Jump to content

Και τα απαράδεκτα συνεχίζονται...


Recommended Posts

Πρίν 2 περίπου ώρες μου χτυπάει την πόρτα μια κοπέλα που μένει στον πρώτο όροφο της πολυκατοικίας μου για να μου πει ότι αγόρασε ενυδρείο και αν θέλω να κατέβω να το δω. (Η κοπέλα με είχε δει πρόσφατα να βγάζω στα σκουπίδια το χαρτόκουτο από ένα 60άρι ενυδρείο που δεν έχω στήσει ακόμη)

Κατεβαίνω κάτω, και βλέπω 4 χρυσόψαρα μεγέθους από 5 έως 7 εκατοστά, και 2 γλύφτες περίπου 4 εκατοστά έκαστος, σε ένα ενυδρείο 14 ΛΙΤΡΩΝ να παλεύουν να αναπνεύσουν.

Αφού το πρώτο σοκ περνάει (και δεν υπερβάλλω στα λεγόμενά μου), την ρωτάω πόσην ώρα είναι τα ψάρια έτσι και από που τα πήρε.

Τα ψάρια και το ενυδρείο αγοράστηκαν από ένα κατάστημα του Παγκρατίου (το οποίο με είχε προβληματίσει και παλαιότερα με τις μεθόδους που κρατούσε τα ψάρια του). Και ο παραλογισμός συνεχίζεται. Ο καταστηματάρχης της πρότεινε να βάλει και άλλα ψάρια αν θέλει στο ενυδρείο γιατί "χωράνε" , της είπε ότι αντιχλώριο δεν έχει και να πάει από Δευτέρα να αγοράσει, και για βακτηρίδια ή στρώσιμο ούτε λέξη.

Προτού επεξεργαστώ καλά τα τεκταινόμενα, ανεβαίνω τρέχοντας στο σπίτι και κατεβαίνω με αντιχλώρια, βακτήρια, μακαρόνι από το εσωτερικό φίλτρο ενός μεγάλου ενυδρείου και μια ποσότητα κερατόφυλλου και αρχίζω να προσπαθώ να συμμαζέψω τα ασυμμάζευτα.

Το πρώτο που της λέω είναι να πάει τα ψάρια πίσω στο μαγαζί (το οποίο είχε μεν κλείσει εκείνη την ώρα, αλλά λόγω προσωπικής σχέσης που διατηρεί με τον καταστηματάρχη ήταν δυνατόν να βρεθούν). Η απάντηση που πήρα ήταν ότι τα ψάρια προορίζονται για το σπίτι του φίλου της και θέλει να τα κρατήσει. Οι όποιες εκκλήσεις μου για την ζωή των ψαριών δεν εισακούστηκαν και φορτισμένος της άφησα βακτήρια και αντιχλώριο, τα οποία ελπίζω πραγματικά να βάλει (όχι πως θα αλλάξει κάτι, αλλά έστω ρε γ...το να δείξει μια ανθρωπιά)

Έτοιμο φίλτράκι να της δώσω δεν έχω, και πριν λίγο που ξαναχτύπησα επειδή βρέθηκε ένα από φίλο συνχομπίστα της φάνηκε ταλαιπωρία να ξεβολευτεί απογευματιάτικα και να κατέβει 5 στενά πιο κάτω να το πάρει.

Όπως μου είπε χαρακτηριστικά "μια χαρά μου φαίνονται τα ψαράκια.."

Θα μπορούσα να γράφω με τις ώρες για την ανευθυνότητα όσων αντιμετωπίζουν τα ψάρια σαν στολίδια του σαλονιού τους και όχι σαν ζωντανούς οργανισμούς και φίλους, για τα καταστήματα όπως αυτό εδώ που θα έπρεπε να κλείνουν πριν καν πουλήσουν οτιδήποτε, και για την απανθρωπιά που μας χαρακτηρίζει ώς κοινωνία γενικότερα..

Θλίβομαι βαθύτατα, που αν και δεν έχω καιρό που ασχολούμαι με το συγκεκριμένο χόμπι (αλλά ζώα κάθε είδους υπήρχαν στο σπίτι μας πάντα), τα πράγματα που βλέπω, ακούω και διαβάζω μου επιβεβαιώνουν την υποψία ότι η Ελλαδίτσα μας έχει πολύ δρόμο μπροστά της σε τόσο πολλούς τομείς, που ίσως ακόμη και η επόμενη γενιά να μην ζήσει σε κράτος πρόνοιας, όπου τα δικαιώματα του ανθρώπου και των ζώων θα προστατεύοναι όπως τους αξίζει, και οι κάθε λογής ΑΛΗΤΕΣ θα πληρώνουν για την ατιμία και την παλιανθρωπιά τους.

:)

Link to comment
Share on other sites

Πρίν 2 περίπου ώρες μου χτυπάει την πόρτα μια κοπέλα που μένει στον πρώτο όροφο της πολυκατοικίας μου για να μου πει ότι αγόρασε ενυδρείο και αν θέλω να κατέβω να το δω. (Η κοπέλα με είχε δει πρόσφατα να βγάζω στα σκουπίδια το χαρτόκουτο από ένα 60άρι ενυδρείο που δεν έχω στήσει ακόμη)

Κατεβαίνω κάτω, και βλέπω 4 χρυσόψαρα μεγέθους από 5 έως 7 εκατοστά, και 2 γλύφτες περίπου 4 εκατοστά έκαστος, σε ένα ενυδρείο 14 ΛΙΤΡΩΝ να παλεύουν να αναπνεύσουν.

Αφού το πρώτο σοκ περνάει (και δεν υπερβάλλω στα λεγόμενά μου), την ρωτάω πόσην ώρα είναι τα ψάρια έτσι και από που τα πήρε.

Τα ψάρια και το ενυδρείο αγοράστηκαν από ένα κατάστημα του Παγκρατίου (το οποίο με είχε προβληματίσει και παλαιότερα με τις μεθόδους που κρατούσε τα ψάρια του). Και ο παραλογισμός συνεχίζεται. Ο καταστηματάρχης της πρότεινε να βάλει και άλλα ψάρια αν θέλει στο ενυδρείο γιατί "χωράνε" , της είπε ότι αντιχλώριο δεν έχει και να πάει από Δευτέρα να αγοράσει, και για βακτηρίδια ή στρώσιμο ούτε λέξη.

Προτού επεξεργαστώ καλά τα τεκταινόμενα, ανεβαίνω τρέχοντας στο σπίτι και κατεβαίνω με αντιχλώρια, βακτήρια, μακαρόνι από το εσωτερικό φίλτρο ενός μεγάλου ενυδρείου και μια ποσότητα κερατόφυλλου και αρχίζω να προσπαθώ να συμμαζέψω τα ασυμμάζευτα.

Το πρώτο που της λέω είναι να πάει τα ψάρια πίσω στο μαγαζί (το οποίο είχε μεν κλείσει εκείνη την ώρα, αλλά λόγω προσωπικής σχέσης που διατηρεί με τον καταστηματάρχη ήταν δυνατόν να βρεθούν). Η απάντηση που πήρα ήταν ότι τα ψάρια προορίζονται για το σπίτι του φίλου της και θέλει να τα κρατήσει. Οι όποιες εκκλήσεις μου για την ζωή των ψαριών δεν εισακούστηκαν και φορτισμένος της άφησα βακτήρια και αντιχλώριο, τα οποία ελπίζω πραγματικά να βάλει (όχι πως θα αλλάξει κάτι, αλλά έστω ρε γ...το να δείξει μια ανθρωπιά)

Έτοιμο φίλτράκι να της δώσω δεν έχω, και πριν λίγο που ξαναχτύπησα επειδή βρέθηκε ένα από φίλο συνχομπίστα της φάνηκε ταλαιπωρία να ξεβολευτεί απογευματιάτικα και να κατέβει 5 στενά πιο κάτω να το πάρει.

Όπως μου είπε χαρακτηριστικά "μια χαρά μου φαίνονται τα ψαράκια.."

Θα μπορούσα να γράφω με τις ώρες για την ανευθυνότητα όσων αντιμετωπίζουν τα ψάρια σαν στολίδια του σαλονιού τους και όχι σαν ζωντανούς οργανισμούς και φίλους, για τα καταστήματα όπως αυτό εδώ που θα έπρεπε να κλείνουν πριν καν πουλήσουν οτιδήποτε, και για την απανθρωπιά που μας χαρακτηρίζει ώς κοινωνία γενικότερα..

Θλίβομαι βαθύτατα, που αν και δεν έχω καιρό που ασχολούμαι με το συγκεκριμένο χόμπι (αλλά ζώα κάθε είδους υπήρχαν στο σπίτι μας πάντα), τα πράγματα που βλέπω, ακούω και διαβάζω μου επιβεβαιώνουν την υποψία ότι η Ελλαδίτσα μας έχει πολύ δρόμο μπροστά της σε τόσο πολλούς τομείς, που ίσως ακόμη και η επόμενη γενιά να μην ζήσει σε κράτος πρόνοιας, όπου τα δικαιώματα του ανθρώπου και των ζώων θα προστατεύοναι όπως τους αξίζει, και οι κάθε λογής ΑΛΗΤΕΣ θα πληρώνουν για την ατιμία και την παλιανθρωπιά τους.

:)

Φίλε Σταύρο, αυτό το γεγονός το ζούμε καθημερηνά και χωρίς παύση. Δεν είναι η μοναδική περίπτωση. Αν μείνεις καμιά φορά, περισσότερο από 2 ώρες σε κάποιο από αυτά τα μαγαζιά, σίγουρα θα γίνεις μάρτυρας μιας σφαγής.

Λόγω κυρίως του προγραμματισμού μου (πριν ασχολιθώ με κάτι, πρέπει να κατέχω λεπτομέριες πριν ξεκινήσω με τις πρώτες αγορές) δεν ξεκίνησα με τέτοιο τρόπο. Αν δεν έδινα όμως τόσο βάρος ιδιαίτερα στην αρχή, να είσαι σίγουρος ότι και εγώ αλλά και άλλοι εδώ μεσα στο φόρουμ θα πλήρωναν την ΜΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ των μαγαζάτωρων.

Αίσχος! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ο συγκεκριμένος "κύριος" είναι "γνωστός και μη εξαιρετέος" στο χώρο του χόμπι, με πολλά, χοντρά και επανειλημμένα ΦΑΟΥΛ και φυσικά ανεπίδεκτος μαθήσεως σε σχετικές προτροπές... (και για τη συμπεριφορά και νοοτροπία απέναντι στα ψάρια, αλλά και απέναντι στους πελάτες - θύματα).

Το Βασίλειο των ψαριών ειδικά, θα αισθανθεί μεγάλη ανακούφιση όταν αυτός πάψει να βρίσκεται στις τάξεις των επαγγελματιών του χόμπι και να παίζει τόσο αδιάντροπα με τις ζωές των διαφόρων ζωντανών που περνάνε κατά καιρούς από τα χέρια του...

Ομως είναι εμφανές εδώ ότι οι ευθύνες μοιράζονται ΕΞ' ΙΣΟΥ και στα συγκεκριμένα άτομα-πελάτες, διότι παρά την εκ των υστέρων εκτενή ενημέρωσή τους για τις συνέπειες και την προσπάθεια για βοήθεια, η αδιαφορία τους για τη ζωή και την υγεία των ψαριών, καθώς και η επιμονή τους να τα βλέπουν και να τα αντιμετωπίζουν σαν "ζωντανά κουκλάκια" (ο όρος δικός μου), θα έχει σαν αποτέλεσμα τον άδικο βασανιστικό θάνατο των άτυχων αυτών πλασμάτων, στο βωμό της ομορφιάς του "σαλονιού" τους...

Σταύρο, αν μπορέσεις να τους μεταπείσεις με μια πιθανή δεύτερη προσπάθεια, πες τους ότι διατίθεμαι να αφιερώσω ένα ικανοποιητικό και στρωμένο ενυδρείο στα ψάρια αυτά, μέχρι να δουν τι θα γίνει, γιατί ξέρω καλά ότι ο συγκεκριμένος "κύριος" δεν παίρνει πίσω ψάρια για κανένα λόγο (προσωπική εμπειρία από παλιότερη αντίστοιχη παρόμοια περίπτωση γνωστού μου μαζί του...).

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε ακούσει πολλές φορές που ‘’μάλλιασαν τα αυτιά μας’’.

Ευτυχώς το φόρουμ αυτό έχει καταστηματάρχες που έχουν αρχές και ήθος και μας δίνουν ελπίδες για το μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε ακούσει πολλές φορές που ‘’μάλλιασαν τα αυτιά μας’’.

Ευτυχώς το φόρουμ αυτό έχει καταστηματάρχες που έχουν αρχές και ήθος και μας δίνουν ελπίδες για το μέλλον.

Χρήστο, έχει ΚΑΙ "καταστηματάρχες που έχουν αρχές και ήθος και μας δίνουν ελπίδες για το μέλλον."

Link to comment
Share on other sites

αυτό το πράγμα πρέπει να σταματίσει

σε ένα ενυδρίο δεν πρέπει να προσπαθούμαι να πετύχουμε τον απόλυτο σινοσπισμό

αλλά ένα ιδανικό σπίτι γι αυτά

εγώ προσοπικά έχω 3 ενξυρύα σε λιτουργεία

θα μπορουσα να έχω ΄ένα 100άρι και να τα χώσω όλλα εκει μέσα

αλλά αν το κάνω δεν θα μπορώ να κοιμιθώ το βράδυ

Πως; λέω Πως; γίνεται κάποιος να λέει <έχω μια γυάλα 1,5 λίτρα το φίλτρο πιάνει το μισό ενυδρίο και έχω μέσα 1 δίσκο τι άλλο να βάλω;> :)

Link to comment
Share on other sites

Ντίνο το ενυδρείο πήγε τελικά στο σπίτι του φίλου της..Μέχρι και το δικό μου το 60άρι προσπάθησα να την πείσω να δανειστεί αλλά μου είπε ότι δεν έχει χώρο στο δωμάτιο του παιδιού. :)

Επειδή αν συνεχίσω να γράφω έτσι φορτισμένος είναι σίγουρο ότι θα παρεκτραπώ, λέω να σταματήσω εδώ.

Όταν τα βρώ θα σας παραθέσω νομοθετικές ρυθμίσεις της Γερμανίας και της Δανίας περί της σωστής και νόμιμης λειτουργίας των Pet Shops και τα συμπεράσματα που θα βγάλετε όσοι τα διαβάσετε ελπίζω να παραθέσετε τα συμπεράσματά σας για την κατάσταση που εμείς βρισκόμαστε.

ΥΓ Δεν θεωρώ τις συγκεκριμμένες χώρες και τη νομοθεσία τους ουτοπία (δείτε τι έγινε πρόσφατα στην Christiania στην Δανία), αλλά επειδή έχω ταξιδέψει αρκετά και επειδή τα δικαιώματα των ανθρώπων και των ζώων είναι ένα θέμα που με έχει αγγίξει πάρα πολύ (και μου έχει κοστίσει εξίσου πολύ σε προσωπικό επίπεδο), πιστεύω πως είναι τουλάχιστον παράδειγμα προς μίμηση στον συγκεκριμένο τομέα.

Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σας μιλησω για το νεο μου ρολο σαν χομπιστας-επαγγελματιας πλεον.....

εχετε απολυτο δικιο και δεν το συζηταω,αλλα μπορειτες να φανταστειτε και την...αλλη αλλη οψη του νομισματος...???

δηλαδη να σου ερθει ενας ''χομπιστας'' ξερολας που νομιζει οτι μπορει να τα κανει ολα-ξερει ολα,και εχει την εντυπωση οτι κραταει με τους καλυτερους τροπους τα ψαρια του,που και σαν συνθεση ειναι οτι να'ναι,αλλα ΕΠΙΜΕΝΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΕΙ ΟΧΙ ΕΜΕΝΑ,ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΝΑΝ......τοτε εγω σαν επαγγελματιας τι αλλο να του πω,οταν καταλαβαινω οτι δεν με ακουει....????

γενικα κυριοι πιστευω οτι προκειται απλα για την παιδεια που κουβαλαει ο καθενας μας πανω του και αυτο πολυ δυσκολα αλλαζει...

τους φιλικους μου χαιρετισμους σε ολους τους αληθινους και μαχητες χομπιστες..... :);)

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Pet Animals Act 1951 UK

Ο νόμος αυτός τέθηκε σε ισχύ το 1951 στην Βρετανία και εξακολουθεί να ισχύει. Ανά διαστήματα γίνονται μετατροπές παραγράφων (πάντα προς το καλύτερο) έπειτα από σχετικές νομοθετικές ρυθμίσεις της ΕU.

Όσον αφορά την Γερμανία επειδή προς το παρόν δεν μπορώ να βρώ τα links, λόγω format στον ένα δίσκο, σας παραθέτω μερικά σημαντικά στοιχεία από αυτά που θυμάμαι:

1)Όλα τα θηλαστικά υπό την κατοχή κάποιου δηλώνονται στην φορολογική δήλωση που κάνει. Υπάρχει σχετική ρύθμιση που συσχετίζει το μέγεθος και τις ανάγκες του ζώου με τα τετραγωνικά μέτρα της κατοικίας του ιδιοκτήτη του και προβαίνει σε απαγόρευση πώλησης ζώου, εαν κριθεί ο χώρος που φιλοξενείται ακατάλληλος.

2)Κάθε ζώο που βρίσκεται εκτός ιδιωτικού/ προσωπικού χώρου χωρίς διακριτικά στοιχεία (κολάρο, στοιχεία ιδιοκτήτη, μικροτσιπ) αποστέλεται στο ανάλογο Ίδρυμα, όπου αφού του παρασχεθεί η απαραίτητη φροντίδα αναζητείται άτομο για υιοθεσία. Τα κριτήρια που ισχύουν στην περίπτωση επιλογής του κατάλληλου ατόμου είναι πολύ αυστηρά.

3)Η εξακριβωμένη κακοποίηση ζώου από ιδιώτη δεν θεωρείται πλέον πλημμέλημα, και η ποινή χρηματικού προστίμου αντικαθίσταται από ποινή φυλάκισης. (Υπάρχουν μάλιστα 2 οργανώσεις που προσπαθούν να επιτύχουν φυλάκιση χωρίς αναστολή)

4)Η κατηγορία για κακοποίηση ζώου από ιδιοκτήτη Pet Shop επιφέρει άρση της λειτουργίας του καταστήματος και απόσυρση της άδειας του επαγγελματία, μέχρι να υπάρξη καταδικαστική ή απαλακτική απόφαση γι'αυτόν.

5)Κάθε κατηγορία για παραβίαση των δικαιωμάτων των ζώων ελέγχεται άμεσα από την αρμόδια αρχή και τυχόν παραβάσεις ακολουθούν δικαστική οδό με τα δικαστικά έξοδα πληρωμένα από φορείς της Πολιτείας.

6)Θηλαστικά ή άλλα μεγάλα ζώα δεν υπάρχουν σε κανένα Pet Shop. (αυτό απ'ότι διάβασα ξεκίνησε με την αιτιολογία της ενδεχόμενης πυρκαγιάς, αλλά εφαρμόστηκε σχεδόν παντού αμέσως) Όταν κάποιος θέλει να αγοράσει σκύλο γάτα, το Pet Shop τον προμηθεύει με έναν κατάλογο απ'όπου διαλέγει ράτσα, ηλικία, χρώμα και φύλο και ειδοποιείται το εκάστοτε εκτροφείο. Να σημειωθεί πως προσωπικά αν και δεν συμφωνώ με την κράτηση των ζώων σε εκτροφεία, είναι σίγουρα καλύτερη (αλλά όχι ιδανική) λύση από τα μικροσκοπικά κλουβιά που έχουμε στην Ελλάδα για να στοιβάζουμε ψυχούλες πάνω σε πριονίδι. Επίσης υπάρχει ξεχωριστή νομοθεσία για την σωστή λειτουργία των εκτροφείων και ξεχωριστή αρμόδια αρχή.

Και πολλά άλλα που δεν μπορώ να θυμηθώ επακριβώς..

Όσον αφορά την Γερμανία δείτε και αυτό ΕΔΩ

Τώρα, στην Ελλάδα τι συμβαίνει: νομοθεσία υπάρχει, αλλά είναι απαρχαιωμένη και δεν εφαρμόζεται σχεδόν ποτέ. Πολλές φορές μάλιστα το ίδιο το Κράτος προβαίνει σε ενέργειες που σύμφωνα με το Ευρωπαικό δίκαιο είναι παράνομες. Υπάρχει επίσης έλλειψη αρμόδιων φορέων της Πολιτείας όπου οι κάθε λογείς κατηγορίες για νομοθετικές παραβάσεις θα ελέγχονται.

Με λίγα λόγια, και για μην σας κουράζω άλλο γιατί θα χαθεί το όλο νόημα, στην χώρα μας επικρατεί μια σύγχηση τεράστια από την πλευρά του Κράτους όσον αφορά τη νομοθεσία πάνω στο θέμα αυτό, που συνοδεύεται από την αντίστοιχη ευκαιριακή αντιμετώπιση του κάθε ανίδεου - "επαγγελματία", ο οποίος στον βωμό του γρήγορου κέρδους θυσιάζει σωρηδόν ζώα και αξιοπρέπεια..

ΥΓ Klaz βάλε και φωνή καμιά φορά! Κακό δεν κάνει... :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλοι συνχομπίστες με αφορμή αυτή την σελίδα θα σας πω και εγώ τι μου συνέβη σήμερα. Εχθές συζητώντας με κάποιον φίλο για το καινούργιο ενυδρείο που θέλω να φτιάξω μου ανέφερε για ένα μικρό μαγαζάκι που φτιάχνει ενυδρεία, λίγο έξω από την Καβάλα. Σηκώθηκα λοιπόν σήμερα και ξεκίνησα για το μαγαζάκι. Όταν έφτασα λοιπόν είδα ένα μικρό μαγαζί που αν δεν ήξερα ότι ήταν εκεί δεν θα το πρόσεχα καθόλου. Μπαίνοντας μέσα και πλησιάζοντας τα ενυδρεία με τα ψάρια έμεινα με το στόμα ανοιχτό. Για πρώτη φορά είδα ενυδρεία διαμορφωμένα για μονομάχους και μονομάχους να κολυμπούν χαρούμενοι μέσα σε πετσοπ. Ο τύπος έχει φτιάξει ενυδρεία για τους μονομάχους του και ορισμένους τους έχει και με άλλα είδη ψαριών με τα οποία μπορούν να συμβιώσουν. Όσο και αν κοίταξα δεν βρήκα ούτε ένα ποτηράκι με κάποιον δύσμοιρο μονομάχο μέσα. Η έκπληξη μου όμως δεν σταμάτησε εκεί. Πριν συζητήσω μαζί του για το ενυδρείο που σκοπεύω να φτιάξω, αγόρασα ένα μικρό ενυδρείο 45 λίτρων το οποίο το θέλω για ενυδρείο καραντίνας. Μην ξέροντας λοιπόν για τι πράγμα σκόπευα να το χρησιμοποιήσω, άρχισε να μου εξηγεί για τον κύκλο της αμμωνίας, τις αποικίες βακτηριδίων και τις εβδομαδιαίες αλλαγές που πρέπει να γίνονται στο νερό. Ειλικρινά σας μιλάω έπαθα ατύχημα.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...