Jump to content

Ασπρισμα σε μοντιπορα?


Recommended Posts

αυτο ειναι με τα μουστακια ναι ..ο revolution1925 εβγαλε 45 cm σκουλήκι απο τον βραχο αφου τον εσπασε και ηταν γεματος λαγουμια...

 

απο οτι λενε επιτιθεται sta zoa..και παλι καλα ειναι απο την απεναντι πλευρα ολοι οι zoa μου

 

Ολα τα ειχαμε το πάθαμε και αυτο!!:matrix:

 

Σας ευχαριστω πολύ όλους για τις χρήσιμες απαντήσεις σας!!

 

1 royal gramma basslet,  2 clown εχω και 3 skunk γαριδες εχω δεν εχω θεμα με το setup e,?να παω να βρω sixline

 

Πανε ολα μαζι με οτι λεει εδω https://www.liveaquaria.com/general/general.cfm?general_pagesid=540

Έγινε επεξεργασία - trelalix
Link to comment
Share on other sites

Η κυκλοφορια νερου σε εκεινο το σημειο του ενυδρειου ειναι πολυ χαμηλη με επαρκη φωτισμο επισης..Ισως να την βρισκει εκει γιατι ξαναεφτιαξε παλι το τουνελ του προς την μαντιπορα το βραδυ..

δεν την ακουμπαει ομως ακομα...Ισως να την επηρεασε για καποιο λογο επειδη φωλιασε απο κατω της??Δεν νομιζω ναχει θεμα το κοραλι γιατι εξαπλωνεται αρκετα απο τοτε που ηταν frag.Θα το παρακολουθησω παντως..

 

Επισης αν ειναι μικρο το sixline θα κανει δουλεια ?Φαινεται μεγαλο το σκουλικι..Με skunk γαριδες εχει κανεις εμπειρια αν συμβιωνουν τα sixline?

Έγινε επεξεργασία - trelalix
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος trelalix έγραψε:

Η κυκλοφορια νερου σε εκεινο το σημειο του ενυδρειου ειναι πολυ χαμηλη με επαρκη φωτισμο επισης..Ισως να την βρισκει εκει γιατι ξαναεφτιαξε παλι το τουνελ του προς την μαντιπορα το βραδυ..

δεν την ακουμπαει ομως ακομα...Ισως να την επηρεασε για καποιο λογο επειδη φωλιασε απο κατω της??Δεν νομιζω ναχει θεμα το κοραλι γιατι εξαπλωνεται αρκετα απο τοτε που ηταν frag.Θα το παρακολουθησω παντως..

 

Επισης αν ειναι μικρο το sixline θα κανει δουλεια ?Φαινεται μεγαλο το σκουλικι..Με skunk γαριδες εχει κανεις εμπειρια αν συμβιωνουν τα sixline?

Θα επιβιώσει και εύκολα. Για μένα βάλε ένα μελανούρια. 

Επισεις πάρε ένα ψαλίδι και κόψε το σημείο με τα πετραδάκια. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Nik..το καθαρισα με την βουρτσα πριν λιγο και εβαλα και ενα sixline σημερα

 

Μου χες πει οταν συζητουσαμε για ενα ειδος  wrasse(κιτρινο σε χρωμα ψαρακι αν δεν κανω λαθος αυτο που μου ειχες προτεινει) και μελανουρι για να ξεφορτωθω τα καβουρια και να κραταω καθαρες τις αποικιες με τους zoa..δεν θυμαμαι τα ειδη ακριβως

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος trelalix έγραψε:

Καλησπερα Nik..το καθαρισα με την βουρτσα πριν λιγο και εβαλα και ενα sixline σημερα

 

Μου χες πει οταν συζητουσαμε για ενα ειδος  wrasse(κιτρινο σε χρωμα ψαρακι αν δεν κανω λαθος αυτο που μου ειχες προτεινει) και μελανουρι για να ξεφορτωθω τα καβουρια και να κραταω καθαρες τις αποικιες με τους zoa..δεν θυμαμαι τα ειδη ακριβως

Chrysous Kai melanouros

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα!

 

Σημερα σαν να εχει βρει το χρωμα της η μοντιπορα οπως φαίνεται και απο την φωτο, επειδη δεν την ακουμπαει πλεον αφου βουρτσιζω 2 μερες το σημειο..Μαλλον το ασπρισμα οφειλεται στο eunicid (καποια ουσια που εχει το ζελεδενιο τουνελ ισως???)διοτι εχει ασπρισει και το σημειο του βραχου που περναγε το λαγουμι του...

 

Το sixline κανει δουλεια το μαναρι μου και περιφερεται εκει γυρω γυρω στο σημειο εκεινου του βραχου ,το εχει εντοπισει προφανως και δεν  εχει αφησει το eunicid να τελειωσει το λαγουμι του οπως θα ηθελε κατα την διαρκεια της νυχτας !!

 

να στε καλα..!

IMG_0235.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

χθες εφυγε το κομματι του βραχου το κατω ολο ..

 

το σπασα απο περιεργεια και ηταν ολο λαγουμια και αυτο κομματακια

Έγινε επεξεργασία - trelalix
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ναι  μεσα στον βραχο που πεταξα..

 

Το six line θα πρεπε να το αφησω 2-3 μερες νηστικo:matrix:

Έγινε επεξεργασία - trelalix
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...