Jump to content

Επιλογή φίλτρου


SPYTSOUK

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, διάβασα αλλά δεν έχω βγάλει άκρη, ο λόγος που γράφω είναι για να με βοηθήσετε ο καθένας με την εμπειρία του.

Εγώ στα ενυδρεία μου έχω αντίστοιχα:

ενυδρείο 60λτ eheim pro 200

ενυδρείο 120λτ eheim professionel 3 2071

ενυδρείο 220λτ eheim professionel 2 2080

εκτός από το 60λτ που συνειδητά αγόρασα τα υπόλοιπα τα πήρα από αγγελία, τώρα όμως χρειάζομαι φίλτρο για ένα καινούργιο ενυδρείο που θέλω να κάνω, το ενυδρείο είναι 300λτ και πιθανόν θα το κάνω δισκάδικο, λέω πιθανόν γιατί ακόμα το ψάχνω εάν τα λίτρα αυτά είναι κατάλληλα. ( Δεν μου επιτρέπει ο χώρος μου περισσότερα λίτρα) Οπότε θα ήθελα να ακούσω γνώμες σας για εξωτερικά φίλτρα εάν δεν σας είναι κόπος. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Η εμπειρια μου τοσο διαστημα, μου εχει μαθει:

 Οτι σε καθε ενυδρειο θα πρεπει να υπαρχουν δυο φιλτρα.

Για διαφορους και ευνοητους λογους.

 

Τις περισσοτερες φορες οταν ( κολησουμε ) με μια μαρκα φιλτρου, σε αυτη επιμενουμε. 

Θες γιατι μας εχει βολεψει στη λειτουργεια, στον καθαρισμο του κ.λ.π.

Εγω πχ. εχω Fluval, τα περισσοτερα. Ειμαι ευχαριστημενος παρα πολυ.

Το μονο ( ελατωμα ) ειναι ο σωληνας τους που ειναι σπειραλ.

Αυτα απο εμενα. Περιμενε να σου πουν και αλλα παιδεια τη γνωμη τους!

 

Link to comment
Share on other sites

Πολυσυζητημενο θεμα και σχεδον παντα καταληγει σε διαμαχη.
Εγω φιλαρακι θα διαλεγα fluval!

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω εκεί κλείνω για το fluval!!! Για το δεύτερο που αναφέρθεικε ποιο πάνω θα έχω ένα eheim 2071 που έχω αποθήκη

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω, είναι καλύτερα να υπάρχουν δυο φίλτρα. Ειδικά αν πας για δισκάδικο νομίζω είναι απαραίτητο. Η εταιρία τώρα είναι και θέμα γούστου και τι σε έχει βολέψει. Πολλές εταιρίες, πολλά φίλτρα. Βλέπεις και αποφασίζεις. Προτείνω, εταιρία με αντιπρόσωπο και πλήρη ανταλλακτικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω μαζί σου, εσύ τι μάρκα έχεις;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε! Απο περιεργεια γιατι δεν ξαναπαιρνεις eheim? Ειχαν κατι που δεν σου αρεσε?

Link to comment
Share on other sites

Τοτε σε λιγο πιο οικονομικα Jbl και πολυ πιο οικονομικα fluval.Eheim και jbl μπορεις να βρεις στην μιση τιμη απο τα πετσοπ σε καποιες γερμανικα μαγαζια.Αν θες σου στελνω λινκ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τοτε σε λιγο πιο οικονομικα Jbl και πολυ πιο οικονομικα fluval.Eheim και jbl μπορεις να βρεις στην μιση τιμη απο τα πετσοπ σε καποιες γερμανικα μαγαζια.Αν θες σου στελνω λινκ

Ναι θα ήθελα!!! Ευχαριστώ πολύ!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος SPYTSOUK έγραψε:

Θα συμφωνήσω μαζί σου, εσύ τι μάρκα έχεις;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Εγώ τρέχω ενα elite crystal flo 80 &  ενα sun sun. 

Είμαι αρκετά ευχαριστημένος, ειδικά από το πρωτο. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος SPYTSOUK έγραψε:

Η τιμή τους μήπως?

η τιμη τους ναι εχεις δικιο ειναι ψηλα...ομως εγω που εχω 2 x 2075 σε λειτουργια εδω κ 2 χρονια ειμαι πολυ ευχαριστημενος και πολυ πρακτικα κ ευκολα στο καθαρισμα κσι το κορυφαιο; SUPPORT στα ανταλλακτικα...πριν απο ενα μηνα χρειαστικα το shut off εξαρτημα κ ειμουν ακομα εγγυηση.εστειλα μηνυμα την eheim και σε 4 μερες courier κουδουνι κ το ανταλλακτικο στα χερια μου τα παντα δωρεαν...εγω εχω να πω πως οτι πληρωνεις παιρνεις...

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Eleftherios Sairidis έγραψε:

η τιμη τους ναι εχεις δικιο ειναι ψηλα...ομως εγω που εχω 2 x 2075 σε λειτουργια εδω κ 2 χρονια ειμαι πολυ ευχαριστημενος και πολυ πρακτικα κ ευκολα στο καθαρισμα κσι το κορυφαιο; SUPPORT στα ανταλλακτικα...πριν απο ενα μηνα χρειαστικα το shut off εξαρτημα κ ειμουν ακομα εγγυηση.εστειλα μηνυμα την eheim και σε 4 μερες courier κουδουνι κ το ανταλλακτικο στα χερια μου τα παντα δωρεαν...εγω εχω να πω πως οτι πληρωνεις παιρνεις...

Τι εννοείς έστειλες μήνυμα στην eheim;

Δεν απευθύνθηκες στον έμπορο με την απόδειξη αγοράς;

Αν χρειαστούμε κάτι δηλαδή στέλνουμε απ' ευθείας στην eheim και μας εξυπηρετεί; 

Πάντως στην Ελλάδα, θεωρώ ότι υπάρχει ένα θέμα με την διαθεσιμότητα των ανταλλακτικών της Eheim.  

Στο εξωτερικό βρίσκεις άμεσα συνήθως ότι χρειαστείς...  Απλά χρειάζεται κάποιες μέρες μέχρι να έρθει το ανταλλακτικό, οι οποίες αν δεν υπάρχει δεύτερο φίλτρο....

 

Το καλό με τα fluval είναι ότι έχουν άμεσα διαθεσιμότητα στα ανταλλακτικά.  Συνήθως ότι θες το βρίσκεις αυθημερόν.  Έτσι μου έχουν πει τουλάχιστον κάποιοι φίλοι που έχουν fluval και έχουν χρειαστεί ανταλλακτικά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 23/6/2017 at 9:30 ΠΜ, το μέλος avraamp έγραψε:

Τι εννοείς έστειλες μήνυμα στην eheim;

Δεν απευθύνθηκες στον έμπορο με την απόδειξη αγοράς;

Αν χρειαστούμε κάτι δηλαδή στέλνουμε απ' ευθείας στην eheim και μας εξυπηρετεί; 

Πάντως στην Ελλάδα, θεωρώ ότι υπάρχει ένα θέμα με την διαθεσιμότητα των ανταλλακτικών της Eheim.  

Στο εξωτερικό βρίσκεις άμεσα συνήθως ότι χρειαστείς...  Απλά χρειάζεται κάποιες μέρες μέχρι να έρθει το ανταλλακτικό, οι οποίες αν δεν υπάρχει δεύτερο φίλτρο....

 

Το καλό με τα fluval είναι ότι έχουν άμεσα διαθεσιμότητα στα ανταλλακτικά.  Συνήθως ότι θες το βρίσκεις αυθημερόν.  Έτσι μου έχουν πει τουλάχιστον κάποιοι φίλοι που έχουν fluval και έχουν χρειαστεί ανταλλακτικά.

 

 

 

Συμφωνω απολητα σε αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Μεσω facebook απευθειας μηνυμα στην eheim.ουτε εμπορους ουτε τπτ ουτε αποδειξεις αγορας

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος Eleftherios Sairidis έγραψε:

Μεσω facebook απευθειας μηνυμα στην eheim.ουτε εμπορους ουτε τπτ ουτε αποδειξεις αγορας

Αυτά είναι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...