Jump to content

Νέο tank + sump project


Duymas

Recommended Posts

Είμαι στην φάση του σχεδιαστηρίου, και προσπαθώ να σκεφτώ τα υδραυλικά σε μια custom nano reef δεξαμενή με sump από κάτω, έτσι ώστε να κάνω κοψίματα, τρύπες και λοιπά. Είναι το πρώτο project που ξεκινάω και το πρώτο ενυδρείο που θα στήσω , αν και όποτε τα καταφέρω τελικά :P .  Έχω πάρει αρκετές ιδέες και από δω και από  κάτι ξένα sites.  Η πρώτη ερώτηση που έχω αν κάποιος γνωρίζει είναι η εξής :

Στο παρακάτω χάλια σχέδιο μου (σόρρυ δεν ξέρω από αυτά καλά :P  ) έχουμε την μόνιμη στάθμη waterline και αυτό που ονόμασα emergency line. Αν στο sump αφήσω κενό σε όγκο τόσο όσο το ογκομετρικό μέγεθος μεταξύ waterline και emergency line τότε ότι και αν συμβεί στην αντλία επιστροφής η παροχή προς τα κάτω κόβεται , γεμίζει το sump το έξτρα νερό και δεν πλημμυρίζει το σύστημα. Άρα το μόνο υδραυλικό πρόβλημα που μπορεί να μου συμβεί είναι από την παροχή προς τα κάτω αν αυτή κλείσει για χ,ψ λόγο. To οποίο πρόβλημα σκεφτόμουν να λυθεί με κάποιου είδους φλοτέρ. Σωστός συλλογισμός ? 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

nano reef tank.jpg

 

Y Γ Εκ παραδρομής έκανα το post στο section του γλυκού νερού, αν μπορεί κάποιος να το μεταφέρει στο θαλασσινό. Ευχαριστώ και σόρρυ!

Έγινε επεξεργασία - Duymas
Link to comment
Share on other sites

Αν ο ογκος νερου του διαμερισματος που ειναι η αντλια  χωραει στο κενο απο waterline και πανω τοτε εισαι οκ, δεδομενου οτι αφου δεν κατεβαζει νερο   η αντλια θα στειλει πανω μονο οσο εχει .Το μονο θεμα μην δουλευει η αντλια χωρις νερο, εκει μπορεις να βαλεις ενα γλοτερακι να κοβει το ρευμα οταν η σταθμη στο διαμερισμα της αντλιας πεσει.

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Bill Koulosousas said:

Αν ο ογκος νερου του διαμερισματος που ειναι η αντλια  χωραει στο κενο απο waterline και πανω τοτε εισαι οκ, δεδομενου οτι αφου δεν κατεβαζει νερο   η αντλια θα στειλει πανω μονο οσο εχει .Το μονο θεμα μην δουλευει η αντλια χωρις νερο, εκει μπορεις να βαλεις ενα γλοτερακι να κοβει το ρευμα οταν η σταθμη στο διαμερισμα της αντλιας πεσει.

 

Ευχαριστώ πολύ!.Αν κατάλαβα δηλαδή σε περίπτωση που η δεξαμενή είναι 60L και το sump 30L ,εκ των οποίων τα 10L για το διαμέρισμα της αντλίας, τότε θα πρέπει να έχω κενό  στην  δεξαμενή 10L/60L  , ουσιαστικά το 1/6  για να είμαι σχεδόν απόλυτα ασφαλής.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...