Jump to content

Ροη εξωτερικου φιλτρου


george@m

Recommended Posts

Μία ώρα πριν, το μέλος george@m έγραψε:

τι θα μπορουσα να κανω ωστε να μην το αφαιρεσω και να μην μου κοβει και ολη την ροη, γιατι οπως εχω προαναφερει μεσα σε δυο ημερες η ροη πεφτει κατω απο το 50%. Να εβαζα μηπως το βαμβακι σε αλλο σημειο του φιλτρου? θα ητανε αυτο μια λυση?

Αν οντως μπουκωνει δεν μπορεις να κανεις και πολλα παρα να το αντικαθιστας συνεχως. Δεν φταιει το φιλτρο σε αυτο. Ισως αν φτιαξεις αυτα που αναφερει ο Μιχαλης καλυτερεψει το πραγμα. Οπως πχ να μην ταιζεις μια φορα την ημερα με την χουφτα. Σπασε τις δοσεις σε 4 με λιγοτερη ποσοτητα τροφης σε καθε δοση.

Δεν ξερω πως παει η πορεια του νερου στο φιλτρο σου αλλα η σειρα πρεπει να ειναι ως εξης: απο κει που μπαινει το νερο πρωτα σφουγγαρι για τα χοντρα, μετα βαμβακι για τα ψιλα και το καθαροτερο νερο να περναει απ το βιολογικο σου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

Αν οντως μπουκωνει δεν μπορεις να κανεις και πολλα παρα να το αντικαθιστας συνεχως. Δεν φταιει το φιλτρο σε αυτο. Ισως αν φτιαξεις αυτα που αναφερει ο Μιχαλης καλυτερεψει το πραγμα. Οπως πχ να μην ταιζεις μια φορα την ημερα με την χουφτα. Σπασε τις δοσεις σε 4 με λιγοτερη ποσοτητα τροφης σε καθε δοση.

Δεν ξερω πως παει η πορεια του νερου στο φιλτρο σου αλλα η σειρα πρεπει να ειναι ως εξης: απο κει που μπαινει το νερο πρωτα σφουγγαρι για τα χοντρα, μετα βαμβακι για τα ψιλα και το καθαροτερο νερο να περναει απ το βιολογικο σου.

φιλε μου(δεν ξερω και το ονομα σου :) ) στο ταισμα παντα ειμαι απο επανω και κυριως με τα πελλετ ριχνω ενα ενα ωστε να δω οτι φαγανε ολα τουλαχιστον απο ενα ωστε να μην εχω περιττη τροφη και να μενει στο ενυδρειο. και αυτη την διαδικασια του ταισματος την κανω μια φορα την ημερα. Τωρα για την σειρα του φιλτρου τερμα κατω εχω το σφουγγαρι για τα χοντρα και μετα εχω πλαστικες βιομπαλες και μετα στις επομενες δυο θηκες παραπανω εχω μακαρονι siporax και τερμα επανω πριν την φτερωτη εμπαινε το σφουγγαρι.( το οποιο οπως ειπαμε το εχω αφαιρεσει)

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι Θοδωρης εδω.

Δεν χρειαζεται υπερβολη στο ταισμα. Ριξε τοσο ωστε να φανε ολα. Ποικιλια τροφων ωστε να τρεφονται σωστα και τα πελετ να τα μουλιαζεις πριν τα ταισεις ωστε να διογκονωνται στο κυπελακι και οχι στο στομαχι.

Για το φιλτρο σου ειπα δεν γνωριζω απο που μπαινει το νερο και προς τα που παει. Σου ειπα ομως την σειρα που πανε τα υλικα. Οι βιομπαλες για μενα στην παρουσα φαση δεν βοηθουν καπου. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Sturm έγραψε:

Φιλαρακι Θοδωρης εδω.

Δεν χρειαζεται υπερβολη στο ταισμα. Ριξε τοσο ωστε να φανε ολα. Ποικιλια τροφων ωστε να τρεφονται σωστα και τα πελετ να τα μουλιαζεις πριν τα ταισεις ωστε να διογκονωνται στο κυπελακι και οχι στο στομαχι.

Για το φιλτρο σου ειπα δεν γνωριζω απο που μπαινει το νερο και προς τα που παει. Σου ειπα ομως την σειρα που πανε τα υλικα. Οι βιομπαλες για μενα στην παρουσα φαση δεν βοηθουν καπου. 

Φιλε Θοδωρη απο οσο ξερω και εγω η εισοδος ειναι απο κατω και παει προς τα επανω, και τις βιομπαλες τις εβαλα γιατι στο καλαθακι με το πρωτο σφουγγαρι ειχε λιγο χωρο απο επανω και ετσι ειπα να αξιοποιησω και αυτο τον χωρο

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος george@m έγραψε:

Φιλε Θοδωρη απο οσο ξερω και εγω η εισοδος ειναι απο κατω και παει προς τα επανω, και τις βιομπαλες τις εβαλα γιατι στο καλαθακι με το πρωτο σφουγγαρι ειχε λιγο χωρο απο επανω και ετσι ειπα να αξιοποιησω και αυτο τον χωρο

Κανονικα εκει που ειχε τον χωρο (πανω απο τον ανθρακα) εκει μπαινει το βαμβακι.Οσα εργοστασιακα αστρο εχω παρει εκει το εχουν προεγκατεστημενο.Εσενα δεν ειχε μεσα βαμβακι?

Οι βιομπαλες και εγω πιστευω οτι δεν κανουν δουλεια.Ειναι χρησιμες σε αλλου ειδους φιλτρα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος argy1 έγραψε:

Κανονικα εκει που ειχε τον χωρο (πανω απο τον ανθρακα) εκει μπαινει το βαμβακι.Οσα εργοστασιακα αστρο εχω παρει εκει το εχουν προεγκατεστημενο.Εσενα δεν ειχε μεσα βαμβακι?

Οι βιομπαλες και εγω πιστευω οτι δεν κανουν δουλεια.Ειναι χρησιμες σε αλλου ειδους φιλτρα.

Μισο λεπτο μιχαλη να δω αν εχω αποθηκευμενες πουθενα φωτογραφιες απο το πως ηταν αρχικα το astro οταν το πηρα και να ανεβασω να δειτε

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ετσι οπως το λες, δηλαδη μπαινει απο κατω, τοτε βαζεις πρωτα σφουγγαρι, στο κατω κατω κυτιο και στο ιδιο διαμερισμα, πανω στο σφουγγαρι, αλλα να ερχεται σε επαφη με το νερο δευτερο, το βαμβακι. Και ολο το αλλο βιολογια.

Link to comment
Share on other sites

Εσωτερικο φιλτρου, και εδω νομιζω φαινεται καθαρα η μπιχλα που πιανει τερμα επανω πριν την φτερωτη και κανει ολη την ζημιαb3646002e4f5dd4acfe54f481dfbbe7a.jpgca41ee93b9001a0ed3d32d3ba91976f4.jpg02d570ec3e93ffeae82d03f9beb4aea2.jpg038619657827b9b62f4970d190b97ce8.jpgdbb8c9c6c1fe4dd8136f16eb2b665797.jpg22e1e3e543e1ab23e5e0aa97272bb544.jpg

Στάλθηκε από το RainbowIII3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ωπα...στην δευτερη φωτο στο σημειο που λερωνει,εκει το βαμκακι το ανοιγεις τρυπα! Διαφορερικα υπαρχει κινδυνος να το τραβηξει και η φτερωτη.Γι'αυτο τον λογο το εχει πανω απο το σφουγγαρι και το βιολογικο σκετο επανω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειδατε γιατι "Μια εικονα ειναι χιλιες λεξεις"....

 

Φιλε Γιωργο αυτος ειναι ο λογος που εκοβε τοσο πολυ η ροη.

Ή θα το βαλεις χαμηλα το βαμβακι,ή το κατεργεις,ή το βαζεις επανω αλλα ανφηνοντας ανοιχτη την τρυπα πανω απο το μικρο καλαθακι.Σε αυτη την περιπτωση βεβαια δεν εχει νοημα γιατι ψιλα θα περναν απο το πλαι.

Και θα ειναι μια χαρα η ροη σου!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος argy1 έγραψε:

Ειδατε γιατι "Μια εικονα ειναι χιλιες λεξεις"....

 

Φιλε Γιωργο αυτος ειναι ο λογος που εκοβε τοσο πολυ η ροη.

Ή θα το βαλεις χαμηλα το βαμβακι,ή το κατεργεις,ή το βαζεις επανω αλλα ανφηνοντας ανοιχτη την τρυπα πανω απο το μικρο καλαθακι.Σε αυτη την περιπτωση βεβαια δεν εχει νοημα γιατι ψιλα θα περναν απο το πλαι.

Και θα ειναι μια χαρα η ροη σου!

 

ειδες καμια φορα, οπως ειπαμε εχθες καποια πραγματα μικρες λεπτομερειες ισως κανουν την δουλεια.. ωστε να το αφησω τερμα επανω χωρις να το αλλαξω θεση και να το βαλω παλι τερμα επανω ανοιγωντας μια τρυπα στην φτερωτη... την συγκεκριμενη μαρκα πρωτη φορα την χρεισιμοποιησα και δεν ηξερα.

Link to comment
Share on other sites

Ειπαμε αν η ροη του νερου ειναι απο κατω προς τα πανω, κατω κστω σφουγγαρι, στο ιδιο καλαθι απο πανω βαμβακι και μετα βιολογικο.

Ειναι λογικο να πιανει εκει μπιχλα γιατι απο κει τραβαει το νερο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...