Jump to content

Χρυσόψαρα και επιθετικότητα


Nefeli

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους μετά από πολύ καιρό. Μόλις χτες αγόρασα το 5ο μου χρυσοψαράκι, ένα subunkin. Στο πετ σοπ θα έλεγα με διάλεξε; δεν το διάλεξα. Ήταν το πιο ζωηρό και μεγαλόσωμο και κολλούσε στο τζάμι κάνοντάς μου νοήματα. Στο σπίτι το έβαλα καραντίνα σε 11 λίτρα με φίλτρο και 3 σταγόνες esha 2000. Καθόταν ακίνητο στον πάτο, εντελώς ακίνητο, σαν ψόφιο. Είτε έβαζα τα δάχτυλα στο τζάμι μπροστά, είτε κούναγα το δοχείο ήταν ακίνητο. Σαν να είχε βαριάς μορφής κατάθλιψη. Με θορύβησε. Το έβγαλα και το έβαλα με προσαρμογή στο μεγάλο αναγκαστικά, μήπως νιώσει καλύτερα. Αμέσως συνήλθε. Πήγε στα άλλα 4 κοντά σαν να τα ήξερε χρόνια και ζωήρεψε. Όλα καλά. Σήμερα λίγα λεπτά πριν ανοίξουν τα φώτα του ενυδρείου παρατήρησα πως τσίμπαγε ανά διαστήματα τα πλευρά και τα πτερύγια των άλλων,  κι εκείνα τινάζονταν και απομακρύνονταν. Αφού άναψαν τα φώτα το έκανε πάλι αλλά πιο αραιά. Θορυβήθηκα πολύ. Το έβαλα στη σακούλα όπως το πήρα και το πήγα στο πετ σοπ. Αλλά ξέχασα πως είναι Τετάρτη και είναι κλειστά! Κι έτσι γύρισα πίσω και το ξαναέβαλα στο ενυδρείο. Δεν μου έχει ξανατύχει ποτέ τέτοια συμπεριφορά  σε χρυσόψαρο πριν. Τα άλλα 4 που έχω είναι πολύ αγαπημένα, ποτέ δεν έχουν δείξει το παραμικρό σημάδι επιθετικότητας, από την πρώτη μέρα έως σήμερα. Τελικά να το γυρίσω πίσω το subunkin καλύτερα, τι λέτε; Το ενυδρείο είναι 125 λίτρα και ετοιμάζω μεγαλύτερο να μπουν, 487 λίτρα. (Υ.Γ. Ιστορία για βιβλίο σας είπα τώρα!). 

Link to comment
Share on other sites

19 βαθμοί. Απαντάω μόνη μου στο θέμα. Πριν λίγο είδα πάλι να τσιμπάει την ουρά από το comet μου και κείνο να τινάζεται. Ε λέω δεν πάει άλλο, το έβγαλα και το έβαλα στο 11λιτρο με το φιλτράκι και αύριο θα το γυρίσω. Πολύ ειδική περίπτωση το ψαράκι!!!!

Link to comment
Share on other sites

19 βαθμοί. Απαντάω μόνη μου στο θέμα. Πριν λίγο είδα πάλι να τσιμπάει την ουρά από το comet μου και κείνο να τινάζεται. Ε λέω δεν πάει άλλο, το έβγαλα και το έβαλα στο 11λιτρο με το φιλτράκι και αύριο θα το γυρίσω. Πολύ ειδική περίπτωση το ψαράκι!!!!
Μπορεις να το βαλεις μια φωτο το ψαράκι?Αμα εισαι αποφασισμενη να το γυρισεις ισως αν ειναι του τυπου μου να το πάρω στο μεγαλο ενυδρειο που εχω..
Αν και νομιζω παιζει να ειναι λογω μικρου χώρου..η και αναπαραγωγής που ισως να θέλει

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σου έστειλα φωτό!

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι αυτός ο λόγος δεν θα πρέπει να φοβάμαι λογικά. Όμως νομίζω πως είναι κοριτσάκι. Του κόλαγε από την αρχή το comet μου που είναι αρσενικό. Αλλά το subunkin έκανε επίθεση σε όλα, αρσενικά και θηλυκά. Στο 11λιτρο μελαγχολεί και κάθεται ακίνητο και στα 125 λίτρα τσιμπάει τα άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Η το αφηνεις και βλεπεις πως παει μελλοντικά,κανοντας υπομονη στα τσιμπήματα...η αλλιώς το δινεις...οχι σε πετ σοπ ομως...κριμα ειναι...

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Λες να ηρεμήσει αργότερα; και μόνο που το βλέπω να τσιμπάει τα άλλα και εκείνα να τινάζονται στεναχωριέμαι. Υπάρχει κίνδυνος να τα τραυματίσει; Αυτό φοβάμαι. Τα άλλα είναι πολύ αγαπημένα και δεν είχαν ποτέ τέτοια συμπεριφορά.

Link to comment
Share on other sites

μια φωτο θα μπορουσα να εχω και εγω;

και εγω θα μπορουσα να το βαλω με τα δικα μου (360 λιτρα με αλλα 6)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θα δοθεί αύριο σε άτομο με 700 λίτρα. Όλα καλά. 

Link to comment
Share on other sites

@lth

FB_IMG_1502441462572.jpg

Έγινε επεξεργασία - Nefeli
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...