Jump to content

Αναγνώριση Άλγης και τι κάνω


Recommended Posts

Ένα φυτό πρέπει να έχει τριχωιδή μαύρη άλγη αλλά δεν είμαι σίγουρος. Βάζω και φωτογραφία να μου πείτε. Τώρα πρόσεξα ότι το ίδιο πιάνει και η anubia που έχω. Τι μπορώ να κάνω; Οι μετρήσεις του ενυδρείου είναι οι εξής:

ΝΗ4: 0

ΝΟ2: 0

ΝΟ3: 50

GH: 10

KH: 5

PH: 7

CO2: 15 (Δεν έχω τέστ σύμφωνα με τον πίνακα το υπολόγισα.)

Απο φωτισμό έχω 3 λάμπες. Οι 2 είναι για φυτά και 1 daylight 18W η κάθε μια οι οποίες ανάβουν 10 ώρες ώρες οι 2 (1 για τα φυτά και 1 daylight) η άλλη ανάβει 8 ώρες. Όποτε στην ουσία 8 ώρες είναι όλες αναμένες και μόνο οι 2 (η μία για τα φυτά και η 1 daylight) 2 ώρες όπου αυτές οι 2 ώρες είναι 1 ώρα πριν ανάψει η 3 και 1 ώρα εφόσον σβήσει η τρίτη. Από φυτά έχω 1 Cryptocoryne undulata "broad leaves", 1 Anubias barteri var. angustifolia ("afzelii"), 2 Anubias barteri var. nana, 1 Microsorum pteropus 'Windelov", 1 ματσάκι Cabomba Aquatica, 1 ματσάκι Elodea Densa, 1 Echinodorus Orisis, 1 Tapis De Lilaeopsis 10*20, 1 Hygrophila Augustifolia, από την cabomba και την elodea έχω φυτέξει καμιά 20 ακόμα. Επίσης έχω CO2 αλλά όχι μπουκάλα, έχω πάρει από pet shop ένα που βάζεις ένα μίγμα σε ένα δοχείο που έχει καθώς επίσης η διάχυση γίνεται με σκάλα και βγάζει 1 φυσαλίδα κάθε 5 sec. Επίσης ρίχνω καθημερινά flourish excel και μια φορά την εβδομάδα ρίχνω sera florena.

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να μειώσεις τα νιτρικά σου και παράληλα κάνε ένα τέστ φωσφορικών! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...