Jump to content

Στήσιμο γαριδαδικου


Recommended Posts

Καλησπερα ! Σκεφτόμουν να στήσω ενα γαριδαδικο αλλα δεν εχω ξανα ασχοληθεί ποτε με γαρίδες . Εχω διαβάσει καποια πραγματα αλλα θα ήθελα και την γνωμη σας :) Απο πόσα λιτρα και πανω μπορω? Αν χρησιμοποιήσω κανονικό φίλτρο αντι για αεροφιλτρο? Ποιος ο λογος του αεροφιλτρου? Ποιο ειναι το κατάλληλο υπόστρωμα? Χρειάζεται κανονικό στρώσιμο αν φεν μπολιασω και πως θα κρατηθεί η βιολογία χωρίς βιολογικό υλικό? 

Link to comment
Share on other sites

Πες μας αν θα μπολιάσεις αρχικά (φίλτρο και βυθό) και αν θα βάλεις ως πρώτες γαρίδες Red Cherry (μακραν η καλύτερη επιλογή για πρώτες). Οι συγκεκριμένες γαρίδες είναι πολύ ανθεκτικές και θα μπορέσεις να τις βάλεις πιο γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Σεε Ευχαριστώ  για την αμεση απάντηση! Λεω να μπολιασω..εχω ενα 25 φυτεμένο και ενα 70 με το ιδιο νερό! Μπόλιασμα βυθού? Δεν το εχω κανει ποτε ! Ναι η αλήθεια είναι οτι και εγω red cherry σκεφτόμουν

Link to comment
Share on other sites

 

  • Όσο μεγαλύτερο ενυδρείο τόσο το καλύτερο. Το ελάχιστο που μπορείς να έχεις είναι ένα 10λιτρο αλλά να είσαι σίγουρος πως θα σου δημιουργήσει αργά ή γρήγορα προβλήματα για τους γνωστούς λόγους και θα μπορείς να έχεις ελάχιστες γαρίδες. Το καλύτερο είναι 20 λίτρα και πάνω, και για σένα και για τις γαρίδες.
  • Για υπόστρωμα θα έβαζα κάτι αρκετά ψιλόκοκκο και σε μαύρο ή πολύ σκούρο χρώμα, καθώς αναδεικνύει στο έπακρο το κόκκινο χρωμα των γαρίδων. Έχει παρατηρηθεί πως οι ίδιες γαρίδες παρουσιάζουν εντονότερα χρωματα σε σκούρο ενυδρείο επειδή προσπαθούν να μοιάσουν με το περιβάλλον τους. Οποιοδήποτε υλικό και να βάλεις αν είναι φυσικό και μη ασβεστολιθικό δεν θα είναι κακό. Αν αποφασίσεις να βάλεις ίδιο υπόστρωμα με τα αλλά σου ενυδρεία τότε θα πάρεις ένα μέρος του υποστρώματος από το υπάρχον ενυδρείο και θα το βάλεις στο νέο. Εναλλακτικά, κάτι που ναι μεν έχω διαβάσει αλλά δεν έχω δοκιμασει είναι να μαζέψεις με την σκούπα βυθό στην αλλαγή, την "μπίχλα" του ώριμου ενυδρείου και να την βάλεις στο νέο υπόστρωμα πριν στήσεις. Εννοείται στο φίλτρο βάζουμε κανονικά βιολογικό υλικό. 
  • Αν χρησιμοποιήσεις ντεκόρ και φυτά από τα ώριμα ενυδρεία θα βοηθήσεις αρκετά. Καμιά moss επίσης είναι ωραίο θέαμα και αρκετά ωφέλιμη στα γαριδάδικα.
  • Οι περισσότεροι σωστά θα σου πουν πως είναι καλύτερο να περιμένεις ένα χρονικό διάστημα 2-3 μήνες πριν βάλεις γαρίδες. Αν κάνεις όσα μπορείς από τα παραπάνω, πιστεύω θα μπορέσεις να βάλεις μια μικρή ομάδα red cherry σχεδόν αμέσως. Αν θέλεις ασε αρχικά το ενυδρείο να τρέχει 1-2 βδομάδες με σαλιγκάρια που θα τα ταιζεις ενα φυλλαράκι τροφή που και που. Προσοχή στις μετρήσεις

 

ΥΓ. Έχουμε ακριβώς τα ίδια λίτρα. ;) 

 

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ παρα πολύ για τιε πληροφορίες που μου εδωσες ειναι αρκετα χρήσιμες!! Ελεγα να βαλω το ιδο ακριβψς υπόστρωμα απο τα φυτεμένα ( μαυρο χαλικακι φυτεματος). Μπόλιασμα με υπόστρωμα ειναι αδύνατον διότι εχω eleocharis parvula. Οσον αφορα την διακόσμηση θα βάλω σιγουρα ξύλο με moss  και ίσως κάποιες ξυλοπετρες.ακομα σκεφτόμουν να δοκιμάσω ενα τυχο ολοκληρο με moss.Τελος οσον αφορα το φιλτρο ..βλεπω οτι πολλοί χρησιμοποιούν αεροφιλτρα και undergravel αεροφιλτρα αντι για κανονικά. Ποιος ο ρολος? Γενικά κανουν πολυ απλα set up

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Gianniskyr έγραψε:

Σε ευχαριστώ παρα πολύ για τιε πληροφορίες που μου εδωσες ειναι αρκετα χρήσιμες!! Ελεγα να βαλω το ιδο ακριβψς υπόστρωμα απο τα φυτεμένα ( μαυρο χαλικακι φυτεματος). Μπόλιασμα με υπόστρωμα ειναι αδύνατον διότι εχω eleocharis parvula. Οσον αφορα την διακόσμηση θα βάλω σιγουρα ξύλο με moss  και ίσως κάποιες ξυλοπετρες.ακομα σκεφτόμουν να δοκιμάσω ενα τυχο ολοκληρο με moss.Τελος οσον αφορα το φιλτρο ..βλεπω οτι πολλοί χρησιμοποιούν αεροφιλτρα και undergravel αεροφιλτρα αντι για κανονικά. Ποιος ο ρολος? Γενικά κανουν πολυ απλα set up

Για τα αεροφιλτρα φανταζομαι ο λογος που τα εχουν πολυ στα γαριδαδικα ειναι γιατι ειναι φθηνα και οι γαριδες δεν παραγουν και πολους ρυπους

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχουν πολύ χαμηλους ρύπους οι γαρίδες, για αυτό βλέπεις απλό εξοπλισμό. Αν αφήσεις το ενυδρείο να τρέχει μονο του για να ωριμάσει τότε πήγαινε αν θες σε αερόφιλτρο. Εγώ θα έβαζα ένα μικρό κινέζικο εξωτερικό με λίγο βιολογικό υλικό και θα είχα το κεφάλι μου ήσυχο. Μια μικρή χούφτα χαλίκι από τα παλιά ενυδρεία σίγουρα θα μπορέσεις να βάλεις...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ειναι λιγο γελειο αλλα εγω το επαθα σημερα
αν δεις καμια ρεντ τσερρυ να χτιπηετε σαν το χταποδι μην τρομαξεις αλλαζει εξωσκελετο.... :hehe

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@bbettaΕχω ενα εσωτερικό φιλτρακι που εχει κανονικά χορο για βιολογικό υλικό.. απλα θεωρώ οτι μαλλον πρεπει να βαλω σιτα στην υποδοχή νερού.Αλλα η απορία ακομα παραμένει εφοσον δεν υπαρχουν σιποραξ και απλα ενα σφουγκαρι ? Ρίχνεις κανονικά βακτήρια?

@Mr.Angelos εχουμε και τέτοια !?

Link to comment
Share on other sites

θα βάλεις σιποραξ ή οποιοδήποτε άλλο βιολογικό υλικό (από το κυρίως ενυδρείο και θα Αναπληρωσεις καινούριο υλικό στο φίλτρο του ώριμου ενυδρείου) Στην αναγκη θα αφαιρέσεις μέρος από το σφουγγάρι για να χωρεσει.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αν σε μπέρδεψα αλλα εννοώ στο αεροφιλτρο! Το φιλτρακι που έχω εχει κανονικά θέσεις! Ναι το γνωρίζω για το μπόλιασμα ..σ'ευχαριστω παντος.

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος Gianniskyr έγραψε:

@bbettaΕχω ενα εσωτερικό φιλτρακι που εχει κανονικά χορο για βιολογικό υλικό.. απλα θεωρώ οτι μαλλον πρεπει να βαλω σιτα στην υποδοχή νερού.Αλλα η απορία ακομα παραμένει εφοσον δεν υπαρχουν σιποραξ και απλα ενα σφουγκαρι ? Ρίχνεις κανονικά βακτήρια?

@Mr.Angelos εχουμε και τέτοια !?

Ναι δεν ειναι και πολυ συχνω και τις περισωτερες φορες μπορει να το κανει το βραδυ.. 
τον εξωσκελετο τον τρωνε για να παρουν πρωτεινες οποτε τον αφινεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο αερόφλτρο δεν υπάρχει βιολογικό υλικό.

 

Τους εξωσκελετους από τις Amano εγώ τους έβγαζα, δεν τους έτρωγαν. Οι γαρίδες αλλάζουν Ανα κάποιες βδομαδες/μήνες εξωσκελετο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και από εμένα. Συνονόματε γτ δεν σκέφτεσαι ένα μικρό φιλτράκι με λίγη ροή ώστε να έχεις και βιολογικό υλικό στο ενυδρείο; δεν έχουν και μεγάλη διαφορά στην τιμή. Στο δικό μου γαριδάδικο έχω ένα τέτοιο φιλτράκι.

Έγινε επεξεργασία - gifil
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Gianniskyr said:

@bbetta ναι ναι και εφόσον δεν υπάρχει βιολογικό υλικό τι γίνεται με την βιολογία. Πάντα υο είχα απορία

Τα ωφέλιμα βακτήρια (nitrosomonas,nitrobacter κτλπ) δεν βρίσκονται μόνο στα λεγόμενα βιολογικά υλικά, αλλά παντού. Σε αυτές τις επιφάνειες βρίσκονται σε μεγαλύτερη συγκέντρωση, αλλά υπάρχουν παντού στο ενυδρείο. 

 

Ορισμένοι βάζουν το αερόφιλτρο με τα σφουγγάρια του να δουλεύει πρώτα στο κυρίως ενυδρείο για λίγους μήνες. Όπως είπαμε οι περισσότεροι που στήνουν γαριδάδικο, το αφήνουν να ωριμάσει για καμπόσο καιρό μόνο του και μετά βάζουν γαρίδες. Επιπλέον, αρκετά "μη αερόφιλτρα" ρουφάνε τις γαρίδες (τα μωρά). Αν βάλεις ένα απλό τούλι είσαι κομπλέ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@gifil εχω φιλτρακι κανονικο που παίρνει και βιολογικό υλικό απλα απο απορία ρωτησα .

@bbettaεντάξει μου έφυγε η απορια η πληροφοριες ηταν πολύ χρήσιμες . Δυστυχώς απο οτι βλέπω αναβλήθηκε γιατι σημερα προέκυψε προβλημα με Μονομάχο ....:( θα το ανοίξω σε αλλο θέμα η γνωμη και πάλι θα με βοηθούσε.εξου και το ονομα :P

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Kαλησπερα παιδια , εχω ενα 20lt ενυδρειο με ενα εσωτερικο φιλτρο 300λτ/ωρα και εναν μικρο θερμοστατη που θελω να το χρησιμοποιησω για γαριδαδικο. Εχω και ενα μεγαλυτερο ενυδρειο 110 λτ απο του οποιου μια αναδιαρυθμιση εχω κρατησει το παλιο του υποστρωμα σε ενα κουβα ..ειναι το Complete Substrate της Τετρα και εχω και ενα μαυρο μεσοκοκο χαλικι της Aquael ..Μπορω να το χρησιμοποιησω αυτο για τον βυθο του γαριδαδικου ?(Επειδη θελω να φυτεψω κιολας) Απο φυτα εχω κλαδεματα ντοματιας ,Caroliniana και Εchinodoris Bleheri απο το αλλο ενυδρειο, κανουν για τις γαριδες ? Απο διακοσμιση τι μπορω να βαλω περα απο πετρες ? Βιολογικο υλικο εχω τον ζεολιθο της Haquos στρωμενο απο το ενυδρειο που τρεχει καθως και καινουργιο .. Τελος οι αλλαγες νερου που κανω στο μεγαλο ειναι 30 λτ περιπου μπορω να παρω νερο απο την αλλαγη του μεγαλου και να το βαλω κατευθειαν στο μικρο για να μην χρειαζεται παλι να περιμενω 1 μηνα μεχρι να γινει ο κυκλος? 

 

Σας ευχαριστω πολυ :):) 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα ήταν καλύτερα ν'ανοίξεις ένα νέο θέμα και να μην χαλάς το θέμα του @Gianniskyr ? :blink: Λέω εγώ τώρα...

 

Άσε που αυτό το θέμα είναι παλιό και μάλλον δεν πρόκειται να λάβεις απαντήσεις εδώ...  

Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος worldiver έγραψε:

Μήπως θα ήταν καλύτερα ν'ανοίξεις ένα νέο θέμα και να μην χαλάς το θέμα του @Gianniskyr ? :blink: Λέω εγώ τώρα...

 

Άσε που αυτό το θέμα είναι παλιό και μάλλον δεν πρόκειται να λάβεις απαντήσεις εδώ...  

 

Eνταξει φιλε σορρυ που το χαλασα !!! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...