Jump to content

Θα καταφέρω να μεγαλώσω κανένα;


Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω 2 μπουκωμένες κιχλίδες εδω και 10 μέρες και περιμένω σε 12-15 μέρες να σκάσουν μύτη τα πιτσιρίκια. Διάβασα όμως εμπειρίες άλλων μελών ότι θα γίνουν μεζές για τα υπόλοιπα ψάρια. Αγόρασα γεννίστρα τηε SERA όπως μου είπε ένα κατάστημα, αλλά διαβασα ότι δεν θα καταφέρουν να ζήσουν τα ψαράκια εκεί μέσα και πιθανόν ούτε η μητέρα. Έχει κάποιος εμπειρία (θετική - αρνητική) να με συμβουλέψει, εκτός από ενυδρείο μαιευτήριο

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

αλλά διαβασα ότι δεν θα καταφέρουν να ζήσουν τα ψαράκια εκεί μέσα και πιθανόν ούτε η μητέρα. Έχει κάποιος εμπειρία (θετική - αρνητική) να με συμβουλέψει, εκτός από ενυδρείο μαιευτήριο

Ευχαριστώ

αν θελεις φιλε μου ψαρακια,τοτε ενα μικρο ενυδρειακι καραντινα-μαιευτηριο ειναι αυτο που χρειαζεσαι,και προφανως απο τα γραφωμενα σου ΔΕΝ θελεις.......

αλλιως ασε τη φυση να κρινει αυτη...

δεν υπαρχει καλυτερος τροπος για να τα σωσεις....

Link to comment
Share on other sites

αν θελεις φιλε μου ψαρακια,τοτε ενα μικρο ενυδρειακι καραντινα-μαιευτηριο ειναι αυτο που χρειαζεσαι,και προφανως απο τα γραφωμενα σου ΔΕΝ θελεις.......

αλλιως ασε τη φυση να κρινει αυτη...

δεν υπαρχει καλυτερος τροπος για να τα σωσεις....

Θα συμφωνίσω με τον κύριο ΚΛΑΖ απόλυτα :);):angry2::wootwoot::D:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει ο klaz είναι βέβαια το καλύτερο για να σου ζήσουν όλα.

Τώρα εξαρτάτε από τι και πόσα ψάρια έχεις μέσα στο ενυδρείο, πιθανόν κάποια να επιβιώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω 2 μπουκωμένες κιχλίδες εδω και 10 μέρες και περιμένω σε 12-15 μέρες να σκάσουν μύτη τα πιτσιρίκια. Διάβασα όμως εμπειρίες άλλων μελών ότι θα γίνουν μεζές για τα υπόλοιπα ψάρια. Αγόρασα γεννίστρα τηε SERA όπως μου είπε ένα κατάστημα, αλλά διαβασα ότι δεν θα καταφέρουν να ζήσουν τα ψαράκια εκεί μέσα και πιθανόν ούτε η μητέρα. Έχει κάποιος εμπειρία (θετική - αρνητική) να με συμβουλέψει, εκτός από ενυδρείο μαιευτήριο

Ευχαριστώ

Αν το ενυδρειο σου ηταν πυκνοφυτεμενο τοτε τα μικρα θα ειχαν ελπιδες ,τωρα η καλιτερη λυση ειναι εξτρα ενυδρειο μαιευτηριο.

Link to comment
Share on other sites

Μετά την προτροπή την δική σας και ενός μεγάλου shop αγόρασα ένα ενυδρείο 60 lt και θα βάλω εκει μέσα τα 2 μπουκώμένα ψάρια αλλά και μερικά ψαράκια που έβγαλα από το στόμα του ενός εκ΄των 2. (αυτό μου είπε να το κάνω το shop αλλά δεν κατάφερα να τα βγάλω όλα)

Αν υπάρχει καμιά παρατήρηση - πρόταση παρακαλώ φωτίστε με.

Link to comment
Share on other sites

Αφού θα βάλεις τις μητέρες σε ξεχωριστώ ενυδρείο γιατί το έκανες αυτό???

Εκτός από το φοβερό στρες που υπέβαλες το ψάρι, δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ότι ήταν η ώρα του να βγεί με αποτέλεσμα αν βγήκαν νωρίς να υπάρχουν επιπτώσεις στην μετέπειτα καλή τους υγεία και ανάπτυξη αλλά και ίσως ακόμα να μην επιβιώσουν.

Το stripping θεωρώ ότι είναι πολύ βίαια μέθοδος και εξυπηρετεί άλλους σκοπούς...

Link to comment
Share on other sites

Αφού θα βάλεις τις μητέρες σε ξεχωριστώ ενυδρείο γιατί το έκανες αυτό???

Εκτός από το φοβερό στρες που υπέβαλες το ψάρι, δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ότι ήταν η ώρα του να βγεί με αποτέλεσμα αν βγήκαν νωρίς να υπάρχουν επιπτώσεις στην μετέπειτα καλή τους υγεία και ανάπτυξη αλλά και ίσως ακόμα να μην επιβιώσουν.

Το stripping θεωρώ ότι είναι πολύ βίαια μέθοδος και εξυπηρετεί άλλους σκοπούς...

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, εδώ κόντεψα να λιποθυμησω εγώ, το ψαρι θα άντεχε. Μου την έδωσε την συμβουλή αυτή με την λογική ότι αν τα βγάλει μόνη της και δεν την προλάβεις σε ανύποπτη στιγμή θα στραφεί εναντίον τους. Τι εννοείς λέγοντας ότι το stripping εξυπηρετεί άλλους σκοπούς...;

Link to comment
Share on other sites

Όσες φορές έβαλα μία θηλυκιά σε ξεχωριστό ενυδρείο μόνη της για να γεννήσει, πάντα την αφήνω 2-3 ημέρες αφού αφήσει τα μωρά πριν την επαναφέρω στο κανονικό ενυδρείο για να πάρει δνάμεις μετά την <νηστεία>. ΠΟΤΕ δεν είχα πρόβλημα να χτυπήσει κάποιο μωρό.

Οι άλλοι σκοποί που είπα, αναφέρεται :

α. στους εκτροφείς που θέλουν να βάλουν γρήγορα τα θηλυκά να ζευγαρώσουν ξανά για ευνόητους λόγους

β. σε περίπτωση που πρέπει να χορηγηθεί φαρμακευτική αγωγή στη μαμά

Link to comment
Share on other sites

Χθές το βράδυ το ενυδρείο γέμισε μικρά. Μεταφέρθηκαν οι μάνες σήμερα στο μεγάλο τρώνε κανονικά και όλα φαίνεται να βαίνουν καλώς.

Link to comment
Share on other sites

Χθές το βράδυ το ενυδρείο γέμισε μικρά. Μεταφέρθηκαν οι μάνες σήμερα στο μεγάλο τρώνε κανονικά και όλα φαίνεται να βαίνουν καλώς.

Να σου ζήσουν φίλε και τωρα υπομονή και Προσοχη και θα τα δείς να μεγαλώνουν!!!! :hysterical::rasp:

Link to comment
Share on other sites

αντε να σου ζησουν!!!τι κιχλιδες εναι;

Link to comment
Share on other sites

αντε να σου ζησουν!!!τι κιχλιδες εναι;

Η μία γέννα είναι από Maylandia Estherae και η άλλη από psedotropheus Socolofi.

Έχω όμως μιά απόρία, πότε αρχίζουν να παίρνουν τα χαρακτηριστικά τους, για παραδειγμα, το χρώμα;

Τα περισσότερα έχουν αρχίσει να παίρνουν ένα κιτρινοπό χρώμα, αυτό σημαίνει ότι είναι το χρώμα τους ή μπορεί να είναι και κάποιο είδος ασθένειας. (Τα άλλα παραμένουν διάφανα)

Link to comment
Share on other sites

Η μία γέννα είναι από Maylandia Estherae και η άλλη από psedotropheus Socolofi.

Έχω όμως μιά απόρία, πότε αρχίζουν να παίρνουν τα χαρακτηριστικά τους, για παραδειγμα, το χρώμα;

Τα περισσότερα έχουν αρχίσει να παίρνουν ένα κιτρινοπό χρώμα, αυτό σημαίνει ότι είναι το χρώμα τους ή μπορεί να είναι και κάποιο είδος ασθένειας. (Τα άλλα παραμένουν διάφανα)

μην ανησυχεις. τα μικρα σε καποιες ρατσες ειτε ειναι αχρωμα ειτε μοιαζουν αχρωμα μεχρι να μεγαλωσουν λιγο. συνηθως αρχιζουν να παιρνουν το χρωμα της ρατσας απο τα 4-5 εκ. και μετα. μην το σκεφτεσαι λοιπον. εχεις καποιο μελλον.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

μην ανησυχεις. τα μικρα σε καποιες ρατσες ειτε ειναι αχρωμα ειτε μοιαζουν αχρωμα μεχρι να μεγαλωσουν λιγο. συνηθως αρχιζουν να παιρνουν το χρωμα της ρατσας απο τα 4-5 εκ. και μετα. μην το σκεφτεσαι λοιπον. εχεις καποιο μελλον.

Πέρασαν ήδη 20 ημέρες και τα 37 μικρά (καμια απώλεια φτου φτού) έπιασαν το 1 εκ. μέγεθος.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...

Συγνωμη για την αργοπορία της απάντησης.

Όλα είναι καλά, το μόνο πρόβλημα αν μπορώ να το ονομάσω προβλημα είναι ότι κάπποια παραμένουν σε χρώμα κάτι σαν ασπροδιάφανο και μερικά δεν μεγαλώνουν παραμένοθν πολύ μικρά.

Αυτά κατ΄τα άλλα όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

με το καλο ολα να πανε καλά.αντε να δούμε εγώ πότε θα δώ αναλογη χαρα :thumbup::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας αλλά και για την βοήθεια που μου έχετε δώσει μεχρι τώρα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...