Jump to content

ρωτηση για Αντίστροφη Όσμωση 4 Σταδίων 190 l/d με μονάδα DI


Recommended Posts

Καλησπερα. Εχει κανεις αυτην την RO?

http://www.ro-man.gr/shop/product_info.php.../products_id/90

Μηπως μπορει να πει κανενας οδηγιες συνδεσης γιατι εχω χασει την μπαλλα?

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν παιρνεις ενα τηλ στη ro-man gr?

ειναι πολυ εξηπηρετικοι. και εγω ετσι εκανα.

(παντως καλο θα ηταν οι οδηγιες να ειναι στα ελληνικα)

Link to comment
Share on other sites

Επικοινωνισαμε με την RO-MAN. To θεμα ειναι οτι οδηγιες δεν ηρθανε μαζι με την οσμωση. Ενα φυλλαδιο που βρηκα και κατεβασα (οχι απο την RO-MAN) ειναι αστα να πανε. Αν δεν εχεις ξανασχοληθει εν το μεταξη με το θεμα .... Ειπα μπας και την εχει καποιος συνχομπιστας και μπορεσει και βοηθεισει με καποιο σχημα η' κατι τετοιο τεσπα.

Link to comment
Share on other sites

Την συνδεσα επιτελους!!!!

Πρεπει να παραμενει υγρη η μεμβρανη? Χρειαζεται να κανω τιποτα εγω για αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Η μεμβράνη πρεπει να παραμένει υγρή και να λειτουργει τουλαχιστον μια φορα στις 8-10 μέρες

Link to comment
Share on other sites

Ωραια, χρειαζεται να κανω εγω κατι για ατο? Την βγαζω πχ και την εχω σε μια λεκανη με νερο, η' κραταει μεσα υγρασια απο μονη της?

Link to comment
Share on other sites

Την μεμβράνη δεν τη βγάζεις μέσα από το σωλήνα της ποτέ, παρά μόνο για να την αλλάξεις. Εκεί μένει υγρή από μόνη της :hysterical:

Βεβαιώσου να πετάξεις τα πρώτα 20 λίτρα καθαρού νερού και μετά σύνδεσε το DI. Το γράφει στις οδηγίες (που εσένα δεν σου ήρθανε).

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια, ευχαριστω. Τα 20 πρωτα λιτρα τα πεταξα, αλλα δεν ηξερα αν κραταω εγω την μεμβρανη υγρη,η' μονη της. Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να παραθέσω εδώ τις οδηγείς που σου έγραψα σε άλλο forum που είχες βάλει την ίδια ερώτηση, απλά για να υπάρχουν για μελλοντική χρήση.

Καλημέρα σας.

Το συγκεκριμένο φίλτρο είναι ένα απλό RO σύστημα με DI.

Στο κουτί μέσα πρέπει να υπάρχουν η οδηγίες στα Αγγλικά (δυστυχώς η μετάφραση τους δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα).

Παρόλα αυτά όμως η σύνδεση του είναι αρκετά απλή.

Καταρχήν θα πρέπει να βιδώσετε το tap connector σε μία βρύση. Τo tap connector είναι ¾ οπότε θα πρέπει να βιδωθεί στην παροχή του πλυντηρίου ή σε μια εξωτερική βρύση ¾.

Το φίλτρο τον στερεών καθώς και το φίλτρο του άνθρακα είναι ήδη στην θέση τους οπότε και εσείς δεν χρειάζεται να κάνετε κάτι για αυτά.

Αυτό που θα πρέπει να κάνετε είναι να βγάλετε την μεμβράνη από το σακουλάκι που είναι αεροστεγώς κλεισμένη και να την τοποθετήσετε μέσα στην θήκη της. Η μεριά με το περιμετρικό λάστιχο, πάει στην έξω μεριά.

Αφού σφίξετε καλά το καπάκι της θήκης, θα πρέπει να συνδέσετε την παροχή (από το tap connector) στο βύσμα που υπάρχει πάνω στο φίλτρο των στερεών.

Στην θήκη της μεμβράνης υπάρχουν δύο έξοδοι. Η έξοδος που βρίσκετε σχεδόν στο μέσο της μεμβράνης είναι η έξοδος του καθαρού νερού, ενώ η έξοδος που βρίσκετε πιο κοντά στην εξωτερική επιφάνεια είναι η έξοδος του βρώμικου νερού.

Αφού ανοίξεις τον διακόπτη flash της RO, θα πρέπει να αφήσεις να περάσουν 20 περίπου λίτρα νερό από το όλο σύστημα ώστε να ξεπληθή.

Εν το μεταξύ, άνοιξε την ρητίνη και βάλε στο δοχείο της (μπλε) όση περισσότερη χωράει, πιέζοντας την με το σφουγγαράκι που έχει μέσα.

Αφού περάσουν τα 20 λίτρα από την RO σου, κλείσε τον διακόπτη flash, και κλείσε και την βρύση σου.

Στην έξοδο του καθαρού νερού σύνδεσε την θήκη του DI, και στερέωσε την πάνω στην θήκη της μεμβράνης με τα 2 clip που έχει.

Άφησε να περάσουν από την ρητίνη περίπου 10 λίτρα, και το σύστημα σου είναι έτοιμο για χρήση.

Για οποιαδήποτε απορία, μην διστάσεις να επικοινωνήσεις μαζί μας στο info@ro-man.gr.

Θα ήθελα επίσης να διευκρινίσω ότι στα θέματα που γράφονται στην ενότητα ro-man, επειδή ενημερωνόμαστε άμεσα, απαντάμε το συντομότερο δυνατό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...