Jump to content

Και που να πιάσουν οι ζεστες!!


Recommended Posts

Δείτε τι συμβαίνει καθημερινά στη λιμνούλα. :)

Αντε μετά να κρατήσεις καθαρό το νερό. ;):angry2:

Link to comment
Share on other sites

-Αλλαξε την συνθεση σου...Εχεις ασυμβατοτητα ειδων!!!!!! :angry2:

Δεν εχεις προβληματα ακομη?????? :wootwoot:

Βγαλε τα χρυσοψαρα , δεν ταιριαζουν με τα περιστερια... ;)

Βαλε πιρανχας

:):D

Υ.γ Που να πιασουν και οι ζεστες....και εμεις θα βουταμε..

Link to comment
Share on other sites

Τα χρυσόψαρα δεν έχουν κανένα πρόβλημα είναι ατρόμητα. Τα έχω δεί να κολυμπούν στην επιφάνεια δίπλα σε περιστέρι που επινε νερό. :)

Τα φυτά απο την άλλη έχουν πρόβλημα γιατι τα πατάνε και τους σπάνε τα κλαδιά. :angry2:

Αυτή τη στιγμή βέβαια δεν υπάρχουν ψάρια στη λιμνούλα και προχθές που μπήκανε και τα φυτά τα έβαλα έτσι ωστε να περισεύει και λίγος χώρος για να πατάνε και να πίνουνε νεράκι. Βέβαια όταν μαζεύνται πολλά μαζι( έχω μετρήσει και 7 ταυτόχρονα) θα πρέπει να μοιράζω χαρτάκια με αριθμό προτεραιότητας ;) .

Link to comment
Share on other sites

Τα χρυσόψαρα δεν έχουν κανένα πρόβλημα είναι ατρόμητα. Τα έχω δεί να κολυμπούν στην επιφάνεια δίπλα σε περιστέρι που επινε νερό. :)

Τα φυτά απο την άλλη έχουν πρόβλημα γιατι τα πατάνε και τους σπάνε τα κλαδιά. :angry2:

Αυτή τη στιγμή βέβαια δεν υπάρχουν ψάρια στη λιμνούλα και προχθές που μπήκανε και τα φυτά τα έβαλα έτσι ωστε να περισεύει και λίγος χώρος για να πατάνε και να πίνουνε νεράκι. Βέβαια όταν μαζεύνται πολλά μαζι( έχω μετρήσει και 7 ταυτόχρονα) θα πρέπει να μοιράζω χαρτάκια με αριθμό προτεραιότητας ;) .

Είναι σχεδόν αναπόφευκτο να περιορίσεις τα πουλιά να μην πλησιάσουν τη λίμνη. Εξ' άλλου αν σκεφτείτε τη φύση, θα δείτε ότι συνυπάρχουν πολλά είδη σε ένα οικοσύστημα λίμνης και τις περισσότερες φορές, τα πουλιά είναι πολύ μεγαλύτερα από τα περιστέρια και το κυρίως πιάτο τους βέβαα...τα ψάρια.

Τα περιστέρια δεν δημιουργούν κανένα πρόβλημα εκτός βέβαια το ότι λερώνουν. Σύντομα θα δεις και άλλα πουλιά και σου εύχομαι να μην δεις ψαρόνια!!! :wootwoot:

Λιβελούλες έχεις δει? Εδώ κάτω ακόμα, εκτός κάποιες προνύμφες που έχω εντοπίσει στο βυθό. Χτές είδα και τα πρώτα νεογνά ψαράκια να περιφέρονται στην επιφάνεια κοντά στις ρίζες των φυτών.

Link to comment
Share on other sites

Τον προηγούμενο χρόνο ένας γλάρος μου είχει κομματιάσει έναν νερουάκινθο και έτσι όταν μπηκαν τα ψάρια εβαλα μια γλάστρα με ενα μεγάλο φυτό στη μια πλευρά της λιμνούλας (απο την άλλη είναι το στηθαίο) και δεν είχα πρόβλημα. Οι γλάροι είναι μεγάλα πουλιά και δεν χωράνε να ανοίξουνε τα φτερά τους.

Ευτυχώς δεν εχουμε ερωδιούς :)

Link to comment
Share on other sites

Αν η λίμνη έχει μεγάλο βάθος δεν υπάρχει πρόβλημα γιατι τα ψάρια κρύβονται στα βαθειά. Στη δική μου όμως που είναι ρηχή αντιμετώπισα πρόβλημα .

Περσι ένας γλάρος μου είχει κομματιάσει έναν νερουάκινθο και έτσι όταν μπηκαν τα ψάρια εβαλα μια γλάστρα με ενα μεγάλο φυτό στη μια πλευρά της λιμνούλας (απο την άλλη είναι το στηθαίο), οι γλάροι είναι μεγάλα πουλιά και ετσι δεν χωράνε να ανοίξουνε τα φτερά τους για να προσγειωθουν και να απογειωθουν.Ετσι γλύτωσαν τα ψαράκια μου :)

Ευτυχώς δεν εχουμε ερωδιούς ;)

Επισης περσι την ανοιξη η λιμνούλα είχε γεμίσει με λαβρες κουνουπιών , δεν λειτουργούσε το συντριβάνι και βρήκαν ευκαιρία τα κουνουπάκια να αφήσουν τα αυγά τους :angry2: .

Δυστυχώς δεν ήξερα τι είναι και τα εξολόθρευσα όλα :D

Μηπως να κλείσω τα πάντα για κανενα μήνα για να ξανασυμβεί; Θα είναι καλός μεζές για τα χρυσόψαρα :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Και ης ανώτερα (σπουργίτια γλάροι πάπιες χήνες) :)

Link to comment
Share on other sites

Αν η λίμνη έχει μεγάλο βάθος δεν υπάρχει πρόβλημα γιατι τα ψάρια κρύβονται στα βαθειά. Στη δική μου όμως που είναι ρηχή αντιμετώπισα πρόβλημα .

Περσι ένας γλάρος μου είχει κομματιάσει έναν νερουάκινθο και έτσι όταν μπηκαν τα ψάρια εβαλα μια γλάστρα με ενα μεγάλο φυτό στη μια πλευρά της λιμνούλας (απο την άλλη είναι το στηθαίο), οι γλάροι είναι μεγάλα πουλιά και ετσι δεν χωράνε να ανοίξουνε τα φτερά τους για να προσγειωθουν και να απογειωθουν.Ετσι γλύτωσαν τα ψαράκια μου :)

Ευτυχώς δεν εχουμε ερωδιούς ;)

Επισης περσι την ανοιξη η λιμνούλα είχε γεμίσει με λαβρες κουνουπιών , δεν λειτουργούσε το συντριβάνι και βρήκαν ευκαιρία τα κουνουπάκια να αφήσουν τα αυγά τους :angry2: .

Δυστυχώς δεν ήξερα τι είναι και τα εξολόθρευσα όλα :D

Μηπως να κλείσω τα πάντα για κανενα μήνα για να ξανασυμβεί; Θα είναι καλός μεζές για τα χρυσόψαρα :wootwoot:

Μην σε ανησυχούν τα κουνούπια καθώς είναι όντως "μεζές" για τα ψάρια! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω αρχίσει να βλέπω περιστέρι και να παθαίνω κρίση :hysterical:

Δειτε εδώ το γιατί

Δεν μου φτανανε αυτά τώρα ζήλεψε και ένας γλάρος και έρχεται και αυτός αρκετά συχνά :rasp:

Link to comment
Share on other sites

"Καλόμαθε η γριά στα σύκα"

Αν δεν κάνεις κάτι, σε λίγο όλα τα περιστέρια της γειτονιάς θα γίνουν μόνιμοι θαμώνες της λίμνης σου.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε το γλάρο γιατί βλέπει σα μεζέ τα ψαράκια σου.

Link to comment
Share on other sites

Ηδη ολα τα περιστέρια και οι δεκαοχτούρες οχι μόνο της γειτονιάς αλλα ολόκληρης της πόλης είναι θαμώνες :rasp:

Αφου λέω να κόψω εισητήρια και να τη χρησιμοποιούν σαν πισίνα :hysterical:

Δεν πρόκειτε να μπούνε τα ψαράκια στη λίμνούλα φέτος .Εμεινε πολυ λίγος χώρος για αυτά τώρα που έβαλα τα φυτά.

Έγινε επεξεργασία - elle
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...