταντινε δεν ειναι διοξειδιο....ειναι οργανικος ανθρακας και δεν ειναι το ιδιο!! Κατα πασα πιθανοτητα εχει ενα μεριδιο ευθυνης και το εξελ μια που σαν οξυ μπορει να επιβραδυνη τα βακτηρια. Προσεχε με το εξελ γιατι αν ψαξεις λιγο στο νετ θα βρεις πολλους που εχουν παθει ζημια. Εγω θα το σταματουσα για την ωρα μια που το ενυδρειο σου απο την μια ειναι ανωριμο και απο την αλλη εισαι σε πολυ λιγα λιτρα για να εχεις την εμπειρια να το ισοροποισεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαθηκα καπου στην μεταφραση νομιζα οτι μπορουσε να χρησιμοποιηθει και σαν αντικατασταση του διοξειδιου αλλα καταλαβα λαθος. Δεν υπαρχει λογος ανησυχιας ουτως η αλλως εβαζα το μισο της συνιστωμενης δοσης και μερα παρα μερα επειδη ειχα διαβασει την ευαισθησια καποιων φυτων σε αυτο και δεν ηθελα να το ρισκαρω. Απο την μερα που το ξεκινησα δειλα εχω δει βελτιωση στα φυτα μου παντως. Για την ακριβεια βαζω μετρημενες 4 σταγονες.

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαθηκα εδω στην μεταφραση! Στην σελιδα τους αναφερει οτι "χρησιμοποιείται ως αντικαταστατο παροχης διοξειδιου ή σαν επιπροσθετο αυτης":

  • Bioavailable organic carbon source for the planted aquarium
  • Use as an alternative to CO2 injection or in addition to it
  • Introduces photosynthetic intermediates

Ειναι οντως δυο διαφορετικα πραγματα που πανω κατω εξυπηρετουν τον ιδιο σκοπο με την παροχη Co2 φυσικα συγκριτικα ανωτερη. Υποσχομαι παντως οτι ειμαι προσεκτικος παντα στις δοσολογιες οποιουδηποτε σκευασματος εκτος των βελτιωτικων νερου. Προτιμω να δοσολογω εστω και στο μισο αν χρειαζεται απο την υπερδοσολογια. :)

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...