Jump to content

Μετατροπη Phosban Reactor 550 σε Biopellet Reactor. Αξίζει;


darius

Recommended Posts

Χρησιμοποιώ εδώ και λίγο καιρό τον συγκεκριμένο reactor , αλλά δεν μπορώ να πω πως με ενθουσίασε ως προς την απόδοση του. Ένα Tetra ΕΧ600, που χρησιμοποιούσα παλιότερα για άνθρακα και αντιφώσφορο, νομίζω ότι έκανε καλύτερη δουλειά. Σκέφτηκα λοιπόν να τον μετατρέψω σε biopellet reactor μιας και τα νιτρικά μου ανεβαίνουν για πλάκα. Για τον αντιφώσφορο μπορώ να χρησιμοποιήσω τις θήκες του mce600. Είδα ότι η μετατροπή είναι πολύ απλή και όποτε θελήσεις μπορείς εύκολα να ξαναγυρίσεις στις εργοστασιακές προδιαγραφές. Το ερώτημα είναι: Αξίζει η μετατροπή η όχι;

Link to comment
Share on other sites

Θα βγώ λίγο off topic αλλά θέλω να σε ρωτήσω, ειχες βάλει αντιφώσφορο (ποιά μάρκα? )  μέσα στον ριάκτορα, και το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο με ενα εξωτερικό φίλτρο?  

Σε ρωτάω γιατί έχω ενα εσωτερικό φιλτρό με αντιφώσφορο και άνθρακα μέσα, και παίζω φοσφωρικά στο 0,03, και αναρωτιόμουν αν είχα ριάκτορα, αν θα κατέβαιναν ποιό κάτω.  

Link to comment
Share on other sites

 

Επειδή διάβασα και το ποστ που έκανες για το ενυδρείο σου, γνώμη μου είναι να περιμένεις λίγο. Το ενυδρείο σου τρέχει λίγες μέρες και θέλει χρόνο να σταθεροποιηθεί. Γι αυτό έχεις αυτά τα σκαμπανεβάσματα στα νιτρικά. Άλλωστε δεν έχεις μέσα sps ή lps κοράλλια για να ανησυχείς τόσο πολύ με τα νιτρικά.

 

Εγω προσωπικά στο ενυδρείο μου πιο πολύ ανησυχώ για τα φωσφορικά παρά για τα νιτρικά.

 

Γνώμη μου, να το αφήσεις να τρέξει "ήσυχο" για αρκετό καιρό. Τα νιτρικά αντιμετωπίζονται,  και μάλιστα πιο εύκολα απο τα φωσφορικά.

Αν του προσθέσεις άλλο ένα παράγοντα ελέγχου, ίσως να κάνεις περισσότερο κακό παρά καλό.

 

Επίσης, επειδή είχα πέλλετς παλιά, δεν είναι και τόσο απλή ιστορία τουλάχιστον στην αρχή.. 

 

Απο κει και πέρα, σίγουρα μπορείς να κάνεις τη μετατροπή και να δοκιμάσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Θα βγώ λίγο off topic αλλά θέλω να σε ρωτήσω, ειχες βάλει αντιφώσφορο (ποιά μάρκα? )  μέσα στον ριάκτορα, και το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο με ενα εξωτερικό φίλτρο?  

Σε ρωτάω γιατί έχω ενα εσωτερικό φιλτρό με αντιφώσφορο και άνθρακα μέσα, και παίζω φοσφωρικά στο 0,03, και αναρωτιόμουν αν είχα ριάκτορα, αν θα κατέβαιναν ποιό κάτω.  

Χρησιμοποίησα και ATI και Aquaforest. Στο εξωτερικό φίλτρο είχα αντιφώσφορο χύμα. Νομίζω πως αν απλώσει καλά ο άνθρακας και ο αντιφώσφορος μέσα στα καλάθια του φίλτρου (εγώ χρησιμοποιούσα τούλι), και σε συνδυασμό με χαμηλή ροή, γίνεται καλή δουλειά. Τα φωσφορικά μου ήταν, πάντα θεωρητικά, στο μηδέν.

 

πριν 1 ώρα, το μέλος teoxan έγραψε:

 

Επειδή διάβασα και το ποστ που έκανες για το ενυδρείο σου, γνώμη μου είναι να περιμένεις λίγο. Το ενυδρείο σου τρέχει λίγες μέρες και θέλει χρόνο να σταθεροποιηθεί. Γι αυτό έχεις αυτά τα σκαμπανεβάσματα στα νιτρικά. Άλλωστε δεν έχεις μέσα sps ή lps κοράλλια για να ανησυχείς τόσο πολύ με τα νιτρικά.

 

Εγω προσωπικά στο ενυδρείο μου πιο πολύ ανησυχώ για τα φωσφορικά παρά για τα νιτρικά.

 

Γνώμη μου, να το αφήσεις να τρέξει "ήσυχο" για αρκετό καιρό. Τα νιτρικά αντιμετωπίζονται,  και μάλιστα πιο εύκολα απο τα φωσφορικά.

Αν του προσθέσεις άλλο ένα παράγοντα ελέγχου, ίσως να κάνεις περισσότερο κακό παρά καλό.

 

Επίσης, επειδή είχα πέλλετς παλιά, δεν είναι και τόσο απλή ιστορία τουλάχιστον στην αρχή.. 

 

Απο κει και πέρα, σίγουρα μπορείς να κάνεις τη μετατροπή και να δοκιμάσεις.

 

Απλά με ανησυχεί το γεγονός ότι έχω απότομες μεταβολές.....

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος darius έγραψε:

Χρησιμοποίησα και ATI και Aquaforest. Στο εξωτερικό φίλτρο είχα αντιφώσφορο χύμα. Νομίζω πως αν απλώσει καλά ο άνθρακας και ο αντιφώσφορος μέσα στα καλάθια του φίλτρου (εγώ χρησιμοποιούσα τούλι), και σε συνδυασμό με χαμηλή ροή, γίνεται καλή δουλειά. Τα φωσφορικά μου ήταν, πάντα θεωρητικά, στο μηδέν.

 

 

Απλά με ανησυχεί το γεγονός ότι έχω απότομες μεταβολές.....

 

Μη σε ανησυχεί, είναι φυσιολογικό.

Το ενυδρείο σου είναι πολύ "φρέσκο" ακόμα. Θέλει υπομονή και χρόνο να τρέξει ήσυχο για αρκετό καιρό. Συνέχισε να βάζεις αντιφώς στο ριάκτορα-έχω τον ίδιο σχεδόν δύο χρόνια και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Δοκίμασε άλλη μάρκα αντιφώς- το rowa είναι πολύ καλό.

 

Οταν περάσει λίγος καιρός, το συζητάμε πάλι για πέλλετς. Πρός το παρόν, γνώμη μου, άσε το ήσυχο να δουλεύει, κάνε τις τυπικές ρουτίνες σου και θα ισορροπήσει .:)

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...