Jump to content

Calcinus elegans


mihalis19

Recommended Posts

Θα ηθελα

να ρωτήσω το γνώμη έχετε για τα calcinus elegans blue leg hermit θα ήθελα να πάρω 2 να τα προσθέσω. 

 

Έχω σε ένα juwel rio 125 

2 clownfish percula

1 clownfish black 

Θα πάρω 1 clownfish black polymnus 

4 cclibanarius red legs hermit 

1 starfish red

 

Ετοιμάζομαι σιγά σιγά να βαλω και κάποια Κοραλια

 

να προσθέσω elegance blue leg? Είναι πανέμορφα 

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εισαι σε λιγα λιτρα, οι συγκεκριμένοι ειναι λιγο μεγάλοι. Αν γεμίσεις με sps παίζει να στα σκουντάνε και να στα ρίχνουν κάτω καθως θα ψάχνουν για τροφή. 

Ειχα τέτοιους και τους έδωσα γιαυτό το λογο. 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω Κάτι. Είχα μέσα 4 hermits clibanarius.

Βλέπω να κινείται μόνο το 1.

βλεπω ένα άδειο καβούκι και έχω χάσει τα αλλά 2.

 

χθες έκανα μια αλλαγή νερού αλλά βλέπω να έχουν ανεβεί λίγα νιτρώδη και βλέπω και λίγη αμωνία 0,25 αν θυμάμαι καλά . Παίζει να πέθαναν;;; από ότι μου είπαν δεν τα ταΐζω κάτι τρώνε ότι υπάρχει μέσα κτλ. Και γενικά τα είχα 1 βδομάδα περίπου 

Link to comment
Share on other sites

Το οτι έχεις ΝΗ3 και ΝΟ2 πάει να πει οτι δεν εχει στρώσει το ενυδρείο και βιάστηκες πάρα πολυ να βάλεις οργανισμούς μέσα.   Και φυσικά δεν αποκλείεται να ευθύνεται και αυτό στο οτι χάθηκαν τα ζωντανά. 

 

Αν ταίζεις τα ψάρια που εχεις μέσα και πέφτει λίγη τροφή μέσα (και φτάνει στον πυθμένα) τότε δεν έχουν πεθάνει απο ασιτία.   

 

Οι ερημήτες αλλάζουν κέλυφος όταν μεγαλώνουν.  Αν έχεις μέσα άδεια κελύφοι απο σαλιγκάρια παίζει να άλλαξαν κέλυφος γιαυτό και να τα βρήκες άδεια.  Όμως οι μετρήσεις σου δεν ειναι καλές, και δεν θα πρέπει να μας φαίνεται περίεργο το ενδεχόμενο να είναι νεκροί. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αμμωνια νιτρώδη δεεν είχα πριν βαλω τα ψάρια! Το ενυδρείο είχε στρώσει. Τρέχει από τις 13 Αυγούστου νομίζω και ένα μήνα μετά έβαλα ψάρια. Έβαλα πρώτα ψάρια και μετά από 2-3 βδομαδες έβαλα ερημίτες. Δεν νομίζω ότι ευθύνεται αυτό.

σημερινη μέτρηση 

ΝΗ4 0,25

NO2 0.1

NO3 10

Έγινε επεξεργασία - mihalis19
Link to comment
Share on other sites

Βασικά οι μετρήσεις αυτές δεν είναι απο ώριμο ενυδρείο.   Αλλά αν μου λες οτι τρέχει απο 13 αυγούστου και έχει στρώσει σωστά τότε οκ.

 

Αυτο που μπορώ να υποθέσω ειναι οτι αν με τα ψάρια μέσα ήσουν ΝΗ3 : 0  ΝΟ2 :0  και τώρα βγήκαν αυτες οι μετρήσεις,  ή οι ερημίτες ψόφησαν και σου ανέβασαν τις τιμές, ή κάτι έχουν τα τεστ.  

 

 

Link to comment
Share on other sites

Απλά πιστεύω ότι ψώφισαν για αυτό ανέβασαν τις τιμές. Αλλά αν ψόφισαν γιατί δεν τους βρίσκω; γιατί τα καβούκια είναι άδεια; 2 καβούκια είναι άδεια. Δεν θε έπρεπε να ήταν μέσα; μήπως έχουν βγει και κρύβονται ; λέω εγώ τώρα 

 

και που θα τους βρω για να τους βγάλω είναι το θέμα . 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...