Jump to content

Πολύ βαθύ για corys?


viciouscircle

Recommended Posts

Έχω αδυναμία στα corydoras :) αλλά για ενυδρείο 200 lt με Υ=55cm έχω την εντύπωση οτι δεν κάνουν ;) .Απλά θέλω να το σιγουρέψω, τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα :)

Εγώ τα έχω σε ενυδρείο ύψους 70 εκ και γεννάνε κανονικότατα ;)

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει μεγάλε... με έκανες μάγκα τώρα :) ...corys στο καινούριο μου, και μου είχαν πεί πως θέλουν το πολύ 35cm, τέλεια, βέβαια αυτό θα συμβεί το επόμενο χειμώνα λόγω χρημάτων και απουσίας μου αλλά πάνω απ'όλα η καλή προετοιμασία για καλό αποτέλεσμα...

10^10/10^-10 ευχαριστώ Γιάννη.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, δεν θα τα δυσκολέψει καθόλου το ύψος του ενυδρείου. Περισσότερο πρέπει να εστιάσεις στις συνθήκες που θα τους προσφέρεις και στην πιθανή ασυμβατότητα με άλλα είδη και όχι σε αυτό. Επίσης το είδος του βυθού παίζει μεγάλο ρόλο - πρέπει να είναι αρκετά ψιλό χαλίκι ή άμμος, για να μην καταστρέφονται τα ευαίσθητα μουστάκια τους.

Σε περίπτωση γέννας και εκκόλαψης τελικά κάποιων αυγών, ίσως είναι μικρό πρόβλημα για την επιβίωση όλων των μικρών στην αρχή, αλλά αν μιλάμε για κοινωνικό ενυδρείο, ίσως να είναι δευτερεύων θέμα επίσης (θα έχουν άλλους, μεγαλύτερους από αυτό κινδύνους).

Link to comment
Share on other sites

Κοπαδάκι των 6 καλά θα είναι η παραπάνω;Ο βυθός θα είναι άμμος 0.25-0.5 mm και το φίλτρο sump οπότε μάλλον θα περνάνε καλα...

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Αφού μιλάς για 200άρι ενυδρείο, βάλε περισσότερα (10-12).

Οσο περισσότερα είναι τόσο καλύτερη κοινωνία κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπούν και αρκετές γαριδούλες Caridina japonica για τον έλεγχο της άλγης + κάποια κοπαδάκια τα οποία ακόμα ψάχνω, οπότε για να αποφύγω την ιχθυοφόρτωση ίσως δεν βάλλω και τόσα πολλά corys.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως τα κορυντοράκια κάνουν τρελά παιχνίδια όταν είναι πολλά :)

Link to comment
Share on other sites

Αφού μιλάς για 200άρι ενυδρείο, βάλε περισσότερα (10-12).

Οσο περισσότερα είναι τόσο καλύτερη κοινωνία κάνουν.

...και τόσο λιγότερο αρρωσταίνουν...

Σου προτείνω να "κόψεις" από αλλού και όχι από τα corys. Εχω παρατηρήσει ότι σε μεγάλες ομάδες (και με την προϋπόθεση ότι έχουν τις σωστές συνθήκες) προσβάλλονται δυσκολότερα από παθογόνα (είναι ευαίσθητα σε βακτηριδιακές μολύνσεις κυρίως). Και αυτό μάλλον έχει να κάνει με το πως νοιώθουν, όταν είναι πολλά. Είναι κατ' εξοχήν κοπαδόψαρα και καλύτερα να τα έχεις σε μεγάλες ομάδες εάν μπορείς και επαρκεί το ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως τα κορυντοράκια κάνουν τρελά παιχνίδια όταν είναι πολλά :)

Πραγματι

;)

Link to comment
Share on other sites

Όταν ξεκίνησα το 60λιτρο είχα απογοητεύσει το είδος :) αφού οι γνώσεις μου ήταν περιορισμένες αλλά και τα λίτρα λίγα οπότε νοιώθω οτι τους το χρωστάω άρα δεκτές οι προτάσεις για τον πληθιυσμό.Βέβαια επειδή και οι γαρίδες θέλουν τον Γερμανό τους εεε το κοπαδάκι τους, για να είναι αποτελεσματικές με την άλγη,ψάχνομαι και σ'αυτές σε αριθμό.Προτάσεις;

Και κάτι άλλο, οι ποικιλίες corys συνδυάζονται επιτυχώς;

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Για ένα ενυδρείο 180lt πόσα cory προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις μόνο cory 20 άνετα (εξαρτάτε από το είδος του cory που θα βάλεις)

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις μόνο cory 20 άνετα (εξαρτάτε από το είδος του cory που θα βάλεις)

Corydoras Bronze μαζί με scalaria.

Έγινε επεξεργασία - geo_hal
Link to comment
Share on other sites

Σε 180 καθαρά μπορείς να βάλεις ένα ζευγάρι σκλάρια (προσπάθησε να βρεις μεγάλα και να είναι ζευγάρι, τα σκαλάρια μικρά έχουν πιο έντονο το ένστικτο της ομάδας),7-8 cory και 4 cae και έχεις έναν καλώ συνδυασμό όλα τους είναι ψάρια που το ένα αφήνει ήσυχο το άλλο.

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...