Jump to content

nerite


salTasos

Recommended Posts

ξαφνικά το ενυδρείο μου απέκτησε πάρα πολλούς μικρούς nerite ;)

http://www.shellmuseum.org/Sanibel/shells_virginea.html

το παράξενο είναι ότι δεν έχω μεγάλους να πω ότι γεννήσαν …

που βρέθηκαν τόσοι μικροί ?

α) ηρθαν σε βραχάκι κοραλλιού .. όπως τα βλέπω ( είναι πολλά )

β) υπήρχαν πάντα τα αυγά τους στο ενυδρείο μου .. και τώρα για κάποιο λόγο έγινε εκκόλαψη

γ) ηρθαν αυγά πάνω σε βράχο κοραλλιού

ενδιαφέρον είναι ότι σύμφωνα με τον Sprung δεν έχουν αναφερθεί γέννες αυτού του σαλιγκαριού σε ενυδρεία ..

την τοπική αγορά την έχουμε καλύψει .. πάμε τώρα για εξαγωγές :)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι υπάρχουν είδη μικρών νεριτών, που δεν μεγαλώνουν πολύ. Έρχονται σαν λαθρεπιβάτες, αλλά πολλαπλασιάζονται μια χαρά στο κλειστό σύστημά μας.

Προσωπικά, παρατηρώ πάντα νερίτες στο ενυδρείο μου, ιδιαίτερα στο refugium, κατά τη διάρκεια της νύχτας.

Ότι είδος και να είναι πάντως, να σου ζήσουν.

Link to comment
Share on other sites

τα έχω εντοπίσει αρκετό καιρό …

.. το αναφέρω όμως τώρα γιατί τα βλέπω να μεγαλώνουν ..

.. για να δούμε ..

Link to comment
Share on other sites

Tετοια υπεροχα ζωντανα ειχα μπολικα στο ενυδρειο με τους ιπποκαμπους που ειχα για περιπου 1 χρονο. Αλγαριουμ κανονικα το ενυδρειο με την μαγκροβια στη μεση και αυτα ολο γενουσανε. Τους αρεσε η αλγη και τρεφοντουσαν κυριος απο αυτη. Οταν ξεστησα το ενυδρειο αυτο, και καθαρισα τα βραχο για να παει σε fish-only+live rock δεν τα ξαναειδα... Αλλα οσο ηταν στις συνθηκες που θελανε, ηταν οι καλυτεροι κατοικοι του ενυδρειου. Πριν 2 χρονια το ειχα στησει, πριν ενα χρονο το διελυσα για κατι αλλο...Ωραιοι οι ιπποκαμποι, αλλα....πολυ....βαρετοι..... :)

Link to comment
Share on other sites

ξαφνικά το ενυδρείο μου απέκτησε πάρα πολλούς μικρούς nerite :angry2:

http://www.shellmuseum.org/Sanibel/shells_virginea.html

το παράξενο είναι ότι δεν έχω μεγάλους να πω ότι γεννήσαν …

που βρέθηκαν τόσοι μικροί ?

α) ηρθαν σε βραχάκι κοραλλιού .. όπως τα βλέπω ( είναι πολλά )

β) υπήρχαν πάντα τα αυγά τους στο ενυδρείο μου .. και τώρα για κάποιο λόγο έγινε εκκόλαψη

γ) ηρθαν αυγά πάνω σε βράχο κοραλλιού

ενδιαφέρον είναι ότι σύμφωνα με τον Sprung δεν έχουν αναφερθεί γέννες αυτού του σαλιγκαριού σε ενυδρεία ..

την τοπική αγορά την έχουμε καλύψει .. πάμε τώρα για εξαγωγές ;)

Φίλε Τάσο καλησπέρα.

Η οικογένεια Neritidae είναι από τις ομορφότερες αλλά και τις μικρότερες, σε τελικό μέγεθος αλλά και μέλη. Αριθμεί κάπου στα 50 ξεχωριστά είδη.

Θα προτιμούσα να πόσταρες μια φώτο για να δούμε αν όντως είναι μια nerita καθώς υπάρχουν πολλές άλλες οικογένειες πολύ συγκενικές αυτής της συγκεκριμένης. π.χ. littorinidae, naticidae.

Αν και προσωπικά μου αρέσει η συγκεκριμένη οικογένεια μαλακίων, έχω γύρω στα 20 είδη στη συλλογή μου. Πολλά από τα είδη της οικογένειας αυτής δεν μεγαλώνουν πέρα των 3-4χιλιοστών και το μεγαλύτερο μέλος στα 3-4εκ.

Ένας τρόπος να ξεχωρίσουμε μια νερίτα είναι από το κάτω μέρος της.

Αφού αναπτύξαμε το θέμα νερίτες, ψάξτε λέξη κλειδί:

Clypeolum Latissimum :) 3cm

Smaragdia Viritis(απαντάται και στη Μεσόγειο)3-4mm

Θα σας απογοητεύσω όμως γιατί σχεδόν όλα τα είδη αυτά μπορείς να τα βρείς σε μεγάλους αριθμούς, έτσι που δεν τις κάνει σπάνιες όπως τουλάχιστον κάποιες cypraea.

Link to comment
Share on other sites

ναι είναι μικρά ;)

αν είσαι συλλέκτης θα τα βλέπεις σίγουρα με άλλο μάτι :wootwoot:

..δε λέω .....καλό είναι να έχει κάποιος γέννες από σπάνια σαλιγκάρια ..

.. αρχικά όμως μας ενδιαφέρει να είναι χρήσιμα και να μην κάνουν ζημιές :angry2:

ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες :)

post-434-1178651286_thumb.jpg

post-434-1178651314_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ναι είναι μικρά ;)

αν είσαι συλλέκτης θα τα βλέπεις σίγουρα με άλλο μάτι :wootwoot:

..δε λέω .....καλό είναι να έχει κάποιος γέννες από σπάνια σαλιγκάρια ..

.. αρχικά όμως μας ενδιαφέρει να είναι χρήσιμα και να μην κάνουν ζημιές :angry2:

ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες :)

Καλημέρα Τάσο και λοιποί ενδιαφερόμενοι!

Όχι Τάσο, δεν υποτιμάω αυτή την οικογένεια, απεναντίας είναι πολύ όμορφες και καλό είναι να τις έχετε στο ενυδρείο σας καθώς όλα τα μέλη της είναι άκακα και φυτοφάγα. Εξ'αλλου όπως έχω ήδη πει παραμένουν μικρές, τόσο που δύσκολα κάνουν εμφανή την παρουσία τους.

Θα σε απογοητεύσω φίλε μου όμως με αυτή μου την παρέμβαση, γιατί το ζωντανό που βρήκες ΔΕΝ είναι Νερίτα. (Nerita).

Αν και πολύ θολές οι φώτο που μου έστειλες, πιο πολύ μου μοιάζει για κάποιο είδος Trochidae και κάποιο γνωστό μου είδος monilea Belcheri. Ψάξε το. Αν είναι όντως αυτό, τότε δεν ξέρω αν κάνω καλό αυτή την στιγμή, αλλά πάρτε τις μακριά από σπόγκους καθώς μερικές από αυτές τρέφονται με αυτούς.

Αν θέλεις καλύτερη αναγνώριση, βρες φωτογραφική μηχανή με καλό micro φακό και προσπάθησε ξανά. Αν και είμαι 70% σίγουρος για αυτό που είπα, ίσως να είναι κάτι άλλο π.χ. μέλος οικογενειών Turbinidae και κάποια από τις υποομάδες της, που σε αυτή την περίπτωση είναι άκακα πλάσματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Τάσο και λοιποί ενδιαφερόμενοι!

Όχι Τάσο, δεν υποτιμάω αυτή την οικογένεια, απεναντίας είναι πολύ όμορφες και καλό είναι να τις έχετε στο ενυδρείο σας καθώς όλα τα μέλη της είναι άκακα και φυτοφάγα. Εξ'αλλου όπως έχω ήδη πει παραμένουν μικρές, τόσο που δύσκολα κάνουν εμφανή την παρουσία τους.

Θα σε απογοητεύσω φίλε μου όμως με αυτή μου την παρέμβαση, γιατί το ζωντανό που βρήκες ΔΕΝ είναι Νερίτα. (Nerita).

Αν και πολύ θολές οι φώτο που μου έστειλες, πιο πολύ μου μοιάζει για κάποιο είδος Trochidae και κάποιο γνωστό μου είδος monilea Belcheri. Ψάξε το. Αν είναι όντως αυτό, τότε δεν ξέρω αν κάνω καλό αυτή την στιγμή, αλλά πάρτε τις μακριά από σπόγκους καθώς μερικές από αυτές τρέφονται με αυτούς.

Αν θέλεις καλύτερη αναγνώριση, βρες φωτογραφική μηχανή με καλό micro φακό και προσπάθησε ξανά. Αν και είμαι 70% σίγουρος για αυτό που είπα, ίσως να είναι κάτι άλλο π.χ. μέλος οικογενειών Turbinidae και κάποια από τις υποομάδες της, που σε αυτή την περίπτωση είναι άκακα πλάσματα.

Link to comment
Share on other sites

έχω σφουγγάρι και δεν έτυχε να δω κανένα σαλιγκαράκι πάνω του ..

.. ελπίζω να είναι από τα φρόνιμα .. γιατί είναι δύσκολος ο έλεγχος τους

να είσαι καλά :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...