Jump to content

αγορα χελωνας μεσω ιντερνετ


Recommended Posts

Αυτες τις μερες θα παρω δυο χελωνακια και σκεφτομαι να τα παρω μεσω ιντερνετ για να τα γλυτωσω απ την κακομεταχειριση βεβαια θα μου ερθουν ποιο ακριβα τι λετε να κανω;

Link to comment
Share on other sites

Περιμενω ιδεες και αποψεις απο ολους

Link to comment
Share on other sites

Τι ενοεις να γλυτωσουν απο την κακομεταχειριση? αν παρεις απο καποιον "πετσοπα" τοτε ναι θα ειναι ταλαιπωριμενες αν παρεις απο καποιον επαγγελματια τοτε οπως σε βολευει μπορεις να την αγωρασεις... 
το ποιο ακριβα που το ειδες? εγω αντιθετως πολλα πραγματα τα εχω παρει φθηνοτερα εκτος και αν ενοεις μεταφορικα, αντικαταβολη κτλ

Link to comment
Share on other sites

Οχι πολλες φορες οταν ερχονται οι χελωνες ειναι σε ασχημη κατασταση ενας συγγενεις μου πηρε προσφατα και ειχε ασπρα στιγματα στο καβουκι επιπλεον εβγαζε μυξα απο τη μυτη τωρα δεν ξερω αν απο εκει που την πηρε δεν το χαν δει η το καναν σκοπιμα ετυχως τωρα ειμαι ενημερωμενος και ξερω πως να τις βοηθησω γι αυτο λεω αμα μου ερθουν ετσι να προσπαθησω να τις κανω καλα αυτο εννοω να τις γλυτωσω απο κακομεταχειριση βεβαια θα μου πεις οτι μπορει να πεθανουν αλλα εμενα δεν με πειραζει θα ξερω οτι θα εχω βοηθησει το χελωνακι οσο μπορω και αν με ρωτουσες το ιδιο θα ξανακανα βλεπεις το πρωτο μου χελωνακι πεθανε εξαιτιας της απειριας μου και γι αυτο ειμαι πολυ ευαισθητος σε οτι αφορα αυτο το θεμα αλλα και γενικως οτι αφορα ζωακι που ταλαιπωρειται αφορα και μενα και θα κανω οτι μπορω για να το βοηθησω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Ο.Σ.Φ.Π έγραψε:

Οχι πολλες φορες οταν ερχονται οι χελωνες ειναι σε ασχημη κατασταση ενας συγγενεις μου πηρε προσφατα και ειχε ασπρα στιγματα στο καβουκι επιπλεον εβγαζε μυξα απο τη μυτη τωρα δεν ξερω αν απο εκει που την πηρε δεν το χαν δει η το καναν σκοπιμα ετυχως τωρα ειμαι ενημερωμενος και ξερω πως να τις βοηθησω γι αυτο λεω αμα μου ερθουν ετσι να προσπαθησω να τις κανω καλα αυτο εννοω να τις γλυτωσω απο κακομεταχειριση βεβαια θα μου πεις οτι μπορει να πεθανουν αλλα εμενα δεν με πειραζει θα ξερω οτι θα εχω βοηθησει το χελωνακι οσο μπορω και αν με ρωτουσες το ιδιο θα ξανακανα βλεπεις το πρωτο μου χελωνακι πεθανε εξαιτιας της απειριας μου και γι αυτο ειμαι πολυ ευαισθητος σε οτι αφορα αυτο το θεμα αλλα και γενικως οτι αφορα ζωακι που ταλαιπωρειται αφορα και μενα και θα κανω οτι μπορω για να το βοηθησω

Δεν πρεπει να αγοραζουμε απο οπου νανε ζωακια.. .
αν εχεις την εμπειρια και τις γνωσεις μπορεις να καταλαβεις ενα αρρωστο ζωο.. 

ειναι καλη ιδεολογια να περνεις ταλαιπωριμενα ζωα για να τα βοηθισεις αλλα δεν ειναι πρακτικο και δινεις κινητρο να ξαναγινει εφοσον ο "κουτοπονιρος" πετσοπας βλεπει οτι πουλαει
 

Link to comment
Share on other sites

Εψαξα αλλα δεν βρεικα πουθενα livestock με χελωνες για να παραγγειλεις εγω θα σου ελεγα να πας σε ενα μεγαλο μαγαζι και να πας να τσεκαρεις τα χελωνακια (ισως και μια φωτο) για να δεις αν ειναι αρρωστα ή οχι 

Link to comment
Share on other sites

Ok αυτο θα κανω θα βρω τα πιο ταλαιπωρημενα και θα τα αγορασω για να τα βοηθησω 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και οσο για τον πετσοπα πρωτον μπορεις να του κανεις παρατηρηση και δευτερον του δημιουργεις κακη φημη μαλιστα εμενα ενας με εβρισε γιατι λεει οτι του εδιωχνα πελατες.

Link to comment
Share on other sites

Μια γενική παρατήρηση και όχι για εσένα προσωπικά. Αυτά τα ζωάκια, τα παίρνουμε μικρά και χαριτωμένα αλλά αν όλα πάνε καλά, μετά από καιρό θα αποκτίσουν ένα σημαντικό μέγεθος και θα θέλουν κανονικό ενυδρείο.

Δυστυχώς έχουν γεμίσει οι λιμνες με τέτοια ζωάκια και δεν είναι καθόλου σωστό από πολλές απόψεις... :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν προκειται να τα αφησω σε λιμνη το ξερω οτι εξαιτιας καποιον ανθροπων εχει εξαφανιστει η ελληνικη χελωνα και δεν ειναι καθολου καλο αυτο πριν παρω τα χελωνακια τα ειχα υπολογισει ολα και ηξερα οτι θα χρειαστουν πολλα λεφτα επισης μιας και το θυμηθηκα στον μπαμπα εχουν φερει δωρο μια χελωνιτσα που την πιασαν απο ενα ποταμι στην ανδρο και ειναι ελληνικο ειδος βεβαια δεν ξερω ονομασια εχω πει στον μπαμπα μου να την ελευθερωσει ομως δεν θελει της εχει παρει ενυδρειο και ολα τα σχετικα τη λετε να κανω καλα ειναι ετσι η να προσπαθησω να πεισω τον μπαμπα μου να την αφησει ελευθερη εκει που την πηραν;

Link to comment
Share on other sites

πριν 53 λεπτά, το μέλος Ο.Σ.Φ.Π έγραψε:

Δεν προκειται να τα αφησω σε λιμνη το ξερω οτι εξαιτιας καποιον ανθροπων εχει εξαφανιστει η ελληνικη χελωνα και δεν ειναι καθολου καλο αυτο πριν παρω τα χελωνακια τα ειχα υπολογισει ολα και ηξερα οτι θα χρειαστουν πολλα λεφτα επισης μιας και το θυμηθηκα στον μπαμπα εχουν φερει δωρο μια χελωνιτσα που την πιασαν απο ενα ποταμι στην ανδρο και ειναι ελληνικο ειδος βεβαια δεν ξερω ονομασια εχω πει στον μπαμπα μου να την ελευθερωσει ομως δεν θελει της εχει παρει ενυδρειο και ολα τα σχετικα τη λετε να κανω καλα ειναι ετσι η να προσπαθησω να πεισω τον μπαμπα μου να την αφησει ελευθερη εκει που την πηραν;

Εγω θα ελεγα να την αφισει στην φυση γιατι ειναι παρανομο και αν δεν κανω λαθος διωκεται ποινικα
και αποτι ξερω ειναι προστατευμενο ειδος

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθησω να πεισω τον πατερα μου και βλεπουμε

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Ο.Σ.Φ.Π έγραψε:

Ok αυτο θα κανω θα βρω τα πιο ταλαιπωρημενα και θα τα αγορασω για να τα βοηθησω 

 

Δεν θα σου πρωτινα να το κανεις γιατι εχεις πει οτι δεν θελεις να χανεις τα χελωνακια σου και δεν νομιζω οτι εχεις τις γνωσεις για την θεραπεια τους 
επισης υποστιριζεις αυτη την κακομεταχιριση αγωραζοντας ταλαιποριμενες χελωνες
Αυτο που λες για την φημη δεν νομιζω να του καιγετε καρφι του καθε πετσοπα 
επισης αν κανεις συκοφαντια για αυτον αν δεν κανω λαθος ανετα σου κανει μηνυση

Έγινε επεξεργασία - Mr.Angelos
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω δεν ξερω παντως ο αλλος δεν μου εκανε εχω αποκτησει αρκετες γνωσεις σχετικα με τις θεραπειες και επισης εχω εναν κατολογο με ερπετολογους οποτε νομιζω οτι θα τα καταφερνα

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος theodor72 έγραψε:

Μια γενική παρατήρηση και όχι για εσένα προσωπικά. Αυτά τα ζωάκια, τα παίρνουμε μικρά και χαριτωμένα αλλά αν όλα πάνε καλά, μετά από καιρό θα αποκτίσουν ένα σημαντικό μέγεθος και θα θέλουν κανονικό ενυδρείο.

Δυστυχώς έχουν γεμίσει οι λιμνες με τέτοια ζωάκια και δεν είναι καθόλου σωστό από πολλές απόψεις... :)

Ναι δυστιχος αν πας μια βολτα στον εθνικο κηπο θα δεις μια λιμνουλα τιγκα στις χελωνες!!! και αλλες με χρυσοψαρα... δυστιχος κατα καιρους πολυ τα εγκαταληπουν εκει περα.... 
 

 

πριν 10 λεπτά, το μέλος Ο.Σ.Φ.Π έγραψε:

Τι να σου πω δεν ξερω παντως ο αλλος δεν μου εκανε εχω αποκτησει αρκετες γνωσεις σχετικα με τις θεραπειες και επισης εχω εναν κατολογο με ερπετολογους οποτε νομιζω οτι θα τα καταφερνα

Στην θεορια ολα καλα αλλα στην πραξη? εχεις αποκτησει καποιες γνωσεις (πολυ λιγες) αλλα αυτο δεν σε κανει γνωστη του ειδους 
μπορει να εχεις διαβασει 2-3 αρθρα για τις θεραπειες κτλ (και καλα εκανες) αλλα αυτο δεν σε κανει να μπορεις να αντιμετωπισεις την θεραπεια... 
ειδικα αν δεν εχεις τα καταληλα φαρμακα. το να εχεις ενα καταλογο απο ερπετολογους δεν σε κανει ουτε γνωστη ουτε σου δεινει καποια δυναμη για να αντιμετωπισεις καποια αρρωστια στις χελωνες. εγω θα σου ελεγα να κρατισεις τις χελωνες σου και να μην παρεις αλλες γιατι οπως ειπε και ο @theodor72 "τα παίρνουμε μικρά και χαριτωμένα  αλλα μετά από καιρό θα αποκτίσουν ένα σημαντικό μέγεθος και θα θέλουν κανονικό ενυδρείο." ειπες θα παρεις αλλο ενα ιδιο ενυδρειο εγω θα σου ελεγα τουλαχιστον να εχει η καθε χελωνα το δικο τις
αυτα απο εμενα

Έγινε επεξεργασία - Mr.Angelos
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα χελωνες θα παρω σιγουρα οσο για το ενυδρειο ειναι αρκετα μεγαλο και για τις δυο τουλαχιστον μεχρι να πανε 10εκ μετα παμε για αλλο τις χελωνες δεν προκειται να τις παρατησω μεχρι τοτε που θα μεγαλωσουν παρα πολυ και θα χρειαστουν μεγαλο ενυδρειο θα εχω μαζεψει λεφτα για να τους το παρεχω για ολα αυτα που ειπες για τις αρρωστιες εχει δικιος αλλα γι αυτο εχουμε το aquazone για να μας βοηθανε και να λυνουμε τις αποριες μας

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Ο.Σ.Φ.Π έγραψε:

Κοιτα χελωνες θα παρω σιγουρα οσο για το ενυδρειο ειναι αρκετα μεγαλο και για τις δυο τουλαχιστον μεχρι να πανε 10εκ μετα παμε για αλλο τις χελωνες δεν προκειται να τις παρατησω μεχρι τοτε που θα μεγαλωσουν παρα πολυ και θα χρειαστουν μεγαλο ενυδρειο θα εχω μαζεψει λεφτα για να τους το παρεχω για ολα αυτα που ειπες για τις αρρωστιες εχει δικιος αλλα γι αυτο εχουμε το aquazone για να μας βοηθανε και να λυνουμε τις αποριες μας

παντος να ξερεις οταν μεγαλοσουν για να τις εχεις μαζι θα θες πολυ μεγαλο ενυδρειο και οταν λεμε μεγαλο δεν ειναι μονο τα λιτρα αλλα διαστασεις!!!! αλλο να εχεις ενα κυβο 200 λιτρα και αλλο ενα κλασικο ενυδρειο 150 λιτρα

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω δεν ξερω οταν θα ερθει εκεινη η στιγμη θα ασχοληθω κατσε να δουμε καταρχην ποσο θα μεγαλωσουν και ποσο θα ζησουν εδω στο aquazone διαβασα καπου οτι ενα χελωνακι ηταν 2,5 χρονον και ηταν 3εκ γι αυτο σου λεω κατσε να δουμε τι θα γινει και μετα το συζηταμε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Ο.Σ.Φ.Π έγραψε:

Τι να σου πω δεν ξερω οταν θα ερθει εκεινη η στιγμη θα ασχοληθω κατσε να δουμε καταρχην ποσο θα μεγαλωσουν και ποσο θα ζησουν εδω στο aquazone διαβασα καπου οτι ενα χελωνακι ηταν 2,5 χρονον και ηταν 3εκ γι αυτο σου λεω κατσε να δουμε τι θα γινει και μετα το συζηταμε.

αυτο λεγεται νανισμος και τα δικα σου αν δεν κανω λαθος πρεπει να εχουν!!!! 
αυτος ειναι ρηχος τροπος σκεψης, πρεπει να δεις απο τωρα τι πρεπει να κανεις γιατι τοτε θα ειναι αργα!!!! 
εγω σου ξαναλεω: Μην παρεις αλλες χελωνες γιατι θα το μετανιοσεις μετα απο αυτο κανε οτι νομιζεις... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο δεν ειναι σωστο αυτο που παω να κανω μαλλον δεν θα αγορασω

Link to comment
Share on other sites

Δες την δικιά μου πως έγινε σε μόλις τρία χρόνια. Το 60Χ40Χ30 ενυδρείο το άλλαξα στα 2 χρόνια και κάτι. Τώρα είναι σε 120Χ60Χ50

b5c1e84c700c6d9c9c33fcf125ac0a9d.jpg

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδη τα έχω περάσει και εγώ σε μικρή ηλικία, θα σου πρότεινα να αποφύγεις οτιδήποτε σε χελώνα. Για πάνω από δεκαετία θα έχεις ένα ζωντανό που χρειάζεται μετά από κάποια στιγμή, μέτρα ενυδρείο για να ζήσει. Κάποιοι οργανισμοί καλό είναι να μην φιλοξενούνται αν δεν μπορεί να γίνει η κατάλληλη πρόβλεψη για να ζήσουν αξιοπρεπώς (λίμνη ή τεράστιο ενυδρείο).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kαποια μερα σιγουρα θα παρω μεγαλο δεν θα εχω προβλημα ηδη εχω ενα 120λιτρα

On 3/8/2017 at 1:10 ΜΜ, το μέλος zalaros έγραψε:

Δες την δικιά μου πως έγινε σε μόλις τρία χρόνια. Το 60Χ40Χ30 ενυδρείο το άλλαξα στα 2 χρόνια και κάτι. Τώρα είναι σε 120Χ60Χ50

b5c1e84c700c6d9c9c33fcf125ac0a9d.jpg

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 

 

On 3/8/2017 at 3:43 ΜΜ, το μέλος bbetta έγραψε:

Επειδη τα έχω περάσει και εγώ σε μικρή ηλικία, θα σου πρότεινα να αποφύγεις οτιδήποτε σε χελώνα. Για πάνω από δεκαετία θα έχεις ένα ζωντανό που χρειάζεται μετά από κάποια στιγμή, μέτρα ενυδρείο για να ζήσει. Κάποιοι οργανισμοί καλό είναι να μην φιλοξενούνται αν δεν μπορεί να γίνει η κατάλληλη πρόβλεψη για να ζήσουν αξιοπρεπώς (λίμνη ή τεράστιο ενυδρείο).

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...