Jump to content

Sump-φυτεμένο


Recommended Posts

Καλημέρα! Έχω εντυπωσιαστεί από την αυτονομία που προσφέρει ένα αυτοσχέδιο φίλτρο sump :) αλλά επειδή έχω σχέδια για φυτεμένο, θέλω να ξέρω αν και υπό ποιές συνθήκες μπορώ να το χρησιμοποιήσω.

Link to comment
Share on other sites

Το sump συνηθίζετε πιο πολύ σε θαλασσινά, χωρίς αυτό να είναι απαγορευτικό για το γλυκό νερό . Εάν γνωρίζεις πως στήνετε ένα sump μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και στο φυτεμένο ενυδρείο (χωρίς το skimer). Γούστα είναι αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί εγώ κατάλαβα πως εννοεί να φυτέψει το sump;!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί εγώ κατάλαβα πως εννοεί να φυτέψει το sump;!

Χμμμμ ... φυτεμένο sump χμμμμ... ;)

:)

Link to comment
Share on other sites

Προβληματίζομαι για την αποβολή CO2 από την επιφάνεια του sump λόγω της μεγάλης αναταραχής του νερού. Τι λετε θα έχω πρόβλημα; άλλος τρελιάρης που το έχει δοκιμάσει; :)

Link to comment
Share on other sites

Το αντισταθμίζεις αυξάνοντας αναλόγως την παροχή CO2, φυσικά θα σου τελειώνει πιο γρήγορα η μπουκάλα.

Link to comment
Share on other sites

Θα χρησιμοποιήσω μάλλον βιολογικό σύστημα όπως της NUTRAFIN αρκεί λες η παροχή του;

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως θα χρειαστεις μπουκαλα διοξειδιου και αρκετεςςς φυσαλιδες/δευτερολεπτο..

Link to comment
Share on other sites

Παραήταν καλό για αληθινό...

;)

Ζυγίζοντας λοιπόν την 1) (καλή!) φίλτρανση με sump και τις 2) ανάγκες για CO2 (σε 180 lt φυτεμένο σε άμμο) αξίζει λέτε η προσπάθεια? :) Συγγνώμη αν η εμμονή μου γίνεται εκνευριστική, άλλα νοιώθω ερωτευμένος με αυτό το είδος φίλτρανσης, ταυτόχρονα λόγω έλλειψης εμπειρίας θέλω να αποφύγω τυχόν λάθη που θα μου τρώνε χρόνο και χρήμα αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

εγώ έχω στο ενυδρείο μου γλυκού νερού sump και μπορώ να πω πως όλα πάνε μια χαρά. Το sump δίνει πολλές ευκολίες! Το μόνο κατά του είναι η απώλεια CO2. Σίγουρα θα χρειαστείς μπουκάλα CO2 και οπωσδήποτε έναν καλό διαχυτήρα για να σπας το CO2!. Ρίξε μια ματιά στο setup μου και ό,τι θες ρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο έχω στο μυαλό μου

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Thema...ataskEnydr4.htm

Είχα επηρρεαστεί όμως και από τη δικό σου ενυδρείο

http://www.istellas.gr/aquarium/my_aquariu...struct_480.html

(πρότυπο λειτουργικότητας για εμένα) ;)

Έχεις κάποιες τιμές (κόστος) υπ'όψην για σύστημα CO2 σε 180 lt;

Μήπως να εκφράσω τον DIY εαυτό μου:)

Link to comment
Share on other sites

το διαχυτηρα του co2 δε χρηαζεται να ειναι στο σαμπ (και αφτο)

βαλατα πανω στο ενυδρειο και ναλτω καπου που θα κρυβεταια

πολλα πλεονεκτηματα βλεπω σε ενα σαμπα και 0 μειονεκτηματα

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τιμές για CO2 (μπουκάλα πάντα) εξαρτάται... Ρίξε μια ματιά στην πρόνοια για μπουκάλα και aquaristic για μανόμετρα και Σπ. Πάτση για βελονοειδή ακριβείας και ηλεκτροβάνα. Αυτή μάλλον είναι η φθηνότερη λύση. Αν θες λύση με λιγότερο τρέξιμο μπορείς να πας στη δική μου, όπου μπουκάλα & μανόμετρα είναι fix και να πάρεις extra μόνο βελονοειδή και ηλεκτροβάνα.

Ρίξε μια ματιά για το σύστημα το δεύτερο εδώ. Δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις τιμές :)

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά ευχαριστώ! :) Αρκετά συμφέρουσα λύση.

Παρ'όλα αυτά ο PH controller δεν μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα; Όπως αν π.χ σε περίπτωση ατυχήματος μεταβληθεί το ΡΗ και ο controller το αλλάξει με μεταβολή της παροχής, ίσως η έλλειψη ή υπερδοσολογία CO2 ζημιώσει τα φυτά ή τα ψάρια αντίστοιχα.Και κάτι άλλο, μπορώ να βάλω την συσκευή διάχυσης στον τελευταίο θάλαμο του sump;

Link to comment
Share on other sites

Παρ'όλα αυτά ο PH controller δεν μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα; Όπως αν π.χ σε περίπτωση ατυχήματος μεταβληθεί το ΡΗ και ο controller το αλλάξει με μεταβολή της παροχής, ίσως η έλλειψη ή υπερδοσολογία CO2 ζημιώσει τα φυτά ή τα ψάρια αντίστοιχα.Και κάτι άλλο, μπορώ να βάλω την συσκευή διάχυσης στον τελευταίο θάλαμο του sump;

Συγγνώμη αλλά δεν κατάλαβα την ερώτησή σου σχετικά με τον pH controller. O pH controller δεν αλλάζει την παροχή. Μετράει και δίνει εντολή να περάσει ρεύμα από την ηλεκτροβάνα ή δίνει ρεύμα σε επαφή σε αεραντλία ή ότι άλλο συνδέσεις αναλόγως με την τιμή του pH στο ενυδρείο σου. Εξήγησέ το μου λίγο καλύτερα τι εννοείς για να μπορέσω να σου πω :)

Φυσικά και μπορείς να βάλεις τον διαχυτήρα στο sump.

Link to comment
Share on other sites

Μα οτι διάβασα καταλαβα οτι η παροχή από τη μπουκάλα σταματάει όταν το ΡΗ πέσει κάτω από μία ρυθμισμένη τιμή με έντολή του controller,λάθος κατάλαβα;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά κατάλαβες. απλά υπάρχουν controller με 2 σημεία όπου π.χ. μπορούν να σταματήσουν τη ροή διοξειδίου στα 6.5 - και αν τυχόν έχει κολλήσει η ηλεκτροβάνα να δώσουν ρεύμα σε άλλη συσκευή (π.χ. αεραντλία) αν το ph πέσει κι άλλο (ας πούμε στα 6.4).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...