Jump to content

τι χρειάζεται για να είμαστε απόλυτα σωστοί????


mix@ss

Recommended Posts

Φίλοι και φίλες καλησπέρα.Ξεκινάω το στήσιμο ενός καινούργιου ενυδρείου γλυκού νερού γύρω στα 250 λίτρα.Το μόνο όμως που έχω αυτή τη στιγμή από εξοπλισμό είναι ένα εξωτερικό φίλτρο και και ένα εσωτερικό φίλτρο με ένα θερμοστάτη(τα 2 τελευταία είναι ενσωματωμένα στο ενυδρείο)Τι άλλο κατά την γνώμη σας χρειάζομαι από άποψη εξοπλισμού για να είμαι απόλυτα σωστός?

phμετρο? είναι απαραίτητο.....?

α/ο ? >>

φίλτρο άμμού? χρειάζεται....?

σκίμμερ? χρησιμοποιείται στα γλυκού νερού?

κάτι άλλο που να μην γνωρίζω ούτε την ύπαρξή του???????

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι και φίλες καλησπέρα.Ξεκινάω το στήσιμο ενός καινούργιου ενυδρείου γλυκού νερού γύρω στα 250 λίτρα.Το μόνο όμως που έχω αυτή τη στιγμή από εξοπλισμό είναι ένα εξωτερικό φίλτρο και και ένα εσωτερικό φίλτρο με ένα θερμοστάτη(τα 2 τελευταία είναι ενσωματωμένα στο ενυδρείο)Τι άλλο κατά την γνώμη σας χρειάζομαι από άποψη εξοπλισμού για να είμαι απόλυτα σωστός?

phμετρο? είναι απαραίτητο.....?

α/ο ? >>

φίλτρο άμμού? χρειάζεται....?

σκίμμερ? χρησιμοποιείται στα γλυκού νερού?

κάτι άλλο που να μην γνωρίζω ούτε την ύπαρξή του???????

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Καλώς όρισες στο φόρουμ και καλή συνέχεια.

Έχεις επιλέξει το καλύτερο χόμπυ, συγχαρητήρια! ;):)

Ο εξοπολισμός έχει να κάνει με το τι ψάρια πρόκειται να βάλεις στο ενυδρείο σου (θαλασσινό ή γλυκό νερό).

Όταν αποφασίσεις τότε οι εξοπλισμοί των δύο είναι πολύ διαφορετικοί σε είδος αλλά και τιμή.

Τί πρόκειται να κάνεις? θαλασσινό ή γλυκό νερό?

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι και φίλες καλησπέρα.Ξεκινάω το στήσιμο ενός καινούργιου ενυδρείου γλυκού νερού γύρω στα 250 λίτρα.Το μόνο όμως που έχω αυτή τη στιγμή από εξοπλισμό είναι ένα εξωτερικό φίλτρο και και ένα εσωτερικό φίλτρο με ένα θερμοστάτη(τα 2 τελευταία είναι ενσωματωμένα στο ενυδρείο)Τι άλλο κατά την γνώμη σας χρειάζομαι από άποψη εξοπλισμού για να είμαι απόλυτα σωστός?

phμετρο? είναι απαραίτητο.....?

α/ο ? >>

φίλτρο άμμού? χρειάζεται....?

σκίμμερ? χρησιμοποιείται στα γλυκού νερού?

κάτι άλλο που να μην γνωρίζω ούτε την ύπαρξή του???????

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Φίλε μου, συγνώμη, να με συγχωρείς. Η κούραση βλέπεις!!!

Αφού έχεις επιλέξει ήδη γλυκό νερό, τότε τα πράγματα είναι ευκολότερα.

ΡΗ μετρο δεν είναι απαραίτητο. Βασικά τίποτε από αυτά που έχεις ρωτήσει στο κάτω σκέλος της δημοσίευσης σου.

Βασικά πράγματα είναι:

Υγρά τεστ ΡΗ, ΚΗ, GH, NO2, NH3-4

Φίλτρο/κυκλοφορητής (που ήδη έχεις) μπορείς κιόλας να τα κάνεις και συνδιασμό.

Θερμόμετρο

Θερμάστρα ενυδρείου

Αεραντλία

Αφού ξεκινάς καινούργιο ενυδρείο, θέλεις ζωντανά βακτήρια(σκέυασμα) ή μπόλιασμα από άλλο υγειές ενυδρείο.

Λάμπες έχεις?

Αν έχω ξεχάσει κάτι κάποιος άλλος φίλος θα το προσθέσει.

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου σε ευχαριστώ για την ομολογουμένως γρήγορη απάντηση.Το ενυδρείο που στήνω είναι το δεύτερό μου,οπότε γνωρίζω μερικά πράγματα για αρχή.Απλά ήθελα να ξέρω εάν υπάρχει κάτι που θα με βοηθούσε στην συντήρηση και την καθαρότητα του νερού.Λάμπες έχω αλλά σκέφτομαι να βάλω τ5 ή τ8 σε λίγο.Προτάσεις?

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου σε ευχαριστώ για την ομολογουμένως γρήγορη απάντηση.Το ενυδρείο που στήνω είναι το δεύτερό μου,οπότε γνωρίζω μερικά πράγματα για αρχή.Απλά ήθελα να ξέρω εάν υπάρχει κάτι που θα με βοηθούσε στην συντήρηση και την καθαρότητα του νερού.Λάμπες έχω αλλά σκέφτομαι να βάλω τ5 ή τ8 σε λίγο.Προτάσεις?

Μπορείς να αγοράσεις (αν δεν έχεις ήδη) μαγνητάκι καθαρισμού των γυάλινων επιφανιών, καθώς και σκούπα βυθού. Αυτά είναι όλα. Τώρα για λάμπες, εδώ μαζί μας αυτή την στιγμή είναι και ο ειδικότερος (george hmmy).

Link to comment
Share on other sites

για λαμπες εγω εχω Τ8 osram cooldaylight 15w και ειναι πολυ καλη και φθινη.βγαινει στα 6500kelvin και κανει και για φυτα.την πηρα 3 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...