Jump to content

Βοήθεια με ricordea yuma purple


darius

Recommended Posts

Καλημέρα. Πριν από δύο μέρες απέκτησα την πρώτη μου ricordea, συγκεκριμένα την ricordea yuma purple με την οποία αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Την έχω τοποθετήσει σε βραχάκι μόνη της σε μέρος χωρίς άμεσο φως και με χαμηλή σχετικά ροή. Κάθε πρωί, εδώ και δύο μέρες τη βλέπω γυρισμένη ανάποδα. Επειδή δεν έχω πείρα από το συγκεκριμένο είδος, τι μπορεί να φταίει και τι θα πρέπει να κάνω;

DSC_0236[1].JPG

Link to comment
Share on other sites

Την ξαναγυρνάς στη θέση της και ξανα τούμπα την άλλη μέρα;Τι ψάρια-ασπόνδυλα έχεις μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν σου έχει πιαστεί ακόμα καλά στο βράχο και την παίρνει η οποία ροή υπάρχει. Έτσι μου έκανε και εμένα μια και την στριμώξα σε μια τρύπα και μετά έπιασε και βγήκε μονής προς τα έξω. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν την πειράζουν τα ψάρια. Μου φαίνεται ότι δεν της αρέσει το μέρος και προσπαθεί να "την κάνει" . Αν βάλω ένα τούλι χαλαρά γύρω της λέτε να γίνει δουλειά;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος gallos έγραψε:

Την ξαναγυρνάς στη θέση της και ξανα τούμπα την άλλη μέρα;Τι ψάρια-ασπόνδυλα έχεις μέσα;

Ναί την κόλλησα με εποξική αλλά μετά από λίγο διπλώνει και μετακινείται.

Link to comment
Share on other sites

orangeYellowRic.jpg.44424a1da486c977197ca8329f9c48cf.jpg

 

μπορεί με τα πολλά να της εχεις κάνει ζημιά στο πόδι.. βάλε σε μία κούπα λίγο αραγωνίτη με ένα βραχάκι πάνω και τοποθέτησε την μεσα στο ενυδρείο μήπως και κάτσει

Έγινε επεξεργασία - pan_Oz
Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος pan_Oz έγραψε:

orangeYellowRic.jpg.44424a1da486c977197ca8329f9c48cf.jpg

 

μπορεί με τα πολλά να της εχεις κάνει ζημιά στο πόδι.. βάλε σε μία κούπα λίγο αραγωνίτη με ένα βραχάκι πάνω και τοποθέτησε την μεσα στο ενυδρείο μήπως και κάτσει

 

Ζημιά δε μου φαίνεται να έχει γίνει. Σαν να μου φαίνεται ότι την ενοχλεί ο φωτισμός. Τώρα πήγε και έκατσε ανάμεσα σε δύο βράχους διπλωμένη,

DSC_0240[1].JPG

Link to comment
Share on other sites

Αν κόψεις ροή για 5-10 λεπτά, είναι καλύτερα?   

 

Μηπως προσπαθεί να την κάνει και δεν μπορει λόγο κόλλας, και στρεσάρετε ? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Αν κόψεις ροή για 5-10 λεπτά, είναι καλύτερα?   

Το δοκίμασα, αλλά δεν.....

 

πριν 5 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Μηπως προσπαθεί να την κάνει και δεν μπορει λόγο κόλλας, και στρεσάρετε ? 

Την είχε κάνει ήδη. Την έβαλα σε ένα μπολ με ένα μικρό βραχάκι σε μέρος με σκιά. Ελπίζω να κάτσει.

 

 Έχει κολλήσει πάνω στο στόμα της ένα μικρό σαλιγκάρι το οποίο δεν τόλμησα να το τραβήξω. Να το αφήσω εκεί ή να προσπαθήσω να το βγάλω;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Αν βγαίνει εύκολα, εγω θα το έβγαζα. Διαφορετικά δεν θα το πείραζα μην την στρεσάρω περισσότερο. 

Όχι δεν βγαίνει οπότε το αφήνω. Πως θα καταλάβω αν έχει παραδώσει το πνεύμα;

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα αρχίσει να κρέμεται, να συρρικνώνεται , και να μοιάζει κάτι σαν χλαπάτσα,μύξα.  Σε μερικές περιπτώσεις βγάζει και ενα καφέ ζουμί απο το κέντρο του στόματος.   

 

Αυτά τα συμπτώματα θα πρέπει να διατηρηθούν για ενα μεγάλο διάστημα. Π.χ 8 ώρες.   Γιατι μερικές φορές όλες οι ανεμώνες κάνουν κάτι παλαβά και μπορεί να νομίζει κάποιος οτι ψόφησαν. 

 

Αν δεις κάτι περίεργο στείλε φώτο να την δουμε. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Λογικά θα αρχίσει να κρέμεται, να συρρικνώνεται , και να μοιάζει κάτι σαν χλαπάτσα,μύξα.  Σε μερικές περιπτώσεις βγάζει και ενα καφέ ζουμί απο το κέντρο του στόματος.   

 

Αυτά τα συμπτώματα θα πρέπει να διατηρηθούν για ενα μεγάλο διάστημα. Π.χ 8 ώρες.   Γιατι μερικές φορές όλες οι ανεμώνες κάνουν κάτι παλαβά και μπορεί να νομίζει κάποιος οτι ψόφησαν. 

 

Αν δεις κάτι περίεργο στείλε φώτο να την δουμε. 

Οκ. Σας ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις. Θα αναμένω και θα σας ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...