Jump to content

Πρόβλημα με άλγη σε αφρικανικο


FotisAthanasiadis

Recommended Posts

Ημαρτον Φωτη,βαλε το σφουγγαρι επιτελους.

Link to comment
Share on other sites

Καθαρισα το φίλτρο, τους σωληνες και έβαλα το σφουγγάρι. Αν έχω μια μίξη (50-50) από ελαφρόπετρα κ μακαρονι θα υπάρχει πάλι προβλημα? Σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις αλλά από κάπου πρέπει να μάθω και εγώ.:)

Link to comment
Share on other sites

Γιατι κολλησες με την ελαφροπετρα?την βρισκεις τοσο πιο φθηνα?

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω δεν ξερω...ο @argy1 σου ειπε τα θεματα της ελαφροπετρας. εσυ θα αποφασισεις. Αν αντεχεις τα 10ευρω δωστα καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος FotisAthanasiadis έγραψε:

Καθαρισα το φίλτρο, τους σωληνες και έβαλα το σφουγγάρι. Αν έχω μια μίξη (50-50) από ελαφρόπετρα κ μακαρονι θα υπάρχει πάλι προβλημα? Σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις αλλά από κάπου πρέπει να μάθω και εγώ.:)

Θα ειναι χειροτερα γιατι οι ελαφροπετρες θα σφηνωνουν μεσα στις τρυπες απο το μακαρονι.

Γνωμη μου,δεν χρειαζεσαι 8λτ βιολογικο.Παρε δυο λιτρα αλλα να ειναι καλο.Εχει κεραμικο μακαρονι, η dolphin εχει με 5 ευρω το λιτρο και υπαρχουν κι αλλα.Δεν ξερω απο που ψωνιζεις και τι επιλογες εχεις.

 

Αν τελικα βαλεις μισο μισο,φροντισε να ειναι σε δυο ξεχωριστα διχτακια και μην τα μπερδεψεις και τα δυο μαζι για τον λογο που προανεφερα.

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει θέμα απλώς τα πιο φθηνά που βρήκα από ίντερνετ βγαίνουν περίπου 30€ για 1,5 λίτρα που χρειάζομαι και νιώθω πως με κλέβουν:P...Από σφουγγάρια τι άλλο χρειαζομαι? Επίσης πως η ροή του φίλτρου επηρεαζει τόσο την άλγη?

 

Έγινε επεξεργασία - FotisAthanasiadis
Link to comment
Share on other sites

Απο σφουγγαρι τιποτα αλλο.Μια χαρα εισαι.

Απο βιολογικο επισης αν δεν μπορεις ή δεν θελεις να το αλλαξεις μπορεις να το καθαρισεις καλα με νερο ενυδρειου,να το ξαναβαλεις και να φροντιζεις οσο γινεται να μην μπουκωνει οπως και το σφουγγαρι.

 

Ενα βουλωμενο φιλτρο παιζει ταιραστιο ρολο στην εμφανιση της αλγης οπως και στο ιζημα που δημιουργειται στο βυθο και σε νεκρα σημεια οπως πχ αναμεσα στις πετρες και στα διακοσμητικα του ενυδρειου.Οι αλλαγες νερου επισης ειναι το ιδιο σημαντικες.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να χρειαζεσαι 1,5 λιτρο,πρεπει να βαλεις τοσο οσο να κανεις την δουλεια σου.Το σιποραξ πχ μια συσκευασια κανει για τα 200 λιτρα σου και 30 δεν κανει,απο αλλη εταιρια 1λιτρο μακαρονι εχει 12.Ψαξε λιγο καλυτερα.Απο σφουγγαρια αν μενει χωρος να σου πει καλυτερα ο @argy1 που εχει το ιδιο.Για την κυκλοφορια με την αλγη εκτος οτι οταν εχεις ενυδρειο φαινεται,ακομη και καλη να εχεις οπου εμποδιζεται η ροη αναπτυσσεται.Τωρα υποψιαζομαι γτ εκει κολλαει πιο ευκολα και βρισκει πιο ευκολα θρεπτικα.

Link to comment
Share on other sites

Για λάμπες πρέπει να αγοράσω συγκεκριμένες για ενυδρείο η και οι απλές λάμπες φθορισμού ειναι το ίδιο?

Επίσης 2*29 watt τ5 στα 4κ Κέλβιν είναι καλα?

Link to comment
Share on other sites

Update:

Η άλγη έχει μειωθεί αρκετά στον βυθό!! Στις πέτρες δεν μπορώ να διακρίνω κάτι.

Και κάποιες ακόμη ερωτήσεις:)

Θέλω να αλλάξω το στήσιμο του ενυδρείου μου(να βάλω περισσότερες πέτρες ξύλα κτλ γτ βλέπω πως με τα νέα ψαράκια δεν θα φτάνουν οι κρυψώνες) Μπορεί να γίνει αυτό?

Για λάμπες πόσα watt είναι καλά και πρέπει να αγοράσω ενυδρεία λες t5?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...