Jump to content

βοηθεια με microsorum pteropus windelov και bacopa caroliniana :/


Recommended Posts

141.gif

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια! θα λάβω υπόψιν τις γνώμες σας : )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

Θα πρεπει να λαμβανουμε υποψη μας οτι το νερο του καθε νομου και καθε περιοχης διαφέρει. Μπορει εκει που ζεις να εχετε ηδη σκληρο νερο ενω η φιλη να ζει εντος Αττικής οπου στις περισσοτερες περιοχες το νερο ειναι ουδετερο.

Αυτο επετρεψε μου να το αμφισβητήσω. Απο οτι καταλαβα η φιλη δεν εχει σκληρο νερο οποτε δεν θα επρεπε να την απασχολει αυτο. Επισης πουθενα μα πουθενα δεν ειδα να προτείνεται μαλακο νερο για το Microsorum. Ισα ισα που απο τα πολλα που κοιταξα αναφέρεται οτι το φυτο μπορει να αναπτυχθει και σε μαλακο αλλα και σε ουδετερο προς το σκληρο νερο. Μεχρι και σε brackish ενυδρεια εννιοτε...Εαν ηταν μονο για μαλακο νερο δεν θα ηταν στις λιστες των "εύκολων φυτών" και οσα καταστήματα το εμπορεύονται θα επρεπε να κανουν επεξεργασια του νερου, κατι το οποιο δεν συμβαινει. 

Και αυτο δεν ειναι απαραιτητο γιατι δεν εχει πολλα δυσκολα φυτα. Στην τελικη ας βαλει η φιλη ταμπλετες σε οσα φυτα τρεφονται απο τις ριζες. Οπως ειναι η Bacopa και η Vallisneria και θα παρουν τα πανω τους. Εμενα χωρις υποστρωμα, με μια μονο μπαλα λιπασματος και η bacopa κοντευει να βγει εξω απο το ενυδρειο. Οπως σου ειπαν και τα παιδια, φωτισμος-γενικο λιπασμα σε μικρη ποσοτητα & κάλλιο - και εγω θα προσθετα και μπαλα λιπασματος στα φυτά που τρεφονται απο το υποστρωμα. 

Εν μερει εχεις δικιο ... Για το σκληρο νερο για Μικροσορουμ- διαβασε Kristel Kasselman (ειναι κορυφη στα φυτα) λεει καταλληλες συνθηκες ειναι Ph 5.5- 7.1   t- 20-28 . Και... ποτέ δεν ειχα δει στα μαγαζια μικροσορουμ σε καλη κατασταση( μονο με καφε κιλιδες και φυλλα κατεστραμενα). Ελλαδα εχει σκληρο νερο. σε εμας- ph =>8 ,και τα φυτα μου ηταν σε κατασταση-"αργοπεθαινω" ... μεχρι που πηρα φιλτρο αντιστροφης οσμωσης .  Aθηνα οταν εμενα  ph -7.2 με 7.4 ηταν. Μονο στην Φλωρινα εχει μαλακο νερο(σχετικα).

Στο νερο της Αθηνας θυμαμαι, τα μικροσορουμ μου γινοταν ΔΑΣΟΣ!  (θα βρω φοτο μετα)  Αλλα μαλλον ελλειψη  η  Ν, Ρ , Κ...  η ολα μαζη.

και τελος για τα ευκολα φυτα- ειναι σχετικο! Egeria kai Ceratophyllum demersum οταν τους αλλαζεις αποτομα συνθηκες- διαλυονται. Ειχα δωσει με το κιλο στα μαγαζια και μου ελεγαν οτι σε λιγες ημερες χαλανε(τωρα κανω προσαρμογη στα φυτα πριν να τα δωσω καπου. στο ενυδρειο μου  ph=6.4 me 6.8)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Εν μερει εχεις δικιο ... Για το σκληρο νερο για Μικροσορουμ- διαβασε Kristel Kasselman (ειναι κορυφη στα φυτα) λεει καταλληλες συνθηκες ειναι Ph 5.5- 7.1   t- 20-28 . Και... ποτέ δεν ειχα δει στα μαγαζια μικροσορουμ σε καλη κατασταση( μονο με καφε κιλιδες και φυλλα κατεστραμενα). Ελλαδα εχει σκληρο νερο. σε εμας- ph =>8 ,και τα φυτα μου ηταν σε κατασταση-"αργοπεθαινω" ... μεχρι που πηρα φιλτρο αντιστροφης οσμωσης .  Aθηνα οταν εμενα  ph -7.2 με 7.4 ηταν. Μονο στην Φλωρινα εχει μαλακο νερο(σχετικα).

Στο νερο της Αθηνας θυμαμαι, τα μικροσορουμ μου γινοταν ΔΑΣΟΣ!  (θα βρω φοτο μετα)  Αλλα μαλλον ελλειψη  η  Ν, Ρ , Κ...  η ολα μαζη.

και τελος για τα ευκολα φυτα- ειναι σχετικο! Egeria kai Ceratophyllum demersum οταν τους αλλαζεις αποτομα συνθηκες- διαλυονται. Ειχα δωσει με το κιλο στα μαγαζια και μου ελεγαν οτι σε λιγες ημερες χαλανε(τωρα κανω προσαρμογη στα φυτα πριν να τα δωσω καπου. στο ενυδρειο μου  ph=6.4 me 6.8)

συγνωμη οχι Κristel

Christel Kasselmann
Aquarienpflanzen

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, natateo said:

Και... ποτέ δεν ειχα δει στα μαγαζια μικροσορουμ σε καλη κατασταση( μονο με καφε κιλιδες και φυλλα κατεστραμενα). Ελλαδα εχει σκληρο νερο. σε εμας- ph =>8 ,και τα φυτα μου ηταν σε κατασταση-"αργοπεθαινω" ... μεχρι που πηρα φιλτρο αντιστροφης οσμωσης .  Aθηνα οταν εμενα  ph -7.2 με 7.4 ηταν. Μονο στην Φλωρινα εχει μαλακο νερο(σχετικα).

Στο νερο της Αθηνας θυμαμαι, τα μικροσορουμ μου γινοταν ΔΑΣΟΣ!

Γι αυτο λεω οτι πρεπει να λαβουμε υποψη μας την περιοχη για την σκληροτητα του νερου. Η φιλη μας προφανως μενει Αθηνα οποτε ακομα και να μετραει με strips δεν θα εχει τοσο μεγαλη αποκλιση απο το ουδετερο προς μαλακο νερο. Εχω δει σε καποια καταστηματα Μicrosorum τερατα και σε πολυ καλη κατασταση και σε αλλα να αργοπεθαινουν. Ειναι και θεμα τυχης, προσαρμογης του φυτου αλλα και λιπανσης. Προσωπικα ξανακανω δευτερη προσπαθεια με Microsorum, η πρωτη ενω υπηρχε καποια αναπτυξη ξαφνικα μεσα σε ενα βραδυ φυλλα ολοκληρα μαυριζαν και ελιωναν. Βεβαια εριχνα λιγο λιπασμα και καθολου κάλλιο. Τωρα με την προσθηκη καλλιου εχω περιεργεια να δω πως θα πανε τα συγκεκριμενα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, agelikalpf_Senpai said:

ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια! θα λάβω υπόψιν τις γνώμες σας : )

Οπως και να κινηθεις, περα απο ταμπλετες βυθου και καλλιο που ηδη βαζεις, παρε και ενα γενικο λιπασματακι οπως το Flourish να ριχνεις μια φορα την εβδομαδα. Οχι ομως στην συνιστωμενη δοσολογια για να μην γεμισεις αλγες. Εαν μπορεις το 1/2.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@Constantinos_S

Δεν χρησιμοποιώ ταμπλέτες βυθού :/ μόνο σίδηρο, κάλιο και excel...

Να πάρω flourish ( βασικά έχει δύο είδη, ένα που λέει με ιχνοστοιχεία και ένα για κορμούς και φύλλα φυτών) η να πάρω του βόλους λιπάσματος?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, agelikalpf_Senpai said:

@Constantinos_S

Δεν χρησιμοποιώ ταμπλέτες βυθού :/ μόνο σίδηρο, κάλιο και excel...

Να πάρω flourish ( βασικά έχει δύο είδη, ένα που λέει με ιχνοστοιχεία και ένα για κορμούς και φύλλα φυτών) η να πάρω του βόλους λιπάσματος?

Και τα 2, και το γενικο λιπασμα (Flourish) για φυτα που τρεφονται απο την στηλη του νερου οπως το Java Fern και βολους λιπασματος για φυτα που εχεις φυτεμενα στο χαλικι οπως η Bacopa Caroliana. Με το παραπανω φως που ηδη εβαλες τα φυτα θα πεινασουν οποτε προνοησε γι αυτο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το μικροσορουμ σε οτι νερο και αν το βαλεις μια χαρα θα παει,ειναι πανευκολο φυτο αλλα θελει πολυ Καλιο γιατι ειναι ρουφιχτρα.

Μη κοιτατε τη κατασταση των φυτων στα μαγαζια και βγαζετε συμπερασματα,εκει ουτε λιπασματα ριχνουν ουτε co2,απλα τα εχουν μεσα στο νερο μεχρι να πουληθουν.Λογικο ειναι λοιπον να βλεπεται χαλια φυτα σε πολλα μαγαζια.

Οσον αφορα το υποστρωμα που διαβασα πιο πανω,δεν χρειαζεται οπωσδηποτε να μπει υποστρωμα,μια χαρα πανε τα φυτα και χωρις.

Για τα λιπασματα,καλο ειναι να σπατε τη δοσολογια δια 6 και να ριχνεται καθε μερα απο λιγο,ετσι τα φυτα τα τραβανε πιο ευκολα.Την μερα της αλλγης δεν χρειαζεται να ριξετε κατι απο λιπασμα.

Για την Bacopa,δεν ξερω αν θα κανουν κατι οι ταμπλετες,δεν ειμαι σιγουρος οτι τρεφονται απο τις ριζες,νομιζω τρεφονται απο τη στηλη του νερου.

Παντως ειχε χαμηλο φως και γι αυτο εχασε τα κατω φυλλα της.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος rastafarian έγραψε:

Για τα λιπασματα,καλο ειναι να σπατε τη δοσολογια δια 6 και να ριχνεται καθε μερα απο λιγο,ετσι τα φυτα τα τραβανε πιο ευκολα.Την μερα της αλλγης δεν χρειαζεται να ριξετε κατι απο λιπασμα.

Ισχύει και για τα γενικά λιπάσματα τύπου Sera Florena σε low tech;

Έγινε επεξεργασία - kostascb
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει και για τα γενικά λιπάσματα τύπου Sera Florena σε low tech;

@kostascb Ισχύει για όλα τα λιπάσματα. Τα φυτά έχουν το χρόνο να αφομιώσουν πλήρως τη σπασμένη δόση, και να μην πηγαίνει τίποτα χαμένο.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Ισχύει και για τα γενικά λιπάσματα τύπου Sera Florena σε low tech;

@kostascb Ισχύει για όλα τα λιπάσματα. Τα φυτά έχουν το χρόνο να αφομιώσουν πλήρως τη σπασμένη δόση, και να μην πηγαίνει τίποτα χαμένο.:)

 

Και μια άλλη απορία σχετικά: Η δοσολογία σύμφωνα με την ετικέτα πάει πάντα με τα λίτρα νερού. Ίδια όμως είναι 54 λίτρα πυνκοφυτεμένα με 54 λίτρα με ένα φυτό μέσα; Βάζουμε τα ίδια ml τελικά;

Έγινε επεξεργασία - kostascb
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος kostascb έγραψε:

 

Και μια άλλη απορία σχετικά: Η δοσολογία σύμφωνα με την ετικέτα πάει πάντα με τα λίτρα νερού. Ίδια όμως είναι 54 λίτρα πυνκοφυτεμένα με 54 λίτρα με ένα φυτό μέσα; Βάζουμε τα ίδια ml τελικά;

Οι αναγραφόμενες δόσεις αφορούν full planted ενυδρεία. Στα ενυδρεία που απλώς έχουμε κάποια φυτά βάζουμε το 1/3 της συνιστώμενης δόσης.

Τώρα αν από τα φυτά μας μπορούμε να διακρίνουμε κάποια συγκεκριμένη έλλειψη, μπορούμε να χορηγήσουμε και κάτι παραπάνω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά αγόρασα flourish και είδα μεγάλη διαφορά. έχουν πάρει όλα τα φυτά τα πάνω τους , απλώς τα φύλλα που είχαν γίνει καφέ χάλασαν εντελώς και βγήκαν νέα φύλλα. προς το παρόν, το παρακολουθώ. οι vallisneria και το γρασιδάκι αρχίζουν και γίνονται θηρία. πολύ καλό το flourish : ) βάζω μια φορά την εβδομάδα ελάχιστο και έχει κάνει δουλειά.

Έγινε επεξεργασία - agelikalpf_Senpai
Link to comment
Share on other sites

Τα προβληματικά φύλλα πάντοτε πέφτουν δεν υπάρχει περίπτωση ανάκαμψης είναι η φυσιολογική διαδικασία.

Εστίασε την προσοχή σου στα νέα, να έχουν όμορφο χρώμα και να μην είναι δύσμορφα.

Το λιπασματάκι (με μέτρο) πάντα βοηθά.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που με προβληματίζει είναι η Java fern , τα νέα φυλλαράκια ψιλό διαφανειζουν :/ 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...