Jump to content

120λιτρο Αμερικάνες


Skoti

Recommended Posts

Καλησπέρα μετά από πολλά χρόνια βοηθησα έναν φίλο μου να φτιάξουμε ένα γλυκό ενυδρείο 

Διαστάσεις: 

Όγκος: 120 λίτρα

Κατηγορία: Central -North America Biotope

Ψάρια / Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά:

Φόντο: 2 sided

Φωτισμός: 2*30 watt

Διάρκεια φωτισμού: 8 ωρες

Φιλτράρισμα: 2 φίλτράκια 1100 λίτρα ανα ώρα σύνολο(στο ένα βιολογικό υλικό και σφουγγάρι και στο άλλο βιολογικό υλικό και υαλοβάμβακα)

Θερμοστάτης: 100 w

pH: 7,3

Γενική σκληρότητα (GH): 

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):6

Αμμωνία (ΝΗ3): 0

Νιτρώδη (ΝΟ2): 

Νιτρικά (ΝΟ3): 25

Αλλαγές νερού: 30% / εβδομάδα

Θερμοκρασία: 24-25,5

Το ενυδρείο τρέχει 21 μέρες τώρα και ο τρόπος στρωσίματος έγινε με βακτήρια και ένα χρυσόψαρο που έκανε τη δουλεία του..(προορίζεται για άλλο ενυδρείο)

1η Εβδομάδα IMG-cfaba6e8c510df9d4658b1f43d348fcf-V.thumb.jpg.ea3c9f955a102a41361a46fbff76a2ad.jpg

2η ΕβδομάδαIMG-dc4442243dbb1f324e6e68c95686451b-V.thumb.jpg.f67e441f5ca20e3afa7b77309ef7aed1.jpgIMG-fd01e689b6e0e04a8a4fe7f8737b996d-V.thumb.jpg.8ffebc751c65fde88cfbe827901caef1.jpg

και σήμεραIMG-3e2887f2137f99b504f77b5257e69d73-V.thumb.jpg.781ebfe844383b797cc78ad0a2b0b2c7.jpg

Επειδή είμαι σχεδόν άσχετος με γλυκό γιατί είμαι στη θαλασσινή πλευρά του φόρουμ θα ήθελα απόψεις και συμβουλές ..Στα μάτια μου πηγαίνει καλά..Από ζωντανά έχει μπει ένα salvini μια ανούμπια και κερατόφυλλο και περιμένω ένα ξύλο ακόμα και μερικές ριζούλες φυτών για να τελειώσουμε με το aquascape..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παρακαλώ πολύ κάποιον mod  να αλλάξει το topic σε ''120 λίτρα Gouramis tank'' και να το μεταφέρει στην σωστή κατηγορία καθώς τα πλάνα του φίλου μου άλλαξαν..

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, kadmos said:

Ωπ, τώρα είδα το θέμα @Skoti! Με το salvini που μπήκε σ' αυτό το ενυδρείο, που να προχωρήσει ο άνθρωπος σε άλλα αμερικάνικα...:D

 

Το salvini μπήκε έφαγε μία γαρίδα που είχε απομείνει μέσα στο ενυδρείο κι ενώ τις πρώτες μέρες έτρωγε κανονικά από τότε που εξαφανίστηκε η γαρίδα δεν ξανάφαγε..Προχθές που μας άφησε για τον ψαροπαράδεισο το δωσα σε κτηνίατρο το άνοιξε να δούμε μήπως ήταν κάτι μεταδοτικό πριν βάλουμε κάτι άλλο μέσα και βρήκε κατεστραμένο έντερο και αλοιωμένη νυκτική κύστη καθαρά βράγχια και μια χαρά όλα τα άλλα του όργανα, συνεπώς αποκλείσαμε την μόλυνση σε μεγάλο βαθμό..Ας ελπισουμε να μην ήταν κάτι μεταδοτικό και να ήταν όντως η γαρίδα που του κανε τη ζημιά(με το ας ελπίσουμε εννοώ αφού έγινε τουλάχιστόν να μην καταστρλεψει το ενυδρείο..Προστέθηκαν φυτά και αύριο θα μπούνε και τα ψαάκια..Θα ανεβάσω φωτό να το δείτε και πως είναι σήμερα αλλά θέλω συμβουλές και διορθώσεις..

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραια το έφτιαξες! Πως σ φαίνεται η γλυκιά πλευρα; :hehe

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό Γιώργο. Αν έπρεπε να βρω με το ζόρι κάτι που δεν μου αρέσει θα έλεγα το τόσο πολύ διάσπαρτο κερατόφυλλο. Αλλά γούστα είναι αυτά! Πολύ όμορφο πάντως! :thumbsu:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Γιωργάρα!!

Το κερατόφυλλο είναι αυτό που φαίνεται στο γλαστράκι στη πρώτη φωτό  όλο κι όλο, προσπάθησα να το συμαζέψω αλλά έχει ξεφύγει εντελώς και δεν θέλουμε να το κλαδέψουε γιατί διάβασα οτι τα γκουράμι γουστάρουν φυτά επιφανείας για άραγμα από κάτω..  :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάω πάσο τότε! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος Skoti έγραψε:

Ευχαριστώ Γιωργάρα!!

Το κερατόφυλλο είναι αυτό που φαίνεται στο γλαστράκι στη πρώτη φωτό  όλο κι όλο, προσπάθησα να το συμαζέψω αλλά έχει ξεφύγει εντελώς και δεν θέλουμε να το κλαδέψουε γιατί διάβασα οτι τα γκουράμι γουστάρουν φυτά επιφανείας για άραγμα από κάτω..  :)

 

για αυτο αστο στην επιφανεια να επιπλέει και αν θελεις και μπορεις βαλε μια ριζα να πηγαίνει προς τα πανω ωστε να δημιουργήσει και σκια και το κερατοφυλλο να πιαστει και να εχεις και ενα πιο ωραιο αποτέλεσμα στο scape....

 

πλατη θα βάλεις κατι??? ή θελεις να το βλεπεις και απο τις δυο πλευρες???

αλλιως μια ωραια αφίσα ή χαρτόνι μαυρο θα ηταν πολυ καλο!!!

Έγινε επεξεργασία - Irakles
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παρακαλώ πολύ κάποιον συντονιστή να κλειδώσει το θέμα ή αν θελει να το διαγράψει κιόλας καθώς άνοιξε καινούργιο θέμα στη σωστή κατηγορία με πιο αναλυτική παρουσίαση..Ευχαριστώ και με συγχωρείτε για το λαθάκι..

Link to comment
Share on other sites

πριν 53 λεπτά, το μέλος Skoti έγραψε:

Παρακαλώ πολύ κάποιον συντονιστή να κλειδώσει το θέμα ή αν θελει να το διαγράψει κιόλας καθώς άνοιξε καινούργιο θέμα στη σωστή κατηγορία με πιο αναλυτική παρουσίαση..Ευχαριστώ και με συγχωρείτε για το λαθάκι..

Δεν υπάρχει λόγος κλειδώματος-διαγραφής, απλά συνεχίζουμε στο νέο θέμα, που παρεμπιπτόντως αναμένουμε τις φωτογραφίες. :D

 

 

,

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...