Jump to content

Το ενυδρειο μου (WiSe)


Recommended Posts

Ετοιμο το νεο σπιτι του ζευγαριου....

Μπηκε ενας πλατανος που μαζεψα απο την Ελάτη, αφου τον επεξεργαστηκα οπως επρεπε, κολληθηκε πανω του μια Ανουμπια congensis και μεχρι να ποτισει εκατσε στο πατο με τις δυο πετρες...

Το ζευγαρι εγκλιματιστικε γρηγορα και αρχισε να πυροβολαει! :D

 

aq1.jpg

Έγινε επεξεργασία - WiSe
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αντε και καλα γενιτουρια :)

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! 

 

Τα εχω πλεον δίπλα μου ολη μερα στο γραφείο μου. 

 

Αν τρέξει καλα όπως στο σπιτι ισως προσπαθήσω για αναπαραγωγή έστω μια φορα για την εμπειρία....

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος. Καταλαβαινεις ομως πως αυτο ειναι γεννηστρα και οχι κανονικο ενυδρειο. Δεν θα μπορει να τα στεγασει για πολυ.

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Sturm said:

Τι γιατι; επειδη ειναι μικρο!

 

Μικρο 58χ56χ40? Το ύψος το ξερω αλλα γενικα μικρο? Να ξερω τι διαστάσεις να φτιαξω το μόνιμο γιατι σκεφτόμουν 60χ60χ65 εσωτερικες διαστασεις... Αυτο ειναι προσωρινό γιατι σχεδον μου το χαρισαν κ δεν ειναι κ στα καλύτερα του. 

Έγινε επεξεργασία - WiSe
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος WiSe έγραψε:

 

Μικρο 58χ56χ40? Το ύψος το ξερω αλλα γενικα μικρο? Να ξερω τι διαστάσεις να φτιαξω το μόνιμο γιατι σκεφτόμουν 60χ60χ65 εσωτερικες διαστασεις... Αυτο ειναι προσωρινό γιατι σχεδον μου το χαρισαν κ δεν ειναι κ στα καλύτερα του. 

 

Ναι ειναι μικρο. Τα σκαλαρια θελουν υψος και μηκος. Εκει μεσα το μονο που θα κανουν ειναι να γεννοβολανε. Καποια στιγμη η θηλυκια θα κλαταρει.

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Ο Θοδωρής εννοεί οτι είναι μικρο για μονιμο . Ακομη και για ένα ζευγάρι ψαριών. 

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα. Δυστυχως δεν εχω χωρο αλλο χωρο και δε μπορω να κανω κατι αλλο καλυτερο για το ζευγαρακι μου τουλαχιστον για φετος....

 

Το αλλο ενυδρειο που εχω σπιτι εξελισσεται, μπηκαν συνολικα 9 Cory bronze blue που ειναι ευρεως φασματος συνθηκων και εχω παραγγειλει 20 sirvertip tetra (επισης πιο ευρεως φασματος) τα οποια θα μπουν 10+10 για να μην μπλοκαρει η βιολογια. Βγηκαν αλλα και μπηκαν καινουρια φυτα και εγινε rescape εφτιαξα ενα δεντρακι και περιμενω να φουντωσουν για να γινει πιο ομοιομορφο. Μακαρι να τρεξουν σωστα ολα τωρα που βρηκα μια σχετικη ρουτινα.

*Το Reineckii την ακουσε λιγο που ηταν δυο ωρες σε μια σακουλα με νερο μεχρι να τελειωσω με το rescape αλλα σημερα πηρε τα πανω του.

 

 

5.jpg

Έγινε επεξεργασία - WiSe
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος WiSe έγραψε:

5.jpg

Ομορφο γινεται.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στο ερωτικό ενυδρειο δεν αντιστάθηκαν ουτε τα Cory

S80114-12494365.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εχω φτιαξει προχειρη γεννιστρα μεσα στο ενυδρειο που επιπλεει και εχει μια σχετικη οξυγονωση απο την εξοδο του φιλτρου....

Τα μισα εως το βραδυ κλουβιασαν αλλα εως σημερα το πρωι δεν κλουβισαν αλλα. Δεν ειμαι αισιοδοξος αλλα ποτε δε ξερεις.

Link to comment
Share on other sites

Καμια δεκαπενταριά ειναι.... Για να δουμε! :)

P80116-224912(1).jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε σου ευχομαι τα καλυτερα....αν και δεν καταλαβαινω....γεννηθηκαν η ειναι αυγα αυτα στην φωτο;; το διαβασες το αρθο με τα σκαλαρια;;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Rik said:

Φιλε σου ευχομαι τα καλυτερα....αν και δεν καταλαβαινω....γεννηθηκαν η ειναι αυγα αυτα στην φωτο;; το διαβασες το αρθο με τα σκαλαρια;;;

 

 

Ευχαριστώ φιλε! 

Αν δεις πιο πανω ειχα αυγα απο τα Cory. Τα ξεκολλησα μπήκαν σε μια πρόχειρη γεννιστρα μεσα στο ενυδρείο και σε δυο μερες εκκολαφθηκαν! Και αυτες είναι οι λαβρες οπως τις ειπε κάποιος... Εριξα λιγη σπιρουλινα και βλέπουμε. 

Έγινε επεξεργασία - WiSe
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! 

Τα Cory δε μπορούσαν να μείνουν πολύ καιρό μονα τους και γω δε μπορουσα να αντισταθώ σε ενα ζευγάρι Apisto Cacatuoides double red ούτε σε ενα κοπαδακι (10) απαιτητικα Rasbora Espei τα οποία είναι τοσο μικρα που απο αποσταση 4 μετρων ουτε που τα βλέπεις... Θα προστεθεί ενα κοπαδι Silvertip tetra οοοταν με το καλο φερει κάποιος.... 

 

Κατα τα αλλα τα 5 ημερών Cory μεγαλώνουν..... Οποιος θελει θα χαρισω σε λιγο καιρο. :)

S80121-12122426.jpg

S80121-12121156.jpg

P80121-120758(1).jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ωραιος με τα κορυ. Μην το παρακανεις με τα κοπαδοψαρα!

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Sturm said:

Ωραιος με τα κορυ. Μην το παρακανεις με τα κοπαδοψαρα!

 

 

Δυστυχως το ταπερ τουμπαρε.... δε το ειχα στηριξει καλα και κατι συνεβει που δε ξερω τι.

Δε πειραζει αυγα βλεπω συνεχεια οποτε αν το θελησω θα ξαναπροσπαθησω....

28 espei εχω και μαλλον θα μπουν αλλα 10 αν δω οτι ειμαι ευχαριστημενος. Θελω να δω πως θα παει, νομιζω αντεχει.

 

Προς το παρον στο γραφειο συμβαινει αυτο: 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι. Αντε να μεγαλωσουν και να δω τι θα τα κανεις! Χεχεχε.

Μην ξεχασεις να το αναβασεις στις αναπαραγωγες με πληροφοριες.

Link to comment
Share on other sites

Και ειναι και σχεδον 40 αυτη τη στιγμη.... Επόμενο βήμα είναι να μπουν στο 60αρι μου και αγγελια ολα.....

Sent from my PRO 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...