Jump to content

Αποριες για setup ενυδρειου


Recommended Posts

πριν απο μια εβδομαδα μου χαρισανε ενα ενυδρειο carefur 120λ.........και οπως καταλαβαίνετε

δεν αρνήθηκα.Αλλα συμφωνα με τα λεγομενα σας κατι δεν μου αρεσει στο ολο setup του.

Arcadia T8 36" 30w Marine White Tube

red sea prizm skimer 100-400L

fluval 205

rena aquarist since 1954 150w θερμοστατης

maxi jet mp900

finalye3.jpg

Έγινε επεξεργασία - niksfyr
Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο βυθου με ανισιχει.................

post-1163-1178871023_thumb.jpg

post-1163-1178871046_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φίλε micsfyr..

για ενυδρείο μιας εβδομάδας .. είναι πρόωρα φορτωμένο με ψαράκια

γνώμη μου να βγάλεις αμέσως το αγγελόψαρο και τα clown ..

..

φίλτρα βυθού έβαζαν πριν πολλά πολλά χρόνια .. είναι μια μέθοδος που δεν προτείνεται στις μέρες μας

δυστυχώς οι πρώτες φωτογραφίες που ανέβασες δεν είναι ευδιάκριτες

στις επόμενες βλέπω ότι έχεις ένα αρκετά μεγάλο υψος υποστρώματος ( πόσο είναι ακριβός ?) με σπασμένο κοράλλι

και λίγο ζωντανό βράχο ..

.. θα μου δώσεις λίγο χρόνο για να σου πω τι δυνατότητες σου δίνει και τι πρέπει να προσέξεις ( αν δεν εχει προλάβει κάποιος άλλος από τα παιδιά του φόρουμ )

.. ο βράχος είναι λίγος για να στηρίξει τη βιολογία του ενυδρείου σου από μονος του .. αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να κάνεις δουλειά ..

.. πες μας τι οργανισμούς θέλεις να φιλοξενήσεις .. και γενικά πως σκέφτεσαι να συνεχίσεις

θα έχεις κοράλλια ? έχεις προτιμήσεις ? η θέλεις να σου πούμε ποια κοράλλια μπορείς να κρατήσεις με το φωτισμό που διαθέτει το ενυδρείο σου

τι μετρήσεις κάνεις στο νερό σου ? αμμωνία , ΝΟ2,ΝΟ3

περιμένουμε νεότερα :)

Link to comment
Share on other sites

φίλε salTasos

Το ενυδρειο δουλεβει 2 μηνες.........στα χερια μου εφτασε πριν μερικες μερες

γιαφτο ροταω.....αν κατι σιμαντικο ειναι λαθος

σκεφτομε να προστεσω λιγω βραχο ακομα οσο για τα ζωντανα ειναι ασιμβατα μεταχιτους????

μερικες photo ακομα

post-1163-1178877608_thumb.jpgpost-1163-1178877751_thumb.jpg

συνχορεστεμε για την ορθογραφιαpost-1163-1178878165_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φίλε niksfyr καταρχήν καλωσήρθες και από εμένα στο Aquazone!!!

Από τις foto που βλέπω νομίζω ότι έχουμε αρκετές ελλείψεις και δυστυχώς βλέπω ένα ενυδρείο που έχει ήδη ψάρια μέσα.

Όπως σου είπε και ο Τάσος τα φίλτρα βυθού είναι αρκετά ξεπερασμένα και καλά θα κάνεις να το αφαιρέσεις το ταχύτερο, αφού πρώτα απομακρύνεις τα ψάρια

Ο βράχος σου σίγουρα θέλει αρκετή παρέα ακόμα έτσι ώστε να στηρίξεις την βιολογία του συστήματος σου που τώρα από ότι κατάλαβα υπάρχει σε εξωτερικό φίλτρο.

Η κυκλοφορία σου θα χρειαστεί ενίσχυση με την προσθήκη του βράχου

Από μετρήσεις πως πας;;; Βάλε μας μερικές foto ακόμη

Τέλος θα ήθελα να σου προτείνω να περιηγηθείς στις σελίδες και τα άρθρα του Aquazone όπου θα βρεις σίγουρα πολλές πληροφορίες για το σύστημά σου.

Καλή συνέχεια και περιμένουμε τα νέα σου :)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για το ενδιαφερον σας.........

Τι προβλιμα μπορει να προκιπσει με αυτο το φίλτρο βυθού???

ειναι τοσο αναγκεα η αφερεση του!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η αφαίρεση του φιλτρου είναι το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις!!!

Αφου πρώτα απομακρύνεις τα ψαράκια...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για το ενδιαφερον σας.........

Τι προβλιμα μπορει να προκιπσει με αυτο το φίλτρο βυθού???

ειναι τοσο αναγκεα η αφερεση του!!!!!!

Αυτο το ειδος φιλτρου ειναι ξεπερασμενο εδω και....20 χρονια στα θαλασσινα ενυδρεια. ΜΜια εποχη που δεν ηταν τα εξωτερικα φιλτρα ηταν μια καλη και αξιοπιστη λυση. Στην πορεια ηλθαν τα εξωτερικα φιλτρα και τωρα σε ενα συστημα υφαλου, ολα γινονται απο τον ιδιο τον υφαλο! Βιολογια-κυκλος του αζωτου-απονιτρικοποιηση-πλακτον κτλ κτλ.

Το φιλτρο βυθου εχει σαν κυριο μειωνεκτημα οτι λειτουργει και σαν μηχανικο, οποτε κατακραταει ολες τις βρωμιες και σαπιζουν εκει, ουσιαστικα μολυνοντας το νερο σου ανα πασα στιγμη της ημερας! Για να μην αναφερω πως η διελευση νερου, εμποδιζει την σωστη λειτουργια της αμμου και δεν θα μπορεσει ποτε να αποκτησεις ενα dsb, δηλαδη την σωστη λειτουργια της αμμου.

Πιστευω να ημουν χρησιμος.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω να αντιλήφθηκες πολλές λεπτομέρειες, σχετικά για το στήσιμο ενός θαλασσινού ενυδρείου, από τις απαντήσεις που προηγήθηκαν και από τις περιηγήσεις σου στους διαλόγους του forum μας και τα άρθρα.

Αν ενδιαφέρεσαι αποκλειστικά για ένα Fish only ενυδρείο, που να φιλοξενεί αρκετά και απαιτητικά ψάρια, τότε είναι πιθανά να μη σε καλύψει η φυσική βιολογία. Στην περίπτωση αυτή τα μηχανικά βιολογικά φίλτρα είναι απαραίτητα, όχι όμως με τη μορφή φίλτρου βυθού, το οποίο μακροπρόθεσμα, θα σου εμφανίσει προβλήματα στη ισορροπία του συστήματός σου.

Δεν θα συνιστούσα συνδυασμό φυσικής και τεχνητής βιολογίας, οπότε η παρουσία του βράχου, θα πρέπει να είναι διακοσμητική. Βέβαια η επιλογή μεταξύ των δύο τρόπων βιολογικής επεξεργασίας, ανήκει στις προσωπικές σου επιλογές και του τι ακριβώς επιδιώκεις από το σύστημά σου.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...