Jump to content

Recommended Posts

Με μια πρώτη ματιά τι πιστεύετε οτι έχει μόλις αρχίσει να στραβώνει με αυτό το φυτό? ξέρει κανείς το προφίλ του? στο ιντερνετ δίνουν μεγάλο εύρος σκληρότητας και ph κτλπ... στην πράξη που ευδοκιμεί?

FJIMG_20201115_192158.jpg

Έγινε επεξεργασία - Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος
Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχεις πολυ μαλακό νερο και ριχνεις πολυ καλιο; Οταν το ειχα και σέμενα που και που στραβωναν -σε πολυ μαλακο νερο με TDS στα 100 περιπου. GH και ΚΗ πόσο εχεις;

Δες λιγο εδω-

 

Link to comment
Share on other sites

@natateo  Εκει αποσκοπούσα να μάθω στην πράξη ποσο σκληρό νερό θέλει αυτό και τι ph.
KH μπορώ να μετρήσω για την ώρα και έχω 4.1, κάλιο ρίχνω 14ml κάθε 2 μέρες μέσω της δοσομετρικής.... μπορεί να είναι λίγο τσιμπημένη η δόση αν συγκρίνω με άλλους χομπίστες. Και έλεγα να το κάνω 15ml καθε 3 μέρες. το PH και το co2 ειναι με controller σταθερά 6,5 . νιτρικά λίγο τσιμπημένα στο 30. tds 230. Στο νερό δεν βάζω καθόλου οσμοσης.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

@natateo  Εκει αποσκοπούσα να μάθω στην πράξη ποσο σκληρό νερό θέλει αυτό και τι ph.
KH μπορώ να μετρήσω για την ώρα και έχω 4.1, κάλιο ρίχνω 14ml κάθε 2 μέρες μέσω της δοσομετρικής.... μπορεί να είναι λίγο τσιμπημένη η δόση αν συγκρίνω με άλλους χομπίστες. Και έλεγα να το κάνω 15ml καθε 3 μέρες. το PH και το co2 ειναι με controller σταθερά 6,5 . νιτρικά λίγο τσιμπημένα στο 30. tds 230. Στο νερό δεν βάζω καθόλου οσμοσης.

Δοκιμασε να μην ριχνεις τόσο πολυ καλιο.  Τα φωσφορικα εχεις μετρησει;

 Πριν 2-3-ς εβδομαδες ξαναεβαλα την Α. μινι στο ενυδρειο (emersed). Καλα παει . TDS 120-150. Εχω να κανω μετρησεις...... δεν θυμαμαι απο πότε.

Θα κανω τωρα..... Ριχνω στα 100λ περιπου(μερικες φορες ξεχναω) - Easy life  3Χ3μλ καλιο την εβδομαδα, 2Χ2μλ φωσφορικα, 1Χ2μλ KNO3. Ταιζω με το κιλο, για αυτο δεν ριχνω νιτρικα παραπανω. Και flourish 3X2,5ml την εβδομαδα.

Χτες διαβασα, στο σαιτ της ADA, οτι με το soil δεν χρειαζεται σχεδον καθολου να ριχνεις φωσφορικα. Θελω να δοκιμασω......

@URBAN SCAPER, αν εχεις μια άποψη....

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Εκανα μετρησεις - νιτρικα=10, ΡΟ4=καπου 0,1 , ΡΗ=6,8-7,0 , ΚΗ=3 , GH δεν μπορω να μετρησω, περασε ημ.ληξ του τεστ πριν απο 5 χρόνια :D Εβαλα σημερα 1 κγ απο GH+ salt για CRS  που ειναι, TDS πηγε 170. Μαλλον ετσι και θα το κρατησω. Τα φυλλα της Α.μινι δεν στραβωνουν ακομα......

Link to comment
Share on other sites

@natateo  φωσφορικά εχω 0,25 ειχα καιρό να μετρήσω. απο λιπάσματα ρίχνω τα δυο χρώματα της tropica (τα οποία έλεγα να αλλάξω με κανένα χειροποίητο κάποια στιγμή). μαλλον το ενα (δεν θυμαμαι ποιο ειναι για φοσφωρο ) θα το μειώσω

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

@natateo  φωσφορικά εχω 0,25 ειχα καιρό να μετρήσω. απο λιπάσματα ρίχνω τα δυο χρώματα της tropica (τα οποία έλεγα να αλλάξω με κανένα χειροποίητο κάποια στιγμή). μαλλον το ενα (δεν θυμαμαι ποιο ειναι για φοσφωρο ) θα το μειώσω

Το special nutrition εχει. Κανονικα δεν ειναι πολλα τα φωσφορικα. Λιγο τα νιτρικα, ναι τσιμπιμενα. Κατι άλλο φταιει. Νομιζω με το καλιο λιγο παραεκανες.

Εγω τοσα λιγα φωσφορικα εχω γιατι εχω soil. Tα ρουφαει.

 

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

FJIMG_20210304_212939.jpg

  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν θα προκόψει αυτό το φυτό ποτέ σε εμένα....!

FJ20210428_162852.jpg

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να το βαλεις σε πιο σκιερο μερος και καμια ταμπλετα με μακρο- μικρο στις ριζες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Δεν θα προκόψει αυτό το φυτό ποτέ σε εμένα....!

Ομως η cuba σου ηταν για ζηλια! Ασ το το κ@λ@φυτο! Βαλε καποιο άλλο! :)

 

Link to comment
Share on other sites

@natateo δεν ειναι μόνο αυτή... και τα στέμ φυτά χηλά γίνονται τούμπανο και απο τη ρίζα μεχρι τη μέση τους χάνουν φύλλα και λιώνουν....μονο η κουμπα και το μοντεκαρλο πανε καλά σε αυτό το ενυδρείο!

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

@natateo δεν ειναι μόνο αυτή... και τα στέμ φυτά χηλά γίνονται τούμπανο και απο τη ρίζα μεχρι τη μέση τους χάνουν φύλλα και λιώνουν....μονο η κουμπα και το μοντεκαρλο πανε καλά σε αυτό το ενυδρείο!

Αν εχουν θεμα μονο τα κατω φυλλα, ψαξε μάκρο (N-P-K-Mg-Ca). Αυτα λειπουν.

Δεν νομιζω να φταει το φως, αλλά τα τ5 (αν εχεις αυτα), καλυτερα να αλλαζεις καθε 1-1,5, το πολυ 2 χρονια.

GH δες. Να ειναι πανω απο 5 σιγουρα.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Επιτέλους αλλαξα το εργοστασιακό led του rio125 ! κατευθείαν απο το αμέρικα.... για να δουμε αν ειναι τόσο καλό οσο λένε εκεί στη δύση! (πολύ μπλέξιμο όμως η ρύθμιση του ρε παιδί μου!)

239540017_1018646492294641_8604577142955231546_n.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

120 δολλάρια μου το έφεραν επισκέπτες οπότε δεν είχα μεταφορικά και τελωνείο! 2 μέρες τρέχει δεν έχω άποψη. Έχει φουλ παραμετροποίηση αν έχεις την υπομονή και στα τεστ στην Αμερική παίζει στην τοπ 3αδα μαζί με το current USA και ένα ακόμη. Διάλεξα το finnex γιατί έχει περισσότερα κόκκινα αλλιώς το current USA ήταν που ήθελα πολύ μιας και έχω το αντίστοιχο στο θαλασσινό.

Θα δούμε.... Θα το κρατήσω ένα μήνα να δω τι κάνει και να το ρυθμίσω σωστά και μετά θα ξηλωσω τα πάντα και θα ξαναστησω όλο το ενυδρείο από την αρχή για τελειώνω με την BBA που είναι πλέον λίγη αλλά υπάρχει και να αλλάξω λίγο σχέδιο...

Επίσης λέω να βάλω το serene που πήρα για το reef σε αυτό τελικά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ξέρουμε κανέναν που να φτιάχνει και να πουλάει καλά (βασικά πολύ καλα) λιπάσματα για να αλλάξω τα tropica? θελω ολο το σέτ και καλιο ..... κάτι δοκιμασμένο σε δύσκολα φυτά ομως.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Δημήτρη, 

Το serene τι είναι?

Καλορίζικο το φωτιστικό και όσον αφορά την ρύθμιση δεν σε φοβάμαι, είμαι σίγουρος ότι θα το βρεις με την εμπειρία που έχεις. Η εμπειρία μου στο φυτεμένα (3 έχω) είναι όλα στο medium και με δύσκολα φυτά μια χαρά πάνε χωρίς να παλεύω με άλγες. 

Για λίπανση ψάξε στις αγγελίες, είναι η κοπέλα από Μεταμόρφωση Αττικής είναι master και σου φτιάχνει ότι θες.. έμεινα πολύ ευχαριστημένος. Καλή συνέχεια 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, mik7 said:

Γειά σου Δημήτρη, 

Το serene τι είναι?

Καλορίζικο το φωτιστικό και όσον αφορά την ρύθμιση δεν σε φοβάμαι, είμαι σίγουρος ότι θα το βρεις με την εμπειρία που έχεις. Η εμπειρία μου στο φυτεμένα (3 έχω) είναι όλα στο medium και με δύσκολα φυτά μια χαρά πάνε χωρίς να παλεύω με άλγες. 

Για λίπανση ψάξε στις αγγελίες, είναι η κοπέλα από Μεταμόρφωση Αττικής είναι master και σου φτιάχνει ότι θες.. έμεινα πολύ ευχαριστημένος. Καλή συνέχεια 

to serene ειναι αυτο!
 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλά μιλάμε είναι ΜΑΓΕΙΑΑΑΑΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

στα θαλασσινά δεν δείχνει ετσι (για εκει το πήρα) γιατί σαν να σου κόβει αυτό το ωραίο μπλέ που έχουν.... ενα σταθερό σκουρο φόντο νομίζω ειναι καλύτερο! γιαυτό λεω να το βάλω στο φυτεμένο. Ακομη δοκιμές κανω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σύντομα θα ξαναστήσω το ενυδρείο... ξέρετε κανένα υπόστρωμα που να βοηθάει κάπως τη cuba να μένει λίγο στη θέση της??? Επίσης ιδέες για ενεργό υπόστρωμα? (ναι το ξέρω ότι δεν χρειάζεται αλλά πάντα έτσι ξεκινάω, με βοηθάει πολύ το πρώτο 6μηνο, όχι δεν μου δημιουργούν αλγες όσες φορές το δοκιμασα)

Link to comment
Share on other sites

On 24/8/2021 at 6:07 ΜΜ, Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος said:

ξέρουμε κανέναν που να φτιάχνει και να πουλάει καλά (βασικά πολύ καλα) λιπάσματα για να αλλάξω τα tropica? θελω ολο το σέτ και καλιο ..... κάτι δοκιμασμένο σε δύσκολα φυτά ομως.

Αν επιτρέπεται γιατί θέλεις να αλλάξεις τα τρόπικα? 

Link to comment
Share on other sites

Για το κόστος.... βλέπω εδώ μέσα μερικά πολύ καλύτερα ενυδρεία από το δικό μου και είναι μόνο με λιπάσματα απο τον συγκεκριμένο που πήρα.
Δεν βλέπω το λόγο να πληρώνω τα 3πλάσια λοιπόν!  Απλά το λάθος μου είναι ότι τα άλλαξα ταυτόχρονα με το φωτιστικό και τώρα δεν θα ξέρω τυχόν αλλαγές που θα προκύψουν στα φυτά που θα οφείλονται!

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και τώρα περιμένουμε.... (θα μπουν κάποια φυτά ακόμη βέβαια)

FJIMG_20210916_123111.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...