Jump to content

Προβληματα στις μετρησεις νερου


Recommended Posts

πριν 7 λεπτά, το μέλος Νίκος_62558 έγραψε:

Αυτο θα γινει απευθειας; Δεν θα στρεσσαριστουν τρομερα τα ψαρια;; 
Σταδιακα πχ μπορω να ξεκινησω με τον αντιθετο τροπο (για 4 λ νερου απο την βρυση 1 λιτρο οσμωτικο) και σιγα σιγα να το αντιστρεψω;; 

Καθε αλλαγη θελει χρονο! Ποτέ δεν κανουμε αλλαγες αποτομα! Καθε δέυτερη ημερα θα κανεις αλλαγη νερου περιπου 10%(με αυτο το 1:4) και μετα απο 10 αλλαγες - θα κανεις κανονικες αλλαγες 30-50% καθε εβδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

Ο δημος θερμαικου σας δινει νερο απο γεωτρηση;

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, natateo said:

Καθε αλλαγη θελει χρονο! Ποτέ δεν κανουμε αλλαγες αποτομα! Καθε δέυτερη ημερα θα κανεις αλλαγη νερου περιπου 10%(με αυτο το 1:4) και μετα απο 10 αλλαγες - θα κανεις κανονικες αλλαγες 30-50% καθε εβδομαδα.

Κατάλαβα.ευχαριστω πολύ !  Για την ώρα που είναι Μα κάνω αλλαγή την Δευτέρα αλλά δεν προλαβαίνω να πάω να πάρω μπορώ να κάνω αλλαγή νερού με απιονισμενο από φαρμακειο ;; 

 

 

Και ναι κατά 90% είναι από γεώτρηση σε όλο τον δήμο 

6 minutes ago, stav said:

Ο δημος θερμαικου σας δινει νερο απο γεωτρηση;

Έγινε επεξεργασία - Νίκος_62558
Link to comment
Share on other sites

Τα υψηλα νιτρικα δεν κανουν κακο μονο στα ψαρια αλλα και σ' εσας που το πινεται.

Ψαξε για ενα καλο φιλτρο+Α/Ο.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, stav said:

Τα υψηλα νιτρικα δεν κανουν κακο μονο στα ψαρια αλλα και σ' εσας που το πινεται.

Ψαξε για ενα καλο φιλτρο+Α/Ο.

Στην κουζινα υπαρχει δευτερο φιλτρο με ενα δυο διαφορετικα πραγματα + το φιλτρο ανθρακα που εχει το σπιτι για λασπη κλπ. Το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να χρησιμοποιω εκεινο το φιλτρο για τα ψαρακια γιατι ειναι εναν οροφο κατω και το ανεβα κατεβα με τον κουβα δεν ειναι και οτι καλυτερο

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Νίκος_62558 έγραψε:

Κατάλαβα.ευχαριστω πολύ !  Για την ώρα που είναι Μα κάνω αλλαγή την Δευτέρα αλλά δεν προλαβαίνω να πάω να πάρω μπορώ να κάνω αλλαγή νερού με απιονισμενο από φαρμακειο ;; 

 

 

Και ναι κατά 90% είναι από γεώτρηση σε όλο τον δήμο 

Στα φαρμακεια πουλανε απεσταγμενο νερο. Κανει βεβαια, ομως πολυ ακριβα θα σου βγει(1 με 1.5 ευρο το λιτρο)Και παλι κανεις αραιωση 1:4 πριν να το ριξεις στο ενυδρειο.

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, natateo said:

Στα φαρμακεια πουλανε απεσταγμενο νερο. Κανει βεβαια, ομως πολυ ακριβα θα σου βγει(1 με 1.5 ευρο το λιτρο)Και παλι κανεις αραιωση 1:4 πριν να το ριξεις στο ενυδρειο.

Εγινε, ευχαριστω πολυ και παλι! Θα ξεκινησω απο εκει για αρχη, μεχρι να κανω μια ερευνα αγορας και να παρω ενα συστημα αντιστροφης οσμωσης!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον προμηθευτηκα τεστ της σερα για kh και no3 και τα αποτελεσματα ειναι τα εξης:

kh:10

no3: 0 

Μου κανει εντυπωση που το τεστ βγαζει μηδενικα νιτρικα... Τι παιζει;

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Νίκος_62558 έγραψε:

Μου κανει εντυπωση που το τεστ βγαζει μηδενικα νιτρικα... Τι παιζει;

 

'Η μετρησες/μετρας λαθος,'η ειναι προβληματικο το τεστ.

Link to comment
Share on other sites

On 20/10/2017 at 9:40 ΜΜ, το μέλος Νίκος_62558 έγραψε:

Λοιπον προμηθευτηκα τεστ της σερα για kh και no3 και τα αποτελεσματα ειναι τα εξης:

kh:10

no3: 0 

Μου κανει εντυπωση που το τεστ βγαζει μηδενικα νιτρικα... Τι παιζει;

Ποιας εταιρείας τεστ αγόρασες?

 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, SOTIRIS said:

Ποιας εταιρείας τεστ αγόρασες?

 

Sera

Τα υπολοιπα τεστ της αποδειχθηκαν ιδιαιτερα αξιοπιστα οποτε πηρα ξανα απο αυτην.

Παρεμπιπτοντως εκανα την εβδομαδιαια αλλαγη νερου σημερα και σε καποια σημεια ταραχτηκε ο βυθος οσο καθαριζα με την σκουπα βυθου. Το αποτελεσμα; Ακαριαια καποια ψαρακια αρχισαν να ξινονται παλι...

Link to comment
Share on other sites

Κατι ασχετο με το θεμα μας αλλα δυστυχως εγινε...

Εχθες που εκανα την αλλαγη που λετε καθαρισα λιγο και το προστατευτικο (πλαστικο) στην εισαγωγη του φιλτρου μιας που ειχε γεμισει κομματια απο τα φυτα επιφανειας.

Στην προσπαθεια μου να το βγαλω απο την εισαγωγη μου εσπασαν δυο πλαστικα τα οποια αφαιρεσα εντελως για να μην γδαρθει κανενα ψαρι πανω (ειδικα τωρα με το ικ).

Να μην τα πολυλογω τα ψαρακια δεν φανηκαν να πηγαινουν κατα εκει ολη την ημερα που τα παρακολουθουσα....

Τωρα που γυρισα σπιτι ομως και πηρα παρουσιες για σημερα ειδα οτι μου λειπει το αρσενικο γκαπι και ενα μικρο πλατυ. Τα fry που εχω ολως παραδοξως ειναι καλα...

Εβαλα λιγο τουλι γυρω γυρω για την ωρα απο το προστατευτικο. Ειναι αρκετο; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Νίκος_62558 έγραψε:

Κατι ασχετο με το θεμα μας αλλα δυστυχως εγινε...

Εχθες που εκανα την αλλαγη που λετε καθαρισα λιγο και το προστατευτικο (πλαστικο) στην εισαγωγη του φιλτρου μιας που ειχε γεμισει κομματια απο τα φυτα επιφανειας.

Στην προσπαθεια μου να το βγαλω απο την εισαγωγη μου εσπασαν δυο πλαστικα τα οποια αφαιρεσα εντελως για να μην γδαρθει κανενα ψαρι πανω (ειδικα τωρα με το ικ).

Να μην τα πολυλογω τα ψαρακια δεν φανηκαν να πηγαινουν κατα εκει ολη την ημερα που τα παρακολουθουσα....

Τωρα που γυρισα σπιτι ομως και πηρα παρουσιες για σημερα ειδα οτι μου λειπει το αρσενικο γκαπι και ενα μικρο πλατυ. Τα fry που εχω ολως παραδοξως ειναι καλα...

Εβαλα λιγο τουλι γυρω γυρω για την ωρα απο το προστατευτικο. Ειναι αρκετο; 

Μεχρι να κάνεις κάτι οριστικό μια χαρά λύση είναι το τούλι, αρκεί να μην εμποδίζει τη διαδικασία.

Το φίλτρο το άνοιξες για  να δεις αν έχει τραβήξει το ψάρι (πράγμα δύσκολο για υγιές ενήλικο).

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, SOTIRIS said:

Μεχρι να κάνεις κάτι οριστικό μια χαρά λύση είναι το τούλι, αρκεί να μην εμποδίζει τη διαδικασία.

Το φίλτρο το άνοιξες για  να δεις αν έχει τραβήξει το ψάρι (πράγμα δύσκολο για υγιές ενήλικο).

τωρα αυτο κανω, το γκαπι κολυμπαει μεσα στον κουβα....

και το πλατι...

:hehe

Το νερο ομως ειναι ιδιαιτερα θολο...να τραβηξω λιγο;

Έγινε επεξεργασία - Νίκος_62558
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς το νερό του δοχείου του φίλτρου?

Link to comment
Share on other sites

Just now, SOTIRIS said:

Εννοείς το νερό του δοχείου του φίλτρου?

ναι, τραβηξα το μισο και ειναι κατα μαυρο...

συμπληρωσα με νερο ενυδρειου και εβαλα και λιγο βαμβακι στο καλαθακι τερμα κατω στο φιλτρο, κακο η καλο;

(αρα τωρα τα καλαθακια ειναι: κατω κατω υαλοβαμβακας, μπαλες, σιποραξ, βαμβακι)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Νίκος_62558 έγραψε:

ναι, τραβηξα το μισο και ειναι κατα μαυρο...

συμπληρωσα με νερο ενυδρειου και εβαλα και λιγο βαμβακι στο καλαθακι τερμα κατω στο φιλτρο, κακο η καλο;

(αρα τωρα τα καλαθακια ειναι: κατω κατω υαλοβαμβακας, μπαλες, σιποραξ, βαμβακι)

Θα μπορούσες να το αδειάσεις τελείως αφού ήταν κατάμαυρο, και να ξέπλενες ή να άλλαζες τον υαλοβάμβακα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια καθαρισα το νερο και αλλαξα τον μισο υαλοβαμβακα.

Το εβαλα μπρος και γαμ.... ο Διας!
Η ροη της εξοδου μου αναταραξε τον βυθο και εγινε το νερο κατα θολο
Το τουλι εχει πολυ μικρες τρυπες και δεν ρουφαει τα χοντρα το φιλτρο οποτε το εβγαλα και ειμαι με τα ματια στο ενυδρειο συνεχεια.
Μου ρουφιξε ενα σορο αιωρουμενα φυτα..... 

Η ροη τωρα ειναι τοσο δυνατη που μου κουναει τα φυλα της ανουβιας ενω ειναι στην αλλη ακρη! :help:

Link to comment
Share on other sites

Αφού τραβήξει τα πολλά, ξαναβάλε το τούλι, μέχρι να πας σε αντικατάσταση του σπασμένου εξαρτήματος.

Το να κουνάει τα φύλλα, δεν είναι κακό αρκεί να μην κάνει το ενυδρείο πλυντήριο.

Σε τέτοια περίπτωση γύρνα τη ροή προς την επιφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

Just now, SOTIRIS said:

Αφού τραβήξει τα πολλά, ξαναβάλε το τούλι, μέχρι να πας σε αντικατάσταση του σπασμένου εξαρτήματος.

Το να κουνάει τα φύλλα, δεν είναι κακό αρκεί να μην κάνει το ενυδρείο πλυντήριο.

Σε τέτοια περίπτωση γύρνα τη ροή προς την επιφάνεια.

Προς την επιφανεια την εχω.
Ο θερμοστατης κουνιεται πανω κατω, τα αιρουμενα κανουν βολτες και κολλανε οπου βρουν και η ανουβια ειναι λες και την φυσανε 4 μποφορ.... 
Ανταλλακτικο δεν υπαρχει δυστυχως το εψαξα

πφφφφφφφφφφ
 

Link to comment
Share on other sites

Σφήνωσε λίγο παραπάνω ενυδρειακό βαμβάκι για να κόψεις τη ροή, και εαν μπορείς βάλε μια φωτογραφία για να δούμε τι πατέντα μπορούμε να κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, SOTIRIS said:

Σφήνωσε λίγο παραπάνω ενυδρειακό βαμβάκι για να κόψεις τη ροή, και εαν μπορείς βάλε μια φωτογραφία για να δούμε τι πατέντα μπορούμε να κάνουμε.

Εβαλα και αλλο και εγιναν χειροτερα τα πραγματα...

Το ξανα εβαλα μπροστα, γυρισε η ροη εντελως προς τα πανω και αρχισε να πεταει νερο στο γυαλι που στεγαζονται οι λαμπες με τα μπαλαστ...

Ευτυχως δεν πηρε νερο μεσα αλλα οτι βρωμια ειχε πανω το γυαλι μου την εριξε μεσα στο ενυδρειο (επεσαν κατι τσιπς ασπρα παντου... Τωρα αλατα ειναι; μαγνησιο ειναι; βακτηρια ειναι; Ιδεα δεν εχω και εχω πανικοβληθει...)

Μου την εδωσε, εκοψα εναν σωληνα απο αυτους που ειχε το φιλτρο για τις συνδεσεις και τον σφινωσα στην ακρη της εξοδου και το σφινωσα ολο μαζι οσο πιο κοντα στο τζαμι μπορουσα...

Παραλληλα εβαλα και μια αποχη μεγαλη στην εισοδο που εχει μεγαλυτερες τρυπες το δυχτακι της και θα την κοψω και θα την δεσω με λιγη μπετονια..

Δεν ξερω ομως τι ζημια εχει γινει και αγχωνομαι....

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Νίκος_62558 έγραψε:

Εβαλα και αλλο και εγιναν χειροτερα τα πραγματα...

Το ξανα εβαλα μπροστα, γυρισε η ροη εντελως προς τα πανω και αρχισε να πεταει νερο στο γυαλι που στεγαζονται οι λαμπες με τα μπαλαστ...

Ευτυχως δεν πηρε νερο μεσα αλλα οτι βρωμια ειχε πανω το γυαλι μου την εριξε μεσα στο ενυδρειο (επεσαν κατι τσιπς ασπρα παντου... Τωρα αλατα ειναι; μαγνησιο ειναι; βακτηρια ειναι; Ιδεα δεν εχω και εχω πανικοβληθει...)

Μου την εδωσε, εκοψα εναν σωληνα απο αυτους που ειχε το φιλτρο για τις συνδεσεις και τον σφινωσα στην ακρη της εξοδου και το σφινωσα ολο μαζι οσο πιο κοντα στο τζαμι μπορουσα...

Παραλληλα εβαλα και μια αποχη μεγαλη στην εισοδο που εχει μεγαλυτερες τρυπες το δυχτακι της και θα την κοψω και θα την δεσω με λιγη μπετονια..

Δεν ξερω ομως τι ζημια εχει γινει και αγχωνομαι....

Τις περισσότερες φορές αυτά τα άσπρα είνα άλατα.

Μην αγχώνεσαι. Προσπάθησε να σταθεροποιήσεις το σωλήνα της εξόδου και βάλε φωτογραφία.:)

Link to comment
Share on other sites

c8ab681814a8a17b3565a248a4d3cfd6.jpg&key=a9f39fce6b782a9bef86400fab8c51b6fb5078ff8d77c1fdd8bcb97d797ddc2cc86843f502ef4748431d9ac53f65badd.jpg&key=3eb6f9368109f694881142a4104a96f2e6d7070dc2bcb7fb968dcd4925d7cd8b

 

Ορίστε και οι φωτό

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

cbda632b7d82b3d7c73e0a49db926d83.jpg και να και η μικρούλα που με τρόμαξε και την ρούφηξε το φίλτρο.

 

Link to comment
Share on other sites

Η έξοδος είναι γυρισμένη προς τα κάτω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...