Jump to content

Πέτρες


ataktoulis

Recommended Posts

Θέλω να αντικαταστήσω τα ψεύτικα διακοσμητικά με μία DIY γέφυρα που θα κάνω με πέτρες. Ήθελα να ρωτήσω πώς μπορώ να διαπιστώσω εάν οι πέτρες είναι κατάλληλες για το ενυδρείο μου;

Εκτός από ενυδρειακή σιλικόνη με τι άλλο μπορώ να κολλήσω και μετά από πόσο καιρό μπορώ να τις βάλω στο ενυδρείο;

A0DFE64D-CAF6-48C2-B556-43A8D9158A6F.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Τις ξεπλενεις με άφθονο νερό...στεγνωνεις και ριχνεις (με την απαραίτητη προσοχή) ακουαφορτε αμα αφρισουν δεν κάνουν για το ενυδρειο...αμα τα εχεις παρει απο παραλια το πιθανοτερο ειναι να μην κανουν

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος Andreas TD έγραψε:

Τις ξεπλενεις με άφθονο νερό...στεγνωνεις και ριχνεις (με την απαραίτητη προσοχή) ακουαφορτε αμα αφρισουν δεν κάνουν για το ενυδρειο...αμα τα εχεις παρει απο παραλια το πιθανοτερο ειναι να μην κανουν

 

Μάλιστα. Τίποτα πιο ακίνδυνο δεν υπάρχει για δοκιμή;; :D Η γυναίκα μου τις έφερε αλλά τις είχαμε μέσα στο κουτί από το μικρό ενυδρείο χρόνια και τώρα που το πακετάρισα τις βρήκα, οπότε δεν έχω ιδέα από που είναι... :bigemo_harabe_net-77:

Link to comment
Share on other sites

Το ξύδι ή γενικά κάποιο ήπιο οξύ δεν κάνουν δουλειά από ό,τι κατάλαβα ε; Το Ακουαφόρτε είναι στο πορτοκαλί μπουκάλι;

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, ataktoulis said:

Το ξύδι ή γενικά κάποιο ήπιο οξύ δεν κάνουν δουλειά από ό,τι κατάλαβα ε; Το Ακουαφόρτε είναι στο πορτοκαλί μπουκάλι;

Ακουαφορτε ειναι  ενα κοκκινωπο μπουκάλι στα σουπερ μαρκετ αν θυμαμαι καλα...το ξυδι σαν πιο ηπιο οξυ απο το ακουαφορτε δεν θα σου " πει ολη την αληθεια". Μπορει με ξυδι να μην αφρισει και με ακουαφορτε να αφρισει...στην περιπτωση αυτη δεν κανει το πετρωμα για ενυδρείο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Andreas TD έγραψε:

Ακουαφορτε ειναι  ενα κοκκινωπο μπουκάλι στα σουπερ μαρκετ αν θυμαμαι καλα...το ξυδι σαν πιο ηπιο οξυ απο το ακουαφορτε δεν θα σου " πει ολη την αληθεια". Μπορει με ξυδι να μην αφρισει και με ακουαφορτε να αφρισει...στην περιπτωση αυτη δεν κανει το πετρωμα για ενυδρείο

Ποιος σας ειπε ότι αν αφρίσουν δεν κάνουν για ενυδρεία? απλός δεν κάνουν για ψαρια που θέλουν μαλακό νερό γιατί ανεβάζουν σκληρότητα και το ph τι ψαρια έχεις? 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος tkalamat έγραψε:

Ποιος σας ειπε ότι αν αφρίσουν δεν κάνουν για ενυδρεία? απλός δεν κάνουν για ψαρια που θέλουν μαλακό νερό γιατί ανεβάζουν σκληρότητα και το ph τι ψαρια έχεις? 

 

Έχω Χρυσόψαρα. Μετρήσεις για σκληρότητες και ph δεν έκανα ποτέ, χρησιμοποιώ νερό δικτύου και προς το παρόν τουλάχιστον φαίνονται όλα καλά. Οπότε μόνο με Ακουαφόρτε θα αφρίσουν αν είναι ακατάλληλες, έτσι; Λέω να το δοκιμάσω με την 1η επίσκεψη στο SM

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος ataktoulis έγραψε:

 

Έχω Χρυσόψαρα. Μετρήσεις για σκληρότητες και ph δεν έκανα ποτέ, χρησιμοποιώ νερό δικτύου και προς το παρόν τουλάχιστον φαίνονται όλα καλά. Οπότε μόνο με Ακουαφόρτε θα αφρίσουν αν είναι ακατάλληλες, έτσι; Λέω να το δοκιμάσω με την 1η επίσκεψη στο SM

 

Στα χρυσόψαρα και με τόσο λίγες πέτρες δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα ακόμα και αν είναι αβεστολιθικές ένα κάλο πλύσιμο και καλό είναι να τις βράσεις η να τις βάλεις σε όσο πιο ζεστό νερό μπορείς,  και βάλτες στο ενυδρείο δεν το χρειάζεσαι το  ακουαφόρτε.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος ataktoulis έγραψε:

 

Έχω Χρυσόψαρα. Μετρήσεις για σκληρότητες και ph δεν έκανα ποτέ, χρησιμοποιώ νερό δικτύου και προς το παρόν τουλάχιστον φαίνονται όλα καλά. Οπότε μόνο με Ακουαφόρτε θα αφρίσουν αν είναι ακατάλληλες, έτσι; Λέω να το δοκιμάσω με την 1η επίσκεψη στο SM

Για να μην φοβάσαι έχω πάνω από 50 κιλά πέτρες που αφρίζουν και το ph μεταβάλλεται λίγο σε 240 λτ

20181027_215521.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν μια πέτρα είναι αβεστολιθική μπορεί να ανεβάσει το Ph πολύ γρήγορα, γρήγορα, μέτρια, αργά, ή πάρα πολύ αργά, η παράγοντες που συμβαίνει αυτό  είναι τρις.

1. το είδος της πέτρας και πόσο ασβέστιο περιέχει.

2. πως είναι ''εκφοβισμένο'' το ασβέστιο στην πέτρα

3. το αρχικό Ph του ενυδρείου είναι υψηλό ή χαμηλό.

 

Εν ολίγοις άλλο να βάλεις ένα μάρμαρο μέσε σε ενυδρείο με Ph 5,5 και άλλο ένα σκληρό πέτρωμα που έχει λίγο ασβέστιο σε ενυδρείο με Ph 7,5. Στην πρώτη περίπτωση θα δούμε αμεσα αύξηση του Ph, στην δεύτερη αν συνυπολογίσουμε και της αλλαγές νερού μπορεί να μην δούμε καμιά αλλαγή στο Ph.

 

Ο ποιο ασφαλείς και ακίνδυνος τρόπος είναι το υδροχλωρικό οξύ το κοινό ακουαφόρτε.

Της πέτρες μπορείς να της κολλήσεις με ενυδρειακή σιλικόνη ή με  κυανοακρυλική κόλλα  οποιασδήποτε μάρκας αρκει να γράφει απο έξω ότι είναι κυανοακρυλική.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Αν μια πέτρα είναι αβεστολιθική μπορεί να ανεβάσει το Ph πολύ γρήγορα, γρήγορα, μέτρια, αργά, ή πάρα πολύ αργά, η παράγοντες που συμβαίνει αυτό  είναι τρις.

1. το είδος της πέτρας και πόσο ασβέστιο περιέχει.

2. πως είναι ''εκφοβισμένο'' το ασβέστιο στην πέτρα

3. το αρχικό Ph του ενυδρείου είναι υψηλό ή χαμηλό.

 

Εν ολίγοις άλλο να βάλεις ένα μάρμαρο μέσε σε ενυδρείο με Ph 5,5 και άλλο ένα σκληρό πέτρωμα που έχει λίγο ασβέστιο σε ενυδρείο με Ph 7,5. Στην πρώτη περίπτωση θα δούμε αμεσα αύξηση του Ph, στην δεύτερη αν συνυπολογίσουμε και της αλλαγές νερού μπορεί να μην δούμε καμιά αλλαγή στο Ph.

 

Ο ποιο ασφαλείς και ακίνδυνος τρόπος είναι το υδροχλωρικό οξύ το κοινό ακουαφόρτε.

Της πέτρες μπορείς να της κολλήσεις με ενυδρειακή σιλικόνη ή με  κυανοακρυλική κόλλα  οποιασδήποτε μάρκας αρκει να γράφει απο έξω ότι είναι κυανοακρυλική.

Καπου στο φορουμ ειχα διαβασει για κατι παρομοιο κολλημενο με τσιμεντο, ελεγε και μαρκα. Κατι ειδικο για κατω απο το νερο (ή αντοχη στο νερο; δεν θυμαμαι καλα).

Link to comment
Share on other sites

Εν κατακλείδι δε θα έχω θέμα ή τουλάχιστον ιδιαίτερο θέμα αφού και τις ρουτίνες μου τηρώ κανονικά και τα λίτρα αρκετά για σχετικά λίγες πέτρες, έτσι; Να προτιμήσω σιλικόνη ή την κόλλα;

Link to comment
Share on other sites

κοίταξε κόλλησα και με κόλα και με σιλικόνη ανάλογα με την υφή του υλικού στο ένα πιάνει καλύτερα η κόλλα στο άλλο η σιλικόνη. Αρκετές φορές την πάτησα και για αυτό αν μου το επιτρέπει η κατασκευή κολλάω πλέον και με τα δυο. Δηλαδή πρώτα με την κόλα, περιμένω να στεγνώσει και μετά περιμετρικά ή τα κενά τα γεμίζω με σιλικόνη, φυσικά κατά τέτοιο τρόπο που να μην φαίνεται κακάσχημο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με ενυδρειακή σιλικόνη έχω δημιουργήσει αρκετά scape, χωρίς πρόβλημα σταθερότητας ή άλλης φύσεως.:)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία! Θα δοκιμάσω με σιλικόνη και ελπίζω να βγει καλό το αποτέλεσμα

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι οκ;; Κοστίζει μόλις 5,29€ σε γνωστό πολυκατάστημα και λέω να την πάρω από εκεί. 

 

8361C9E3-A54A-46B9-BA84-9E23233CE4E1.jpeg

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...