Jump to content

ΝΕΟΣ ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ


mpikis

Recommended Posts

Χτες έδωσα σε ένα φιλo μου ενα ενυδρειο περίπου 30lt και έβαλε ένα μονομάχο!Του έδωσα αμμο,κλαδέμματα απο τά δικα μου φυτα, φίλτρο fluval με ετοιμη βιολογια μακαρόνι και υαλοβαμβακα!Επίσης και μια πέτρα μη ασβεστολιθική και νερό απο το ενυδρείο μου!

Βοήθεια για παραπάνω διακόσμηση!Σε λίγο θα μπούν και άλλα φυτά.Ο μονομάχος φαίνεται πολύ υγιείς και ευτυχισμένος!Βγάζει και φουσκάλες συνέχεια!!!!! :)

Τα σχόλια σας!

post-3293-1178365302_thumb.jpg

post-3293-1178365370_thumb.jpg

post-3293-1178365677_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα με λιγα φυτα ακομα θα γινει πολυ ωραιο

πες του αν ειναι να καλυψει τη πετρα με riccia

και να βαλει και καποια κοκκινη cryptocoryne

τυποτης αλλο για μενα

και η αμμο πολυ ωραια :);)

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα με λιγα φυτα ακομα θα γινει πολυ ωραιο

πες του αν ειναι να καλυψει τη πετρα με riccia

και να βαλει και καποια κοκκινη cryptocoryne

τυποτης αλλο για μενα

και η αμμο πολυ ωραια :);)

Συμφωνώ!

Δημιουργώντας κάθε τόσο θέματα σαν και αυτό, γινόμαστε βοηθοί μήπως και καταφέρουμε και αλλάξουμε την λανθασμένη εντύπωση που επικρατεί στις χώρες μας και όχιμόνο, για αυτά τα όμορφα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

:angry2::wootwoot::D

Αν όλοι υιοθετούσαμε ένα μονομάχο θα γλυτώναμε αρκετά ψαράκια από τις φρικτές συνθήκες που τους έχουν στα petshops (υπάρχουν βέβαια και οι φωτεινές εξαιρέσεις :hysterical: )

Από διακόσμηση... κανένα μικρό mopani με ανούμπια δεμένη νομίζω θα το εκτιμούσε ιδιαίτερα :)

Για την άμμο δεν ξέρω... δεν θα είναι λίγο δύσκολη στο "σκούπισμα"? ;)

Link to comment
Share on other sites

:angry2::wootwoot::D

Αν όλοι υιοθετούσαμε ένα μονομάχο θα γλυτώναμε αρκετά ψαράκια από τις φρικτές συνθήκες που τους έχουν στα petshops (υπάρχουν βέβαια και οι φωτεινές εξαιρέσεις :hysterical: )

Από διακόσμηση... κανένα μικρό mopani με ανούμπια δεμένη νομίζω θα το εκτιμούσε ιδιαίτερα :)

Για την άμμο δεν ξέρω... δεν θα είναι λίγο δύσκολη στο "σκούπισμα"? ;)

:hysterical:

Σκοπός μας βέβαια δεν είναι μόνο να αγοράζουμε εμείς και να σώζουμε αυτά τα συγκεκριμένα ζωντανά, αλλά να φέρουμε τα πάνω-κάτω για να αλλάξουν κακές νοοτροπίες και στον άλλο κόσμο και γιατί όχι και τα καταστήματα!!!

Απλά προσπαθούμε, και ότι πετύχουμε είναι καλό. :excl:

Link to comment
Share on other sites

:angry2::wootwoot::D

Αν όλοι υιοθετούσαμε ένα μονομάχο θα γλυτώναμε αρκετά ψαράκια από τις φρικτές συνθήκες που τους έχουν στα petshops (υπάρχουν βέβαια και οι φωτεινές εξαιρέσεις :hysterical: )

Από διακόσμηση... κανένα μικρό mopani με ανούμπια δεμένη νομίζω θα το εκτιμούσε ιδιαίτερα :)

Για την άμμο δεν ξέρω... δεν θα είναι λίγο δύσκολη στο "σκούπισμα"? ;)

Eίναι τόσο όμορφα ψαράκια και έχουν να δείξουν πολλά απο χρώματα και συμπεριφορά αλλα δυστυχως δεν τους το επιτρέπουν οι συνθήκες.....

Οσο για την άμμο είναι μπέζ οπότε δεν φαίνεται πολλή άσχημα (όπως η λευκή) όταν λερώνεται!!

Link to comment
Share on other sites

να τον χαιρεσαι..αρχοντα τον βλεπω..σε 30L!!

κατα τη γνωμη μου,μια anubia nana στο κεντρο,πανω σε ενα κομματι ξυλου θα ηταν πολυ ομορφη και θα γεμιζε το χωρο αλλα και θα εδινε φυσικο τονο σε συνδιασμο με το ξυλο..επισης οι μονομαχοι απο οτι ξερω την ευχαριστιουνται..ο δικος μου ξαπλωνει πανω στα φυλλα της μερικες φορες.. :)

καλη συνεχεια..

φιλικα,Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

:angry2::wootwoot::D

Αν όλοι υιοθετούσαμε ένα μονομάχο θα γλυτώναμε αρκετά ψαράκια από τις φρικτές συνθήκες που τους έχουν στα petshops (υπάρχουν βέβαια και οι φωτεινές εξαιρέσεις :hysterical: )

Από διακόσμηση... κανένα μικρό mopani με ανούμπια δεμένη νομίζω θα το εκτιμούσε ιδιαίτερα :)

Για την άμμο δεν ξέρω... δεν θα είναι λίγο δύσκολη στο "σκούπισμα"? ;)

Παιδιά πολύ καλή η προσπάθεια, συγχαρητήρια. Λίγα φυτά ακόμη και θα δείξει ομορφότερο. Από τις φωτογραφίες δεν κατάλαβα αν υπάρχουν επιπλέοντα φυτά. Αν δεν υπάρχουν συντιστώ να τοποθετήσετε ορισμένα.

Αν όλοι μας υιοθετούσαμε από έναν μονομάχο πιστεύω ότι αντί να σώζαμε τα δύστυχα τα ψαράκια που τραβάν τα πάνδεινα, το μόνο που θα καταφέρναμε θα ήταν να ανέβει η τιμή τους και να γεμίσουν τα petshop με περισσότερα ποτηράκια και μονομάχους. Δυστυχώς αυτή δεν είναι λύση. Πρέπει να καταλάβουν όλοι και κυρίως αυτοί που τα πουλάνε ότι και αυτά τα ψάρια δεν διαφέρουν από τα υπόλοιπα και ότι και αυτά χρειάζονται κάποιες απαραίτητες συνθήκες για να ζουν με αξιοπρέπεια. Επίσης έχω να τους πω ότι και τον άνθρωπο αν τον κλείσουμε σε ένα δωμάτιο 2*2 και του παρέχουμε τροφή και νερό και αυτός θα ζήσει. Δεν σημαίνει όμως ότι θα είναι και ευτυχισμένος ή ότι περνάει καλά και δεν θα χρειάζεται τίποτε άλλο. Θα συνιστούσα μάλιστα σε αυτά τα μαγαζιά να δημιουργήσουν μικρά έτοιμα ενυδρεία με μονομάχους, με σωστή διακόσμηση, φίλτρα και φωτισμό και είμαι σίγουρος ότι θα μπορέσουν να τους πουλήσουν έτσι πολύ πιο εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Kanetidis, δεν είπα πουθενά ότι αυτή είναι η λύση, ούτε είμαι τόσο αφελής να το πιστεύω... Είπα απλά "θα γλυτώναμε αρκετά ψαράκια"...

Με το ίδιο σκεπτικό με το να μαζέψεις ένα σκυλάκι ή γατάκι από τον δρόμο δεν θα πάψουν να υπάρχουν αδέσποτα...

Με το να βοηθήσεις με τον α ή β τρόπο ένα παιδάκι μιάς φτωχής αφρικανικής χώρας δεν θα πάψουν να υπάρχουν πείνα, δίψα και αρρώστια...

Αρα? Δεν κάνουμε τίποτα από τα παραπάνω, αφού έτσι κι αλλοιώς "δεν είναι λύση"?

Έγινε επεξεργασία - iogi
Link to comment
Share on other sites

Θα συνιστουσα να εβαζε και ενα μικρο θερμοστατη 25 W.Ο μονομαχος θελει θερμοκρασια 26 C.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Kanetidis, δεν είπα πουθενά ότι αυτή είναι η λύση, ούτε είμαι τόσο αφελής να το πιστεύω... Είπα απλά "θα γλυτώναμε αρκετά ψαράκια"...

Με το ίδιο σκεπτικό με το να μαζέψεις ένα σκυλάκι ή γατάκι από τον δρόμο δεν θα πάψουν να υπάρχουν αδέσποτα...

Με το να βοηθήσεις με τον α ή β τρόπο ένα παιδάκι μιάς φτωχής αφρικανικής χώρας δεν θα πάψουν να υπάρχουν πείνα, δίψα και αρρώστια...

Αρα? Δεν κάνουμε τίποτα από τα παραπάνω, αφού έτσι κι αλλοιώς "δεν είναι λύση"?

Καταρχήν πιστεύω ότι η συγκεκριμένη σελίδα δεν είναι η κατάλληλη για να αναπτύξουμε τις απόψεις μας γύρω από το θέμα της πείνας των φτωχών χωρών του πλανήτη. Αν θέλεις μπορούμε να ανοίξουμε καινούργια σελίδα με αυτό το θέμα και να μπορούν και άλλοι να πουν την γνώμη τους πάνω στο θέμα. Όσο για τα προηγούμενα που έγραψα δεν σου έκανα προσωπική επίθεση ούτε ήθελα να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου. Απλά είπα την άποψη μου στο σχόλιο που έγραψες.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν πιστεύω ότι η συγκεκριμένη σελίδα δεν είναι η κατάλληλη για να αναπτύξουμε τις απόψεις μας γύρω από το θέμα της πείνας των φτωχών χωρών του πλανήτη. Αν θέλεις μπορούμε να ανοίξουμε καινούργια σελίδα με αυτό το θέμα και να μπορούν και άλλοι να πουν την γνώμη τους πάνω στο θέμα. Όσο για τα προηγούμενα που έγραψα δεν σου έκανα προσωπική επίθεση ούτε ήθελα να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου. Απλά είπα την άποψη μου στο σχόλιο που έγραψες.

Καταρχήν να πω κι εγώ πως δεν το πήρα σαν προσωπική επίθεση, ούτε καν σαν αντιπαράθεση... Αν ο τρόπος που απάντησα σου έδωσε αυτή την εντύπωση λυπάμαι και σου ζητώ συγνώμη. Στην ουσία εκφράζουμε όλοι τις απόψεις μας και καλό είναι να προσπαθούμε πάντα να ξεδιαλύνουμε τις όποιες παρεξηγήσεις... Εν ολίγοις ούτε εγώ είχα την παραμικρή διάθεση να σου κάνω προσωπική επίθεση.

Οσο για το θέμα των φτωχών χωρών... ίσως παραήταν "τρανταχτό" το παράδειγμα, θα μπορούσα να αναφερθώ σε ένα σωρό άλλα πράγματα (λιγότερο "ανθρώπινα":), φώκιες, φάλαινες, δελφίνια και ο κατάλογος είναι απελπιστικά μακρύς... Το θέμα είναι πως για όλα αυτά γίνονται συζητήσεις επί συζητήσεων, ψηφοφορίες, ακόμα και δυναμικές ενέργειες τύπου GREENPEACE και όλα αυτά και το αποτέλεσμα ποιό είναι; Ενα μεγάλο μηδενικό... Δεν ξέρω, ίσως εγώ είμαι υπερβολικά απαισιόδοξος αλλά πιστεύω πως όταν (και αν) θα αλλάξουν όλα αυτά εμείς δεν θα είμαστε εδώ για να τα δούμε ;)

Έγινε επεξεργασία - iogi
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...