Jump to content

DIY plexiglass βέργα-βάση για βάση φωτιστικού


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

 

Καθώς πρέπει να φτιάξω μια βαση απο plexi glass αποτελούμενη ουσιαστικα απο μια βεργα περιπου Μ:48(μηκος ενυδρείου)xΠ:4xΥ:1cm(για να μην κάνει κοιλιά) η οποία θα ακουμπήσει στις πλαινες πλευρες του ενυδρείου και στην οποία θα πιάσει η βάση - σφιγκτηρας του φωτιστικου

Γνωρίζει κάποιος που μπορώ να απευθυνθώ και σε ποιον για να κάνουμε αυτή την μικρή κατασκευή από plexi glass;;; 

 Ευχαριστώ!!! :)

 

Έγινε επεξεργασία - jasonakos
Link to comment
Share on other sites

Carbonacryl περιστέρι! Εκτός και @ν θές να το κάνεις μόνος σου. Θα χρειαστείς κόλλα (εχει στην carbonacryl) και μία σέγα που να κόβει το πλέξι

Link to comment
Share on other sites

Επίσης και στον Σπακουρη στον Πειραιά!

Ειναι χονδρεμπορας για επαγγελματίες αλλά εξυπηρετεί και πελάτες όπως εμείς! 

Κόβει ότι θες από διαστάσεις!

Δεν ξέρω αν ασχολείται να σου κολλήσει κομμάτια, που δεν το νομίζω, αλλά έχει και "κόλλα" να αγοράσεις για να τα κολλήσεις εσύ!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά ! :bow: θα τους κοιτάξω και τους δύο ! 

Link to comment
Share on other sites

Έχει και φύλλα στα Leroy merlin αλλά θα πρέπει να κόψεις εσύ με μια σεγα. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έφτιαξα καπάκι από πλέξι με τρύπες για τα ανεμιστηράκια για να μη χαλάω το κανονικό. Αφοι Κούκη, Ψυχικό. Πολύ εξυπηρετικό το παιδί που είναι εκεί και η δουλειά έγινε όπως την ήθελα.

Link to comment
Share on other sites

On 8/10/2018 at 6:25 ΜΜ, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Έχει και φύλλα στα Leroy merlin αλλά θα πρέπει να κόψεις εσύ με μια σεγα. 

Τα έχει πάρει το μάτι μου αλλά νομίζω πως είναι αρκετά λεπτά για την δουλειά που τι θέλω εγώ με αποτέλεσμα η βέργα να κάνει "κοιλιά".

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες σας!

Περιμένω από Δευτέρα το φωτιστικό ώστε να πάω να φτιάξω την βάση !θα ανεβάσω και φωτογραφίες μόλις όλα είναι έτοιμα ! :)

Link to comment
Share on other sites

Έχει και πολύ χοντρά φύλλα που δεν παίζει να κάνουν κοιλιά 

1 hour ago, jasonakos said:

Τα έχει πάρει το μάτι μου αλλά νομίζω πως είναι αρκετά λεπτά για την δουλειά που τι θέλω εγώ με αποτέλεσμα η βέργα να κάνει "κοιλιά".

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Έχει και πολύ χοντρά φύλλα που δεν παίζει να κάνουν κοιλιά 

 

οντως?? :blink: ουτε καν δεν τα είχα προσεξει! ειχα δει προφανως μονο τα λεπτά κομμάτια

Σ' ευχαριστώ !

θα το κοιτάξω!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

Στα 48 cm αν δεν βαλεις "νευρα" πιστευω οτι και παλι θα στραβωσει αν παταει μονο στις 2 ακρες...

Όταν λες "νεύρα" εννοείς κάθετους άξονες από plexiglass κάτω από την βέργα για να την στηρίζουν? 
Έχεις κάποια φωτογραφία για να καταλάβω τι ακριβώς εννοείς??
Θεώρησα ότι δεν είναι μεγάλη η επιφάνεια κάλυψης (48cm) για να χρειαστεί κάτι παραπάνω..

Link to comment
Share on other sites

Για το 10mm που συζηταμε τουλαχιστον καλο θα ειναι απο την κατω μερια να κολλησεις σε αυτο ενα κομματι καθετο φαρδους γυρω στα 30 mm 2-3cm μικροτερο,για να το κανεις δηλαδη σαν Τ .Με αυτον τον τροπο δεν προκειται να στραβωσει ποτε αλλα θα χρησιμευει και σαν στοπ για να μην σου γλυστραει το φιλετο.

Κατα τα αλλα το plexiglass βγαινει σε παχος μεχρι τα 100mm και απο τα 30 και πανω θεωρειται αλεξισφαιρο. . .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...